PIT 36L, czyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (dla liniowców) w 5 krokach

Jesteś podatnikiem podatku liniowego? Prowadziłeś pozarolniczą działalność gospodarczą? Prowadziłeś pozarolnicze działy specjalne produkcji rolnej? Dotyczy cię opodatkowanie na zasadach art. 30 c lub 30ca ustawy o PIT? Najprawdopodobniej powinieneś zainteresować się zeznaniem podatkowym numer PIT 36L. Jak w prostych 5 krokach przygotować i złożyć zeznanie bez wychodzenia z domu?

1 krok – Zdecyduj, jak się rozliczysz (forma)

Jeżeli jako podatnikowi, rozliczającemu swoje dochody w trakcie epidemii COVID-19, zależy Ci na bezpieczeństwie, to warto rozważyć możliwość rozliczenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej. Ta opcja umożliwia prace na komputerze (lub innych urządzeniach mobilnych) bez wychodzenia z domu, a następnie przesłanie formularza za pomocą sieci internet. Ten rodzaj rozliczenia eliminuje więc konieczność wizyty w urzędzie skarbowym osobiście, czy nawet w urzędzie pocztowym.

2 krok – Wybierz program do pracy (aplikacja)

W przypadku rozliczenia elektronicznego, PIT 36L należy przygotować w odpowiedniej formie. To znaczy, że nie wystarczające jest więc wpisanie danych w formularz i wysłanie ich do urzędu mailem. Aby zweryfikować poprawność dokumentu oraz jego podpisu, a także zapewnić niezbędny poziom bezpieczeństwa, ustawodawca określił, że pliki z deklaracjami muszą zostać przygotowane w odpowiednich aplikacjach – publicznych lub komercyjnych (spełniających określone normy). Programów do wypełnienia PIT online jest bardzo wiele, dostępne są między innymi przez internet. Dokonując wyboru, podatnik ma tak naprawdę dowolność, zaś ogólną rekomendacją powinno być korzystanie z programów bezpiecznych – znanych dostawców, o odpowiednim poziomie merytorycznym oraz aktualnościowym.

3 krok – określ właściwe zeznanie PIT (Deklaracja)

W dobrych aplikach do przygotowania PIT, podatnik uzyska wsparcie już na poziomie wyboru deklaracji. Odpowiadając na szereg podstawowych pytań, program samodzielnie podpowie jakie zeznanie powinno służyć w określonej sytuacji. W zakresie formularza PIT 36L ogólna zasada stanowi (jak potwierdza Ministerstwo Finansów w odpowiednich broszurach informacyjnych), że został skierowany dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c lub 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”.

4 – zwróć uwagę na okres rozliczenia

W zasadniczej większości przypadków, podatnicy interesują się aktualnym rozliczeniem PIT za poprzedni (zakończony) rok podatkowy. Obecnie więc w 2021 roku będą pytać o PIT 2020 oraz jego rozliczać. Nie mniej, mogą jednak korzystać z niego osoby, które planują rozliczyć lub skorygować inne okresy – należy więc pamiętać również o wyborze odpowiedniego okresu rozliczenia. Jest to o tyle kluczowe, że może wpływać również na rodzaj formularza (na którym następuje praca). Ustawodawca na przestrzeni lat zmienia bowiem wymagania i druki podatkowe.

5- wyślij i złóż PIT

Samo przygotowanie deklaracji nie jest wystarczające do spełnienia obowiązku zeznaniowego. Podatnik musi przygotować PIT oraz złożyć go do urzędu. Co ważne – nie wysłać, a złożyć. W zakresie świata elektronicznych PIT ponownie warto przypomnieć, że tylko skorzystanie z właściwych form wysyłki pozwoli właśnie na prawidłowe złożenie PIT. Takie wysłanie i złożenie mogą nastąpić za pomocą specjalnych aplikacji do rozliczania PIT online. Po prawidłowym złożeniu, podatnik powinien uzyskać specjalny dokument – Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x