Tarnobrzeg: Radni zdecydują o przekazaniu 2 mln zł na zakup Kolekcji Dzikowskiej. Pieniądze ze sprzedaży Wodociągów i oszczędności

W trakcie najbliższej sesji (środa, 25 listopada br.) tarnobrzescy radni zdecydują o przekazaniu kwoty 2 mln zł na zakup Kolekcji Dzikowskiej. Pieniądze te mają pochodzić ze sprzedaży udziałów w spółce Tarnobrzeskie Wodociągi i oszczędności na inwestycji drogowej.

W związku z decyzją o zakupie dzieł sztuki i innych przedmiotów wchodzących w skład Kolekcji Dzikowskiej, dokonuje się zwiększenia planowanej kwoty wydatków w Dz. 921 Rozdz. 92195 w wysokości 2.000.000 zł. Wydatki te pokryte zostaną oszczędnością na inwestycji pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr P1110R w Tarnobrzegu poprzez przebudowę ul. Orląt Lwowskich” w kwocie 1.000.000 zł oraz z ponadplanowych dochodów w kwocie 1.000.000 zł w Dz. 758 Rozdz. 75814 z tytułu sprzedaży udziałów spółki Tarnobrzeskie Wodociągi Sp. z o.o. Całkowita wysokość uzyskanych dochodów z tego tytułu wynosi 25.337.500 zł.” – czytamy w uchwale (8-zmian-w-budzecie-na-2020_984948).

We wrześniu br. władze Tarnobrzega podpisały porozumienie z rodziną Tarnowskich na zakup Kolekcji Dzikowskiej, w której skład wchodzą dzieła sztuki, archiwalia i biblioteka – łącznie ok.1500 muzealiów. Część tych dóbr kultury zdeponowana jest obecnie w zamkowym Muzeum Historycznym Tarnobrzega.

Wielkość kwoty wynegocjowanej za Kolekcję Dzikowską nie jest oficjalnie znana, jednak jak podaje Tygodnik Nadwiślański, wynosi ona ok 4 mln zł. Tam również prezydent D. Bożek powiedział cyt: „Mogę tylko powiedzieć, że płatność ma być rozłożona na dwie raty” – szczegóły tutaj

***************************************************************************************************************

Czy kwota 2 mln zł o której piszemy wyżej, jest pierwszą ratą zapłaty za Kolekcję, zapytaliśmy rzecznika UM Tarnobrzeg. Po otrzymaniu odpowiedzi, niezwłocznie ją opublikujemy.

Subskrybuj
Powiadom o
54 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dformat
10 miesięcy temu

Podnosząc łapę do góry pamiętaj jeden z drugim, że Okradasz mieszkańców (czyt. swojego wyborcę)!!!!!

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Dformat

Przypuszczam, że nie będzie ani jednego głosu przeciw. Ale z drugiej strony wyborcom widocznie podoba się inicjatywa zakupu kolekcji, bo nie słyszałem o jakimś sprzeciwie formalnym.

taki trend
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

no chyba że nie będzie sprzeciwu, przecież to jest znacząca wartość żeby potem można pod jego zastaw wziąść kolejną pożyczkę

finanse
10 miesięcy temu
Reply to  taki trend

no tylko takie możliwości zostały bo nikt temu biednemu miastu nie chce dać pożyczki a Pdb próbuje zmniejszyć zadłużenie miasta ale co to da………

ratownik
10 miesięcy temu
Reply to  finanse

piter nie pie.. głupot bo przebijasz dno

odp
10 miesięcy temu
Reply to  ratownik

ale czego mam przebić dno skoro większość drug w tym mieście się sypie i coraz więcej pustych lokali pustych zostaje nawet już na dzikowie robią się wielkie pustki od skrzyżowania do samego zwierzńca tylko word i mrówka działa a na czerwonym może 25% to jest dno a jego przebijać już nie musimy bo to jest faktem……..

ratownik
10 miesięcy temu
Reply to  odp

skup się palancie na jednym temacie i zagłębij się jeśli potrafisz. bo pisząc tak ; bo nikt temu biednemu miastu nie chce dać pożyczki ………….”” – miasto zadłużone a prezydent bierze kolejne pożyczki — to jest dno .

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Dformat

Przecież od lat to mają w genach, we krwi – okradanie (a co niektórzy nawet nie wstydzą się chodzić do kościoła ) – a mieszkańców to od lat mają w dupi…. (grunt że oni i ich znajomi, rodzina się dorobiła)

decyzja
10 miesięcy temu
Reply to  Dformat

Jest też możliwość wstrzymania się od głosu. Mimo, że diety sa płacone m.in. za podejmowanie decyzji, to wciąż dopuszczalne jest wstrzymanie. Powinno być za albo przeciw i tyle. Jak nie popieram w pełni, to głosuję przeciw, żeby dopracowano uchwałe, proste.

Odyseusz
10 miesięcy temu

Oby ta kolekcja była warta swojej ceny! Czym jest Naród bez własnej historii, wszak nie samym chlebem i wodą żyje człowiek !

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Te slogany to dla głupków i naiwniaków – nie ma czegoś takiego jak naród ( potomkowie pańszczyznianiych chłopów – inaczej niewolnicy – będą spłacać Tarnowskich )

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

A co powiesz o oryginale „Pana Tadeusza” , według ciebie to nie jest dziedzictwo Polaków ?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

A może dowiedź się gdzie jest ten oryginał , czy może już sprzedany dawno
i nie bredź głupot !!!!

A.Z.
10 miesięcy temu

Popieram zakup Kolekcji Dzikowskiej.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  A.Z.

To kup za swoje cwaniaku bezczelny a nie biedni mieszkańcy będą się składać (spłacać) na zachcianki miejscowych miernot politycznych – większości mieszkańców to te eksponaty na ch….
– oni potrzebują pracy .

A.Z.
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Na ch… to są kondony ciemniaku wsiowy.

Lola
10 miesięcy temu

Wyglada to tak,:jeden Tadeusz,historyk-chce koledze Tadeuszowi,tez histotykowi ,podreperowac budzet.Panowie Ci zapominaja ze ta sprawa moze oprzec sie o prokurature.

obywatel
10 miesięcy temu

Nie ma w słowniku języka polskiego słowa dobitnie określającego (propozycję zakupu eksponatów dla jakiegoś muzeum za kasę ze sprzedaży udziałów wodociągów ) które by określało stan umysłów pomysłodawców – słowem to czyste skurw…… kupować jakieś dziwolągi sprzedając udziały w ostatnim miejskim przedsiębiorstwie (spółce ) coś znaczącej .
Jak sprzedadzą już wszystkie udziały w wodociągów (albo zastawią jak menele w lombardzie)
to wtedy tarnobrzeski motł….. dowie się jak się buli za wodę (tak na prawdę).
Sprzedawczyki …………… tyle potrafią te miernoty polityczne tarnobrzeskie (bez względu na poglądy polityczne w mieście , radzie).
Te sieroty nic nie potrafią oprócz sprzedawania i zastawiania .
Po Bożku i tej miernocie w radzie pozostaną tylko długi, długi, długi.- tak to jest jak się wybiera nauczycieli, socjologów, politologów i pracowników spółdzielni do rady ..

Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Popieram zakup tej kolekcji choć nie wyobrażam sobie by przed zakupem nie była wyceniona przez biegłego rzeczoznawce rzeczywista wartość tej kolekcji.Słowa Tarnowskich ze to okazyjna cena mimo mojego szacunku dla całego tego rodu to trochę za mało w myśl zasady -wierz i sprawdzaj.

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Skoro popierasz, to może wiesz, czy zamek i teren parku należy ostatecznie do gminy?

Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Nie wiem, ale własność zamku czy parku nie ma znaczenia bo kolekcja bedzie własnośćią gminy.

Gerg
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

To gdzie ja będziesz trzymał w budynku dworca PKP?

Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  Gerg

Podziwiam fantazje ktora podobnie jak głupota ludzka nie ma granic

Mar
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

To ciekawe. Gdyby gmina utraciła prawa do zamku, to gdzie przeniosłoby się muzeum z tą kolekcją jako własnością gminy? Do TDK? A może odkupionoby zamek po promocyjnej cenie kilku dużych baniek? Dodam że przy zamku się dzieje, ostatnio np. latarnie zamontowano. Jakimi pieniędzmi za to płacono, to chyba już wiesz.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Mar

Nie prowokuj – oby miernoty polityczne z Tarnobrzega (i okolic) nie chciały niebawem sprzedać reszty udziałów w Wodociągach aby kupić zamek
(zresztą publiczną kasę już wydawali na remont tego prywatnej budowli).

Piotr
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Gminy? Wcale bym się nie zdziwił jakby część zginęła

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Kolejny historyk (a raczej pasożyt) co za publiczne chce realizować swoje hobby – dorzuć się cwaniaku ze swoich!!!

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

To zakup ty i daruj miastu – dobrodzieju (za cudze to każdy cwaniak).
Cały ten ród jak mawiasz , jak tacy dobrodzieje tego miasta to niech darowiznę zrobią, przecież mu wszystko zawdzięczają (z Tarnowa ich przodków przegoniono, a i tytuł też wątpliwy – nadany przez jakiegoś ceszorza – ).
Tarnobrzeg (Dzików) traktowali jako swoje (a nie ich mieszkańców) a dookoła było pełno niewolników (chłopów pańszcz. ) co za darmo zapier…….. na tych oszustów co ciemniakom wmawiali że są panami ” z woli Boga”), A niepokornych pejczem i batem.

Bolek
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Podziwiam niewiedze która jest niczym studnia bez dna.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Właśnie – może lepiej coś się dowiedzieć – no ale cóż jak historię uczyłeś się
od takich historyków (mam nadzieję że wiesz czym różni się niewolnictwo a pańszczyzna jaka była w Polsce – niczym zarówno jedni jak i drudzy byli niczym – towarem który się sprzedawało z tym że w Polsce feudalnej chłopów, wsie, miasta – razem z ziemią jako dodatek – jedni i drudzy to byli tylko towarem !!!! Ale cóż twoje ograniczenia intelektualne (na własne twoje życzenie) nie pozwala abyś to wszystko ogarną – najwyraźniej taką miałeś edukacje która nie pozwala na samodzielne myślenie .

Gigus
10 miesięcy temu

Mgła lub zaslona dymna dominuje, przeżremy te wodociągi szybciej niż nam się wydaje.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Gigus

To jest świadome, z rozmysłem działanie – wszystko aby sprzedać Wodociągi – ostatnią spółkę miejską mającą jakąś wartość – a potem Tarnobrzeżanie będą bulić prywatnej firmie za wodę

  • takie mamy złodziejskie elity polityczne – co okradają miasto i mieszkańców ????
Alabama
10 miesięcy temu

Lepiej było kupić Sokoła, więcej pożytku z tego dla mieszkańców. Muzeum i tak bez tej kolekcji by dochodu nie generowało.

Diksi
10 miesięcy temu

Lepiej pożyczać niż gdzieś zdobyć dofinansowanie – władza idzie na łatwiznę, ale ciężary tej łatwiznę będą dźwigać mieszkańcy. Opamiętajcie się .

Kutombo
10 miesięcy temu

Za połowe ceny wam lepsze namaluje 🙂

Kako
10 miesięcy temu

Proponuję by Dariusz z Krosna wraz z radnymi kupili sobie tę kolekcję za swoje.
Kto popiera, łapka w górę.

ela
10 miesięcy temu
Reply to  Kako

Lepiej żeby Dariusz z Krosna ze świtą wrócił do Krosna i tam sobie został

Mecenas sztuki
10 miesięcy temu

Bawią się za kasę mieszkańców, a następcy niech się martwią skąd wezmą kasę na bieżące potrzeby. Przecież teraz k**** my. Ostatnia wieczerza trwa, a koniec tuż tuż.

henryk tarnobrzeski
10 miesięcy temu

po 1 primo w tarnobrzegu nie ma zadnego zamku

Ta.
10 miesięcy temu

W pławo jest.

Bio
10 miesięcy temu

W Mokrzyszowie tez jest.

Cholesterol
10 miesięcy temu
Reply to  Bio

Jogurt czy cytryna się odezwała?

Bio
10 miesięcy temu
Reply to  Cholesterol

Masz wysoki cz niski?

XXC
10 miesięcy temu

A co z dofinansowaniem zr środków ministerstws Poręba i Kalinka ogłaszali ppmov v w pozyskaniu środków ns zakup
To już nieaktualne

NoProblemo
10 miesięcy temu

2 miliony w te czy we w te

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  NoProblemo

No i prawda – burmistrz z urzędasami chce rozdawać – ale nie ze swoich !!!!!!!!!!!

walt
10 miesięcy temu

lepiej na kolekcję niż na kopaczy kiełbasy !

Wstyd i hańba
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Bawta sie. Zabawa w mecenasów kosztem najbiedniejszych, oby was wszystkich niewidzialna ręka sprawiedliwości dopadła.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Wstyd i hańba

na Titanicu też tańczyli do końca i orkiestra też grała 😉

a cóż ja będę miał z tego wymiernego ? tyle co nic 🙂

Bio
10 miesięcy temu
Reply to  Wstyd i hańba

KTORA.? Lewa cz Prawa.?

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Bio

dajże spokój,co sobie człowiek uciuła na bilecikach to jego hehe

Wstyd i hańba
10 miesięcy temu
Reply to  Bio

Silniejsza do wyciskania

Bio
10 miesięcy temu
Reply to  Wstyd i hańba

Ale zawsze zdrowa.

tarnobrzeska mróweczka
10 miesięcy temu

Czy i ile z tych 2 baniek dostanie Bożek i Pluta? Radnym też coś skapnie? I najważniejsze. Ile będzie tych rat i w jakich kwotach?

54
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content