Tarnobrzeg: Odkryty basen niszczeje. Zaśmiecona niecka zarasta drzewami i krzewami

Nieczynny od 9 lat odkryty basen w Tarnobrzegu niszczeje. W jego niecce oprócz coraz to bujniejszej roślinności, można znaleźć również śmieci.

O likwidacji działającego od ponad 40 lat otwartego basenu w Tarnobrzegu, zadecydowały w 2011 r ówczesne władze miasta. Już wówczas infrastruktura obiektu była przestarzała, a na jej remont byłby bardzo kosztowny.

– Już w ubiegłym roku (w 2010 – przyp.red) inspektor nadzoru budowlanego zgłaszał zastrzeżenia w kwestii funkcjonowania basenu. Dodatkowo za zamknięciem przemawia fakt, iż przez cały ubiegły sezon sprzedano zaledwie 300 biletów, oraz ze względu na położenie, które uniemożliwia modernizację tego obiektu. W tym miejscu planujemy otworzyć sztuczne lodowisko – mówił ówczesny prezydent miasta Norbert Mastalerz.

Sztuczne lodowisko jednak w tym miejscu nie powstało, a część tego terenu – m.in. po brodziku, zajęła wybudowana obok ścianka wspinaczkowa.

WODNY PLAC ZABAW

Kolejny włodarz Tarnobrzega – Grzegorz Kiełb, miał na to miejsce inne pomysły.

– Wstępne koncepcje za prezydenta Kiełba były takie, żeby zrobić wodny plac zabaw dla dzieci – tłumaczy portalowi NW24 Adam Strumiński, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu .

– W pewnym momencie chcieliśmy tam dobudować niedużą nieckę basenu krytego, niestety z braku pieniędzy żadna z tych inwestycji nie powstała – dodaje.

CHCEMY, ABY TEN TEREN SŁUŻYŁ REKREACJI

Obecne władze miasta również nie przewidują powrotu w tym mieście basenu otwartego, nie tylko ze względu na kąpielisko nad Jeziorem Tarnobrzeskim, ale również znacznych kosztów, które pochłonąłby remont.

Czy mają w takim razie jakiś pomysł na wykorzystanie tego terenu? Na nasze pytania o konkretne plany dotyczące tego terenu, rzecznik UM Tarnobrzeg Wojciech Lis odpowiedział: Na pewno chcemy, by ten teren służył rekreacji. Rozważane są różne koncepcje.

ŚCISK NA BASENIE KRYTYM

Sąsiadująca z dawnym basenem otwartym kryta pływalnia, zostawia wiele do życzenia. Korzystający z niej mieszkańcy narzekają m.in. na brak miejsca na basenie, który niejednokrotnie dzielą z uczestnikami zorganizowanych zajęć.  Remontu wymaga jego infrastruktura. Powiększenia powierzchni pływalni krytej o teren dawnego basenu odkrytego, władze jednak nie planują.

– Na pewno konieczny jest remont obecnego basenu, który ostatni gruntowny remont przechodził przed piętnastu laty. Będziemy chcieli pozyskać na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Sportu – wyjaśnia NW24 rzecznik Lis.

– Powiększenie basenu, obecnej niecki, nie jest brane pod uwagę, co nie oznacza, że zamykamy się na temat zwiększenia dostępności mieszkańców miasta do basenu, poprawy komfortu nauki pływania. Póki co, pojawiają się dopiero luźne propozycje – dodaje.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Fakir
11 miesięcy temu

Czyli jak zwykle gówno.Stalowa się rozwija, Mielec się rozwija, Gorzyce i Sandomierz też. Tylko w Tarnobrzegu pierdole nie władzy od lat.

wodnik
11 miesięcy temu
Reply to  Fakir

A u nas same sukcesy . Budowa dróg koło jeziora za sprzedaż spółki Takie mamy gospodarskie pomysły. A ta sprzedaż wodociągów to chybotliwa decyzja.

Dformat
11 miesięcy temu
Reply to  wodnik

BASEN HAŃBA DLA MIASTA. Zamiast dla mieszkańców, to budują nad jeziorem dla obcych, obciążając do tego mieszkańców. Jak to nazwać?

Adam
11 miesięcy temu

Nóż się w kieszeni otwiera tyle dobrego dla ludzi poszło w pis….u! no szkoda!

art
11 miesięcy temu

Moim zdaniem to wielki wstyd dla Władz Tarnobrzega. jednak; Czy to lodowisko nie miało powstać w ramach pewnego przedsięwzięcia w ramach budowy Tesco w Tarnobrzegu? Nie ma Tesco i nie będzie, a basen otwarty to już wspomnienie. Szkoda, bo lat temu kilkadziesiąt w tym basenie nauczyłem się pływać. Szatnie też już dawno przerobiono na sklep.

Mar
11 miesięcy temu

Jak widać zieleń i estetyka są ważne 🙂 Uprzątnąć, zrobić drogę i rampę dojazdową do niecki i niech służy jako parking, byleby odpływ wody był. A gdyby kiedyś powstał jakiś konkretny projekt zagospodarowania i były na to pieniądze, to zawsze można przerobić na coś lepszego.

Mieszczanin
11 miesięcy temu

O matko jedyna gdyby nie zdjęcia p.Piotra z drona to nigdy bym nie przypuszczał że ten basen tak dzisiaj wygląda. Wystarczyło 10 lat od jego likwidscji. Szkoda go bo był 50 metrowy no ale ekonomia zrobiła swoje.

do Mieszczanin
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszczanin

No i co z tym stowarzyszeniem, o którym kiedyś była mowa?

Neltah
11 miesięcy temu
Reply to  Mieszczanin

bo celowo zakryli białymi blachami od 1 maja ,żeby nikt nie wiedział co jest za tym, ale już wyszło

Flip
11 miesięcy temu

Ależ urzędowe pierdzenie. Obecny basen kryty to porażka. Normalny przeciętny człowiek nie ma tak naprawdę szans na skorzystanie. Albo szkoły, albo emeryci albo rezerwacja torów na prywatne lekcje.

Piotr
11 miesięcy temu
Reply to  Flip

I zimno na nim jest i woda chlorowana że aż oczy wypala

Piotr
11 miesięcy temu

Niech kościół postawią

wasyl
11 miesięcy temu

Włodarz Kiełb postawił seniorom ścianę wspinaczkową aby mieli siłę iść na niego potem głosować. Tak chyba powstała ta ściana , która jest teraz okazem ” szubienicy ” i wrzoda na d…e , bo tak nie wiadomo co z nią zrobić bo generuje koszty . To spalone marzenia tych co na ten syf głosowali , bo jak pamiętam to chyba z budżetu obywatelskiego , po co i na co jak młodzież olewa to miasto i wyjeżdża nie powracając tu ze względu na brak miejsc pracy a starsi przepracowani w tym Siarkopolu wolą odpocząć a nie chodzić po tej ” szubienicy ” .

łysy
11 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Narzekasz jak stara baba ja uprawiam wspinaczkę i chce żeby była dokończona.
Dziękuje za uwagę.

Uwazny
11 miesięcy temu
Reply to  wasyl

To nie pomysł Kielba tylko obecnego prezydenta Bozka
Kłamiesz bo zawsze kłamałeś i dobrze Ci z tym

Janusz
11 miesięcy temu

Ja mam pomysły:

  1. Pozyskać pieniądze z LOTTO plus jakieś dofinansowanie,wyremontować i mimo wszystko dać basenowi drugie życie bo jednak nie każdy lub nie każdemu się chce jechać latem nad jezioro.
  2. Zasypać i zrobić parking
  3. Wyczyścić dobrze nieckę basenu i jakoś ją zaaranżować ale jak to niech pomyśli ten kto bierze za to pieniądze
Pływak
11 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Ja jestem za pkt.1 ale żeby był całoroczny (zadaszony) bo na pewno rozluźniło by to trochę basen 25 metrowy poza tym można by na nim organizować zawody ogólnopolskie w pływaniu.

OTBG
11 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Pkt.1

Kutombo
11 miesięcy temu

Kiedy dokończą ściane to można się będzie po niej wspiąć i skoczyć na bańke do basenu.

Blondas
11 miesięcy temu
Reply to  Kutombo

Pod warunkiem że ty skoczysz pierwszy.

łysy
11 miesięcy temu

I tak basenu nie ma i lodowiska nie ma a w tym roku jak jezioro było zamknięte na basenie byłyby tłumy i przez te ponad 10 lat można było go spokojnie po trochu remontować teraz pewnie zasypią posieją trawę i nic nie będzie

Blondas
11 miesięcy temu
Reply to  łysy

Znając życie to zasypią i zrobią parking.

Daro
11 miesięcy temu

Masakra !!!

Jabol
11 miesięcy temu
Reply to  Daro

Teksanska

łatwe zycie czy beznadziejne
11 miesięcy temu
Reply to  Daro

to mnie dziwi ze pracownicy mosiru klub siarki i chyba wszystkiego nie wymieniłem a jest tego wiecej nie napisał wniosku do mu tbg-u ze ta sprawa wyglada jak wyglada a teraz zkazdy sobie przypominma jak to wyglada za czasów głowniarza

Neltah
11 miesięcy temu

Brawo dla redaktora za świetne zdjęcia. O basenie na forum tarnobrzeg.info pisałem już 2 lata temu i zaraz po tym wpisie założyli kłódkę i tak już się nie wejdzie. Jak doskonale widać ze zdjęć, basen jest „odcięty od świata” mimo iż cały znajduje się tuż za ciągiem budynków 1 maja(koło przystanku autobusowego) a dodatkowo zasłonięty blachami. Jak widać celowo to zrobiono ,by ludzie zapomnieli i nawet nie myśleli że istnieje jakiś basen odkryty.
Jeśli ktokolwiek myśli o uruchomieniu ścianki wspinaczkowej , o parku wodnym ,to jak to ma funkcjonować bez dostępu do centrum miasta, na uboczu? Wiadomo że bilety się nie sprzedadzą i nikt tam nie przyjdzie. Zatem ŻĄDAMY UTWORZENIA PRZEJSCIA OD ulicy 1 maja poprzez zbudzenie jednej z budek, to były dawne pomieszczenia natryskowe i przebieralnie ,obecnie już niewykorzystane ,również zamknięte na klucz i tam MUSI być przejście!

Blondas
11 miesięcy temu
Reply to  Neltah

A co jaśnie pan nie chce chodzić naokoło ? Tylko ty żądasz a nie inni Zagrodzone i tyle.

Neltah
11 miesięcy temu
Reply to  Blondas

Nie chodzi o mnie. I znów ,to nie moje wymysły, tylko obserwacje jak wyglądają baseny, parki wodne w innych miastach. Basen po przekształceniu lub reaktywacji musi być ogólnodostępny ,w szczególności dla pieszych od ulicy 1 maja, to to jest główna ulica.

PanBóbr
11 miesięcy temu

Fajnie było kiedyś wracać z dyski najpierw na basen, potem dopiero do domu spać ehhh

Jabol
11 miesięcy temu
Reply to  PanBóbr

Z tapimy ach to były czas już nie wroca

Z baranowa
11 miesięcy temu

Zaraz, zaraz najpierw nowy basen w Woli Baranowski, a dopiero potem w Tarnobrzegu

realista
11 miesięcy temu

Teren o dużym potencjale, który po odpowiednim zagospodarowaniu mógłby generować konkretne pieniądze. Ale jeśli ciężko jest posprzątać, to o czym tu mówić.

wasyl
11 miesięcy temu
Reply to  realista

Skąd te pieniądze od przepracowanych emerytów ? Gdzie młodzież , jakie dla niej tu w tym zadupiu perspektywy ? Emeryt przyjdzie na basen ? Woli pójść na ryby a tylko będzie szerzył się alkoholizm jak jest po krzakach , nawet w kierunku Dzikowa. Smutne ale prawdziwe – to z obserwacji .

live
11 miesięcy temu
Reply to  wasyl

teraz to pija na oczach ludzi a policja mecz obstawiała a 100 m dalej walili gaz i to gdzie jest najwiecej ludzi teraz czyli postoj busow ia utobosow ale mnie to grzeje bo złapia ich wypisza mandat a potem go podra bo nie maja za co zapłacic czyli zostali ludzie najniszego stopnia w tym tbg-u

realista
11 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Basen to tylko jedna z opcji na biznes, według mnie są lepsze. Ale najpierw trzeba tam posprzątać.

realia
11 miesięcy temu
Reply to  realista

tu juz nic nie pomoze teraz prezyden niech zacznie miasto chronic przed bankroctwem bo za niedługo tbg zniknie z mapy polski…….

Odyseusz
11 miesięcy temu

Jaki pan taki kram, przykre że takie miejsce straszy mieszkańców !

Rydułtowy
11 miesięcy temu

Piszę całkowicie poważnie – a nie lepiej sprzedać ten plac pod deweloperkę i wziać za niego 2-3 miliony PLN?
Lodowisko można (nawet za część tych środków) wybudować na Serbinowie – np. koło SP nr 10.

Jabol
11 miesięcy temu
Reply to  Rydułtowy

Za 2-3mln to lodowisko tylko na asfalcie

diagno
11 miesięcy temu
Reply to  Jabol

tyból głowy

Jabol
11 miesięcy temu

Co za menda to zniszczyła? Przecież winny jest.

olo
11 miesięcy temu
Reply to  Jabol

maly fiat ?

Alpinista
11 miesięcy temu
Reply to  olo

Dokładnie.

smile
11 miesięcy temu

Podobno przed świętami mają tam karpi nawrzucać….:) 🙂 🙂

żytnia
11 miesięcy temu

trochę już zasypane jest, teraz zasypać do końca, wydzielić pola do gry w bule, zrobić toaletę dla piesków, a na reszcie powierzchni zasadzić drzewka, krzaczki i kwiatuszki, ustawić ławeczki, latarenki i posiać trawkę.

Hetman
11 miesięcy temu
Reply to  żytnia

Jeszcze stolik do gry w szachy z krzesełkami dla zwieńczenia tego cudownego dzieła.

Trappist1
11 miesięcy temu
Reply to  Hetman

Jest lepszy pomysł, wyłożyć nowymi kafelkami,dobudować kabiny ,postawić dach i to będzie druga miejska toaleta i to niebylejaka ,ale taka na cały basen z całodobową obsługą!

TBG-e
11 miesięcy temu

Zniszczyli go ludzie małego pokroju, bo mieli inne cele i inne interesy, ot tak. A odbudować niema komu

Trappist1
11 miesięcy temu
Reply to  TBG-e

ci sami ,co właśnie wyburzyli zabytkowe schody na Wyspiańskiego. Podobno nie opłacało się remontować.

OTBG
11 miesięcy temu

W naszym pięknym mieście wiecznie słyszę biadolenie na brak pieniędzy na różne rzeczy, a są przecież różne programy w Ministerstwie Sportu, LOTTO itp. gdzie można skorzystać z dofinansowania. Zdaje sobie sprawę że nie jest to proste, ale jak ktoś nie spróbuje to się nigdy nie dowiemy czy dostaniemy środki czy nie. A z miasta nie płyną, żadne komunikaty na temat prób uzyskania dofinansowania takich projektów.

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content