Kwarantanna narodowa wchodzi w życie. Co będzie zamknięte między 28 grudnia a 17 stycznia. W sylwestra nie ma godziny policyjnej ale jest ograniczenie w przemieszczaniu się

Od dzisiaj, tj. od poniedziałku 28 grudnia do do 17 stycznia 2021 r. na terenie całego kraju wprowadzona została kwarantanna narodowa. Zamknięte zostały hotele, stoki narciarskie i większość sklepów w galeriach handlowych. W noc sylwestrową nie zostanie wprowadzona godzina policyjna, będzie jednak obowiązywać ograniczenie w przemieszczaniu się.

Nowe obostrzenia mają być środkiem zaradczym przed ewentualną kolejną falą zakażeń koronawirusem. Zgodnie z rozporządzeniem rządowym opublikowanym przed Bożym Narodzeniem od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. będą obowiązywać następujące restrykcje:

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużone zostały dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
 • Salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym

OGRANICZENIE W PRZEMIESZCZANIU SIĘ W SYLWESTRA BĘDZIE OBOWIĄZYWAĆ

W wydanym przed świętami rozporządzeniu rząd zakazał wychodzenia z domów w sylwestra od godziny 19 do godziny 6 w Nowy Rok, z wyjątkiem „wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej” i „zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”. Wczoraj premier przyznał, że w sylwestra rząd nie wprowadza godziny policyjnej.

– W sylwestra nie wdrażamy godziny policyjnej. Aby mogła być zastosowana, to (…) musielibyśmy za zgoda pana prezydenta wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, poza tą np. godziną policyjną – mówił w minioną niedzielę premier. – W sylwestra apelujemy o to, żeby (…) spędzić go w gronie kameralnym. Tylko różne grupy zawodowe które potrzebują korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z niej korzystać. Prosimy i apelujemy o pozostanie w domu – dodał M.Morawiecki.

Do słów premiera odniósł się dzisiaj w radiu TOK FM szef KPRM Michał Dworczyk, który podkreślił, że mimo braku godziny policyjnej formalne ograniczenie w przemieszczaniu się będzie obowiązywać: Jest ustawa z 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i tam jest artykuł 46. Mówi on, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie, więc te przepisy są obowiązujące – wyjaśniał M. Dworczyk – szczegóły tutaj

RPO ADAM BODNAR: zakaz poruszania się w noc sylwestrową byłby bezprawny

– Zatrzymanie wszystkich mieszkańców Polski w domach w noc sylwestrową byłoby bezprawne;, nie ma do tego odpowiednich przepisów ustawowych – powiedział w poniedziałek 21 grudnia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

– Pozbawianie nas istoty praw obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować. Jeżeli rząd wymyśla nowe mechanizmy ograniczania naszych praw na wątłych podstawach prawnych, to moim obowiązkiem jest sformułowanie zastrzeżeń i wydanie odpowiedniego stanowiska – dodał.

Ewentualne wprowadzenie na mocy rozporządzenia zakazu przemieszczania się stanowi szczególnie rażące naruszenie Konstytucji, która zapewnia każdemu wolność poruszania się do terytorium RP oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu (art. 52 ust. 1 Konstytucji). Wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie, ale poza stanami nadzwyczajnymi korzystanie z niej nie może zostać zakazane (stanu nadzwyczajnego zaś nie wprowadzono).

Podstawą nie może zaś być ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Nie upoważnia ona bowiem do uregulowania w rozporządzeniu zakazu przemieszczania się obywateli. Na jej mocy rząd może wyłącznie ograniczyć określony sposób przemieszczania się – ale nie zakazać go całkowicie.

Działania takie nie są podejmowane na podstawie i w granicach prawa, dlatego stanowią akty bezprawia legislacyjnego. Tymczasem organy władzy publicznej mogą działać wyłącznie na podstawie prawa i w jego granicach. By działania były legalne, należałoby np. zmienić odpowiednio ustawę z 2008 r.

A ukaranym obywatelom przysługuje prawo odwołania się do sądu, który może Konstytucję stosować bezpośrednio.

– Wprowadzenie rozwiązania, które polegałoby na zatrzymaniu wszystkich mieszkańców w domach w czasie nocy sylwestrowej byłoby bezprawne, ponieważ nie ma ku temu odpowiednich przepisów ustawowych, które by tego typu regulacje pozwalały wprowadzić – podkreślił RPO.

foto: Pixaby

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Odyseusz
9 miesięcy temu

Tresury i zniewolenia społeczeństwa ciąg dalszy w imię fałszywej zaplanowanej plandemii !!

volta
9 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

zniewolony i wytresowany przez sektę partyjno-towarzyską pt. Konfederaci

walt
9 miesięcy temu

a Soros z Gatesem i ich pomagierzy za szekle zacierają łapki 😉 😛

odp
9 miesięcy temu
Reply to  walt

ja na to nie mam już siły patrzeć na sprzedawczyków i wchodzących w pupy bogatszych państw zaczynając od niemców a teraz stany tylko jak długo to jest pytanie……….

walt
9 miesięcy temu
Reply to  odp

tak nie wchodziła innym nawet kopaczowa,no ale chcieli wstać z kolan to niech wstają 🙂

Edi
9 miesięcy temu

Błąd w nazwie : ” Parodia Narodowa” 🙂

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content