Tarnobrzeg: Projekt Budżetu Obywatelskiego „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” niezgodny z prawem. Jest decyzja Sądu Administracyjnego

Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę Gminy Tarnobrzeg na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej, stwierdzającą nieważność części uchwały budżetowej podjętej przez Radę Miasta a dotyczącej zaplanowania w ramach budżetu obywatelskiego wydatku na sfinansowanie zadania pod nazwą „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto”. W ocenie RIO projekt ten został wybrany z naruszeniem prawa. Sprawę opisał w mediach społecznościowych były radny Tarnobrzega, Witold Zych.

„Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” to zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego 2020, promowany przez władze Tarnobrzega. Zgodnie z uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej, został on wybrany z naruszeniem prawa. Organ nadzoru RIO stwierdził bowiem, że szacunkowe koszty realizacji projektu (1.411.00 zł) przekraczały o 56.389,28 zł kwotę wydatków budżetu obywatelskiego przeznaczonego na tzw. „projekty duże” (1 254 610,72 zł, ) a ponadto projekt zakładał poniesienie nakładów na nieruchomość (cmentarz parafialny), do której osoba trzecia (parafia) posiada tytuł prawy, co zdaniem organu jest sprzeczne z treścią uchwały w sprawie Budżetu Obywatelskiego.

Na uchwałę RIO gmina Tarnobrzeg złożyła skargę do Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, zmniejszając jednocześnie wartość projektu. W ocenie sądu, rozstrzygnięcia RIO zasługują jednak na akceptację, bowiem istotnie zakwestionowane zapisy uchwały budżetowej naruszają prawo.

Jak czytamy w sądowym uzasadnieniu (fragmenty): Nie jest sporne, że w chwili wyboru projektu do dofinansowania, szacunkowy koszt realizacji projektu przekraczał maksymalną kwotę przeznaczoną na dany typ projektów, a ponadto zakładał ponoszenie nakładów na nieruchomość, do której osoba trzecia (parafia) posiada tytuł prawny. Sąd podważył również dokonaną przez władze miasta ponowną weryfikację projektu, w wyniku której dokonano zmniejszenia wartości projektu, poprzez zmniejszeniu liczby projektowanych na cmentarzu słupów oświetleniowych i opraw z 16 na 6.

Po wyeliminowywaniu wydatków na projekt „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” Kolegium RIO ustaliło wydatki na projekty, które w głosowaniu uzyskał kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów.

Pytania o dalsze kroki władz miasta w tej sprawie wysłaliśmy do rzecznika. Po otrzymaniu odpowiedzi niezwłocznie je opublikujemy.

DECYZJA SĄDU W GALERII (źródło facebook Witolda Zycha)

Subskrybuj
Powiadom o
39 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
1 rok temu

Oj Robcio przegieliście z tą partycypacją społeczną. Ja rozumiem, że jest działanie ale żeby łamać własny regulamin? Wstyd…

Tarnobrzeżanin
1 rok temu

Na II miejscu był projekt Pana dr. Witolda Zycha: „Wykonanie ujęcia wód siarczkowych dla potrzeb ośrodka leczniczo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim” (551 717 zł), ale patrząc na kwotę przeznaczoną na projekty duże widzę, że powinny przejść także wszystkie pozostałe zaakceptowane projekty, a przy tym zostanie jeszcze ponad 144 000 zł nadwyżki.
Ze strony Urzędu Miasta kompromitacja, zwłaszcza z tym zarzutem niezawisłości członka Kolegium RIO pojechali po bandzie. Skład orzekający WSA w Rzeszowie pewnie miał dobry humor po zapoznaniu się ze stanowiskiem Gminy T. 😀 W normalnym Urzędzie Miasta już dawno osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje dyscyplinarne, ale u nas pewnie prawnicy będą składać skargę kasacyjną do NSA 😉
A tak z innej beczki, to ciekawi mnie, jakie są statystyki wygranych i przegranych spraw naszego miasta w postępowaniach sądowych. Może mieszkańcy, którzy składali skargi na działania miasta, których Rada Miasta nie uwzględniała i przekazywała do WSA wypowiedzą się, jak kończyły się ich sprawy.

mecenas
1 rok temu

Co na to mecenasi z urzędu . Jak mogli wydać Radzie Miasta opinie aby zaskarżyć orzeczenie RIO do Sądu. Rad,ni w oparciu o taką opinie bez jednego głosu w dyskusji i sprzeciwu podjęli uchwałe o zaskarżeniu. Jak jeszcze wystąpią do NSA i przegrają to co .Jak to wytłumaczyć „po co ten upór „. Bo władza ma zawsze racje” .
Wspaniały pomysł aby w dostępie do informacji publicznej zapytać ile miasto poniosło kosztów z przegranymi sprawami . I pytanie ? Jaki wynik sporu z Energopolem tym od obwodnicy.
I ważne pytanie czy miasto oprócz zatrudniania trzech a ostatnio czwartego mecenasa zleca opinie prawne kancelariom zewnętrznym i za ile. Patrz wodociągi . ????

obywatel
1 rok temu
Reply to  mecenas

Tacy mecenasi jak w urzędzie (zwłaszcza ta co również świadczy usługi dla SM Siarkowiec) to tylko w Tarnobrzeskim sądzie może wygrać, bo tu ma znajomych sedziów, tu zdobywała aplikację uprawniającą do zdania egzaminu prawniczego żadeń i mówią że to córeczka jednej z komunistycznej sędziny

  • to żaden adwokat skoro pozwala sobie na kłamstwo, oszustwo a zwykłych ludzi ma za nic i Boga się nie boi a jak wiadomo kto kłamie ten oszust.
kobo
1 rok temu
Reply to  obywatel

juz spam działa

kali
1 rok temu
Reply to  obywatel

mowią tez i o tobie – specjalista potrzebny od zaraz

odp
1 rok temu

szkoda ze taki sad nie moze odwołac z stanowiska udacznikow wiadomo o kim mowa i funfi których zatrudnił bo tutaj musimy zrobic tabele dziena +i _ naszego prezydenta……

obywatel
1 rok temu
Reply to  odp

Nie od dziś piszę, że w mieście na stołkach , do rad są wybierani pracują nieuki.
Nich każdy przyjdzie i obejrzy plac zabaw przy ul .Tracza (naprzeciw przedszkola),
jak można było wymienić połowę chodnika na placu zabaw a reszta poszła na wymianę chodnika wzdłuż posesji byłej radnej(obecnie chyba także), byłej PO prezydenta – tak się robi inwestycje w mieście cwaniaków,oszustów, kłamców i złodziei

Mar
1 rok temu

Może po ostatnich wydarzeniach mieszkańcy, którzy do tej pory tylko narzekali, zaczną składać oficjalne wystąpienia do urzędu i rady (zapytania, wnioski, skargi itp.). A gdyby do tego założyć stronę, na której byłyby publikowane wystąpienia mieszkańców i odpowiedzi na nie, podobnie jak są publikowane wystąpienia radnych i odpowiedzi na nie, to byłoby znacznie mniej tłumaczeń, że ktoś czegoś nie wiedział itp.

Tarnobrzeżanin
1 rok temu
Reply to  Mar

Mieliśmy w poprzedniej kadencji radnego, który właśnie to robił – Pana dra Witolda Zycha. Miał on rekordową liczbę zapytań, interpelacji, wniosków, co chwila dzielił się z władzami miasta informacjami o różnych projektach, na które jest wsparcie finansowe (często jednak na tym się kończyło, gdyż urzędnicy za wiele nie zadziałali). Na sesjach Rady Miasta walczył z wiatrakami, wyśmiewano go, jego pomysły i inicjatywy marginalizowano, a na pisma odpowiadano nierzadko w sposób wymijający. W ostatnich wyborach na prezydenta mieszkańcy „nagrodzili” Pana Witolda za ciężką pracę ostatnim miejscem, wybierając radosnego Dariusza. Mimo to Pan Witold nadal działa na rzecz miasta, obecnie już jako zwykły mieszkaniec. Dla mnie to o czymś świadczy. Natomiast jako mieszkańcy widocznie na nic lepszego nie zasługujemy, skoro sami sobie wybieramy takie władze, akceptujemy niekompetencję urzędników, a człowieka, który rzeczywiście ciężko pracuje na rzecz miasta nawet nie dopuszczamy do sprawowania funkcji radnego Rady Miasta.

Mar
1 rok temu

Co prawda to prawda. Jak teraz nie nastąpi przebudzenie Tarnobrzega, to wątpię czy kiedykolwiek ono nastąpi. Bo rzeczy na miarę dotacji dla Siarki czy zamknięcia na sezon Jeziora nie wystarczyły. Przypomina mi się przy tym pewna scena z jednego filmu sci-fi – ku przestrodze.
„- Widziałam, jak zaczynało się psuć w supermarketach, kiedy zastąpili kasjerki automatycznymi kasami.
– To nie nasza wina. Nienawidzę ich.
– Ja też.
– Wkurzają mnie.
– Ale nic nie zrobiłyście. 20 lat temu, czy wyszłyście, pisałyście skargi, zmieniłyście sklep? Nie! Postękałyście i to wszystko. A dziś kasjerek nie ma i to my do tego dopuściliśmy.
– Ale…
– I myślę, że lubimy te automaty. Chcemy ich. Bo możemy sobie przejść z zakupami, nie patrząc tej kobiecie w oczy. Tej która zarabia mniej od nas. Pozbyliśmy się jej. Brawo. Zatem tak, to nasza wina. To my stworzyliśmy ten świat.”

lepiej pozniej ni z w cale
1 rok temu
Reply to  Mar

jak sie nie umieja posługiwac to ich problem bo to jest dobre i szybkie zamiast czekac w kolejce popieram wiecej takich maszyn i tak nikt w tym kraju nie chce pracowac…..
skoro pretensie ko klub to i tez do rynku na kwiatkowskiego za który tez odpowiada pan Dziedzic…….
a co do inwestycji w miescie tylko jena wymieniłes a gdzie pozostałe które ruszyły i nie ruszyły…..

Dformat
1 rok temu

ma mój głos w następnych wyborach

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mar

Przecież mieszkańcy lubią oszustów, złodziei i kłamców, łapówkarzy

  • głosują na nich a więc głosują na podobnych sobie.
lepiej pozniej ni z w cale
1 rok temu
Reply to  Mar

widze takie mozliwosći tylko ktory portal na takie wnioski pozwoli ustepic na portalach internetowycha by kązdy mogł by to zobaczy….

Brawo
1 rok temu

Brawo Panie Witoldzie Zych.
Prosimy o dalsze przyglądanie się obecnej władzy na ręce.
A jest o co pytać. NP. co z pieniędzmi ze sprzedaży Wodociągów. Jest już na koncie czy jeszcze nie.
Trzeba zrobic referendum to na pewno Pan zostanie włodarzem miasta

Do Redakcji
1 rok temu

Droga Redakcjo, znowu ten antyspam wstrzymuje pojawianie się komentarzy.

Alf
1 rok temu

Kasa z wodociągów będzie jak znalazł na zatkanie dziury budżetowej w wysokości 8.000.000 . Jak dobrze zrozumiałem na ostatniej sesji o tyle zmniejszą się dochody w tym roku z planowanych sprzedaży gruntów.Czyli kompletnie nic się nie sprzedało ? Jest to naprawdę smutne ,że na ogłaszane przetargi nikt się nie zgłasza.Inwestorzy od jakiegoś czasu omijają to miasto szerokim łukiem.A część z Was pisze tu o rozwoju Tarnobrzega.

Mieszkaniec Tarnobrzega
1 rok temu
Reply to  Alf

łatanie dziur powinno być z oszczędności, a nie z pożyczek, toż to kryminał, ja nie wyrażam zgody aby moja część była na pokrycie dziury, ten co zadłuża niech teraz spłaca ze swojej pensji, a jak nie ma niech zaciąga kredyt na siebie w providencie

obywatel
1 rok temu

Co tam dziury – ważne że co roku była i jest wysoka premia dla urzędasów,
kasa dla swoich w radach nadzorczych spółek miasta i wysokopłatne stanowiska
(czytaj na temat prezia w Wodociągach i nowo utworzonego stołeczka dla emerytka
bo nowy prezio to nieuk).

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  obywatel

Nowy prezio to zasłużony kolega

obywatel
1 rok temu
Reply to  Alf

A ty myślisz że dlaczego inwestorzy się nie zgłaszają a niby po co aby ich później okradano.
Kto przyjdzie po łapówkarzu (a mówią że wpadł grosik -a jego poprzednicy to byli złotówy).
Kto przyjdzie po takich rzeczach jak były w TTBS, Park Technologiczny, miało być Tesco,
a właściciel Mrówki to co przeżył przez cwaniaków (może wam opowiedzieć).
Oszust obiecywał że woda nie zdrożeje (w przypadku zastawienia jak w lombardzie udziałów w Wodociągach) wzrosła – wzrosła.
Bożek i ty udajesz katolika a okradasz ludzi z prawdy (7 przekazanie) kłamstwo jest grzechem śmiertelnym – jaki ksiądz może ci dawać Komunie Św i rozgrzeszać.

prawda
1 rok temu
Reply to  Alf

bo ludzie nie chca pracowac w tym kraju a firmu nie maja pracownikow i fachowcow dlatego nie ma duzo firm co weznie udział w takim przetargu bo nie ma z kim……a urzedy pracy robia z siebie posmiewisko i proponuja fachowca robote za najnisza krajowa niech zacznie duda wypłacac juz zarobki w euro co obiecał czyli 2 tys jak dobrze pamietam…….

Alf
1 rok temu

Jestem zdania ,że w obecnej sytuacji gdzie nie ma chyba nikogo zainteresowanego budową tu drugiego Ciechocinka wydawanie pół bańki ,żeby się przekonać czy są wody czy ich nie ma to są fanaberie. Gdyby był inwestor zdecydowany tu coś budować , uzależniający inwestycje od odwiertu to co innego. Ale najpierw niech ktoś się pojawi i chociaż list intencyjny podpisze a najlepiej umowę warunkową. Wtedy według mnie można wiercić.

zdrój
1 rok temu
Reply to  Alf

Porównując Tbg do Ciechocinka okazałeś się ibecylem i pacanem nie mającym pojęcia o wodach siarczkowych

As
1 rok temu
Reply to  zdrój

Witek, to że ktoś się z Tobą nie zgadza nie oznacza ,że trzeba go od imbecyli wyzywać

Saba
1 rok temu
Reply to  As

ani intuicji nie masz ani detektyw z ciebie Burku

Mieszkaniec
1 rok temu
Reply to  As

Atak nawet w stosunku do osoby niesprawdzonej świadczy o bezsilności i głupocie pidzacego
Witek brzydzi się anonimami to wszyscy wiedzą Działa zawsze jawnie i z prawdą Za to go obecną władza nie lubi.

obywatel
1 rok temu

Tak też miasto bez podstawy prawnej uczestniczy w finansowaniu nieruchomości prywatnych jakimi są tereny spółdzielni mieszkaniowych o czym wiadomo przez lata . Ci ludzie powinni siedzieć w więzieniach (którzy są powiązani zawodowymi stosunkami pracy, tam pracują a takich jest wielu nawet w radzie nadzorczej. Nadmienić należy że miasto współpracowało także z SM Siarkowiec w wielu inwestycjach a jak wiadomo członkowie Zarządu i Członkowie Rad Nadzorczych za lata 2008- 2012 okradali ludzi na ponad 2,5 mln złotych i zapewne dalej okradają ponieważ Małopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Tarnowie bezczelnie dopuścił się oszustwa w protokołach lustracyjnych (zwłaszcza lustratorzy) legalizując tą bezczelną kradzież kasy mieszkańcom posiadającym lokale pod zarządem tej spółdzielni). Zarówno delegatami do tego MZRSM w Tarnowie są prezio Turek jak i prezio Lenard. Co więcej w tym okradaniu udział prała jedna z adwokatek (pracująca także w Siarkowcu- brała udział w głosowaniu za okradaniem). Na okrasę należy wspomnieć o działalności Martyniaka który chciał aby miasto zainwestowało w budowę parkingu na terenie SM Siarkowiec (dla pracowników US w Tarnobrzegu, ba nawet miasto interweniowało w tej sprawie do spółdzielni (że gmina wnioskuje o budowę). Przez lata złodzieje ze spółdzielni korzystali ze środków wnoszonych przez podatników na inwestycje na terenach prywatnych spółdzielni mieszkaniowych –… Czytaj więcej »

obywatel
1 rok temu

Ciekawe dlaczego lokalne media (Echo, TVL i inne) milczały na ten temat.
Jak się dostaje dotacje z urzędu (z podatków – kasy mieszkańców ) tam kończy się prawdziwa rzetelność dziennikarska – to taka forma łapówki i w żadnym wypadku lokalne media nie powinny być finansowane dotacjami z kasy podatników.
Nie po to mieszkańcy płaca podatki aby finansować prywatne zachcianki i hobby prywatnych podmiotów i aby mieszkańcy byli oszukiwani i okradani z prawdy przez urzędasów, radnych miejskich przy współudziale miernot dziennikarskich (słowo dziennikarskich nie należy czytać dosłownie bo to byłoby nadużycie).

Mar
1 rok temu
Reply to  obywatel

Ale nie trzeba przeglądać mediów, żeby wiedzieć jak jest. Czy nie widzimy wystających lub zwisających gałęzi przed którymi musimy robić uniki idąc chodnikiem? Czy nie czujemy nierówności nawierzchni jadąc rowerem a na niektórych ulicach nawet autem? Itd. itp. No ale jeśli się na to godzimy, to tak będziemy mieli.

też obywatel
1 rok temu
Reply to  obywatel

Oczywistośc z tymi mediami. Gdyby nie nadwisłą24 to nawet mieszkańcy nie wiedzieliby o Krajowym programie i o tym ,z eobecna władza też nei wiedziała. prezydent na kazdym kroku podkreśla jakich to ma uzrednikow. Z nawiska i m ienia chwali tylko tych ktorych przyjął w miejsce zwolniony urzędników z doświadczeniem Ostatnio wychwalona naczelnik wydziału technicznego .zapomnial jednak powiedzieć o zawalonych sprawach z Energopolem.
czy odzyskaliśmy ciężkie pieniąze wydane na niepotzrebna gwaracje.
czy sprawy są w sądzie. Ciągle coś sie ukrywa przed mieszkańcami.
Media Bozkowe milczą , radni milczą .
A końcu ktoś się obudzi. ???
Nie takie władze kiedyś upadały.

obywatel
1 rok temu
Reply to  też obywatel

Przez lata nie był potrzebny stanowisko – naczelnik ds podatków a tu patrzcie mieszkańcy nagle jest w Tarnobrzegu – tylko po co – wiadomo za tym idzie kasa dl;a swoich oczywiście z podatków mieszkańców.

Sukces
1 rok temu
Reply to  też obywatel

Sądzę, że w najbliższym czasie będziemy intensywnie zapoznawani z rozwojem miasta. Np. na skyscrapercity pojawiła się w ostatnich dniach obszerna fotorelacja m.in. z inwestycji nad jeziorem.
https://www.skyscrapercity.com/threads/tarnobrzeg-inwestycje.470148/page-252
Swoją drogą ciekawe jak osoba fotografująca wykonała zdjęcia skoro teren zamknięty dla ruchu.

obywatel
1 rok temu

Tym powinna się zając prokuratura zgodnie z KK. Ewidentnie zachodzą przesłanki
z art.231. § 1. i Art. 286. § 1.(w związku z Art. 294. § 1.) w związku z Art. 296. § 1.
oraz z Art. 16. § 1. i Art. 18. § 1.
Powinni wszyscy siedzieć – ale czy prokuratura dla swoich znajomych zacznie działać – wątpię, bo jak tu ścigać swoich znajomych zwłaszcza jak w urzędzie doradza prawnie znajoma ???

kobo
1 rok temu
Reply to  obywatel

siadaj i pisz nieuwiadomienie – tylko szybko, najlepiej od razu do Ministra Sprawiedliwości, tak zeby bylo skutecznie.
Masz wiedze, masz potencjał – pisz, drukowanymi literami, zeby było widac ze to wazne
bua ha ha ha

Gość
1 rok temu

Brawo Panie dr. Zych. Może jedyna prorozwojowa inwestycja ruszy w końcu z miejsca. Moim zdaniem wymiana żarówek to taki sam poroniony pomysł jak nasadzenia traw wzdłuż ulic. Ktoś ma nierówno pod sufitem czy umie brać w łape ? ! Szkoda tylko że mamy w mieście dwie Prokuratury a żadna nie zajmie się niegospodarnością obecnej lokalnej władzy. Remonty jeszcze całkiem dobrych ulic i chodników, roślinki, żarówki, monitoring. ZACHCIANKI jak na Warszawę! A gdzie w tym wszystkim rozwój naszego miasta?! Prezydencie proponuje jeszcze tęcze nad Bartoszem zrobić. Budka z Rabiejem się ucieszą a pan może dostanie jedynkę do Sejmu. Oczywiście to żart bo jedynki dostają „spadochroniarze ” ze stolicy. Takie kuriozum ale co się dziwić – jacy wyborcy tacy kandydaci.

Radca prawny
1 rok temu

Moja opinia Brak szans na wygraną w NSA
NSA bada naruszenie prawa a tu doszło ewidentnie do złamania obowiązującego prawa miejscowego Poprawa w trakcie sporu nie niweluje skutków naruszenia
Jeżeli radcowie prawni mają odmienne zdanie to powinni je przedstawić radzie miasta w formie projektu skargi do NSA
Tego nie było na radzie Uchybienie proceduralne które powinien wykazać mający interes prawny Pan Witold
Zaskarżyć uchwałę do Wojewody która winna być unieważniona bo rada nie wiedziała nad czym głosuje

kojot
1 rok temu
Reply to  Radca prawny

zapieprzyli to powinni się przyznać schylić głowę i powiedzieć mieszkańcom przepraszam, a oni wciagaja nas w kilkuletnią batalię sądowa, za którą zapłacimy my mieszkańcy. Ludzie dość tego

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content