Tarnobrzeg: Na odśnieżenie dróg RDM ma nawet 6 godzin

Po intensywnych opadach śniegu we wtorek rano, na drogach i chodnikach w Tarnobrzegu zrobiło się biało. Kierowcy i piesi musieli uważać. Za odśnieżanie dróg w mieście odpowiada Rejon Dróg Miejskich, która ma określony czas od momentu ustania opadów, na przywrócenie czarnych nawierzchni. Spółka musi również dbać o chodniki należące do miasta.

W pierwszej kolejności odśnieżone mają być drogi w tzw. pierwszym standardzie. Na doprowadzenie ich do porządku, RDM ma dwie godziny od ustania opadów.

– W pierwszym standardzie odśnieżania to są drogi główne, przelotowe, wojewódzkie, Wisłostrada, plus kierunki na Sandomierz, Stalową Wolę i Rzeszów. Te drogi są w pierwszej kolejności odśnieżane i na nie mamy dwie godziny, żeby je doprowadzić do stanu przejezdnego. Następnie są drogi osiedlowe, to jest drugi standard, na który mamy od 4 do 6 godzin tzn. gołoledź 4 godziny, śnieg 6 godzin – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Kazimierz Idzik, dyrektor techniczny Rejonu Dróg Miejskich w Tarnobrzegu.

Do odśnieżania używana jest mieszanka piaskowo – solna.

– Wszystkich dróg w utrzymaniu mamy ponad 200 km więc to też trwa chwilę, mamy sześć jednostek do odśnieżania i do posypywania. Z kolei na ok.100 km chodników, mamy dwa ciągniki z pługami i posypywarkami – dodaje dyrektor Idzik.

foto: Internauta (zdjęcie Wisłostrady z wtorku 13 stycznia, ok. godziny 8)

Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Helka
4 miesięcy temu

O godz 18 chodniki przy ulicy Sikorskiego od grzyba do biedronki byly nie odśnieżone a minęło 12 godzin

Łysy
4 miesięcy temu
Reply to  Helka

Jakiego grzyba ?

Jaś
4 miesięcy temu
Reply to  Helka

Takich sobie „mądrych” wybieracie, a potem płaczecie, że tak macie.

Pogonić to towarzystwo wzajemnej adoracjii, przy wyborach i tyle.

Mar
4 miesięcy temu
Reply to  Jaś

A do wyborów jeszcze ponad połowa kadencji. Ciekawe jakie będą wyniki rozważań Konfederacji.

Marcin Jajo
4 miesięcy temu

Tylko 6 godzin ja to był dam więcej

Bober
4 miesięcy temu

Dzisiaj środa, nie wtorek 🙂

orzeł
4 miesięcy temu

nie można odśnieżać bo nie ma jeszcze plandek rozwieszonych

Zosia
4 miesięcy temu

Co za debilne tłumaczenia! Chodniki na osiedlach wiejskich do dzisiaj nie ruszone, a minęło już ponad 24 godziny!
Dzisiaj przed 7 jechałam Wisłostradą i jest ZASYPANA! Żadnej pługopiaskarki!
Panie Bożek, pan śpi spokojnie?

Walenty
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Droga na Chmielów ślisko i lód, śnieg nawiewa z pól. Ludzie jadą do pracy w obu kierunkach. A co robi starosta?

Urzędnik
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Chodniki koło chałup to macie sami sobie odśnieżać a nie czekać na dobre serce aż ktoś wam odśnieży.

Zosia
4 miesięcy temu
Reply to  Urzędnik

„Koło chałupy” mam odśnieżone, tylko za bramą problem, bo miasto nie odśnieża.

Tarnobrzeżanin
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Szanowna Pani Zosiu,
za bramą też ma Pani obowiązek odśnieżyć, chyba że między granicą Pani działki a chodnikiem znajduje się pas zieleni, albo też bezpośrednio przy Pani posesji zlokalizowany jest przystanek autobusowy.
Proszę się zaznajomić z treścią przepisów ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, zwłaszcza z [art. 3 ust. 2 pkt 11], z [art. 5 ust. 1 pkt 4, ust. 4 pkt 2 i 3 oraz ust. 5], a także [art. 6a].
Zwłaszcza art. 5 ust. 1 pkt 4 jest istotny w przypadku właścicieli posesji. Zgodnie z nim: „Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
(…)
4) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych; (…)”.
Pamiętać też należy, że zgodnie z art. 10 ust. 2 tej ustawy, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1, podlega karze grzywny (nawet do 5000 zł).
Pozdrawiam

olo
4 miesięcy temu

zdaje się że ze 20 lat temu wypowiedział się w tej sprawie nawet Trybunał Konstytucyjny chore prawo

Tarnobrzeżanin
4 miesięcy temu
Reply to  olo

Wówczas TK uznał te przepisy za zgodne z Konstytucją. Poza tym mieszkańcy mogą wystąpić z inicjatywą uchwałodawcżą do Rady Miasta (zgodnie z § 35 ust. 1 pkt 6 Statutu Miasta Tarnobrzega) o podjęcie uchwały o przejęciu od właścicieli nieruchomości obowiązku odśnieżania chodników (na podstawie art. 6a ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Jeśli dla kogoś taki obowiązek jest wyjątkowo uciążliwy, może też zlecić tę czynność innej osobie i zapłacić za usługę. Jakby miasto miało zajmować się wszystkimi chodnikami w mieście, to albo trwałoby to bardzo długo, albo trzeba byłoby zwiększyć wydatki na maszyny i kierowców. A skoro można odśnieżyć sobie chodnik na posesji, to nie powinno być wielką niedogodnością odśnieżenie tego niewielkiego fragmentu chodnika przy swojej działce. Zwłaszcza, że obecnie opady śniegu zdarzają się coraz rzadziej, a zimy są dosyć łagodne.

olo
4 miesięcy temu

łatwo ci mówić bo ciebie to pewnie nie dotyczy tak myśląc to czemu nie ma obowiązku np. koszenia rowów melioracyjnych przy działkach jakim prawem mam dbać o nieruchomość miasta za darmo dalej myśle ,że to chore i niekonstytucyjne

Tarnobrzeżanin
4 miesięcy temu
Reply to  olo

Tobie też łatwo mówić – owszem miasto może odśnieżać wszystkie chodniki na terenie gminy, ale zgodę na to musi wyrazić Rada Miasta a wcześniej mieszkańcy. Wtedy też mieszkańcy będą obciążeni dodatkową opłatą z tego tytułu. Ja zapytam z drugiej strony – skoro to jest „nieruchomość miasta” to jaki prawem bezpłatnie z niej korzystasz? Przecież z tych chodników przy nieruchomościach korzystają każdego dnia właściciele tych działek, więc logicznym jest to, że im powinno zależeć najbardziej, aby poruszanie się po nich było bezpieczne. Dlatego ten przepis tak brzmi, dla Ciebie może on być niekonstytucyjny, Trybunał w 1997 roku miał inne zdanie, a nasza dyskusja niczego w tym temacie nie zmieni. Jakby nie było tego obowiązku, to miasta by miały jeszcze większe problemy z odśnieżaniem i albo by się bardziej zadłużały, żeby zwiększyć liczbę pojazdów odśnieżających, albo nikt by tego nie odśnieżał. Dobrze, że mamy łagodne zimy, to przynajmniej takie obowiązki są coraz rzadsze. Natomiast co do wykaszania rowów melioracyjnych to moim zdaniem porównanie jest nietrafne – zauważ, że po rowach melioracyjnych ludzie się nie poruszają, a po chodnikach już tak, więc dobrze by było, aby poruszali się bezpiecznie.

Zosia
4 miesięcy temu

Ale nikt „miastu” nie każe odśnieżać czyichś chodników! Niech tylko odśnieżą swoje!

Wuzet
4 miesięcy temu

To stary komunistyczny zapis z tym odśnieżaniem chodników nieprzystający do dzisiejszej rzeczywistości. Taki dupochron dla wszystkich którzy tak naprawdę powinni utrzymywać te chodnik.
Już dawno powinien to ktoś zmienić na logiczny przepis. Budując chodnik przy moim płocie nikt mi sie nie pyta czy go chcę potem utrzymywać, bo to nie moje. I tak trzymać. Czyje co jest ten sobie utrzymuje. A korzystają z chodnika wszyscy mieszkańcy bo jest publiczny.

Zosia
4 miesięcy temu

Drogi panie, między moją posesją a chodnikiem jest pas zieleni, ja znam przepisy.

Poza tym, za każdego poprzedniego prezydenta chodniki były odśnieżane, tylko teraz za Bożka nagle jest problem i każą mieszkańcom miasto odśnieżać! Absurd!

Tarnobrzeżanin
4 miesięcy temu
Reply to  Zosia

Skoro tak, to odśnieżenie chodnika należy do miasta i musi Pani zgłosić sprawę do RDM, a jeśli to nie przyniesie efektu, to bezpośrednio do UM. Kto Pani powiedział, że to Pani ma odśnieżać chodnik? I czym to uzasadnił?

Romek
4 miesięcy temu

Hehe … zima zaskoczyła miłościwie nam panującego Bożka

Stara gwardia
4 miesięcy temu

Dyrektorze techniczny Rejonu Dróg Miejskich w Tarnobrzegu, w jakim celu startowaliście w przetargu?

Śmiech
4 miesięcy temu
Reply to  Stara gwardia

Taką kalkulację przygotował wydxial komunalny urzędu Tez fachowo i rzetelnie

JoKeR
4 miesięcy temu

Zamiast narzekać, to zajmij się swoimi sprawami. Ewentualnie zmień miejsce zamieszkania np: Afryka

Lolka
4 miesięcy temu

Dyrektor RDM to długoletni kolega Pluty zatrudniony bez konkursu wcześniej min.Dyrektor Zamku w Baranowie San. Wiec swój swojego ciągnie za sobą i mamy efekt. Czy tydzień temu nie czytał Pan Dyrektor RDM informacji że nadciąga zima ?

As
4 miesięcy temu
Reply to  Lolka

Co w tym dziwnego ,że ludzie obstawiaja się swoimi ? Tak na niespotykaną dotąd skalę dzieje się w całym państwie. Norma i standard.

pttk
4 miesięcy temu
Reply to  As

państwo czyści stanowiska zasiedziałe od 30 lat przez komunistów a tu jest odwrotnie.

Ekipa
4 miesięcy temu
Reply to  Lolka

Prawda jest taka o czym mówi się w mieście
Bożek otoczyl sie bardzo słaba ekipa pod względem merytorycznosci

grzesio
4 miesięcy temu

dzisiaj nie robiłem zdjec bo spałem i nie byłem w spoółdzielni

Kamilek
4 miesięcy temu
Reply to  grzesio

Ciszej nad ta hanba miasta

Prawnik
4 miesięcy temu

Ktory prawnik podpisal ze strony miasta umowę ze RDM o odśnieżanie po 6 godz od opadów
Rece opadają

Luz
4 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

Taką umowę e zawarli mimo ze RDM nie jest w stanie prawidłowo jej wykonać z powodu braku sprzetu i ludzi
Rada Miasta tez sie zgodziła mimo ze o tym wiedziała
Taka to dbalosc o bezpieczeństwo mieszkancow
To jest dbałość o kolege z Baranowa
A tlumaczenia tego dyrektora wskazuja ze nigdy dobrze i na czas nie odśnieży.

krys
3 miesięcy temu
Reply to  Prawnik

co ma prawnik do czasu rekacji na opady sniegu?

Alabama
4 miesięcy temu

200km dróg na 6 pojazdów to wychodzi 33,5 km na jeden pojazd. To ile taki 1 pojazd jedzie? 1km/h że potrzeba 6 godzin? Ktoś tu coś…

Zybi
4 miesięcy temu

LIczyli, że może śnieg jednak nie spadnie i nie bedą musieli nic robić jak w ubiegłym roku 😀 A gdyby śnieg padał 10-12 godzin lub dłużej to czekaliby z wyjazdem pługo-piskarek aż skończy padać? Gdyby sypnęli solą zanim zaczął padać śnieg wtedy lodowiska by nie było ale jak to już ktoś wyżej wspomniał Bożek otoczył się słabą ekipą co niestety widać na każdym kroku. Fajnie, pobawią się za niezłe publiczne pieniądze 5 latek i przyjdą nowi…

Wuzet
4 miesięcy temu

ale wielki szum. Co to będzie jak przyjdzie zima.

Mecenas z Kajmowa
4 miesięcy temu

Za mało sprzętu na tyle dróg, trzeba dokupić ze 2 duże pługi (w leasing) i zmienić sposób odśnieżania na system dwójkowy. Nie wiem czy zauważyliście, ale dziury wyszły na ulicy Orląt Lwowskich? Trzeba je załatać RDM do roboty

eff
3 miesięcy temu

Jak było jeszcze województwo tarnobrzeskie dostałem pracę przedstawiciela i musiałem jeździć na trasie Rzeszów, Tarnobrzeg (okolice) aż do Radomia. Jazda drogami tarnobrzeskiego to był prawdziwy hardcore, za Wielowsią zaczynała się czarna nawierzchnia i podobnie było w kierunku Rzeszowa za Komorowem była normalna droga.Teraz jeżdżę codziennie na 7(zimą wyjeżdżam o 6 ) do Nowej Dęby droga Tarnobrzeg -Jadachy jest „dziewicza” o tej porze Do dziewiątki jedzie się z „duszą na ramieniu”. Cóż, pewnie taka tradycja

Stan
3 miesięcy temu
Reply to  eff

Taki klimat.

Marcin
3 miesięcy temu
Reply to  eff

Za część tej drogi odpowiada także starostwo. A starosta przecież z Nowej Dęby. Tyle że jeździ dużo później.

40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content