„Nie jest obowiązkiem miasta oferowanie terenów zastępczych w zamian za zajęte pod budowę obwodnicy”

Nie jest obowiązkiem miasta oferowanie terenów zastępczych w zamian za zajęte pod budowę obwodnicy – poinformował nasz portal rzecznik UM Tarnobrzeg, Wojciech Lis.O tym, że taki wariant jest rozważany przez władze miasta, powiedział nam Jan Lis, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców.

Z powodu budowy obwodnicy blisko 70 ogrodów działkowych leżących w obszarze ROD Kamionka i Związkowiec zostało wywłaszczonych. Użytkownicy tych działek, często osoby starsze, chore, pozbawione zostały tym samych swoich zielonych enklaw, które od lat uprawiali.

W rozmowie z naszym portalem Jan Lis, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Okręgu Podkarpackiego Polskiego Związku Działkowców powiedział, że prezydent Mirosław Pluta podczas spotkania w piątek 19 lutego stwierdził, że ma pomysł na zapewnienie gruntów zastępczych, w celu odtworzenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych. O szczegóły zapytaliśmy rzecznika UM Tarnobrzeg, Wojciecha Lisa.

– Za zajęte tereny PZD otrzyma odszkodowanie. Nie jest obowiązkiem miasta oferowanie terenów zastępczych w zamian za zajęte pod budowę obwodnicy – informuje NW24.pl rzecznik UM Tarnobrzeg.

– To tylko dobra wola władz Tarnobrzega, które wiedząc, jaką popularnością wśród mieszkańców miasta cieszą się rodzinne ogrody działkowe, z taką propozycją wyszły. Obecnie rozważane są różne lokalizacje – dodaje.

Z kolei kierownik Lis wskazuje wolne działki na ROD w Mokrzyszowie.

– Rodzinne Ogrody Działkowe w Tarnobrzegu posiadają wolne działki, na ROD w Mokrzyszowie, tam się można zgłosić i działkę otrzymać – powiedział w rozmowie z naszym portalem.

Na naszą sugestię, że dla szczególnie starszych osób odległość może być barierą nie do pokonania, Jan Lis odpowiedział: Przecież Mokrzyszów to jest dzielnica Tarnobrzega, to już jest inna sprawa. Trudno żeby dostali działkę pod kościołem albo koło domu

Na chwilę obecną wywłaszczonym działkowcom pozostaje więc odszkodowanie, które mają otrzymać po wycenie działek.

– W rozmowie z rzeczoznawcą ustaliliśmy takie warunki brzegowe, że każdy działkowiec dostanie druk inwentaryzacyjny, który sam wypełni, później rzeczoznawca to potwierdzi lub zaprzeczy. Ale podkreślam, to są warunki brzegowe. Do końca marca będzie wycena na pewno wykonana Rzeczoznawca będzie płacił za nasadzenia i urządzenia zainstalowane na działce, części ruchome nie. Tak więc płacić będzie za kwiatki, krzewy, drzewa, altanki, szklarnie będą pieniądze – tłumaczy Jan Lis.

Rzeczoznawca swoją pracę rozpocznie jednak po zakończonej już wycince drzew rosnących na terenie likwidowanych ogrodów, co jak wskazują działkowcy może mieć wpływ na wycenę.

–  My jesteśmy od tego, żeby kwoty wynagrodzeń były sowite, żeby nikt nie był poszkodowany a spec ustawa drogowa mówi wyraźnie, musimy to zrobić. Inwestorem jest urząd miasta, wykonawcą firma, a my jesteśmy tylko dzierżawcami gruntów – tłumaczy kierownik Lis.

O szczegóły dotyczące wyceny zapytaliśmy rzecznika UM Tarnobrzeg.

Czy władze miasta znają szacunkową wartość terenów, działek które zostaną zlikwidowane w związku z budową obwodnicy? Jeśli tak, to proszę o podanie tej sumy i źródła z którego zostanie to sfinansowane? – zapytaliśmy W. Lisa, który odesłał nas do wojewody.

– Droga obwodowa jest drogą wojewódzką, stąd wszelkie decyzje administracyjne leżą po stronie wojewody i jego służb, m.in. decyzja o pozwoleniu na realizację inwestycji, decyzja środowiskowa, a także kwestie wywłaszczeń, w tym powołanie rzeczoznawców i wycena – odpowiedział na nasze pytanie W.Lis, nie informując jednocześnie o kosztach wykupu terenów i źródłach jego finansowania. Z kolei na informacje od rzecznika wojewody podkarpackiego, czekamy od ubiegłej środy.

Przeznaczone do likwidacji działki użytkownicy mają opuścić do 31 marca, do tego czasu również muszą zabrać z ogrodów wszelki sprzęt, maszyny itp.

 

Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
1 miesiąc temu

Tarnobrzeg chciał drogi obwodowej, to będzie ją miał, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Z drugiej strony jej przebieg jest znany od kilku lat, więc można było wcześniej zainteresować się tematem. Kto chce może dać minusa, ale taka prawda.

qwq
1 miesiąc temu

Ustawa o ogródkach działkowych
art.18. [Likwidacja rodzinnego ogrodu działkowego na cel publiczny]
ust. 2
pkt 1
oraz art. 21 tej samej ustawy …

smile
1 miesiąc temu

Drzewa umierają stojąc….

Alf
1 miesiąc temu

Kolejny odcinek tej opery mydlanej. Czy w mieście nie ma ciekawszych tematów , czy szanowna redakcja ich nie szuka?. Za chwilę co kolejna konferencja Konfederacji ?.

Ona
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

Jeśli nie jesteś zainteresowany tematem, to co cię tu sprowadza

Bonaanza
1 miesiąc temu

Najlepiej niech urzad zaproponuje pod Czarnobylem.

Tom
1 miesiąc temu
Reply to  Bonaanza

brawo,popieram moze z czarnobyla dym z palenia smieci na działkach nie dotrze do Tarnobrzega,bardzo dobra lokalizacja,brawo

Krzyś
1 miesiąc temu

Nie za dużo tych Lisów w temacie? 😉 Tu Lis , tam Lis a gdzie stary Lis ? 😀

Odyseusz
1 miesiąc temu
Reply to  Krzyś

Bo to rodzina Lisów na państwowym garnuszku:P

wasyl
1 miesiąc temu

A czyje nie zagospodarowane tereny są od Jeziora wzdłuż ulicy Kajmowskiej i koło kanału ? Czy tam nie można zrobić działek dla tych wywłaszczonych ? Zapewne miasto liczy na rozwój ,na które przy tym zarządzaniu i prezydentach nie ma co liczyć , więc oddać to działkowcom. Tam dobra ziemia rędzinna , będą zadowoleni . Będzie wilk syty i owca cała .

Asek
1 miesiąc temu
Reply to  wasyl

tam tereny drogie

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  wasyl

I jeszcze co – może dać tam działki i jeszcze miasto ma zagospodarować.
Działkowicze niech się zwrócą do swoich działaczy – przecież sowicie ich opłacali

  • wara od działek miejskich – ciągle jakieś wymagania z epoki komuny jakby im się należało – a wiek i stan zdrowia to zwykła bolszewicka wymówka i trzeba byc hieną aby się na to powoływać.
Owen
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Co za jad! Co za zawiść! Co za frustracja i poczucie niedowartosciowania! Lecz sie człowieku z nienawiści bo cię zeżre od srodka, a właściwie to się nie lecz, niech cie zeżre. ty juz nie jesteś na dnie. ty od spodu pukasz w dno. Bez odbioru.

ZCzarnobyla
1 miesiąc temu

Na mokrzyszowskich ogródkach działkowych jest sporo nieużywanych działek, spokojnie dla niejednego chcącego by starczyło.

ochrona danych
1 miesiąc temu
Reply to  ZCzarnobyla

z działkami by nie było problemów bo jest ich sporo nawet tam gdzie będzie droga ale jest inny problem śmiecie w salach koło lasów a są propozycję do 5tyś mandatu czy to wypali czy mu ma głowę na karku i ta sytułacja będzie lepsza?

Stach
1 miesiąc temu

Łatwo przyszło, łatwo poszło, o co ten lament?

nie wsiok
1 miesiąc temu
Reply to  Stach

O to wieśniaku, że ludzie mieli tam oazy spokoju, o to, że inwestowali swoje oszczędności w te działki, że na nich wypoczywali od zgiełku miasta, o to, że cieszyło ich każde drzewo i każdy krzak, który obrodził w owoce, warzywa. Kumasz?

Marek
1 miesiąc temu

Nie chce mi się wierzyć, że wśród obecnych ogródków wszystkie są użytkowane?? Na pewno większą część z tych 70 udało by się znależć na obecnych ogródkach, wystarczy sie przejść i sprawdzić gdzie są zapuszczone i nie użytkowane.

nie wsiok
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

A obok działki droga ze spalinami samochodów ciężarowych.

anonim
1 miesiąc temu

droga jest obwodnicy nie potrzeb ai nie dojdzie do jej robienia , niszcza tereny zielone ludzie swoich działek nie odadza na wed niech płąc amiliony odszkodowania , będa blokowac strajkowac i n iszczyc to co zrobia firm a.

Ona
1 miesiąc temu
Reply to  anonim

Ten kawałek drogi, który wkracza w ogródki działkowe pomiędzy altankami to jakieś zupełne nieporozumienie. Jeszcze gdyby nie było innych opcji poprowadzenia drogi na tamtym kawałku, ale możliwości jest wiele, można było to zrobić tak by nie przeszkadzać działkowiczom.

Bolek
1 miesiąc temu
Reply to  Ona

Zawsze ktoś będzie pokrzywdzony niezależnie od przebiegu drogi

Roman
1 miesiąc temu
Reply to  Ona

Lepiej żeby przechodziła przez osiedla i tam trzeba było niszczyć domy czy przez ogródki działkowe które są dzierżawione i które w rok można odtworzyć gdzie indziej.

działkowicz
1 miesiąc temu
Reply to  Roman

W rok?
No to popatrzmy. Ja ogradzałem swoją działkę cały rok. Słupek po słupku. Za siatkę, bramkę, słupki, naciągi, cement, piasek wydałem ponad 2 i pół tysiąca złotych. Robocizny nie liczę. Ile by kosztowało ogrodzenie działki z czterch stron przez ekipę budowlaną?
Ziemia to był jeden chwast.. Dwie przyczepy ciągnikowe tego chwastu zostały wywiezione. Z kolei przywieziono dwie wywrotki pięknej, czarnej ziemi.
Jaki to byłby koszt?
I tak ze wszystkim. Jakby to rzetelnie policzyć to z murowaną altanką koszt zagospodarowania 3 arowej działki to spokojnie 30 tysięcy złotych.

Owen
1 miesiąc temu
Reply to  działkowicz

Zapomniałeś dodać, że w rok nie urosną 35-40 letnie drzewa, czy kilkunastoletnie owocowe, żywopłoty, krzewy pielęgnowane przez całe lata, zakładane trawniki itd. Tylko ktoś (przed Twoim wpisem) kompletnie pozbawiony wyobraźni i nie zanjący pracy może takie brednie wypisywać, że w rok można działkę odtworzyć. W rok! Coś co ludzie latami robili.

brzoza
1 miesiąc temu

Wypowiedź rzecznika jest skandaliczna i bulwersująca.
Temat dotyczy mieszkańców miasta i miasto powinno zadbać o dobrą komunikacje w tych trudnych tematach. Wszystko mozna powiedzic na różne sposoby. Skoro rzecznik w ten sposób stawia sprawę zaczynając od stwierdzenia, że nie jest obowiązkiem miasta zapewnienie terenów zastępczych, to znaczy, że władza ustami rzecznika ma mieszkańców w …
Obowiązkiem miasta jest dbanie o jego mieszkańców, bo miasto tworzą mieszkańcy.

zmartwiony
1 miesiąc temu
Reply to  brzoza

Dobrze podsumowane. Władza ma obatela w czterech literach. Tak jest od dawna. Obatel potrzebny jest przy głosowaniu, po nim już nie.

Owen
1 miesiąc temu
Reply to  brzoza

Dokładnie tak. W sytuacji gdy ludziom dzieje się krzywna, miasto odpowiada, że to nie ich sprawa? Przecież działkowcy to są mieszkańcy, nie wspominając, że również wyborcy. Jak można tak olewać ludzi?! Oj grabisz sobie władzunio grabisz mocno bo ludzie takich rzeczy nie zapominają. Śmieszy mnie tylko, że Dariuszowi z Krosna i temu drugiemu, jak mu tam….z coraz cieńszą kitką, wydaje się że na ludzkiej krzywdzie zbudowanej obwodnicy pokażą rozmach inwestycyjny Tarnobrzega, tymczasem popłyną na tej obwodnicy jak złoto . Oj popłyną, bo jak się coś od początku kompletnie bez głowy robi, na łapu-capu, byle jak, byle szybciej i byle po grzbietach złamanych działkowców, to wyniak zawsze brznadziejny.
A tak przy okazji: czy dwóm byłym prezydentom Tbg ktoś jeszcze rękę podaje publicznie, albo chociaż zauważa ich? Co osiągną jeden czy drugi? Bo chyba nie szacunek.? A i z robotą kiepścitko, z łaki gdzieś schowani w jakiś spółkach podobno.

TosiZa
17 dni temu

Działkowiec

TosiZa
17 dni temu

Przez połowę mojej działki będzie przebiegała obwodnica, byli rzeczoznawcy i powiedzieli ze do wyceny idzie kawałek trawy płot i tyle a altana i grill zostały poza palikami i nie idą do wyceny, zostanę z altaną przy drodze, chociaż mam to opuścić bo od kwietnia nie jest to moje ale nikt mi za to nie zapłaci

pozew zbiorowy
17 dni temu
Reply to  TosiZa

Nie jesteś sam. Działkowcy muszą się zebrac i złożyć pozew zbiorowy przeciwko miastu za nielegalne przejęcie działek oraz dostatecznie nagłośnić sprawę.

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x