Jak obliczyć zysk z lokaty? Są narzędzia, które Ci to ułatwią

Lokata to na tyle pewny produkt oszczędnościowy, że jeszcze przed podpisaniem umowy możesz poznać dokładny zysk, jaki będzie Ci się należał. Podejmując się obliczeń, musisz jednak pamiętać o uwzględnieniu ważnych parametrów.

Lokata bankowa pozostaje jednym z najpopularniejszych produktów oszczędnościowych na rynku, gdyż jak mało który sposób pomnażania środków nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo włożonych pieniędzy, ale i pozwala już na samym początku precyzyjnie określić, ile wyniesie zysk osiągnięty na koniec okresu depozytu. Tym właśnie różnią się lokaty od kont oszczędnościowych, których oprocentowanie z zasady jest zmienne, o inwestowaniu w fundusze już nawet nie wspominając (w przypadku których istnieje ryzyko, że nie tylko nie zarobisz, ale i otrzymasz mniej, niż zainwestowałeś).

Nim udasz się do banku, sam oblicz zysk z lokaty

Strona internetowa z ofertą banku prezentuje wielkimi cyframi i literami „niezwykle atrakcyjną lokatę” i „super zysk”? Pani z reklamy ma bardzo przekonujący uśmiech? Nim skusisz się na ładnie opakowaną propozycję marketingową, najpierw sam oblicz zysk z lokaty i sprawdź, czy propozycja jest faktycznie tak opłacalna, jak ją reklamują.

Zysk z lokaty warto obliczyć zawczasu z jeszcze jednego powodu: wiedząc, ile mają wynieść Twoje odsetki, od razu zorientujesz się, czy przy przelewaniu środków nie doszło do jakiejś pomyłki lub zaniedbania.

O czym powinieneś wiedzieć przy wyliczaniu należnych odsetek? 

To, ile dokładnie zarobisz, zależy oczywiście od wysokości oprocentowania, jakie oferuje bank na danym depozycie, ale nie tylko. Obliczając dokładny zysk, powinieneś wziąć pod uwagę parametry takie jak: okres lokaty (czyli czas, na jaki zakładany jest depozyt), kwota depozytu i podatek od zysków kapitałowych (czyli tzw. podatek Belki, od nazwiska ministra, który wprowadził tę daninę w 2002 roku).

Lokaty mają „widełki”, minimalna wartość depozytu może wynosić np. 500 zł lub 1000 zł, a maksymalna: np. 15 tys. zł lub 20 tys. zł lub od 5 tys. zł wzwyż (bez limitu). Wszystko zależy od tego, jaką kwotę planowałeś zdeponować i jaką bank przewidział dla konkretnej oferty. Z reguły na najwyższe stawki możesz liczyć w przypadku lokat bankowych zakładanych dla mniejszych kwot, do 10-15 tys. zł.

Czas trwania lokaty może być bardzo różny, od zaledwie kilku dni aż do kilku lat. Najlepiej oprocentowane są zazwyczaj depozyty krótkoterminowe, otwierane na dwa bądź trzy miesiące, choć znajdziesz również korzystne propozycje półroczne czy wieloletnie.

Jak samemu obliczyć zysk z lokaty? 

Zdecydowana większość lokat to depozyty z oprocentowaniem stałym, które nie może zmienić się ponad stawkę wskazaną w umowie o lokatę (na rynku pojawiają się także lokaty z oprocentowaniem zmiennym, zależnym od aktualnej stawki WIBOR, ale tego typu ofert nie ma obecnie zbyt dużo). Wartość oprocentowania podawana jest w skali roku, co da się wprost ująć: „2,5% zarobiłbyś, gdyby Twoje pieniądze pracowały u nas przez okrągły rok”. I nieważne, że depozyt zakładany jest np. na jeden miesiąc. W przypadku lokaty miesięcznej należy więc podzielić 2,5% / 12 miesięcy, zaś trzymiesięcznej: 2,5% / 4 miesiące. Od otrzymanego wyniku odejmujemy jeszcze wartość podatku Belki (19%) i ten wynik mnożymy przez deponowaną kwotę. A zatem:

(2,5%/12 – 2,5%/12 x 19%) x 10 000 = 16,87 zł  

Jak widzisz, może i wzór nie jest szczególnie skomplikowany, ale wymaga dość intensywnego stukania w kalkulator… Większe problemy mogą pojawić się przy depozytach długoterminowych, zakładanych na kilka lat, gdzie aby obliczyć zysk, nierzadko do kalkulacji należy wliczyć częściowy zysk z corocznej kapitalizacji odsetek (zarobione w ciągu roku odsetki powiększają oprocentowany kapitał, a więc i ostateczny zysk z lokaty).

Jeśli lubisz umysłowe łamigłówki, to liczenie należnych odsetek będzie świetnym ćwiczeniem. Jeżeli jednak powyższy wzór sprawia, że przechodzą Cię dreszcze, sięgnij raczej po gotowe narzędzia do wyliczenia zysku z depozytu, czyli po kalkulator lokat bankowych.

Jak działa kalkulator lokat bankowych? I czy to bezpieczne? 

Kalkulator to nic innego jak internetowe narzędzie, które pomoże Ci błyskawicznie obliczyć odsetki, jakie uzyskasz, lokując swoje oszczędności na bankowym depozycie. W sieci znajdziesz m.in. kalkulator odsetek od lokat z serwisu Najlepszelokaty.pl.

Uwzględnia on takie kluczowe parametry jak oprocentowanie, kwotę i czas trwania depozytu, a do tego bierze pod uwagę różne terminy kapitalizacji odsetek (kapitalizacja na koniec okresu, roczna, dzienna itp.) i podatek Belki. Wynik otrzymujesz od razu. Pamiętaj jednak, że zadaniem kalkulatora jest wyliczenie odsetek ze standardowej lokaty terminowej, która nie może zostać zerwana przed okresem zapadalności.

Decydując się na skorzystanie z kalkulatora, niczym nie ryzykujesz. Serwis nie wymaga od Ciebie podawania żadnych danych wrażliwych ani rejestrowania się, a uzyskanie wyniku jest zupełnie darmowe.

Na koniec warto pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie; przy wyborze kalkulatora wybieraj serwisy, które prezentują oferty objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku ewentualnego bankructwa banku, w którym trzymasz swoje pieniądze, otrzymasz rekompensatę do równowartości 100 tys. euro. Zgromadzony kapitał najlepiej jest rozdzielić pomiędzy kilkoma bankami, po to, aby w żadnym z nich nie przekroczyć limitu gwarancji BFG.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content