Ustawiony przetarg w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył prawie 375 tys. zł kary na dwóch uczestników zmowy przetargowej. Przedsiębiorcy ustalili, że zostanie wybrana droższa oferta jednego z nich. Poszkodowany w tej sprawie został organizator przetargu – gmina Tarnobrzeg, a pośrednio również podatnicy.

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której stwierdził zawarcie niedozwolonego porozumienia przez dwóch przedsiębiorców startujących w przetargu organizowanym przez gminę Tarnobrzeg w 2014 r. Zamówienie publiczne dotyczyło dostawy i montażu ścianek aranżacyjnych w ramach projektu Tarnobrzeski Park Przemysłowo-Technologiczny. Najtańszą ofertę złożył przedsiębiorca działający pod nazwą Janusz Kurek Firma Budowlana J & S z Kazimierzy Wielkiej. Po ogłoszeniu wyników zrezygnował z podpisania umowy. Tym samym gmina wybrała spółkę Brimat z Rzeszowa, która zaoferowała cenę blisko o 315 tys. zł wyższą.

UOKiK ustalił, że było to działanie uzgodnione przez przedsiębiorców, a ich celem był wybór droższej propozycji. Dlatego Prezes Urzędu nałożył na uczestników zmowy przetargowej kary w łącznej wysokości blisko 375 tys. zł (216,9 tys. zł na Brimat i 157,47 tys. zł na Janusz Kurek Firma Budowlana J & S).

– Bez względu na to jaki mechanizm ustawiania przetargów jest stosowany przez przedsiębiorców, to stanowi on porozumienie ograniczające konkurencję i złamanie obowiązującego prawa, służącego uczciwemu i konkurencyjnemu dostępowi do zamówień publicznych. Na zmowach przetargowych bogacą się nieliczni, tracą zaś gospodarstwa domowe, rzetelni przedsiębiorcy i polska gospodarka – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu. Maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może wynieść do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

UOKiK prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Wejdź na https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ i skorzystaj z prostego formularza. Zastosowany europejski system gwarantuje całkowitą anonimowość, także wobec urzędu.

Prezes Urzędu przypomina również, że kto poniósł szkodę wskutek naruszenia prawa konkurencji może złożyć do sądu cywilnego pozew przeciwko każdemu z podmiotów, który złamał prawo. Składając pozew, należy wskazać dochodzoną kwotę odszkodowania. Ustalając jej wysokość, należy rozważyć scenariusz alternatywny, czyli jak wyglądałaby sytuacja na rynku w przypadku braku naruszenia. Co do zasady szkodą będzie nadwyżka w zapłaconej cenie, która powstała w wyniku stosowania antykonkurencyjnych praktyk.

Info: UOKiK

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Linka
1 miesiąc temu

Na pewno bedzie zgloszona sprawa wykupu przez urzad miasta Tarnobrzeg, tzw. KOLEKCJI DZIKOWSKIEJ.Przypomne tylko ze kilka miesiecy temu ,urzednicy Tarnobrzescy przegrali rozprawe w sadzie w Rzeszowie.

Mar
1 miesiąc temu
Reply to  Linka

Kolekcja jest super.
https://www.youtube.com/watch?v=Mu5AWklpNBI&ab_channel=TelewizjaLokalnaTVL

Poza tym ciekawsze jest inwestowanie w cudze nieruchomości, albo nieruchomości, co do których są roszczenia.

Miejscowy
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Oczywiscie ze jest super,szczegolnie ze wydano publiczne pieniadze ,a wyceniona zostala na,,oko”.

Mar
1 miesiąc temu
Reply to  Miejscowy

Informacja o planowanym zakupie pojawiła się w mediach dostatecznie dużo czasu przed pamiętną sesją rady miejskiej, także można było wyrazić formalny sprzeciw przeciwko temu. No więc jak, była złożona petycja / wniosek / skarga w przedmiocie zaniechania nabycia kolekcji, czy nie?

Mar
1 miesiąc temu
Reply to  Mar

Po milczeniu wnioskuję, że odpowiedź brzmi „nie”. Tak czy inaczej jest już po fakcie. Kwestią otwartą jest jeszcze pozyskanie miniatur, które są w muzeum Szwajcarii, także jeśli kogoś boli nabycie kolekcji, to teraz powinien się tym zainteresować.

Bozo
1 miesiąc temu

Kompromitacji ciąg dalszy

Bozo
1 miesiąc temu
Reply to  Bozo

Zawsze jak napisze jakiś merytoryczny negatywny komentarz to jakiegoś urzędnika musi zaboleć. Zapytam jeszcze raz. Co takiego zrobiłeś pożytecznego nieudaczniku że premie za to dostałeś? Słucham. Czekam na odpowiedź

bob budowniczy
1 miesiąc temu
Reply to  Bozo

Czytaj ze zrozumieniem. To nie UM ustawiał tylko oferenci. Czyja kompromitacja? Chyba jednak Twoja.

Azer
1 miesiąc temu

Ta sprawa to tylko malutki wierzchołek wielkiej góry lodowej. Od 89 r to się nazbierało

boże czemu nie grzmisz
1 miesiąc temu

no tak same problemy i tylko tv i sąd wygrywa bo tv ma darmowy wywiad że na każdym kroku miasto daje du….. a sady cieszą się ze prezydent pdb ma spory budżet aby się odwoływał do przegrach spraw a ko na tym cierpi……. albo to jest wiadome albo nie

Racjonalny-Mecenas
1 miesiąc temu

To weźcie się za komorników jak ustalają przetargi , i licytacje komornicze.

walt
1 miesiąc temu

już minister zero miał się komornikom do tyłka dobrać… a tym biedakom to nawet opłatę egzekucyjną podniósł tylko gdzie oni się mają o tym dowiedzieć ? z radia z ryjem czy od kurskiego ? hehehe 🙂

henryk tarnobrzeski
1 miesiąc temu

ludu galicyjski ten wasz park jest wam tak potrzebny jak k ie majtki chore marzenia o wielkosci tarnobrzegu nic wiecej

AdameD
1 miesiąc temu

Wypad na swoje stronki pławo jak cię tak zupa piecze o ten Tarnobrzeg.

henryk tarnobrzeski
1 miesiąc temu
Reply to  AdameD

chore marzenia i mrzonki o wojewodztwie gierkowskim

Cypisek
1 miesiąc temu

Nie pij tego fioletowego.

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x