Łożyska przegubowe – budowa i zastosowanie

Łożysko przegubowe należy do rodziny łożysk ślizgowych, a zatem takich pozbawionych ruchomych elementów pośredniczących. Ma dość specyficzną konstrukcję, ponieważ zbudowane jest z elementów kulistych ze ślizgającą się powierzchnią. Z tego powodu najczęściej umieszcza się je w konstrukcjach przeznaczonych do przenoszenia dużych obciążeń.

Konstrukcja łożysk przegubowych

Cechą charakterystyczną łożysk przegubowych są elementy kuliste. Ponadto ich budowa osadza się na dwóch nierozłącznych pierścieniach. Typowy dla nich jest też fakt, iż nie posiadają pośredniczących części ruchomych. Wyposaża się je w dodatkowe uwypuklenia lub szczeliny w zależności od tego, czy przeznaczone są do pracy przy dużych lub jednokierunkowych obciążeniach. Ów szczeliny służą do gromadzenia się środka smarnego. Bieżnie tego typu łożysk pokryte są powłoką ochronną produkowaną z mieszanki kwasu fosforowego i fosforanów. Powłoka zabezpieczana elementy przed uszkodzeniami spowodowanymi na przykład przez postępującą rdzę.

Taka budowa łożysk przegubowych sprawia, że są bardzo niezawodne, przez co stosuje się je w maszynach pracujących na okrągło i przenoszących duże obciążenia. Dzięki temu zapewniają wysoką efektywność pracy. Ponadto zapewnia ochronę przed ścieraniem i zmniejsza tarcie. Wpływ na to ma również charakterystyczny kształt pierścieni.

Prawidłowa praca łożyska

Aby element ten zapewniał niezawodną pracę, podczas jego umieszczania w tulei należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze istotne jest, aby na linii przebiegu między pierścieniami nie działało żadne obciążenie. Po drugie trzeba zwracać uwagę na miejsce, w którym łożysko naciska podczas instalowania go w zabudowie. Chodzi o to, aby tuleja nie napierała wyłącznie na pierścień zewnętrzny. Po trzecie wreszcie należy pilnować, aby w czasie instalacji łożyska na wale nacisk kładziony był wyłącznie na pierścień wewnętrzny.

Zastosowanie łożysk przegubowych

Tytułowe elementy mają szerokie zastosowanie w przemyśle. Wpływ ma na to ich przystosowanie do ruchów wychylających oraz obwodowych. Gdzie się je wykorzystuje? Najczęściej przy wykonywaniu instrumentów muzycznych. Ponadto służą przy produkcji sprzętu medycznego, opakowań różnego typu, a nawet tytoniu. Jeśli chodzi o przemysł ciężki, to łożyska przegubowe są pomocne w branży motoryzacyjnej i kolejowej, a także przy obróbce drewna.

Jeśli chodzi o rodzaje, to jest ich sporo. Tego typu elementy dzielą się na modele w zależności od miejsca ich zastosowania, ale nie tylko. Miewają na przykład różne poziomy odporności na wysokie temperatury, na brud, działanie kwasów czy poziom drgań.

Ogromny wybór łożysk znajdziesz w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl m.in: łożyska igiełkowe, walcowe, igiełkowe, kulkowe – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/195-mechanika/lozyska-tuleje-i-akcesoria/lozyska-kulkowe-wahliwe

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content