Obróbka CNC – główne zalety

W wielu gałęziach współczesnego przemysłu obróbka metali i tworzyw sztucznych jest niezbędnym procesem produkcyjnym. Przy tej czynności liczy się nie tylko wysoka jakość otrzymanych części, ale także szybkość ich wywarzania. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się obróbka metodą CNC działająca w oparciu o nowoczesne układy sterujące.

Główne korzyści obróbki CNC skrawaniem

Na początek wyjaśnijmy skrót CNC. Z angielskiego oznacza on Computerized Numerical Control i odnosi się do numerycznych układów sterowania. Obrabiarki CNC są więc maszynami sterowanymi numerycznie przez komputer. To bardzo nowoczesna technologia wykorzystywana w zakładach, gdzie wymaga jest precyzyjna obróbka na dużą skalę. Dlatego obrabiarki CNC stopniowo wypierają mające swoje zalety, ale jednak przestarzałe tradycyjne obrabiarki.

Kiedy pojawiły się maszyny CNC? Początek ich zastosowania w fabrykach sięga lat 50. XX w. Wtedy to w USA zaczęto stosować urządzenia działające w oparciu o funkcje matematyczne, które opisywały kształt danego przedmiotu. Wcześniej takie rozwiązania wykorzystywano tylko w wojsku. Dzięki temu frezarka mogła poruszać narzędziem zgodnie z zaprogramowanym kształtem. W konsekwencji fabryka mogła szybciej uzyskiwać potrzebne części i były one lepiej wykonane. Z czasem układy sterowania numerycznego stały się znanymi obecnie komputerowymi układami sterowania. Technologia CNC stała się od teraz jednym ze standardów produkcyjnych.

Co czego stosuje się obrabiarki CNC?

Procesem, do którego najczęściej stosuje się maszyny CNC, jest obróbka skrawaniem. Chodzi tu o procesy takie jak toczenie, frezowanie oraz wycinanie kształtów dzięki zastosowaniu odpowniednich narzedzi skrawajacych – https://www.ebmia.pl/1349-narzedzia-skrawajace. Te czynności wykonywane z pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie są bardzo precyzyjne, a efektem są elementy idealnie odwzorowane z projektu. To właśnie dokładność jest największą zaletą obróbki CNC. Ale warto dodać słówko o powtarzalności. Bowiem program obrabiarki można wykorzystywać wielokrotnie i tym sposobem uzyskiwać identyczne przedmioty produkowane seryjnie.

Bardzo istotnym aspektem zastosowania tego typu obrabiarek jest zwiększenie wydajności zakładu. Maszyny cnc pozwalają produkować szybciej i lepiej, a przez to wzrasta wydajność całej produkcji. Ponadto istnieje małe ryzyko błędów w projektowaniu. Jest to także metoda dość uniwersalna. Pamiętajmy bowiem, że maszyny CNC stosuje się do obróbki wielu typów materiałów takich jak tworzywa sztuczne, żeliwo, stal, czy mosiądz.

Oszczędności finansowe

A więc seryjna produkcja idealnie odwzorowanych elementów. Co więcej? Obrabiarki CNC z pewnością pomagają ograniczyć odpady materiałowe. Programowanie komputerowe może tak wszystko zaplanować, aby maszyna wykorzystała dostępny materiał w najwyższym stopniu. To zaś przekłada się na oszczędności finansowe firmy. Ponadto redukuje ilość błędów, których jest zdecydowanie więcej podczas wykorzystywania konwencjonalnych maszyn. Obrabiarki CNC mają szerokie zastosowanie zarówno przy produkcji seryjnej, jak i jednostkowej lub małoseryjnej.

Warto wiedzieć, że istnieją firmy, które posiadają na własność maszyny CNC i którym można zlecić produkcję. Czyli nie trzeba zawsze kupować obrabiarek CNC. To istotna informacja, ponieważ takie maszyny są bardzo drogie i niewiele małych zakładów stać na ich zakup. Czasami można pójść na kompromis i kupić używaną obrabiarkę CNC, jednak istnieje ryzyko, że ma ona ukryte wady, które trzeba będzie usunąć na własny koszt.

Części do maszyn CNC i nie tylko znajdą Państwo w sklepie internetowym EBMiA.pl

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content