Odwołania od decyzji o zezwoleniu na budowę obwodnicy Tarnobrzega mogą opóźnić wypłatę odszkodowań

Wojewoda Podkarpacki powołał trzech rzeczoznawców majątkowych do wyceny nieruchomości, które zostaną zlikwidowane w związku z budową obwodnicy Tarnobrzega.

– Wydawanie pierwszych decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania przewiduje się jeszcze w II kwartale 2021r. – informuje portal NadWisłą24 Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego dodając : że od decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zostały wniesione odwołania, co skutkuje tym, że wypłata odszkodowań na rzecz działkowców będzie możliwa dopiero po rozpatrzeniu odwołań przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.

Portal NadWisłą24: Czy rzeczoznawca został już powołany (jeśli nie, to kiedy to nastąpi)?

Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego: Wojewoda bezpośrednio po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej powołał rzeczoznawców majątkowych do wyceny nieruchomości. W celu przyśpieszenia procesu ustalania odszkodowań powołano trzech rzeczoznawców majątkowych. Obecnie rzeczoznawcy majątkowi prowadzą oględziny nieruchomości.

Portal NadWisłą24: W jaki sposób rzeczoznawca będzie dokonywał wyceny działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Właściciele tych działek tylko dzierżawią ten teren, w jaki więc sposób będzie ustalana kwota odszkodowania dla poszczególnych działkowców? Jakiego rodzaju mienie będzie brane pod uwagę przy wycenie?

Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego: Wyboru techniki i metody szacowania dokonuje rzeczoznawca majątkowy, dlatego też obecnie nie można udzielić odpowiedzi. Działkowcom zgodnie ze specustawą drogową przysługuje odszkodowanie za stanowiące ich własność nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działkach.

Portal NadWisłą24: Na działkach ROD przewidzianych do likwidacji w związku z budową obwodnicy, rozpoczęła się wycinka drzew. Wycięte drzewa pozostaną na terenie działek, w oczekiwaniu na wycenę. Czy wartość drzewa rosnącego różni się od wartości drzewa już ściętego?

Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego: Nie ma znaczenia czy podczas oględzin nieruchomości, przeprowadzanych przez rzeczoznawcę drzewa są ścięte czy też nie, ponieważ stan nieruchomości określany jest na dzień wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (stan sprzed rozpoczęcia robót przez wykonawcę). W związku z tym wycięcie drzew przez wykonawcę nie powoduje spadku ich wartości.

Portal NadWisłą24: Kiedy właściciele działek ROD zostaną powiadomieni o wysokości przyznanych odszkodowań i kiedy je otrzymają? Czy są na to jakieś ustawowe terminy?

Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego: Zgodnie ze specustawą drogową decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wydaje się w terminie 60 dni od dnia wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z nadanym rygorem natychmiastowej wykonalności. Trzeba mieć jednak na względzie bardzo dużą ilość działek przewidzianych do wywłaszczenia, w następstwie czego dochodzi niezbędny okres dla rzeczoznawców majątkowych za sporządzenie wycen. Wydawanie pierwszych decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania przewiduje się jeszcze w II kwartale 2021r.

Należy jednak podkreślić, że od decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zostały wniesione odwołania, co skutkuje tym, że wypłata odszkodowań na rzecz działkowców będzie możliwa dopiero po rozpatrzeniu odwołań przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii.

Portal NadWisłą24: Ile w sumie działek, nieruchomości, zostanie wywłaszczonych i wycenionych przez rzeczoznawcę, w związku z budową obwodnicy?

Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego: Inwestycja dot. budowy obwodnicy Tarnobrzega obejmuje ok 400 nieruchomości (działki ewidencyjne oraz ogródki działkowe)

**************************************

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy 24 lutego br., odpowiedzi otrzymaliśmy dzisiaj

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alf
1 miesiąc temu

Zdaje się ,że jest przepis , który umożliwia wypłatę 70% wartości odszkodowania jeszcze przed prawomocnością decyzji. Pewnie odwołania opóźnią budowę o kilka, kilkanaście miesięcy zależnie od sprawności sądu w czasach covidu.

BCKT
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

pokrzywdzonym zostaje zatrudnienie wyspecjalizowanej firmy adwokackiej

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  BCKT

Zamiast tego zrobiłbym porządny operat szacunkowy. Za taką wycenę od działki bierze pewnie ze 200-300 PLN więc za bardzo się nie przyłoży. Problem w tym ,że nie wiadomo na jakiego rzeczoznawcę się trafi.Różnica może wynosić nawet 100% w wartości . Firma prawnicza na same koszty weźmie pewnie ze 2-3 tysiące. Nie oszukujmy się tu kwoty odszkodowań będą niskie i żadna kancelaria nie pójdzie na procent od wygranej. Gra może nie być warta świeczki

Adwokat
1 miesiąc temu
Reply to  BCKT

Zgłaszam się

Adam
1 miesiąc temu

No tak pieniędzy ni ma ale budowa rusza!

vincent vel rostoski
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

piniendzy nima i nie bedzie

wasyl
1 miesiąc temu

Wytną drzerwa , usuną altanki , wyrównaja teren i można jeździć tanim kosztem .

obserwator
1 miesiąc temu
Reply to  wasyl

będzie droga prowadząca do dupy!

Roman
1 miesiąc temu
Reply to  obserwator

Każda inwestycja drogowa w tych czasach wiąże się z jakimiś poświęceniami i akurat ogródki działkowe to najmniejsza strata.

Slawek
1 miesiąc temu
Reply to  obserwator

Przebieg od dworca pkp fatalny bo mogli zrobić prosto na Chmielów.

Roman
1 miesiąc temu
Reply to  Adam

To jest normalne.

Ona
1 miesiąc temu
Reply to  Roman

Nie tylko działki. To wejście ze spalinamy w tereny rekreacyjne jakimi są nasze dwa lasy. Do kamionki już nie będzie dało się wejść, w zwierzyńcu będzie hałas. Są jeszcze ludzie dla których korzystanie ze świeżego leśnego powietrza i słuchanie śpiewu ptaków i ciszy jest ważne. W Tarnobrzegu już to nie będzie możliwe.

Lech
1 miesiąc temu

Widac ze pracownicy urzedu miasta sa po pracy bo cos malo tych komentarzy po 15!!!

Urzednik
1 miesiąc temu
Reply to  Lech

Nie było dzisiaj polecenia lajtowac po pracy

Urzednik
1 miesiąc temu
Reply to  Lech

Nie było polecenia dzisiaj lajtowac

orzeł
1 miesiąc temu

Kiedy konferencja Konfederacji? Tylko koniecznie z Panem Andrzejem 🙂

16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x