W Chmielowie powstanie nowoczesny zakład karny

Najnowocześniejszy w Polsce i jeden z nowocześniejszych w Europie zakład karny dla kobiet, powstanie w Chmielowie (gm. Nowa Dęba). Na najbliższej sesji 25. listopada radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie podejmą uchwałę w sprawie przekazania gruntów na to zadanie, a na 30. listopada zaplanowane jest uroczyste podpisanie aktu notarialnego.

Działania związane z rozbudową Aresztu Śledczego w Nisku – Oddział Zewnętrzny w Chmielowie, podjęte zostały przez Radę Miejską w Nowej Dębie już w roku 2005. W drodze darowizny dla Skarbu Państwa, przekazane zostały wtedy działki o powierzchni około 1,3 ha. Decyzja o rozbudowie więzienia zapadła po wizycie wiceminister Beaty Kępy w Chmielowie. Jednakże po wyborach parlamentarnych w 2007 r., władze odstąpiły od rozbudowy więzienia w Chmielowie, na korzyść więzienia w Opolu Lubelskim.

– Dziś wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną – mówi burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby rozbudowa więzienia w Chmielowie została zrealizowana, dlatego wyrazimy zgodę na przekazanie działek. To ważny aspekt rozwojowy dla naszej gminy, dlatego cieszę się, że jest determinacja ze strony wiceministra Marcina Warchoła, aby projekt zrealizować – puentuje temat przewodniczący RM Damian Diektiarenko.

460 osadzonych

Plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet, w którym będzie mogło przebywać ok. 250 osadzonych. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osób. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Całkowity koszt rozbudowy oddziału szacowany jest na około 40 mln zł i ma być w znacznej części pokryty z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać od dwóch do trzech lat.

Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.

– Wedle zapowiedzi, w nowym obiekcie zatrudnionych zostanie około 100 osób. Nowoczesny zakład karny oznacza także dodatkowe możliwości rozwoju dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych – nie kryje radości wieloletni radny z Chmielowa Stanisław Skimina.

info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
M.M.
9 miesięcy temu

A w Tarnobrzegu kiedy cos powstanie oprocz budowania kurnikow w centrum zamiast slynnej galerii?

Kolo
9 miesięcy temu
Reply to  M.M.

W Tarnobrzegu to najważniejsze żeby urzędnik podwyżkę miał a reszta się jakoś toczy

dostać się tam
9 miesięcy temu

brawo! długo oczekiwały i jest wreszcie jest konkretny cel dla „strajku kobiet”

Odyseusz
9 miesięcy temu

Chmielów powinien był włączony i płacić podatki na rzecz Tarnobrzega, a nie odległej Nowej Dęby ! Mieszkańcy Chmielowa korzystają z Tarnobrzega , to dlaczego nie mieliby łożyć również na jego utrzymanie !

Gość
9 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Już to widzę jak Nowa Dęba strefę odda. Niech Tarnobrzeg swoją sobie zbuduje a nie cudzą chce zabrać

Janusz
9 miesięcy temu
Reply to  Gość

Przecież strefa w Nowej Dębie należy do TSSE więc nie musi nic oddawać tylko czemu inwestorzy wolą podstrefy TSSE a nie Machów tego nie wie nikt.

TADEUSZ TARNOBRZEG
9 miesięcy temu
Reply to  Janusz

Wystarczy zareklamować,że ludzie tutaj pracuja za nie całe 2 tys i to jeszcze w systemach zmianowych.np.Boze narodzenie 3 zm lub nowy rok 1 zm.,lub w sylwestra 3 zmiana i inwestorzy zaleja cały biedny Tarnobrzeg,ot cała filozofia

łysy
9 miesięcy temu

Tadek w Stalowej też jest TSSE nazywana „podstrefą” tarnobrzeską i tam ludzie zarabiają po 4000 bo za 2000 to nikogo by nie znaleźli do roboty – nawet Ukrainców. Dziwne że taki Pilkington nie daje na start minimum 3000 tylko najniższą ale widocznie niektórym to wystarczy skoro ludzie pracują.

odp
9 miesięcy temu
Reply to  łysy

narazie po za szkłem nie ma większych firm na strefie a są tylko dwie a komuś nie pasuje najniższa to znajda nowych dlatego jest tam taka duża rotacja bez doświadczenia a ciekawie ile fachowcy zarabiają to mnie zastanawia bo złodziej wiem ………….

Serbinovka Tarnobrzeg
9 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Sprawiedliwość dziejowa kiedyś nadejdzie i Chmielów zostanie włączony do Tarnobrzega jako 17 dzielnica, kwestia czasu. Nowej Dębie nie po drodze do Chmielowa jest to tak na siłę. Nowa Dęba powinna zawalczyć o Majdan Królewski.

odp
9 miesięcy temu

tutaj ludzie mieszkają którzy nie mieli w rece 3 tyś zł w każdej pracy jaka jest dostępna w powiecie tbg-u ale są wyjątki ale to jest mały procent a ludzie twierdzą że wykształcenie za niskie a …………. szkoda pisać………….

łysy
9 miesięcy temu
Reply to  odp

Za niskie wykształcenie ? Ja mam zawodówkę i zarabiam więcej niż urzędasy po studiach.

odp
9 miesięcy temu
Reply to  łysy

w pl?

łysy
9 miesięcy temu
Reply to  odp

Tak

Alf
9 miesięcy temu

W dyskusji przeważa pogląd ,żeby zabrać bo to bo tamto. Nowa Dęba zaiwestowała w strefę, dawała inwestorom lepsze warunki niż nasi rządzący . Ot i cała filozofia. Po ilu latach na Machowie doczekali się wreszcie remontu Zakładowej do strefy?. Jak się dba tak się ma.

MietekZima20
9 miesięcy temu

Mam nadzieję, że w każdej celi ps5 to standard bo inaczy to nie idę.

łysy
9 miesięcy temu
Reply to  MietekZima20

To jest kryminał dla bab nie umiesz czytać ?

sdfg
9 miesięcy temu
Reply to  łysy

w dzisiejszych czasach jak sobie cycki doprawi to będzie kobietą – Mieciom

odp
9 miesięcy temu
Reply to  sdfg

raczej się mylisz też są faceci i dlatego powiększają aby przenieś kobiety z innych placówek tam gdzie nie ma miejsca a masz takie dwa miejsca nie daleko tbg-u

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content