Od soboty cała Polska czerwoną strefą. Co się zmieni?

Decyzją rządu od soboty, 24 października, cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród zmian znajdą się: zajęcia zdalne również w klasach 4-8 szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna, a także ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, sanatoriów oraz organizacji imprez, spotkań i zgromadzeń.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Od 24 października obostrzenia dotyczące strefy czerwonej będą obowiązywać w całej Polsce. Dodatkowo wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji, gospodarki oraz  życia społecznego. Będą to:

  • objęcie nauczaniem zdalnym klas 4-8 szkół podstawowych – (szczegóły określi MEN w rozporządzeniu);
  • w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna;
  • zawieszenie działania sanatoriów z możliwością dokończenia już  rozpoczętych turnusów;
  • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos;
  • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych.

Ważne! Seniorze, zostań w domu! Apelujemy do seniorów – zwłaszcza do osób po 70. roku życia – o ograniczenie przemieszczania się. Z wyłączeniem sytuacji związanych z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych.

Uwaga!

W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

Zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecamy pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Zalecenie DDMA+W

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

  • Dystans
  • Dezynfekcja
  • Maseczka
  • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
  • Wietrzenie

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Zgodnie z zapowiedziami rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Specjalna darmowa infolinia dla seniorów – 22 505 11 11

W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.

Wolontariusze, organizacje pozarządowe i harcerze wspólnie dla seniorów

Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Jak pomagać?

Jeśli chcesz pomagać potrzebującym osobom starszym, zgłoś się! Jak to zrobić?

Jak skorzystać ze wsparcia?

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

Pomoc dla seniorów

Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy.

Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

info: gov.pl

Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bozo
1 rok temu

8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna – co za bałwan to wymyślił. Powinno być 16:00-8:00 a nie 8:00-16

Dr Ross
1 rok temu
Reply to  Bozo

Człowiek, który jeszcze niedawno przekonywał że wirusa już nie ma za radą z metra ciętego człowieka, który nie ma dzieci za to wszystkich w partii w garści.

sebcio
1 rok temu

tttttttttttaaaaaakkkkkkkk wietrztenie powietrza – swiezego pozbawionego wirusa – hahahahahaha

premier M
1 rok temu

Już mam dość pomysłow premiera juz niech przestanie sie osmieszac bo juz polacy maja ciezka sytułacje bo nic nie moga zrobic a tu jeszcze rp daje do myslenia ze jest jak to wyglada najgorszym panstwe pod zgledem senioro i medycyny a nie wspomne co młodzierz mysli i zaczynaja sie strajki wiec prl niech wyp…….. z zycia polakow bo to jest przekazywane z ojca na syna jak to widac……….

to ty...
1 rok temu
Reply to  premier M

ja mam dość pitera co ma potworne trudności w wypisaniu swoich myśli

odp
1 rok temu
Reply to  to ty...

okej od jutra pisze po rosyjsku każdy sie uczył w szkole podstawowej

Ewelina
1 rok temu
Reply to  odp

Pisz za siebie bo ja miałam francuski.

odp
1 rok temu
Reply to  Ewelina

no to bede po angielsku pisał standardowy jezyk chyba juz z tym nie bedzie problemow

M.M.
1 rok temu

Po co wietrzyc jak na zewnątrz trzeba w maskach chodzic bo wirus w powietrzu sie unosi ale w lesie juz go nie ma spotkania do 5 osob bo przy 6 juz sie nie da zarazic puby bary i restauracje ogniskami wirusa a biedronki lidle itp koscioly juz nie kto im doradza po pol roku zmarlo ponad 4100 ludzi chcociaz te statystyki sa czesto zawyzane po roku na smog umiera 40 tys na inne choroby duzo wiecej i nie ma takiej paniki cos tu nie gra

M.M.
1 rok temu
Reply to  M.M.

Minusy to mam od samych moherow co ogladaja tvp info

Odyseusz
1 rok temu

Na naszych oczach zabierają nam wolność, wkładając na nasze usta kaganiec w postaci szmatki ! Większość z was nie widzi, że mamy do czynienia z kolejnym światowym zaplanowanym holocaustem XXI wieku ludności Świata !

art
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Zakładaj tą maseczkę. Pomożesz innym wokół Ciebie.

Odyseusz
1 rok temu
Reply to  art

Zakładaj zakładaj tylko patrzeć jak pójdziesz nóżkami do przodu na cmentarzyk ! Poczytaj czym się kończy niedotlenienie organizmu już spadek tlenu w organizmie o 1 % powoduje bóle głowy !

art
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

,,Dziękuję” za życzenie śmierci. Pozostanę przy swoim

art
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

I nie rób mi wykładu o niedotlenieniu organizmu.

art
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

To nie jest tak jak w Hipisówce Kobranocki. Pozdrawiam

wybór
1 rok temu
Reply to  Odyseusz

Wolisz nakaz noszenia maseczek czy zakaz wychodzenia z domu? Bo ja to pierwsze.

Odyseusz
11 miesięcy temu
Reply to  wybór

Wybieram wolność a nie korona ściemę ! Może wytłumaczysz wszystkim gdzie się podziała grypa ?

Rapsodian
1 rok temu

Zamykanie restauracji i barów gdzie chodzą ludzie MŁODZI , zamykanie szkół gdzie także chodzą dzieci, które nie chorują i nic im nie grozi, gdzie tu sens. A co z osobami chorymi, które rozsiewają zarazki?Oni są na równi z całą resztą zdrowych?Że ludzie przenoszą wirusy-to wiem, ale nie ma takiej siły na świecie która zmieni ten fakt i będą przenosić nadal w taki lub inny sposób. Do końca zimy i wiosny będą wzrosty zachorowań na przeziębienia,grypę, zamknięcie gospodarki nie zmnieni tego faktu. Tak było 2 lata temu, teraz ,będzie za rok i za 10 lat i będą ludzie chorować, chyba że zaczną się szczepić na wszyskie możliwe choroby zakaźne i wirusy jakie są w sezonie. A jest ich bardzo dużo ,nie mam pojęcia jak zamierzają z tym wszystkim walczyć. Współczuję właścicielom restauracji i innych usług że zaufali tak głupiemu rządowi i uczciwie planowali prowadzić interes i na tym zarabiać. Istnieją wirusy w okół nas a nie jeden wirus(jak donoszą media). Wirusy mogą się przyczynić do lekkich lub ciężkich stanów chorobowych, w tym do zapalenia płuc z powikłaniami,a objawy są podobne zaleznie od wielu czynników . Szkodliwe działanie mediów które wrzucają do jednego worka 2 rózne rzeczy: ryzyko chorób z powikłaniami osób… Czytaj więcej »

magazynek
1 rok temu

Jestem anty-covidovcem. Jeżeli prezydent RP podpisze ustawę wczoraj przegłosowaną to śmiało mogę stwierdzić że żyjemy już w IV rzeszy. I skończmy już pitolić o wirusie bo ten temat już staje się nudny. Teraz już chodzi tylko o naszą wolność i przyszłość. Czy wy ludzie wierzycie w to że jakiś kurczak na targu w Wuhan mógł rozprzestrzenić wirusa na cały świat i zrobić taką rozpizduche ? Tyle epidemii było na świecie i zawsze kumulowały się tylko w danym obszarze. I na koniec: żeby nie wiem jakie środki zostały powzięte to nie ma szans na zatrzymanie wirusa. Jeżeli on istnieje na serio i ma taką moc rażenia na cały świat to tylko kwestia czasu kiedy nas dopadnie i żadne nawet najbardziej surowe restrykcje temu nie zapobiegną.

Ewelina
1 rok temu
Reply to  magazynek

Twoja teoria jest tak samo „mądra” jak to że brzydale mają lepsze charaktery niż przystojni.

bazgul
1 rok temu
Reply to  Ewelina

Ty masz ten lepszy charakter

Ewelina
1 rok temu
Reply to  bazgul

Tyś pewnie brzydal bo nawet nick masz taki dziwny…

MaXx
1 rok temu

Na targu w Tarnobrzegu nie ma wirusa. Wszyscy na targ! :)))

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content