Były proboszcz z Tarnobrzega aresztowany pod zarzutem pedofilii

Józef G., były proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu został aresztowany na 3 miesiące. Jest on podejrzewany o czyny pedofilskie. Jak napisał w mediach społecznościowych ksiądz Isakowicz – Zaleski, cyt: „Ministrant o molestowaniu przez proboszcza w Tarnobrzegu informował księży biskupów z Diecezji Sandomierskiej już w 2006. Jednak nic nie zrobiono, przenosząc jedynie krzywdziciela na probostwo w Ostrowcu Świętokrzyskim”.

 

Śledztwo przeciwko przeciwko 58-letniemu Józefowi G., proboszczowi Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, nazdoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.
Został mu przedstawiony m.in. zarzut dotyczący dopuszczenia się wobec małoletniego poniżej 15-roku życia innej czynności seksualnej. Podejrzany zarzucane mu przestępstwo miał popełnić na przestrzeni lat 2005-2006. W tym czasie pełnił funkcję proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu.

– Postępowanie w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte w dniu 24 czerwca 2019 roku na wskutek zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożonego przez oficjała Sandomierskiego Sądu Biskupiego w Sandomierzu. W toku prowadzonego śledztwa, dzięki ścisłej współpracy z Sandomierska Kurią Diecezjalną, został zebrany niezbędny materiał dowodowy, który finalnie stanowił podstawę zarzutów przedstawionych podejrzanemu – informuje Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

W dniu 15 września 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu zatrzymany został Jozef G. Podejrzanemu przedstawiony został zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15 roku życia, jak również zarzut dotyczący bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym – dodaje.

OŚWIADCZENIE KURII

W sprawie proboszcza Józefa G. oświadczenie wydała Kuria Diecezjalna w Sandomierzu.

– W związku z tymczasowym aresztowaniem ks. Józefa G., któremu postawiono m.in. zarzuty wykorzystywania seksualnego osoby małoletniej, wyrażamy nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Zapewniamy o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą – informuje rzecznik kurii ks. Tomasz Lis.

– Przepraszając za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła, jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny – dodaje.

OD 2 DO 12 LAT

17 września br. Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek tutejszej prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. W śledztwie nadal prowadzone są intensywne czynności procesowe, mające na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności tej sprawy.

Zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art.200 § 1 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
1 rok temu

Żadnej taryfy ulgowej dla tej mendy!!!

Alf
1 rok temu

Jak kuria wiedziała już w 2006 roku , a zawiadomienie złożyła w 2019 roku , to co robiła przez 13 lat ?

orzeł
1 rok temu
Reply to  Alf

po prostu szambo wybiło i nie dało się przenieść już na inną parafię. Szczerze to dziwię się rodzicom, którzy pozwalają dzieciom być ministrantem

prawda
1 rok temu
Reply to  orzeł

ale tu o scholi zapominasz i nie tylko…..

Piotr
1 rok temu
Reply to  Alf

Trzeba kurię pociągnąć do odpowiedzialności

Piotr
1 rok temu

Ale jak to?

orzeł
1 rok temu
Reply to  Piotr

A no pewnie to z miłości do ludzi i znów atak na kosciół

wim
1 rok temu

Ludzie będą uciekać od kościoła, bo jak można słuchać księdza na mszy który później okazuje się pedofilem. To obrzydliwe !!! Ja przestałem chodzić do kościoła, modlę się w domu

Derektor MUF
1 rok temu
Reply to  wim

Robię tak samo.

online k...
1 rok temu
Reply to  Derektor MUF

dlatego jest ułatwienie najlepiej nie wychodzić z domu ogladac kwadrat gdzie jest trwam i inne parafie……

emil
1 rok temu
Reply to  online k...

Jak się krytycy zachowają kiedy się okaże że to jest prowokacja, że oskarżenia są fałszywe?

orzeł
1 rok temu
Reply to  emil

na pewno fałszywe, nawet jak prawdziwe, to pewnie sam chciał i ubierał się w krótkie spodenki prowokując księdza

abc
1 rok temu
Reply to  wim

JAKTY JESTEŚ GŁUPI TO ZNACZY ŻE DO SZKÓŁ CHODZIĆ NIE TRZEBA? Trzeba na świecie są dobrzy i żli ,głupi i mądrzy.– tylko to odróżniać trzeba umieć..

Kasia
1 rok temu
Reply to  abc

Trzeba być zewangelizowanym dzieckiem, które umie przeciwstawić się natchnionemu ekumenicznie księdzowi pedofilowii.

Alina
1 rok temu
Reply to  wim

Głośno na Podkarpaciu o pedofilu – nauczycielu angielskiego. Dzieci mają przestać chodzić do szkoły, bo może jakiś pedofil się trafi? Pedofile są wszędzie – miły wujek też może molestować Twoje dziecko. A kościołów i księży jest mnóstwo, jeśli wiara w Boga jest prawdziwa, to jeździsz do kościoła i księdza, który Ci pasuje, my pokonujemy 20km, bo żadna parafia w rodzinnym mieście nam nie pasuje.

Piotr
1 rok temu
Reply to  Alina

Tak wszędzie są to fakt Tylko dziwnym trafem księża nie są skazywani Mamy układ rządu z klerem

klawisz
1 rok temu
Reply to  Piotr

A gdzie poszedł w/w ksiądz nie za kraty? kłamco.

orzeł
1 rok temu
Reply to  klawisz

jedna jaskółka wiosny nie czyni. nauczyciel by był zwolniony i raczej zamknięty, „przyjaciel rodziny” również a klecha, siup, na inną parafie

Alina
1 rok temu
Reply to  Piotr

Oczywiście, że mamy układ rządu z klerem, dlatego takie osoby jak x Zaleski nie są dopuszczane do komisji w sprawie pedofilii w kościele. Ale krzywdzące jest to, że KAŻDY ksiądz przez niektórych jest traktowany jak pedofil.

Ceased
1 rok temu
Reply to  Alina

Ta szkoła musi zostać zdezynfekowana,a dzieci na tydzień przechodzą w tryb zdalny, gdyż cała szkoła została zakażona, a sala od angielskiego będzie dokładnie ozonowana. Potem dzieci będą mogły bezpiecznie wrócić na lekcje. Sam nauczyciel również poszedł na kwarantannę ,gdyż był źródłem zakażenia pedofilią

Mar
1 rok temu

Wystarczy przeczytać Nowy Testament. 1. List do Tymoteusza rozdział 3: „1 Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania. 2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?”.

Bozo
1 rok temu
Reply to  Mar

Mar nie wiedziałem że czytasz to słabe science fiction. Po wielu wypowiedziach tu na forum brałem cię za mądrego i ogarniętego człowieka, a tu się okazuje że zabobon w glowie. Jednak pozory mylą…

Piotr
1 rok temu
Reply to  Bozo

Biblia nie jest zabobonem Poczytaj zobaczysz ile znajdziesz tam wskazówek

Mar
1 rok temu
Reply to  Bozo

Bóg daje każdemu rozum i wolną wolę tak, że każdy wierzy w co chce, nawet jeśli miałby nie wierzyć w samego Boga. Ja np. nie wierzę w to, że wszechświat powstał sam z niczego, że przypadkiem zaistniał w nim szereg wąskich warunków, w których mogło powstać życie, że w prebiotycznej zupie ugotowały się pierwsze żywe komórki, że w wyniku ewolucji z pojedynczych komórek zaczęły się samoczynnie składać bardziej złożone organizmy, które w wyniku losowych mutacji itp. ewoluowały później w coraz bardziej rozwinięte i wyspecjalizowane, aż do ludzi. Nie widzę w tym sensu logicznego, naukowego, ani duchowego.

Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

Znowu nieme minusy 🙂 Dla uzupełnienia dodam jeszcze, że na początku katolickiego wyznaniu wiary są słowa: „Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.”.

Gość
1 rok temu

A ja tak z innej beczki Panie Prezydencie.Co z tymi respiratorami zakupionymi przez miasto na początku pandemii kosztem inwestycji ?
Dotarły ?. Zbliża się druga fala koronaświrusa .

pandemia
1 rok temu
Reply to  Gość

Z innej beczki. Czy zakup maseczek i pynów rozliczony ?. Były braki .Odmowa prokuratury nie zwalnia do dokonania rozliczęń dostawy . Wszyscy wiedża ,ze nikt nad tym nie panował , bo to było żle logistycznie wykonane.
A respiratory są już czy dopiero beda. Może radny o to zapyta ?

obywatel
1 rok temu
Reply to  pandemia

To że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa to nic nowego – przecież prokuratura okręgowa w TBG nad tym czuwała (ten sam okręg) – czemu się dziwić – Bożek z Turkiem (z SM Siarkowiec) nawet podorabiali klucze do prywatnych skrzynek pocztowych – swoich mieli ścigać??????

szok
1 rok temu

Jestem w szoku. Osoba ksiedza była poważana . Wiele osób było zaprzyjaźnionych. To dobry i mądry ksiądz. To też przyczynek do rozważań , jak te sprawy są trudne dla księży.

Kasia
1 rok temu
Reply to  szok

Chyba łatwe, skoro takie ma ksiądz zarzuty. Wykorzystać słabszego, dziecko, to miłosiedzie

Kasia
1 rok temu
Reply to  Kasia

Dziękuję, że mi dano, żebym mógł wykorzystać…

Piotr
1 rok temu
Reply to  szok

Nie powinno być celibatu

Alina
1 rok temu
Reply to  Piotr

Celibat powinien być, jeśli rozumiesz po co on księżom. Zaniedbania są na poziomie seminarium i osób tam decyzyjnych

gosc
1 rok temu

widziałem tego księdza w tym czasie z ministrantami na basenie w tbg lekko zdziwiony byłem.Młody chłopiec z dzikowa będący w tym czasie ministrantem u księdza wstąpił do syminarium .Daj Panie Boże żeby to był nieprawda . Na dzikowie w tym czasie szemrali o tym

Alina
1 rok temu
Reply to  gosc

Wstąpił, ale już nie jest w seminarium

Olof
1 rok temu

Ja to wiedziałem już w 2001 roku. Mój syn przestał wtedy chodzić do kościoła

Kamil
1 rok temu
Reply to  Olof

Jak się teraz z tym czujesz?

giga
1 rok temu
Reply to  Olof

i taki „mądry” zostałeś do dzisiaj?

Bozo
1 rok temu

Dobra przestańcie już biadolić…. I tak wszyscy pójdzieciecie w najbliższą niedzielę do kościoła. Eh… Kiedy te zabobony się w naszym kraju w końcu skończą? Komunie na 150 osób w lokalach, a z resztą kto głupiemu zabroni

Piotr
1 rok temu
Reply to  Bozo

Nigdy się nie skończą Polacy nie czytają bibli a w niej jest mądrość Jeśli się to nie zmieni jesteśmy skazani na unicestwienie ibrzady lewactwa,które wyzej cenią sobie norki aniżeli życie ludzkie.

Bozo
1 rok temu
Reply to  Piotr

To czy jest w niej mądrość to bym polemizował bym, ale na pewno jest w niej idealny nie opodatkowany biznes plan jak doić naiwne owieczki z kasy

szoki
1 rok temu
Reply to  Bozo

trzeba być wyjątkowym ćwokiem by doczytać się tam twojego biznesplanu !

w imię czego?
1 rok temu
Reply to  Bozo

Cytat z Echo Dnia
„mężczyzna oskarżający księdza Józefa G., zaprzeczył ustnie oraz na piśmie, że był molestowany przez swojego proboszcza. Domniemana ofiara uczyniła to w różnych, niezależnych od siebie okolicznościach”.

Chociaż domniemana ofiara negowała fakt molestowania i nie było nowych zgłoszeń, ani z Tarnobrzega ani z Ostrowca Świętokrzyskiego, Diecezja zdecydowała się na złożenie zawiadomienia do Prokuratury. Nie posiadam wiedzy, co domniemana ofiara powiedziała w śledztwie tym bardziej, że zostało ono w pewnym momencie umorzone, a następnie podjęte na nowo. 

O co tu chodzi w takim razie? Zaprzecza czy potwierdza?

Piotr
1 rok temu
Reply to  Bozo

Tzn jaki biznesplan?

Neltah
1 rok temu

Bardzo ciekawy rodzaj kary, biorąc pod uwagę że parafia na Dzikowie jak i cały Tarnobrzeg względem Ostrowca jest zaledwie małym miastem. Tam ksiądz rozwinął skrzydła, bo i współpraca z wyższą uczelnią, bardzo duża szkoła w której uczył ,duża parafia.
A tutaj obszerna dyskusja na temat proboszcza
http://www.ostrowiecnr1.pl/forum/watek/najwspanialszy-proboszcz-w-ostrowcu-kosciol-nsj/

Daro
1 rok temu

Masakra !

Stanisława
1 rok temu

Pedofili, to chociaż ścigają, a pedofilek nie. W tzw. świadomości społecznej kobieta przecież nie może być pedofilką. Setki dzieci czekają na sprawiedliwość. Wykorzystana dziewczynka się nie przyzna, a chłopiec – „no przecież miał szczęście, że z dorosłą” niech się cieszy. Hipokryzja i syf.

aab
1 rok temu
Reply to  Stanisława

Oj tam, oj tam. Miałem nauczycielkę od niemieckiego starszą o jakieś 10 lat. I powiem, że nie żałuję …. Wiele potrafiła nauczyć i nie tylko z j.niemieckiego

walt
1 rok temu

kolejny lewacki bezpardonowy natchniony Marksem atak na kościół kremówkowy.

jak możecie ?

mi tych idiotów co sami dobrowolnie dzieci wysyłają na indoktrynację i pedofileskie seanse nie żal.sami są kowalem swojego nieszczęścia.

w mniejszych dziurach niż nasza to najbardziej przegwizdane ma nie księżulo zwyrodnialec a takie pokrzywdzone dziecko z matką,wyzywani od wiadomo kogo wodzącego pasterza na pokuszenie.

no ale może taka jest cena zbawienia,wszak przyszło przez krzyż jak śpiewały mohery w sądzie pod Zgorzelcem broniąc kilka miesięcy temu pasterza owczarni też pomawianego,że go zwiodły wyuzdane dzieci.

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content