Tarnobrzeg: Zaprezentowano podstawowe projekty pomocowe w ramach tarczy

Konferencja dotycząca głównych założeń Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Premiera Gowina, odbyła się wczoraj, w Tarnobrzegu. Konferencje poprowadzili Janusz Paruzel, Krzysztof Zbyrad i Bożena Kapuściak, reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina Zarządu Koła Powiatu Tarnobrzeskiego.

Dotychczas środki na wsparcie polskiej gospodarki m.in. z resortu obecnie kierowanego przez Jarosława Gowina przekraczają już kwotę: 152,4 mld zł, z czego 6,8 mld zł przypada na województwo podkarpackie. Jest to ponad 4% ogólnego wsparcia. Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował kilka rozwiązań mających na celu wsparcie przedsiębiorców. Mała dotacja, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek ZUS czy Tarcza Finansowa PFR, to jedne z nielicznych rozwiązań, zaprezentowanych przez szefa resortu rozwoju.

– Jarosław Gowin od samego początku twardo sprzeciwiał się kolejnemu lockdownowi. Tak też się stało, drugi lockdown na szczęście nie został wprowadzony, co mogłoby stać się przyczyną upadku wielu przedsiębiorstw. Dobra informacja z ostatnich dni dla narciarzy, iż stoki narciarskie będą otwarte. Wicepremier w tych trudnych czasach zaznacza, iż priorytetem jest wsparcie dla MŚP. Przedstawił odważne propozycje wsparcia dla polskiego biznesu, za którymi idą wielkie pieniądze dla biznesów dotkniętych obostrzeniami. Mechanizmy wsparcia były bardzo szeroko konsultowane przez Wicepremiera Gowina. Spotkania odbyły się ze wszystkimi przedstawicielami organizacji zrzeszających samorządy oraz przedstawicielami branży gastronomicznej, eventowej, hotelowej, fitness, lotniczej, pogrzebowej, bankowej, wystawienniczej, targowej, koncertowej, handlowej rozrywkowej, weselnej czy turystycznej – powiedział Janusz Paruzel.

Dla branż dotkniętych restrykcjami w planie jest przedłużenie świadczenia postojowego oraz zwolnienie ze składek ZUS każdego pracownika w firmie. Łączne dofinansowanie do pensji pracownika szacowane jest na kwotę około 2000 zł

W stosunku do dużych firm Tarcza Finansowa PFR przewidywałaby przedłużony do marca 2021 r. program wsparcia a także zmieniłyby się zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 z pożyczek preferencyjnych. Nastąpiło by także umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP – rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy korzystali już z tarczy Finansowej PFR dla MŚP, ale ich sektor nadal objęty jest restrykcjami sanitarnymi – subwencja, którą otrzymali, może zostać umorzona przy spadku dochodów o 30%.

Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że wiele z tych rozwiązań potrzebuje jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Liczy, że Komisja podejdzie zdecydowanie bardziej elastycznie do tych spraw w sytuacji, gdy cała Europa dotknięta jest gwałtownym wzrostem zakażeń. Również za zgodą KE chce uruchomić możliwości dopłat na pokrycie rat dla pożyczki długoterminowej. Są to najważniejsze działania pomocowe, które uruchomi tak szybko, jak to możliwe. Część z nich wymaga zmian ustawowych, jednak niezależnie od tempa prac legislacyjnych wszystkie te instrumenty będą działały wstecz od daty wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

– Niezwykle istotna jest perspektywa programu Polityki Nowej Szansy. Dzięki niej przedsiębiorcy, których firmy wymagają restrukturyzacji, mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie planu ratunkowego. PNS przewiduje wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 120 mln zł, przez okres 10 lat. Dodatkowo do końca 2021 r. program będzie dysponował pieniędzmi z funduszu Covidowego w minimalnej wysokości 600 mln zł rocznie. Program ten pozwoliłby przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, odbudować swoją firmę na nowo – tłumaczył Janusz Paruzel.

Przygotowany jest również plan pomocy przedsiębiorcą dokonujący sprzedaży na targowiskach. Będą zwolnieni z opłaty targowej w 2021 r., natomiast gminy osiągające z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tys. zł otrzymają rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

SZCZEGÓŁOWE ROZWIĄZANIA:

Dofinansowanie kosztów stałych – jeśli przychody firmy z branży objętej restrykcjami nie są wystarczające do pokrycia kosztów stałych, przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie do 70% ich wysokości przy spadku przychodów o 30% w porównaniu z poprzednim rokiem. Rozwiązanie wymaga zgody KE.

Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR dla MŚP – rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy korzystali już z tarczy Finansowej PFR dla MŚP, ale ich sektor nadal objęty jest restrykcjami sanitarnymi – subwencja, którą otrzymali, może zostać umorzona przy spadku dochodów o 30% (rok do roku). Rozwiązanie wymaga zgody KE.

Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm – przedłużamy do marca 2021 r. program dla dużych firm i zmieniamy zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 z pożyczek preferencyjnych. Rozwiązanie wymaga zgody KE.

Pożyczki długoterminowe z gwarancją – przedsiębiorca będzie mógł wziąć pożyczkę na 6 lat z gwarancją de minimis dla MŚP i gwarancją płynnościową dla dużych firm. Rozwiązanie wymaga zgody KE.

Świadczenie postojowe – przedłużamy wypłaty świadczenia postojowego w wysokości około 2080 zł dla branż dotkniętych restrykcjami.

Zwolnienie ze składek ZUS – przedłużamy zwolnienie ze składek ZUS. Dotyczy ono każdego pracownika w firmie i wynosi przeciętnie 1000 zł oszczędności na osobę (przy założeniu wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej). Rozwiązanie dla branż dotkniętych restrykcjami.

Mała dotacja – dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł pod warunkiem, że przychód z działalności uzyskany w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.

Dofinansowanie do pensji pracownika – państwo dopłaci do pensji pracownika około 2000 zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na targowiskach zostają zwolnieni z opłaty targowej w 2021 r., natomiast gminy osiągające z tytułu opłaty targowej przychody powyżej 10 tys. zł otrzymają rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Będzie ona przyznana z góry za cały rok, do 31 marca 2021 r.

Polityka Nowej Szansy – przedsiębiorcy, których firmy wymagają restrukturyzacji, mogą otrzymać wsparcie finansowe na opracowanie planu ratunkowego. PNS przewiduje wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 120 mln zł, przez okres 10 lat. Dodatkowo do końca 2021 r. program będzie dysponował pieniędzmi z funduszu covidowego w minimalnej wysokości 600 mln zł rocznie.

Ponadto warto zapoznać się z dokładnymi środkami pomocowymi:

PUP Pożyczki: https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup?eform=PSZ-PKDG#/inneSprawy/wyborUrzedu

FGŚP – https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/15gg-swiadczenia

Samozatrudnieni – https://www.gov.pl/web/rodzina/wsparcie-dla-samozatrudnionych-odpowiadamy-na-pytania (dział praca został przeniesiony do MRPiT)

Mikro przedsiębiorcy – https://www.gov.pl/web/rodzina/tarcza-antykryzysowa-przewodnik-po-rozwiazaniach-dla-przedsiebiorcow-i-pracownikow

NGO – https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/dodatkowe-wparcie

Ochrona miejsc pracy nieobjętych przestojem – https://psz.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/15gg-swiadczenia

PFR – https://pfr.pl/tarcza.html

ZUS – https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/swiadczenie-postojowe-dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/2551468

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatek-solidarnosciowy/3444126

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-oplacania-skladek-za-lipiec-sierpien-i-wrzesien-2020-r_-dla-platnikow-z-okreslonych-branz/2676755

BGK – https://www.bgk.pl/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/

foto&info: organizator

Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
10 miesięcy temu

Tymczasem zadłużenie w ciągu roku wzrosło z 1,06 biliona do 1,3 , czyli o 240 miliardów. Najwyższy skok w historii kraju.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

taka cena wstawania z kolan 🙂

proboszcz
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Najlepsza to ta blondyna.Ona ma tylko głowę aby nosić kapelusz a nie
wypowiadać się na tematy które są jej całkowicie obce i nie do pojęcia!

Bolo
10 miesięcy temu
Reply to  proboszcz

Brawo za merytoryczne przedstawienie tarczy Gowina. Kompleksy hejterów mnie nie obchodzą. Słowa uznania dla prezenterów pakietu Gowina.

olo
10 miesięcy temu
Reply to  Bolo

Ta trójka to moralnie i intelektualnie Liga Mistrzów. Chapeau bas i klękajcie narody. Więcej takich w polityce, a będę spokojny o los Rzeczypospolitej 🙂

Obywatel
10 miesięcy temu

Widać takie w partii standardy obowiązują

Ela
10 miesięcy temu

O ile mi wiadomo to już wyroku nie ma i nie możesz go publicznie szkalować. Do zobaczenia w pewnym miejscu możesz usłyszeć.

olo
10 miesięcy temu
Reply to  Ela

Chętnie przyjdę do sądu i powiem, co myślę o przestępcy za kółkiem, który nie ma wstydu i występuje na konferencjach prasowych. To tyle w sprawie „szkalowania” gościa, który jeżdżąc na bani mógł kogoś zabić, a teraz występuje w imieniu partii współrządzącej krajem.

Hit
10 miesięcy temu

Uderz w stół a nożyce… Cały Tarnobrzeg. Jakbyś tak chciał wiedzieć, to ten człowiek jest czysty a gdybyś znał historie, to byś się nie czepiał. Popytaj jak idą wnioski przez niego napisane, popytaj gdzie pracuje i jak sobie radzi a wiem, że dobrze. Do wielu rzeczy doszedł sam, bez żadnej pomocy partii. Pisał ostatnio znajomemu, przeszło na panel ekspertów do Warszawy. Jeszcze pracuje jak menedżer w bardzo rozwojowej branży. Trochę waż słowa. Ale raczej się nie bój, nie pójdzie i nie będzie skarżył na ciebie do niebieskich, nie jego styl. Ale pamiętaj, gdybyś poprosił go o pomoc to nie zastanawiałby się ani chwili tylko podał Ci rękę. Stanąłem w obronie bo wiem że mam rację.

olo
10 miesięcy temu
Reply to  Hit

pamiętasz jeszcze może ile promili miał wtedy , jak go niebiescy złapali ?

walt
10 miesięcy temu
Reply to  olo

kto jest bez winy niech rzuci kamień 🙂

zrobił źle ale karę poniósł.

nie On pierwszy i nie ostatni.

choć akurat aktywności politycznej pod takim szyldem nie wspieram i jak Go spotkam będę miał na tym tle z niego ubaw.

Hit
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Ty z każdego masz waldziu ubaw. Tylko nigdy sam z siebie. Ależ to trzeba być żołnierzem przeklętym.

walt
10 miesięcy temu
Reply to  Hit

ale to już nasze sprawy,poza różnicami politycznymi i złośliwościami absolutnie nie mieliśmy nigdy problemu by przechylić to i owo czy przybić piątkę mijając się na rowerze.
nie popieram też takiej podjazdowej moralności bo facet odbył karę i trzeba mieć złą wolę by robić z tego takie wypominki.choć zdaje się,że niektórzy będą drążyć w nieskończoność i odgrzewać te kotlety.

i nie przeszkadza mnie jego szalik polityczny,ot piszę,że pewnie nie braknie złośliwości pod tym adresem.tak w życiu bywa,że kto się czubi ten się lubi 😉

Dformat
10 miesięcy temu

Ty nie pijesz? Nie. To albo donosisz albo chory jesteś – jedno z dwóch, nie zazdrość innemu, bo nie wiesz ile to bawienie się w polytyke kosztuje wyrzeczeń a i pewnie byś nie chciał się w to bawić. Niech robi co robi. Pozdrawiam bez odbioru

orzeł
10 miesięcy temu
Reply to  Dformat

ja wiem ile to „bawienie się w polityke kosztuje” – w ch… nas wszystkich płacących podatki

obywatel
10 miesięcy temu

Jak zawsze – najwięcej mają do powiedzenia (propozycji) Ci – co nie decydują – HA HA HA – zwykła propaganda i tyle. Przecież ktoś na to musi dać (wszyscy obywatele w podatkach).
Tak to już jest , że największe ryje mają ci co tylko chcą dzielić z cudzego.

OTBG
10 miesięcy temu

Oooo Krzysiu były prezes TARR S.A. się pojawił.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content