Budżetowa Wielkanoc

Święta wielkanocne są okazją do rodzinnych spotkań, choć w czasach pandemii będą one zapewne ograniczone. Mimo to Polacy, jako naród silnie przywiązany do tradycji, nie rezygnują z zakupów, przedświątecznej krzątaniny, przygotowań. Bywa, że w ferworze kupowania przepłacamy, kupujemy za dużo, również rzeczy niepotrzebne i w rezultacie mocno nadwerężamy nasze finanse. Co zrobić, żeby zakupy wielkanocne były udane, a przy tym niezbyt drogie?

 

Lista zakupów – najważniejsza rzecz

Spiszmy na kartce produkty, jakich potrzebujemy, uwzględniając, ilu spodziewamy się gości i na który ze świątecznych posiłków. Będzie to znacznym ułatwieniem przy planowaniu zakupów. Wyznaczmy także kwotę, której nie wolno nam przekroczyć bez dużego uszczerbku dla domowego budżetu. Teraz możemy spokojnie, w zaciszu domowym, zasiąść do komputera i wejść na stronę serwisu Gazetkomat.pl. Znajdziemy tam gazetki najpopularniejszych sieci handlowych, gdzie można zrobić świąteczne zakupy, korzystając z wielkanocnych promocji. W okresie przedświątecznym sklepy stosują atrakcyjne obniżki cen, dzięki którym nasze zakupy nie muszą dużo kosztować.

Wielkanocne menu a zakupy

Oczywiście jeżeli Wielkanoc – to jajka. Bez nich święta są „nieważne”. Gazetka Lidl proponuje świeże jajka w atrakcyjnych, niskich cenach. Te najbardziej cenione – z wolnego wybiegu kosztują 0,53 zł za sztukę, a ściółkowe – 0,46 (wielkość L) i 0,39 zł (wielkość M). Sprzedawane są w opakowaniach po 10 sztuk; przy zakupie drugiego jego cena jest o 60 proc. niższa. Zatem kupując np. 20 jajek z wolnego wybiegu płacimy jedynie niespełna 0,43 zł za sztukę. To się opłaca.

Śniadanie wielkanocne nie może się obejść bez białej kiełbasy. Lidl oferuje ten specjał w cenie 11,98 zł za kilogram (zwykła cena – 15,98), a więc o 25 proc. taniej. Kiełbasa jest surowa, można ją więc przyrządzić według własnego uznania. Zawiera 92 proc. mięsa. Sprzedawana jest w opakowaniach po 0,5 kg.

Do świątecznych wypieków z pewnością przyda się masło. W Lidlu kupimy je w cenie 2,99 zł za kostkę 200 gramów przy zakupie czterech kostek (normalna cena – 5,99 zł za kostkę). Nawet jeżeli nie planujemy pieczenia ciast, warto skorzystać z tej oferty, bowiem masło można z powodzeniem przechowywać przez dłuższy czas w domowej zamrażarce.

Jeżeli planujemy rodzinny obiad, możemy przyrządzić np. pieczoną kaczkę. W Lidlu możemy nabyć tuszkę w bardzo dobrej cenie 6,99 zł za kilogram. Dołączona jest do niej szyja, którą można wykorzystać jako jeden z dodatków do rosołu.

Gazetka Stokrotka poleca inny rarytas na wielkanocne śniadanie – szynkę farmerską. Sznurowana, wędzona i gotowana, z niewielką warstwą tłuszczu, prezentuje się bardzo apetycznie. Zachęca też jej cena – 19,90 zł za kilogram. Natomiast hitem cenowym Stokrotki w okresie przedświątecznym jest kawa mielona Jacobs Kronung (zielona). Opakowanie 0,5 kg kosztuje w promocji zaledwie 14,99 zł, aż o 31 proc. mniej niż w normalnej cenie – 21,99 zł.

Niekoniecznie przy stole

W wielu domach utarło się spędzanie świąt wielkanocnych na siedząco – cały czas przy stole, zmieniając jedynie nakrycia i potrawy. I tak od niedzielnego uroczystego śniadania, poprzez obiad, aż do kolacji. Siedzimy i jemy, ze szkodą zarówno dla zdrowia, jak i portfela. Możemy i powinniśmy to zmienić. O ile tylko pozwoli na to pogoda, warto wybrać się po obfitym śniadaniu na rodzinny spacer. Jest to z całą pewnością zdrowszy sposób spędzania czasu pomiędzy posiłkami. Zamiast całodziennego pochłaniania ogromnych ilości kalorii, zaaplikujmy sobie nieco ruchu, który pomoże szybciej spalić ich nadmiar. Oczywiście musimy pamiętać o reżimie sanitarnym.

Jeżeli wybieramy się na święta do rodziny i zamierzamy tam zostać przez trzy dni, zaoszczędźmy na… prądzie. Nie zostawiajmy podłączonych do sieci urządzeń RTV ani komputera. Zarówno on, jak i radio czy telewizor, mimo że są wyłączone pilotem, pobierają prąd – świadczy o tym np. światełko kontrolne. Tymczasem elektryczność drożeje i nic nie wskazuje na to, aby proces podwyżek cen miał zmniejszyć tempo.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x