Zarzuty użytkownika ogrodu działkowego są w opinii Urzędu bezpodstawne

– Zarzuty użytkownika ogrodu działkowego są w opinii Urzędu bezpodstawne – twierdzi rzecznik UM Tarnobrzeg. W.Lisa poprosiliśmy o przedstawienie stanowiska inwestora, czyli miasta Tarnobrzeg, ws. wpisu mieszkańca, w którym wzywa on do zaprzestania łamania prawa na ogrodach działkowych w związku z budową obwodnicy.

WPIS MIESZKAŃCA TARNOBRZEGA:

W związku ze złamaniem przepisów prawa wzywam do jego zaprzestania i naprawienia szkód oraz odszkodowania. Informuję, że zostały zawiadomione stosowne organy ścigania. Przypominam, że termin 121 dni przeznaczony na opuszczenie użytkowanych nieruchomości, w związku z budową obwodnicy Tarnobrzega, powinien być jak najbardziej zachowany i przestrzegany. Niedopuszczalne jest likwidowanie ogrodów działkowych przed tym terminem. Tym bardziej, że nie zostały nawet jeszcze wycenione a mieszkańcy nie zostali nawet poinformowani o likwidacji. Rygor natychmiastowej wykonalności nie znosi tego prawa, zapisanego w specustawie drogowej oraz decyzji ZRiD wydanej przez Wojewodę Podkarpackiego. Potwierdzają to liczne orzeczenia sądów które procedowały podobne sprawy.

Cytuję z decyzji ZRiD Rozdział IV. „Działając na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, określam termin odpowiednio wydania nieruchomości lub wydania nieruchomości i opróżnienia lokali oraz innych pomieszczeń, na 121 dzień od dnia, w którym niniejsza decyzja stanie się ostateczna”.

Cytuję ze specustawy drogowej art. 16. ust. 2: „Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej określa termin odpowiednio wydania nieruchomości lub wydania nieruchomości i opróżnienia lokali oraz innych pomieszczeń. Termin ten nie może być krótszy niż 120 dni od dnia, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna”.

ODPOWIEDŹ URZĘDU MIASTA:

„Zarzuty użytkownika ogrodu działkowego są w opinii Urzędu bezpodstawne. W zakresie odszkodowań obecnie trwa procedowanie przez służby Wojewody Podkarpackiego, które zgodnie z wiedzą Urzędu przedłuży się ze względu na złożone odwołania od decyzji ZRiD, lecz jest to niezależne od Gminy Tarnobrzeg.

Nieprawdą jest, że użytkownicy działek nie byli poinformowani o planowanej inwestycji. Ponadto decyzji ZRiD nadano rygor natychmiastowej wykonalności ( pkt XI decyzji ZRiD), stąd wydanie nieruchomości winno nastąpić niezwłocznie, a nie w terminie wskazanym w art. 16 ust 2 specustawy drogowej.

Zastosowanie znajduje tutaj art. 17 przywołanej ustawy. Reasumując osoby, które nie będą zgadzały się z wysokością odszkodowania, będą miały prawo odwołania, na co Urząd nie ma wpływu, stąd nie sposób odnosić się do zarzutów, które nie podają żadnych konkretnych zdarzeń, które miałyby wypełniać znamiona złamania prawa – zwłaszcza, że po przekazaniu placu budowy, tego typu roszczenia winny być ewentualnie skierowane do Wykonawcy”

Subskrybuj
Powiadom o
29 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Owen
1 rok temu

panie rzeczniku, działkowcy zostali poinformowani przez….. kościół i na tablicach ogłoszeniowych w pobliżu działek kiedy tam jeszcze leżała gruba warstwa śniegu. otóż nie wszyscy mają obowiązek chodzić do kościoła, szczególnie w czasie epidemii(!) albo siedzieć w zimie na działkach. Gratuluję więc stosowania przez urząd takich środków komunikacji w XXI wieku.

leśniczy
1 rok temu
Reply to  Owen

od 5 lat temat obwodnicy jest aktualny i należało brać pod uwagę likwidację działki z „dnia na dzień” a nie wyczekiwanie „a może się nie uda jej wybudować”

Owen
1 rok temu
Reply to  leśniczy

Każdy normalny człowiek czeka na oficjalną decyzję i nie podejmuje działań na podstawie pogłosek albo ogłoszeń parafialnych, których nie słyszy bo nie chodzi do kościoła.

"Rodzina na swoim"
1 rok temu

„Posłanka Agnieszka Pomaska donosi, że nowa miłość prezesa Obajtka pełni obecnie funkcję zastępcy dyrektora pionu korporacyjnego i zasobów organizacyjnych w Energa Operator S.A. (największej spółce-córce Energa S.A. i Grupy Orlen) i jest członkiem kilku Rad Nadzorczych spółek należących do Skarbu Państwa.

Partnerka Daniela Obajtka figurowała dotąd w wykazie osób zasiadających w:

  • Lotos Oil Spółka z o. o. (od 30 kwietnia 2020 roku)
  • PKP Cargo Terminale Spółka z o. o. (od lipca 2016 do sierpnia 2019)
  • RCEKOENERGIA Spółka z o. o. (należąca do Grupy Lotos), partnerka Obajtka zasiadała w Radzie Nadzorczej od września 2017 do stycznia 2021
  • NITROERG Spółka akcyjna (jeden z największych w Polsce i Europie producent materiałów wybuchowych z Bierunia, część koncernu KGHM), Paulina Sala pełni funkcję sekretarza Rady Nadzorczej, w której zasiada nieprzerwanie od 27 października 2016 roku
  • PKP Cargo Centrum Logistyczne Medyka- Żurawica Spółka z o .o. (od sierpnia 2016, aktualnie nie ma jej w składzie Rady Nadzorczej)”
obywatel
1 rok temu

Pomaska niech sobie przypomni co było za PO – to samo – to własnie ona i jej koledzy z PO i PSL nauczyli PIS jak się doi kasę – teraz wielce oburzona !!!!!!! Tą samą maścią smarowani.

"Rodzina na swoim"
1 rok temu

„Księgowa z Pcimia została szefową Lotosu. Tak bliscy Obajtka robią zjawiskowe kariery. Jak się okazuje, koleżanka prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka z Pcimia Zofia Paryła z księgowej stała się szefową Lotosu. Równie dobrze wiedzie się krewnej wspólnika Obajtka, kuzynowi prezesa Orlenu czy jego bratu. Wszyscy wspięli się na szczyty za „dobrej zmiany”.
Wyliczanka zaczyna się od ostatniej zmiany na fotelu prezesa Lotosu. Od grudnia 2020 r. prezeską jest Zofia Paryła, koleżanka Obajtka, którą zna jeszcze z Pcimia. Od 1997 r. pracowała w Elektroplaście, gdzie pierwsze kroki zawodowe stawiał także Obajtek. Po mianowaniu wójtem Pcimia pociągnął on za sobą znajomą – Paryła została wtedy główną księgową w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pcimiu.
To nie koniec. Obajtek zostaje prezesem Energi, a Paryła prze za nim. Przez dwa lata pełni funkcję wiceprezeski spółki Energa Centrum Usług Wspólnych. Z niej kobieta przechodzi do Lotosu i gdy tamtejszy fotel wiceprezeski staje się za mały, zostaje pełnoprawną prezeską spółki paliwowej w końcówce zeszłego roku. ”

Więcej tutaj … https://innpoland.pl/166417,kolezanka-obajtka-z-pcimia-robi-kariere-w-lotosie-kim-jest-zofia-paryla

Alf
1 rok temu

Ale TVPIS mówi ,że to nieprawda . To kolejna bezpardonowa nagonka na krystalicznego Daniela.

gość
1 rok temu

pustak komuszo-lewacki siejąc swoją propagandę wyje za korytem nie wiedząc że stracił je na zawsze.

Józek
1 rok temu

Zwróć się do prezydenta aby ujawnił składy rad nadzorczych i kierowników których zatrudnił i urzędników to zobaczysz też Obajtowo w mieście Tarnobrzeg

"jakomuch"
1 rok temu

No jak oni śmią, jacy oni bezczelni !!Przecież takie posadki były zagwarantowane dla naszych , układem z Kiszczakiem i od lat 90-tych nikt bez protekcji „Góry” się tam nie dostał. A teraz taki z Pcina albo z okolic Koziej wólki robi takie biznesy. I ma mamy na to patrzeć a przecież krew nas zalewa i noże w kieszeniach się otwierają. Tym bardziej że te ciemne masy cały czas ich popierają i nie uczestniczą w naszych protwetach..

Tarnobrzezanin
1 rok temu

Każdy ma swojego Obajtka Miasto Tarnobrzeg też Nasz pochodzi z osiedla za torami

smile
1 rok temu

Zarzuty w opinii Urzędu zawsze będą bezpodstawne…Urzędasy to mają we krwi

żart
1 rok temu

no to lis ma słabo wiedze po względem prawa cywilnego lub karnego a tu jest o taki mowa a każdy ma się prawo odwołać a miasto jest biedne wydają pieniadze na to co przez długi czas bedzie nie widoczne dla luckiego oka a co jest wazne to nawet palcem jest nie kiwniete

Marek
1 rok temu
Reply to  żart

np na nic nie wnoszące odwierty za miliony

Lucyfer
1 rok temu

Niezwłocznie nie równa się „zaraz”, oznacza bez nieuzasadnionej zwłoki. Tu zwłoka jest uzasadniona przepisami na które powołuje się mieszkaniec.

obatel
1 rok temu

Obowiązuje takie prawo w Polsce:
1) urząd ma zawsze racje
2) jeśli racji nie ma to patrz pkt 1.

Maria
1 rok temu
Reply to  obatel

I jeszcze jedno. Prezydent już za życia Postawił sobie pomnik wirtualny obok urzędu Wyskakuje do mieszkańców codziennie. Ks Józefczyk nie może mieć bo brak w budżecie kwoty 20 tys i pomnik jemu się nie nalezy.
Taką mamy władzę.

obatel
1 rok temu

Zmieńcie to czarne tło na waszej stronie bo ciężko się ją ogląda.

Mar
1 rok temu

Mam wątpliwości, czy działkowcy poczują się zaopiekowani.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mar

Niech może jeszcze burmistrz załatwi im dziewczyny tak dla relaksu i odpoczynku i najlepiej niech jeszcze zapłaci jak im już wszystko zrobi i opłaci – koszty przeprowadzki i wszelkie zachcianki działkowiczów . Wtedy będą zaopiekowani – co ?????

kogut
1 rok temu
Reply to  obywatel

dawno z takiego relaksu nie korzystałeś i nie nie wiesz że to ciężka praca

Mar
1 rok temu
Reply to  obywatel

Gdybym reprezentował urząd w tych sprawach, to zorganizowałbym spotkanie kilka miesięcy temu, podobne do tego na temat trasy drogi S-74. Powiedziałbym na nim działkowcom, że prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku ruszy budowa obwodnicy, więc żeby ci, których działki są na jej trasie, przygotowywali się już do ich opuszczenia, żeby potem nie było wszystko na ostatnią chwilę, a resztę niech ustalają z zarządami działek, bo to ich grunty. Ale to ja.

Odyseusz
1 rok temu

Czy PIS czy PO czy Lewica ci sami złodzieje po jednej kieszeni !

orzeł
1 rok temu

skoro miejscy prawnicy tak powiedzieli to tak musi być. Oni się nie mylą, oni wszystko wygrywają w sądach. Jakby ksiądz ich wziął na adwokatów to by nie dostał 3 lat, mało tego, dostałby jeszcze odszkodowanie za atak na kościół a chłopak 2 lata za prowokowanie

obywatel
1 rok temu
Reply to  orzeł

W Tarnobrzeskim – owszem TAK.

Kapłan
1 rok temu
Reply to  orzeł

Jaka szkoda że kapłan tego wcześniej nie wiedział. Przecież orły mają same sukcesy co uwidacznia się na kwotach przelewów z urzędu.

Neltah
1 rok temu

No i Pan Marcin Piasek ma racje, zarzuty MAJĄ PODSTAWĘ i jeśli 1 kwietnia firma STRABAG wejdzie na teren działek ze sprzętem ,a władze miasta będą walczyć z działkowcami,przeganiać ich,straszyć, to dojdzie do poważnych rozruchów ,a sprawa trafi do sądu za bezprawne naruszenie własności ruchomych i domków ,bez dotrzymania stosownych terminów. Miasto będzie bulić odszkodowania, bo ludzie tak łatwo się nie dadzą wywalić. Urzędasy mieli kupę czasu na załatwienie sprawy, było lato, była jesien, był czas na wyprowadzkę ,na zawiadomienie, na opuszczenie. A nie teraz w środku zimy kazać starszym ludziom robić jakieś porządki i wynoszenie mebli, sprzętów.
Urzędasy z prezydentem na czele nie mają za grosz wyobraźni i myślą że pójdzie jak po maśle ,tak jak zrobili z jeziorem w czasie wakacji, wyślą straż miejską ,ludzi przepędzą i spokój. Teraz tak nie będzie

fachowiec majster
1 rok temu

co na to tarnobrzeski nadzór budowlany to wybitni fachowcy

vvv
1 rok temu

Dodajmy, że mieszkaniec wskazuje również na konkretne orzeczenia sądów WSA i NSA które jednoznacznie wskazują, że 120 dni na opuszczenie nieruchomości jest „obligatoryjne” „i wiąże określone skutki prawne”:
Naczelny Sąd Administracyjny: „Sąd podkreślił, że art. 18 ust. 1e odczytywany w powiązaniu z art. 16 specustawy drogowej, przewidującym, co do zasady termin wydania nieruchomości nie krótszy niż 120 dni od dnia w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, wskazuje, że podwyższenie odszkodowania o 5% wartości nieruchomości przysługuje za skrócenie terminu wydania nieruchomości co najmniej do dni 30, liczonych od dat zdarzeń objętych poszczególnymi punktami”.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1F5B18FBE6
https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/ii-sa-rz-217-20-wyrok-wojewodzkiego-sadu-523176936?fbclid=IwAR2qcmkAWKbeyGFpI68zEuXgJ3kDeLbCOjETpDvIUA-hH_VDpkk-DIJNnZw

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
29
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content