W lesie Zwierzynieckim rozpoczęła się wycinka pod obwodnicę. Pod topór pójdzie m.in. 15 pomnikowych dębów (fotoreportaż)

Rozpoczęła się budowa obwodnicy Tarnobrzega. W ramach prac związanych z przygotowaniem terenu, Nadleśnictwo Nowa Dęba rozpoczęło wycinkę części lasu Zwierzynieckiego, o powierzchni blisko 2 ha. W ramach tych prac, które mają potrwać do końca lutego br., wyciętych zostanie 15 pomnikowych dębów szypułkowych.

Drzewa te zostały wpisane na listę Pomników Przyrody w 2019 r, kiedy to decyzją RM Tarnobrzega prawną ochroną objętych zostało 170 najbardziej okazałych drzew rosnących w lesie w Zwierzyńcu. Teraz dęby te zostaną wycięte z powodu budowy drogi obwodowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie zniesienia pomników przyrody, podjętej przez RM Tarnobrzega w lipcu ubiegłego roku: na etapie ustanawiania pomników, nie było kolizji z projektowaną drogą obwodową. Sytuacja ta uległa zmianie w trakcie dalszych prac projektowych, w ramach których zdecydowano się na połączenie ul. Marii Curie Skłodowskiej z drogą obwodową (…)

Powyższe rozwiązanie zostało przyjęte z uwagi na konieczność zapewnienia właściwego połączenia komunikacyjnego. Droga boczna od ul. Marii Curie Skłodowskiej – poprzez przejazd przez tory kolejowe i połączenie z ul. Zakrzowską stanowi na tym odcinku jedyne połączenie komunikacyjne pomiędzy osiedlami Serbinów i Piastów, a osiedlem Mokrzyszów – głównie na potrzeby użytkowania przez mieszkańców Tarnobrzega działek rolnych. Biorąc pod uwagę, iż projektowana obwodnica powoduje przecięcie w/w odcinka drogi bocznej od ul. Marii Curie Skłodowskiej, koniecznym było połączenie przedmiotowej drogi bocznej z projektowaną obwodnicą, a także wykonanie właściwego połączenia drogi serwisowej (po lewej stronie obwodnicy) z istniejącym układem komunikacyjnym – w taki sposób, aby pojazdy wyjeżdżające z drogi serwisowej posiadały możliwość skrętu w lewo i bezpośredniego przejazdu przez projektowane rondo w kierunku osiedla Mokrzyszów.

Przyjęcie takiego rozwiązania technicznego stanowić będzie połączenie komunikacyjne osiedli Serbinów i Piastów z osiedlem Mokrzyszów, a w szczególności zabezpieczy mieszkańcom możliwość dojazdu do nieruchomości gruntowych, które z uwagi na przebieg obwodnicy zostały pozbawione połączenia z ul. Zakrzowską poprzez istniejącą sieć dróg” – koniec cytatu.

OBWODNICA TARNOBRZEGA

Początek obwodnicy o długości 9 km zlokalizowany jest na DW 871 (ul. Sikorskiego, Tarnobrzeg), a koniec na DW 723 (ul. Warszawska, Tarnobrzeg). W ramach inwestycji powstanie jednojezdniowa droga, z nawierzchnią bitumiczną po jednym pasie ruchu w każdym kierunku o szerokości 3,5 m oraz poboczu o szer. 1,25 m. Na całym odcinku wybudowane zostaną 4 ronda.

Zakres realizowanych prac obejmuje również budowę dróg serwisowych o szerokości 3,5 m na większości odcinka obwodnicy, budowę 2 zbiorników odparowujących oraz 2 przejść dla zwierząt i ok. 2 km płotków naprowadzających dla zwierząt. Nasadzone zostanie ok. 4,5 ha roślinności leśnej, a redukcję hałasu mają zapewnić ekrany akustyczne na dł. ok. 0,12 km.

Inwestycja ma zostać ukończona w lipcu 2022 r.

*********************************************************************************************************

O szczegóły dotyczące wycinki lasu Zwierzynieckiego w ramach budowy drogi obwodowej Tarnobrzega zapytaliśmy rzecznika UM oraz Nadleśnictwo. Po uzyskaniu odpowiedzi niezwłocznie je opublikujemy.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
34 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
17 dni temu

To nic nadzwyczajnego droga jest ważniejsza.

las
17 dni temu
Reply to  Roman

To nic nadzwyczajnego….brakuje Ci rozumu.

Maria
17 dni temu

Nie bylo nas byl LAS
teraz będzie syf

Marita
17 dni temu

Po drugiej stronie torów sa nieużytki to tam nie można drogi poprowadzić!!! Tylko drzewa wyciąć w pien resztki lasu

leśniczy
16 dni temu
Reply to  Marita

na nieużytkach można posadzić drzewa, ciamajda zadowolony?

łysy
16 dni temu
Reply to  Marita

Pewnie można było ale widocznie poszli po najmniejszej linii oporu a przy okazji można trochę drewna pozyskać.

Hp.
13 dni temu
Reply to  Marita

Można,ale jak TY wybudujesz wiadukty nad torami za swoje

Ferncalller
17 dni temu

„Pod topór”, pyszne sformułowanie. Redakcja chyba specjalne nakręca te gównoburze w komentarzach.

Panczo
13 dni temu
Reply to  Ferncalller

Czy byłaby różnica, gdyby napisali – „pod piłę”?

Bozo
17 dni temu

Już słychać wycie ekolewaków

ekolewak
17 dni temu
Reply to  Bozo

Chodziłeś srać do lasu, teraz nie będziesz miał gdzie!

Bozo
17 dni temu
Reply to  ekolewak

Więc teraz będę srał u ciebie pod oknem

ekolewak
17 dni temu
Reply to  Bozo

Tak myślałem…tacy jak Ty tak mają…:)

Wr.
16 dni temu
Reply to  ekolewak

Zaraz Kaczyński wyprowadzi nawiedzonych i przygłupów na ulicę z hasłem na kartonach jeb.ć obwodnicę,możesz do nich dołączyć lewacki zasrańcu.

ekolog
17 dni temu

W kwestii budowy drogi dla mieszkańców ekolodzy nie zamierzają protestować. Ilość wyciętego lasu nie jest duża. O wiele więcej ładniejszego i cenniejszego lasu zwierzynieckiego korporacja Lasy Państwowe wycina każdego roku i sprzedaje na dechy lub opał. Leśnicy ogołocili już nasz las niemiłosiernie a mieszkańcy w zamian dostali ogrodzone, zaorane plantacje oraz oczywiście oszpecony las. Pieniążki za wycięte drzewa są przeznaczane głównie na wysokie wypłaty dla pracowników korporacji leśnej. Średnie wynagrodzenie pracowników Lasów Państwowych wyniosło w 2018 roku nieco ponad 8 tys. brutto. O takich pieniądzach mogą pomarzyć lekarze (średnia 6 tys. zł brutto), o nauczycielach nie wspominając.

Bolek
17 dni temu
Reply to  ekolog

Szanowny ekologu uczciwość nakazuje też napisać na co zostało przeznaczone wycięte drzewo – to ekologiczne meble i zabawki w naszych domach ,to rozwój budownictwa,przemysłu meblarskiego itd itp bo zazwyczaj w głoszeniu swoich jedynie objawionych prawdach prawie zawsze o tym zapominacie albo świadomie pomijacie

ekolog
17 dni temu
Reply to  Bolek

Bolku, widziałeś wycięte, pocięte i poukładane drzewa w Zwierzyńcu? Takie drzewo idzie na opał, płyty wiórowe lub papier. Zwierzyniec to niecałe 1 % powierzchni nadleśnictwa Nowa Dęba, w którym nie brakuje drzew. Drzew, które nie rosną można śmiało powiedzieć w środku miasta(cały las jest otoczony miastem) Nikt nie protestuje gdy nadleśnictwo wycina las z dala od miasta i ludzi. Drzew tam nie brakuje i wystarczy na ekologiczne zabawki i meble. Poza tym człowiek musi czymś w mieście oddychać. Na razie dość często oddychamy syfiastym powietrzem a nadal nie dbamy o swoje zielone płuca jakim niewątpliwie jest las Zwierzyniec. Drzewa wycina się bardzo szybko a las rośnie minimum kilkadziesiąt lat więc warto zastanowić się co się i jak robi. Pozdrawiam

obywatel
17 dni temu
Reply to  ekolog

Ale cyniczne i bezczelne brednie – przedtem przeszkadzało a teraz nie .
Odwal się ni…. od leśników – burmistrz poprosił (na kolankach ) to nadleśnictwo się zgodziło
na wycinkę. Takim ekologom hipokrytom bezczelnym na papierze to wara od lasu – walczy o ekologie a marnuje prąd (co jest z węgla) na pisaniu tu komentarzy – to Wam nie przeszkadza co ????

Alf
17 dni temu
Reply to  obywatel

Najpierw się może trochę doedukuj a potem za klawiaturę siadaj. Obwodnica to specustawa i nikt nie ma nic do gadania w kwestii wykupu gruntów czy wycinki .

obywatel
16 dni temu
Reply to  Alf

Słuchaj gościu – edukować to możesz ty się – tu są uwagi do tzw; EKOLOGÓW ,
którzy uważają się za niby obrońców klimaty, lasów itd.- wcale im nie przeszkadza że zużywają prąd z elektrowni węglowych, używają kompy (też części z plastiku) , wycinają lasy wszędzie , biorą kasę na swoją działalności z podatków publicznych (samorządów) a jednocześnie przymykają oczy na wycinanie drzew

  • specustawa jełopie jeden czy obwodnica tu nie ma nic wspólnego z ekologami (trzeba to trzeba budować).
Zniesmaczony
16 dni temu
Reply to  ekolog

A co powiedzieć o zarobkach zwykłych urzędników samorządowych? Samo dno.

smile
16 dni temu
Reply to  Zniesmaczony

Jaka praca….taka płaca….:)

inżynier
17 dni temu

Po co było powoływać pomniki przyrody na trasie obwodnicy? Urzędnicy nie dopilnowali tematu bo nie wierzę, że nie wiedzieli o tym nowym przebiegu w chwili powoływania pomników. Cytując klasyka ” ładny tam macie burdel siostry” 😀

smile
17 dni temu
Reply to  inżynier

Siostry Papy Smerfa….:)

iks
16 dni temu
Reply to  inżynier

Zwłaszcza „siostra Basia” 🙂 Nie ogarnia niczego.

kierowca
17 dni temu

Na obwodnicy będzie fajnie, a od Zakrzowa do Sandomierza korek jak zawsze…

odp
17 dni temu
Reply to  kierowca

ciekawe jak to będzie wyglądać ze smogiem w tym mieście bo jak więcej będzie wycinanych drzew to powietrze będzie jeszcze gorsze niż w krakowie ale szefowi tego miasta na nic nie umie poradzić a po co te skwerki były zrobione zamiast zieleni to sam beton i asfalt w tym momencie

obywatel
16 dni temu
Reply to  odp

To zależy tylko od tego z której strony wiatr zawieje ????

Odyseusz
17 dni temu

Bardzo dobrze , miasto bez inwestycji po prostu zamiera ! Ile ludzi w TBG umiera rocznie przez zanieczyszczenia emitowane przez suta ciągnące się przez centrum miasta !?

obywatel
16 dni temu
Reply to  Odyseusz

Inwestycji to może być w mieście w ch….. tylko dlaczego rok w rok w tym mieście ludzi (mieszkańców) ubywa ??? Takie inwestycje tu nie pomogą jak nie będzie pracy i płacy- to są czynniki powodujące przyrost mieszkańców i miasta (podatki) a nie głupawe pomysły typu” ścianka wspinaczkowa, kolekcja od tarnowskich , park linowy czy jezioro (dobre na trzy miesiące o ile będzie pogoda) – obwodnica tego nie zmieni .

HansGiering
15 dni temu
Reply to  obywatel

A w którym mieście na Podkarpaciu ludzi nie ubywa?

odp
16 dni temu
Reply to  Odyseusz

no tak jak w naszym mieście przybywa jeden duży zakład na rok który przyjmuje 25 osób to nie dziwmy się że miasto się wyludnia i każdy kombinuje aby się utrzymać na rynku pracy ale potem się zaczynają inne problemy a ludzie tracą cierpliwość jak w górach potem paryż a teraz ponowie hiszpania dajcie normalnie żyć……

obserwator
16 dni temu

Na całym świecie chroni się przyrodę,….dba się o klimat…a u nas głupie polaczki tną, tną i tną te nieszczęsne drzewa, bo parę debili wymyśliło sobie autostradę w lesie…

Roman
14 dni temu
Reply to  obserwator

Na całym świece nikt się nie zastawiania nad kawałkiem lasu dla rozwoju infrastruktury.

34
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x