Maseczki są bezprawne. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych ponownie wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa. Zgodnie z Konstytucją powinna to bowiem przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do premiera, by przepisy w tej sprawie były zgodne z Konstytucją.

Rzecznik nie kwestionuje zasadności powszechnego stosowania maseczek jako jednego ze środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa

– Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli – mówił 11 października 2020 r. Adam Bodnar. – Wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu.

Jednocześnie RPO w najnowszym wystąpieniu do premiera Mateusza Morawieckiego przypomniał, że 20 maja 2020 r. wskazywał, iż obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Ustawa ta wyraźnie przewiduje, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony rozporządzeniem Rady Ministrów wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu nie może dotyczyć każdego – niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią.

Rzecznik zwrócił się wtedy do premiera o zainicjowanie prac legislacyjnych, mających na celu wyeliminowanie tego uchybienia poprzez usunięcie ograniczenia wprowadzonego bez podstawy w ustawie albo pilne skierowanie do Sejmu projektu ustawy pozwalającego na wprowadzenie takiego ograniczenia.

– Niestety, wystąpienie to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu w postaci przeprowadzenia takich zmian w przepisach prawa, które usunęłyby wskazane naruszenie praw i wolności obywatelskich. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa zostały wydane na niezmienionej podstawie prawnej – napisał Adam Bodnar do premiera Mateusza Morawieckiego

W trosce o ochronę życia i zdrowia ludzkiego oraz uzasadnione konstytucyjnie oczekiwanie obywateli ponoszenia odpowiedzialności prawnej na podstawie i w granicach prawa, RPO ponownie zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych.

Obecnie zasady noszenia maseczek w przestrzeni publicznej określa rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat.

Opisane uchybienie może mieć istotne znaczenie dla efektywnego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek. Głośny był np. przypadek, gdy sąd w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o nienoszenia maseczki – właśnie z powodu wykroczenia przez Radę Ministrów poza delegację ustawową. Takie jednostkowe orzeczenie może mieć znaczenie dla kształtowania się dalszego orzecznictwa sądów powszechnych.

źródło: rpo.gov.pl

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
1 rok temu

Bezprawne czy nie bezprawne nosić i tyle bo chronią no chyba że ktoś uważa się za cyborga.

odseperowanie......
1 rok temu
Reply to  Janusz

jakim prawem premier ma prawo rzadzic ludzmi nie ma tego w konstytucji a sam sie teraz zaraził to ludzie specialnie to robia tu jest mowa o zdrowych ktorzy musza cierpiec a chcA MIEC ŁATWE ŻYCIE a nie moga kogo to jest ……….?

Janusz
1 rok temu

Dla mnie to możesz nawet chodzić w samych majtach po ulicy bo masz takie prawo konstytucyjne.

Bozo
1 rok temu

Zaraz wyznawcy covidu zaczną wyć w komentarzach: Ale jak to? W TV mówią cały czas że trzeba nosić, że mandat, że sąd, że to skuteczne a to gówno jest skuteczne. Polskie społeczeństwo to ciemna masa. Wystarczy że w TV i głównych portalach internetowych powiedzą żeby twarz gównem wysmarować i to ich ochroni to na następny dzień 90% społeczeństwa z twarzami gównem wysmarowany będzie chodzić

trybunał konstytucyjny jest od tego
1 rok temu

TOTALNIACY I ANARCHIZŚCI URUCHAMILI SWOJ OSTATNI NABÓJ(kapiszon -bodnar były RPO ) – Byleby tylko zdestabilizować państwo I odzyskać koryto . Ludzie już nie tacy głupi i nie dadzą się zmanipulować idiotom.

basta
1 rok temu

Nudne zaczyna się już robić gadanie o tych maseczkach, więc krótko i na temat. Ktoś lubi płacić mandaty albo chodzić po sądach – chcącemu nie dzieje się krzywda. Tylko niech zachowuje dostateczny odstęp od innych i nie kicha na nich itp. Ja dla spokoju, zarówno zdrowotnego jak i prawnego, wolę założyć maseczkę.

Bozo
1 rok temu
Reply to  basta

Ja pie…. Ani to zdrowotnie nie jest potwierdzone ani prawie. Jeżeli masz mózg to go włącz

basta
1 rok temu
Reply to  Bozo

Docinki, bo ktoś odważył się mieć inne zdanie – prowadzisz dyskusję na poziomie. Wolnościowcu. jak ktoś chce nosić, to co ci do tego? Wolność jednego kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.

Trappist1
1 rok temu
Reply to  basta

Ale władzy właśnie o to chodzi abyś ty się ich bała, stale o nich myślała, że dostaniesz mandat, że cię postawią pod sąd. A oni NIC NIE MOGĄ, krótko mówiąc mogą skoczyć. Oczywiście na wezwanie policji, lepiej założyć, ale tak dobrowolnie i cały dzień? To tylko ludzie słabi i bezbronni tak sobie pozwalają

Janusz
1 rok temu
Reply to  basta

Dokładnie.

MxM
1 rok temu

Wyznawcy covidu – wiecie co należy zrobić w przypadku kiedy widzicie topielca ? (szkolenie płetwonurków) walnąć go porządnie w pysk tak żeby z paniki przeszedł w stan realnej świadomości i dopiero go ratować. Proponuję wziąć patelnię i porządnie się klepnąć tam gdzie trzeba to może wam przejdzie.

Inna sprawa to mam w rodzinie lekarzy pracujących non stop na sali operacyjnej czy OIOM. Teraz nie ma żadnych chorób w kraju tylko ten posrany covid. Człowiek wzywa karetkę w stanie zagrożenia to go wożą po szpitalach bo nigdzie nie chcę przyjąć. I taki pacjent albo umiera już w transporcie albo ledwo go gdzieś dowiozą. Może jak wam przyjdzie taka sytuacja albo komuś z waszych najbliższych to szybko wam rura zmięknie a i maski za którymi tak szczekacie wrócą w niepamięć.

kot
1 rok temu
Reply to  MxM

o czym palancie pleciesz– NIKT NIE WYMYŚLIŁ LEPSZEGO SPOSOBU LECZENIA I ZABEZPIECZENIA SIĘ I CAŁY ŚWIAT TAK POSTĘPUJE

Bozo
1 rok temu
Reply to  kot

Palancie kot czyżbyś zapomniał co mówiła pół roku temu twoja święta wyrocznia who że maseczki gówno dają?

RATOWNIK
1 rok temu
Reply to  Bozo

NIKT CZUBIE NIEZNA DO KOŃCA WIRUSA,WHO,RZADY PAŃSTW ROBIĄ CO MOGĄ,ŻEBY CHRONIĆ OBYWATELI,NIKT NIGDY Z TAKIM WIRUSEM SIĘ JESZCZE NIE SPOTKAŁ,WIĘC SZMATE NA MORDE I CICHO SIEDZ BO PRZYJDZIE I NA CIEBIE KOLEJ

Bozo
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

Zluzuj buły owieczko

RATOWNIK
1 rok temu
Reply to  Bozo

ZLUZUJESZ BUŁY BARANIE W BARDZO KRÓTKIM CZASIE

Fernando
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

Ty to musisz być absolwentem jedynie gimnazum

jan prawdomówny
1 rok temu
Reply to  Fernando

a ty szkoły w tarnobrzegu,niewazne nawet jakiej

nfz
1 rok temu
Reply to  MxM

kase sie płaci ale gdzie ta pomoc jest dostepna…….

Bozo
1 rok temu
Reply to  nfz

Zapytaj prezesa pisu

RATOWNIK
1 rok temu
Reply to  Bozo

dobrze że pis rządzi bo za peło,to byśmy zdychali pod płotem,a bieńkowska by mówiła,że taki mamy klimat,lub piniendzy nima i niebedzie-rostowski

Norbi
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

A jak Lepper mu odowiadał że można dodrukować to się z niego śmiali a mimo to w tym roku dodrukowano pieniędzy na tarczę antykryzysową.

RATOWNIK
1 rok temu
Reply to  MxM

TAK CZUBKU,TO PO JAKIEGO RATOWNICY,LEKARZE CHODZĄ ZAMASKOWANI,BO IM SIĘ LEPIEJ ODDYCHA?JAK ZACHORUJE I UMRZE KTOŚ Z TWOJEJ RODZINY TO ZMĄDRZEJESZ SZYBKO

Bozo
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

Ponawiam: zluzuj buły owieczko. Przypominam że na covid zmarło w Polsce tylko niecałe 300 osób. Reszta zmarła z powodu innych schorzeń i chorób które mieli wcześniej

RATOWNIK
1 rok temu
Reply to  Bozo

A ,CZYLI WSZYSTKO OK?GRATULUJE GŁUPOTY

MxM
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

Ty jesteś DEBIL. Czytasz ze zrozumieniem co napisałem i co lekarze mówią . Nie lekarze opłaceni z tv i innych mediów !!! Wytłumaczę po raz ostatni – dzisiaj strach zachorować nie na covid , tylko na każdą inną chorobę będącą zagrożeniem życia. Nie dość że to ludobójstwo to jeszcze okradanie obywateli ze składek na nfz.

RATOWNIK
1 rok temu
Reply to  MxM

CZYLI WEDŁÓG TWOJEGO GŁUPKOWATEGO MYSLENIA,NIEMA CO SIE BAĆ ZE SIE ZLAPIE WIRUSA I UMRZE,WŁASNIE PRZEZ COVID LUDZIE BĘDĄ UMIERAĆ BO BRAKNIE MIEJSC W SZPITALACH,LEKARZY I PERSONELU

MxM
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

Bądź zdrów

Trappist1
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

myśl tak dalej, to będziesz jeszcze głupszy. Nie przez covid ,tylko przez dyrekcje szpitala, które ulegają presjom i głupim zarządzeniom odgórnym, zamiast starać sie wyciszać temat i łagodzić sytuacje oraz ograniczać wpływ covidowców na działanie szpitala.

Owen
1 rok temu
Reply to  Trappist1

Chińczycy wyciszali. I co mamy? Gratuluję „tęęęęgiej głowy”.

Owen
1 rok temu
Reply to  RATOWNIK

@ Ratownik, z kim Ty dyskutujesz? Nie widzisz na jakim poziomie są te wypowiedzi pseudo expertów ? Daj sobie spokój bo takiego „geniusza” nie przekonasz. Zrobi to za Ciebie koronawirus.

Trappist1
1 rok temu
Reply to  Owen

do twojego poziomu już nie dorównam, miernoty ,która powtarza brednie zasłyszane w tv i łyka codzień propagandę. Z tym żadna nauka nie wygra ,żaden argument nie przejdzie, wy już macie zakażone mózgu kowidiozą

Trappist1
1 rok temu
Reply to  MxM

WHO opracowało sprytny plan ,jak wyniszczyć ludzi chorych, potrzebujących opieki szpitalnej ,czyli jak obniżyć koszty służby zdrowia- nie leczyć ich,tylko leczyć urojoną nową chorobę covid, nie robiąc nic ,tylko izolując taką osobę. Czy cały świat? Nie ,wiele krajów owszem. Media świetnie opanowały temat, ludzie co nie czytają i mało się znają też łyknęli. I ta paranoja trwa i nie ma końca. Ale za tydzień kolejny manifest konfederacji przeciw tym sku.. synom z rządu o zaprzestanie zajmowania się covidem ,bo ludzie chorzy na normalne choroby błagają o pomoc i jej nie dostają!

smile
1 rok temu

Wszystkim… i tym w maskach i bez masek…życzę dużo zdrowia…:)

bono
1 rok temu
Reply to  smile

Oj przyda się przyda, zwłaszcza tym zamaskowanym. CO2 jest bardzo niezdrowe. Za to lubią go roślinki i WARZYWKA

Alf
1 rok temu
Reply to  smile

No i może jeszcze odrobiny rozumu niektórym antycovidowcom.

Trappist1
1 rok temu

Ten rzecznik, chciałby żeby zrobić w Polsce 100% zamordyzm ,jak w Chinach i wyprowadzić policję na ulicę i każdego pod sąd i z wyrokiem skazującym za brak maseczki. To byłoby państwo prawa. Pandemia jest urojeniem umysłowym mediów i każdy zdrowomyślący człowiek, potrafiący samodzielnie analizować pewne fakty na ten temat i wyciągnąć wnioski już o tym wie. Reszta daje się urabiać przez debili od straszenia, bo ufają że władza ma zawsze racje, ale nie ma. Nauka absolutnie zaprzecza zarówno zakładaniu maseczek jak i istnieniu stanu epidemii i to co jest w kraju podejmowane jest kompletnym absurdem i destabilizuje państwo. Jakie będzie państwo w którym sądy zaczną skutecznie karać za noszenie maseczki która działa wybiórczo, nie chroni przed niczym, nie ma atestów ochronnych przed znanymi chorobami zakaźnymi, a do takich chorób NIE NALEŻY covid.Rzeczniku praw obywatelskich, najlepiej podaj się do dymisji,bo my Polacy takiego prawa nie chcemy ,tylko wolny kraj!

Bolo
1 rok temu
Reply to  Trappist1

Duraku w maskach ludzie chodzą w całej UE, na wschodzie od UA do Japonii i w Ameryce Płn i Płd a ty tu snujesz jakieś swoje dziwne teorie spiskowe. Proponuje leczenie na głowe póki nie jest za późno ( no chyba że jest) bo z twojego pisma wnioskuje że ci się nieźle pokiełbasiło.

Trappist1
1 rok temu
Reply to  Bolo

na onecie przeczytałeś co jest w całej euripie i to twój autorytet. Buraki to takie tępole ,które żadnych wniosków nie wyciągają, tylko telewizja ich urabia. Głupie ludziki w maskach na ulicach, zero własnego myślenia i nie widzą co się dzieje. Tym się różnimy że ja czytam i oglądam książki naukowe i śmiejemy się w twarz wam wyznawcom covidu, jesteście żałośni i śmieszni w swoim poglądach . Onet wam wyprał mózg do końca

Bober
1 rok temu

Nie wiem dlaczego RPO zwraca się tylko do premiera. Inicjatywę ustawodawcza ma wiele organów, mógłby się więc zwrócić do marszałka Grodzkiego, albo grupy posłów KO.

Konsekwencja
1 rok temu

Ci, którzy z takim zapałem optujecie za brakiem przymusu maseczkowego, gdybyście z takim zapałem optowali za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, zmniejszeniem zusu dla przedsiębiorców, zakazem deficytu budżetowego itd., to by było coś.

walt
1 rok temu

ostatni sprawiedliwy w pisuarowej Polsce.

Robert
1 rok temu

Wprowadzą stan nadzwyczajny jak w Czechach to te chojraki przestaną ujadać.
Przecież rząd nie robi tego na złość.

Roman
1 rok temu

Menele spod Kauflanda bez masek przez cały dzień zaczepiają ludzi i nikt ich nie ściga.
Niech ktoś w końcu zrobi z nimi porządek.

Jacek
1 rok temu
Reply to  Roman

Szczególnie ten obszczymur w okularach co zaczepia nawet kobiety i dzieci i sępi 20 groszy czasem też pod Biedronką na Kopernika łazi z maską ale pod brodą.

Bolo
1 rok temu
Reply to  Jacek

Walić gazem po mordzie to sie zaraz oduczą zaczepiania.

Janusz
1 rok temu
Reply to  Jacek

Moją córkę w wieku szkolnym niedawno zaczepiał.

As
1 rok temu
Reply to  Janusz

Jeżeli to się dzieje przed sklepem , ale na jego terenie , to powinna interweniować ochrona. Ale to w normalnym mieście….

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content