Maseczki są bezprawne. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera

Obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych ponownie wprowadzono z naruszeniem zasad tworzenia prawa. Zgodnie z Konstytucją powinna to bowiem przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do premiera, by przepisy w tej sprawie były zgodne z Konstytucją.

Rzecznik nie kwestionuje zasadności powszechnego stosowania maseczek jako jednego ze środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa

– Nawet jeżeli mamy wątpliwości co do obowiązku prawnego noszenia maseczek, to jest to nasz obowiązek moralny w stosunku do współobywateli – mówił 11 października 2020 r. Adam Bodnar. – Wirus jest podstępny, dlatego powinniśmy przestrzegać wszystkich zaleceń sanepidu.

Jednocześnie RPO w najnowszym wystąpieniu do premiera Mateusza Morawieckiego przypomniał, że 20 maja 2020 r. wskazywał, iż obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Ustawa ta wyraźnie przewiduje, że obowiązek stosowania innych środków profilaktycznych i zabiegów może być nałożony rozporządzeniem Rady Ministrów wyłącznie na osoby chore i podejrzane o zachorowanie. Tym samym obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzony w rozporządzeniu nie może dotyczyć każdego – niezależnie od oceny jego stanu zdrowia w aspekcie zagrożenia epidemią.

Rzecznik zwrócił się wtedy do premiera o zainicjowanie prac legislacyjnych, mających na celu wyeliminowanie tego uchybienia poprzez usunięcie ograniczenia wprowadzonego bez podstawy w ustawie albo pilne skierowanie do Sejmu projektu ustawy pozwalającego na wprowadzenie takiego ograniczenia.

– Niestety, wystąpienie to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu w postaci przeprowadzenia takich zmian w przepisach prawa, które usunęłyby wskazane naruszenie praw i wolności obywatelskich. Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa zostały wydane na niezmienionej podstawie prawnej – napisał Adam Bodnar do premiera Mateusza Morawieckiego

W trosce o ochronę życia i zdrowia ludzkiego oraz uzasadnione konstytucyjnie oczekiwanie obywateli ponoszenia odpowiedzialności prawnej na podstawie i w granicach prawa, RPO ponownie zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych.

Obecnie zasady noszenia maseczek w przestrzeni publicznej określa rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Za nieprzestrzeganie tego nakazu grozi mandat.

Opisane uchybienie może mieć istotne znaczenie dla efektywnego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek. Głośny był np. przypadek, gdy sąd w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o nienoszenia maseczki – właśnie z powodu wykroczenia przez Radę Ministrów poza delegację ustawową. Takie jednostkowe orzeczenie może mieć znaczenie dla kształtowania się dalszego orzecznictwa sądów powszechnych.

źródło: rpo.gov.pl

foto: archiwum

Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
12 dni temu

Bezprawne czy nie bezprawne nosić i tyle bo chronią no chyba że ktoś uważa się za cyborga.

odseperowanie......
12 dni temu
Reply to  Janusz

jakim prawem premier ma prawo rzadzic ludzmi nie ma tego w konstytucji a sam sie teraz zaraził to ludzie specialnie to robia tu jest mowa o zdrowych ktorzy musza cierpiec a chcA MIEC ŁATWE ŻYCIE a nie moga kogo to jest ……….?

Janusz
11 dni temu

Dla mnie to możesz nawet chodzić w samych majtach po ulicy bo masz takie prawo konstytucyjne.

Bozo
12 dni temu

Zaraz wyznawcy covidu zaczną wyć w komentarzach: Ale jak to? W TV mówią cały czas że trzeba nosić, że mandat, że sąd, że to skuteczne a to gówno jest skuteczne. Polskie społeczeństwo to ciemna masa. Wystarczy że w TV i głównych portalach internetowych powiedzą żeby twarz gównem wysmarować i to ich ochroni to na następny dzień 90% społeczeństwa z twarzami gównem wysmarowany będzie chodzić

trybunał konstytucyjny jest od tego
12 dni temu

TOTALNIACY I ANARCHIZŚCI URUCHAMILI SWOJ OSTATNI NABÓJ(kapiszon -bodnar były RPO ) – Byleby tylko zdestabilizować państwo I odzyskać koryto . Ludzie już nie tacy głupi i nie dadzą się zmanipulować idiotom.

basta
12 dni temu

Nudne zaczyna się już robić gadanie o tych maseczkach, więc krótko i na temat. Ktoś lubi płacić mandaty albo chodzić po sądach – chcącemu nie dzieje się krzywda. Tylko niech zachowuje dostateczny odstęp od innych i nie kicha na nich itp. Ja dla spokoju, zarówno zdrowotnego jak i prawnego, wolę założyć maseczkę.

Bozo
12 dni temu
Reply to  basta

Ja pie…. Ani to zdrowotnie nie jest potwierdzone ani prawie. Jeżeli masz mózg to go włącz

basta
12 dni temu
Reply to  Bozo

Docinki, bo ktoś odważył się mieć inne zdanie – prowadzisz dyskusję na poziomie. Wolnościowcu. jak ktoś chce nosić, to co ci do tego? Wolność jednego kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.

Trappist1
12 dni temu
Reply to  basta

Ale władzy właśnie o to chodzi abyś ty się ich bała, stale o nich myślała, że dostaniesz mandat, że cię postawią pod sąd. A oni NIC NIE MOGĄ, krótko mówiąc mogą skoczyć. Oczywiście na wezwanie policji, lepiej założyć, ale tak dobrowolnie i cały dzień? To tylko ludzie słabi i bezbronni tak sobie pozwalają

Janusz
11 dni temu
Reply to  basta

Dokładnie.

MxM
12 dni temu

Wyznawcy covidu – wiecie co należy zrobić w przypadku kiedy widzicie topielca ? (szkolenie płetwonurków) walnąć go porządnie w pysk tak żeby z paniki przeszedł w stan realnej świadomości i dopiero go ratować. Proponuję wziąć patelnię i porządnie się klepnąć tam gdzie trzeba to może wam przejdzie.

Inna sprawa to mam w rodzinie lekarzy pracujących non stop na sali operacyjnej czy OIOM. Teraz nie ma żadnych chorób w kraju tylko ten posrany covid. Człowiek wzywa karetkę w stanie zagrożenia to go wożą po szpitalach bo nigdzie nie chcę przyjąć. I taki pacjent albo umiera już w transporcie albo ledwo go gdzieś dowiozą. Może jak wam przyjdzie taka sytuacja albo komuś z waszych najbliższych to szybko wam rura zmięknie a i maski za którymi tak szczekacie wrócą w niepamięć.

kot
12 dni temu
Reply to  MxM

o czym palancie pleciesz– NIKT NIE WYMYŚLIŁ LEPSZEGO SPOSOBU LECZENIA I ZABEZPIECZENIA SIĘ I CAŁY ŚWIAT TAK POSTĘPUJE

Bozo
12 dni temu
Reply to  kot

Palancie kot czyżbyś zapomniał co mówiła pół roku temu twoja święta wyrocznia who że maseczki gówno dają?

RATOWNIK
12 dni temu
Reply to  Bozo

NIKT CZUBIE NIEZNA DO KOŃCA WIRUSA,WHO,RZADY PAŃSTW ROBIĄ CO MOGĄ,ŻEBY CHRONIĆ OBYWATELI,NIKT NIGDY Z TAKIM WIRUSEM SIĘ JESZCZE NIE SPOTKAŁ,WIĘC SZMATE NA MORDE I CICHO SIEDZ BO PRZYJDZIE I NA CIEBIE KOLEJ

Bozo
12 dni temu
Reply to  RATOWNIK

Zluzuj buły owieczko

RATOWNIK
12 dni temu
Reply to  Bozo

ZLUZUJESZ BUŁY BARANIE W BARDZO KRÓTKIM CZASIE

Fernando
9 dni temu
Reply to  RATOWNIK

Ty to musisz być absolwentem jedynie gimnazum

jan prawdomówny
9 dni temu
Reply to  Fernando

a ty szkoły w tarnobrzegu,niewazne nawet jakiej

nfz
12 dni temu
Reply to  MxM

kase sie płaci ale gdzie ta pomoc jest dostepna…….

Bozo
12 dni temu
Reply to  nfz

Zapytaj prezesa pisu

RATOWNIK
11 dni temu
Reply to  Bozo

dobrze że pis rządzi bo za peło,to byśmy zdychali pod płotem,a bieńkowska by mówiła,że taki mamy klimat,lub piniendzy nima i niebedzie-rostowski

Norbi
10 dni temu
Reply to  RATOWNIK

A jak Lepper mu odowiadał że można dodrukować to się z niego śmiali a mimo to w tym roku dodrukowano pieniędzy na tarczę antykryzysową.

RATOWNIK
12 dni temu
Reply to  MxM

TAK CZUBKU,TO PO JAKIEGO RATOWNICY,LEKARZE CHODZĄ ZAMASKOWANI,BO IM SIĘ LEPIEJ ODDYCHA?JAK ZACHORUJE I UMRZE KTOŚ Z TWOJEJ RODZINY TO ZMĄDRZEJESZ SZYBKO

Bozo
12 dni temu
Reply to  RATOWNIK

Ponawiam: zluzuj buły owieczko. Przypominam że na covid zmarło w Polsce tylko niecałe 300 osób. Reszta zmarła z powodu innych schorzeń i chorób które mieli wcześniej

RATOWNIK
12 dni temu
Reply to  Bozo

A ,CZYLI WSZYSTKO OK?GRATULUJE GŁUPOTY

MxM
12 dni temu
Reply to  RATOWNIK

Ty jesteś DEBIL. Czytasz ze zrozumieniem co napisałem i co lekarze mówią . Nie lekarze opłaceni z tv i innych mediów !!! Wytłumaczę po raz ostatni – dzisiaj strach zachorować nie na covid , tylko na każdą inną chorobę będącą zagrożeniem życia. Nie dość że to ludobójstwo to jeszcze okradanie obywateli ze składek na nfz.

RATOWNIK
12 dni temu
Reply to  MxM

CZYLI WEDŁÓG TWOJEGO GŁUPKOWATEGO MYSLENIA,NIEMA CO SIE BAĆ ZE SIE ZLAPIE WIRUSA I UMRZE,WŁASNIE PRZEZ COVID LUDZIE BĘDĄ UMIERAĆ BO BRAKNIE MIEJSC W SZPITALACH,LEKARZY I PERSONELU

MxM
12 dni temu
Reply to  RATOWNIK

Bądź zdrów

Trappist1
11 dni temu
Reply to  RATOWNIK

myśl tak dalej, to będziesz jeszcze głupszy. Nie przez covid ,tylko przez dyrekcje szpitala, które ulegają presjom i głupim zarządzeniom odgórnym, zamiast starać sie wyciszać temat i łagodzić sytuacje oraz ograniczać wpływ covidowców na działanie szpitala.

Owen
8 dni temu
Reply to  Trappist1

Chińczycy wyciszali. I co mamy? Gratuluję „tęęęęgiej głowy”.

Owen
8 dni temu
Reply to  RATOWNIK

@ Ratownik, z kim Ty dyskutujesz? Nie widzisz na jakim poziomie są te wypowiedzi pseudo expertów ? Daj sobie spokój bo takiego „geniusza” nie przekonasz. Zrobi to za Ciebie koronawirus.

Trappist1
8 dni temu
Reply to  Owen

do twojego poziomu już nie dorównam, miernoty ,która powtarza brednie zasłyszane w tv i łyka codzień propagandę. Z tym żadna nauka nie wygra ,żaden argument nie przejdzie, wy już macie zakażone mózgu kowidiozą

Trappist1
8 dni temu
Reply to  MxM

WHO opracowało sprytny plan ,jak wyniszczyć ludzi chorych, potrzebujących opieki szpitalnej ,czyli jak obniżyć koszty służby zdrowia- nie leczyć ich,tylko leczyć urojoną nową chorobę covid, nie robiąc nic ,tylko izolując taką osobę. Czy cały świat? Nie ,wiele krajów owszem. Media świetnie opanowały temat, ludzie co nie czytają i mało się znają też łyknęli. I ta paranoja trwa i nie ma końca. Ale za tydzień kolejny manifest konfederacji przeciw tym sku.. synom z rządu o zaprzestanie zajmowania się covidem ,bo ludzie chorzy na normalne choroby błagają o pomoc i jej nie dostają!

smile
12 dni temu

Wszystkim… i tym w maskach i bez masek…życzę dużo zdrowia…:)

bono
12 dni temu
Reply to  smile

Oj przyda się przyda, zwłaszcza tym zamaskowanym. CO2 jest bardzo niezdrowe. Za to lubią go roślinki i WARZYWKA

Alf
10 dni temu
Reply to  smile

No i może jeszcze odrobiny rozumu niektórym antycovidowcom.

Trappist1
12 dni temu

Ten rzecznik, chciałby żeby zrobić w Polsce 100% zamordyzm ,jak w Chinach i wyprowadzić policję na ulicę i każdego pod sąd i z wyrokiem skazującym za brak maseczki. To byłoby państwo prawa. Pandemia jest urojeniem umysłowym mediów i każdy zdrowomyślący człowiek, potrafiący samodzielnie analizować pewne fakty na ten temat i wyciągnąć wnioski już o tym wie. Reszta daje się urabiać przez debili od straszenia, bo ufają że władza ma zawsze racje, ale nie ma. Nauka absolutnie zaprzecza zarówno zakładaniu maseczek jak i istnieniu stanu epidemii i to co jest w kraju podejmowane jest kompletnym absurdem i destabilizuje państwo. Jakie będzie państwo w którym sądy zaczną skutecznie karać za noszenie maseczki która działa wybiórczo, nie chroni przed niczym, nie ma atestów ochronnych przed znanymi chorobami zakaźnymi, a do takich chorób NIE NALEŻY covid.Rzeczniku praw obywatelskich, najlepiej podaj się do dymisji,bo my Polacy takiego prawa nie chcemy ,tylko wolny kraj!

Bolo
8 dni temu
Reply to  Trappist1

Duraku w maskach ludzie chodzą w całej UE, na wschodzie od UA do Japonii i w Ameryce Płn i Płd a ty tu snujesz jakieś swoje dziwne teorie spiskowe. Proponuje leczenie na głowe póki nie jest za późno ( no chyba że jest) bo z twojego pisma wnioskuje że ci się nieźle pokiełbasiło.

Trappist1
7 dni temu
Reply to  Bolo

na onecie przeczytałeś co jest w całej euripie i to twój autorytet. Buraki to takie tępole ,które żadnych wniosków nie wyciągają, tylko telewizja ich urabia. Głupie ludziki w maskach na ulicach, zero własnego myślenia i nie widzą co się dzieje. Tym się różnimy że ja czytam i oglądam książki naukowe i śmiejemy się w twarz wam wyznawcom covidu, jesteście żałośni i śmieszni w swoim poglądach . Onet wam wyprał mózg do końca

Bober
12 dni temu

Nie wiem dlaczego RPO zwraca się tylko do premiera. Inicjatywę ustawodawcza ma wiele organów, mógłby się więc zwrócić do marszałka Grodzkiego, albo grupy posłów KO.

Konsekwencja
12 dni temu

Ci, którzy z takim zapałem optujecie za brakiem przymusu maseczkowego, gdybyście z takim zapałem optowali za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, zmniejszeniem zusu dla przedsiębiorców, zakazem deficytu budżetowego itd., to by było coś.

walt
11 dni temu

ostatni sprawiedliwy w pisuarowej Polsce.

Robert
11 dni temu

Wprowadzą stan nadzwyczajny jak w Czechach to te chojraki przestaną ujadać.
Przecież rząd nie robi tego na złość.

Roman
10 dni temu

Menele spod Kauflanda bez masek przez cały dzień zaczepiają ludzi i nikt ich nie ściga.
Niech ktoś w końcu zrobi z nimi porządek.

Jacek
9 dni temu
Reply to  Roman

Szczególnie ten obszczymur w okularach co zaczepia nawet kobiety i dzieci i sępi 20 groszy czasem też pod Biedronką na Kopernika łazi z maską ale pod brodą.

Bolo
8 dni temu
Reply to  Jacek

Walić gazem po mordzie to sie zaraz oduczą zaczepiania.

Janusz
8 dni temu
Reply to  Jacek

Moją córkę w wieku szkolnym niedawno zaczepiał.

As
8 dni temu
Reply to  Janusz

Jeżeli to się dzieje przed sklepem , ale na jego terenie , to powinna interweniować ochrona. Ale to w normalnym mieście….

48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x