Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte żłobki, przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach

– Od soboty, 27 marca wprowadzimy nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki.

W ramach nowych obostrzeń zamknięte zostaną żłobki, przedszkola i salony fryzjerskie, wprowadzone zostaną też nowe limity osób w sklepach i kościołach.

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować

W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań. Obecnie w naszym kraju:

 • liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 36 231
 • liczba łóżek zajętych wynosi: 27 118
 • liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 3 473
 • liczba zajętych respiratorów wynosi: 2 620
 • liczba osób objętych kwarantanną wynosi: 434 991
 • liczba osób, które wyzdrowiały wynosi: 1 722 856

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
 • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
 • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
 • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

info: gov.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
49 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ewa
1 rok temu

tyle zachorowan a PRZYGLUPY chodza stadami bez masek
Nie chcesz nosic maski siedz w domu!!!!!!!!!!!!!
moze by straz miejska (chyba istnieje chodz jest niewidzialna) I policja pokazala sie na ulicach tarnobrzega!!!!

Edi
1 rok temu
Reply to  ewa

Niestety więcej tych przygłupów co chodzą ze ścierkami na twarzach wykonując na ślepo polecenia chcąc być tresowanym jak pieski Kaczyńskiego 🙂 Skoro ktoś chce na własne życzenie niszczyć sobie życie dusząc się proszę bardzo. Ale są też ludzie normalni którzy widzą doskonale że nakaz zakładania czegoś na twarz jest niezgodna z prawem, na dodatek maski w niczym nie uchronią i w niczym nie pomagają. Wyłącz telewizor włącz myślenie kobieto! 🙂

pełowiec
1 rok temu
Reply to  Edi

tobie to juz nic nie pomoze,szmata na ryj !i to juz!

Edi
1 rok temu
Reply to  pełowiec

Tobie również za późno klękać przed Jarosławem i to juz! Każą ci się wysmarować gównem na twarzy to chętnie to zrobisz 🙂

steryd
1 rok temu
Reply to  Edi

ty już leżysz plackiem przed panią GŁUPOTĄ

Alf
1 rok temu
Reply to  Edi

I tu mam nadzieję mocno się zdziwisz jak mandat 500 zapłacisz. Od jesieni ubiegłego roku mamy nowelizację przepisów. Zdaje się że art 161 kodeksu wykroczeń

Bolek
1 rok temu
Reply to  Edi

Skoro przed niczym nie chronią i w niczym nie pomagają to po co je zakładają lekarze szpitali zakaźnych
,chirurdzy podczas zabiegów.

pacjent
1 rok temu
Reply to  Bolek

Maskują się, żeby ich nie poznać, który w łapę bierze…
Jedni przed, a inni po zabiegu…

Owen
1 rok temu
Reply to  ewa

Ja proponuję żeby Straż Miejska pokazywała sie w sklepach (zwłaszcza marketach i delikatesach) gdzie ludzie mają w głebokim „poważaniu” zachowanie dystansu społecznego i włażą sobe na plecy jak bydło! Zwrócenie uwagi przez klienta najczęściej skutkuje wyzwiskami a personel sklepów pozostaje bierny. To ci dopiero rygor sanitarny, nie mówiąc już o elementarnych zasadach kultury!

Mtbg
1 rok temu
Reply to  Owen

o czym Wy piszecie jaka straż miejska? to jest instytucja w Tbg która nic nie robi a zżera podatników. Gdzie jakieś patrole ktoś widział z Was piesze? Co do noszenia ścierek jak będzie chciał Cię wirus złapać to Cię złapie i żadna szmatka Ci nie pomoże.

Bolek
1 rok temu
Reply to  Owen

Zdaje się że tam jest ochrona od takich zadań i jest to przede wszystkim zadanie sanepidu a zasadniczo to własciciel sklepu powinien we własnym interesie tego pilnować

antyszczepionka
1 rok temu
Reply to  ewa

A jakby Ci kazali chodzić z garnkiem na głowie, to też byś chodziła?
Żadna szmata za 50 groszy przed niczym Cię nie uchroni….

maas
1 rok temu
Reply to  ewa

Bo Polak musi dostać w łeb żeby cokolwiek zrozumiał.Jak nie poczuje bata to idzie zaraz jak krowa w szkode

Nowa Zimna Wojna
1 rok temu
Reply to  ewa

Ewo, czy widzisz aby na ulicach ludzie kichali, kaszleli, umierali ,widzisz jakieś zwłoki? Gdzie ta pandemia? Włącz sobie film „wirus ebola, Afryka 2013” i sobie porównaj te 2 obrazki. To jest wojna informacyjna, tak samo było pomiędzy USA i ZSRR w czasach zimnej wojny, media nakręcały strach przed wojną atomową i co? nic się nie sprawdziło

Łysy
1 rok temu

Wreszcie jakaś normalna wypowiedź. TVN i TVP info nieźle miesza ludziom w głowach .

Lysy
1 rok temu
Reply to  ewa

Maskę to Ty nosisz od urodzenia.

Edi
1 rok temu

Ludzie przeżywają że znowu lockdown ?! … Przypomnę że on trwa juz od PONAD ROKU. Od ponad roku robią ze społeczeństwem co chcą. Kłamstwa na kłamstwach, obietnice, niezgodne z prawem ustawy oraz rozporządzenia. Myślicie że po tych dwóch tygodniach się coś zmieni? Nie! Zaraz po miesięcznicy Smoleńskiej 10 kwiatnia, gdzie pisowscy dumnie wyjdą na ulice, nasz Mateuszek kłamczuszek zrobi to samo.. na kolejne dwa tygodnie pozamyka wszystko pod pretekstem walki z Plandemią… Notabene Sąd Najwyższy wydał niedawno wyrok że poprzedni Lockdown gdzie kazano nam siedzieć w domach był : ( Nielegalny ) A oni robią to znów. Ludzie obudźcie się …

pełowiec
1 rok temu
Reply to  Edi

kaczyński rzadziświatem,klekajcie narody,głupota nie zna granic!

Jacek
1 rok temu

Jeżeli żyjemy w kraju w którym obowiązują określone przepisy to ich przestrzegam.
Jak ktoś ma kaprys i che żyć z uszkodzonymi płucami, albo doszedł do wniosku że wygodniej będzie mu leżeć na cmentarzu to jego sprawa. Tylko niech przez swoją głupotę nie zagraża życiu i zdrowiu innych. Taka osoba niczym nie różni się od pijanego kierowcy. Skoro pijany kierowca ponosi odpowiedzialność karną to potencjalny zabójca bez maski tez powinien ją ponosić.

Paweł
1 rok temu

Jak to jest że większość społeczeństwa chodzi w maseczkach zaszczepiono już kilka milionów ludzi Połowa społeczeństwa pewnie to przechorowalo Więc o co tu chodzi? Ktoś mi odpowie?

steryd
1 rok temu
Reply to  Paweł

zaszczepiona 5 mln a 42m

Bolek
1 rok temu
Reply to  Paweł

Jak bedzie zaszczepionych tyle co w Izraelu to będzie luz tak jak się tam teraz dzieje.Ci którzy mają jakieś halo do Żydów powiadam – patrzcie i uczcie się się od nich

antyszczepionka
1 rok temu
Reply to  Bolek

Barany na rzeź…..

sowa
1 rok temu

to że jesteś głupi to twoja sprawa ale że tą głupotą epatujesz publicznie to jest to odrażające .

maas
1 rok temu
Reply to  Bolek

Naród Wybrany szczepi się Pfizerem

smile
1 rok temu

To już kolejny któryś tam lockdown…
Zniszczono tylko gospodarkę….
Wiele firm zbankrutowało…ludzie poszli na bruk…
Dziś efektem tych wszystkich obostrzeń…
Jest rzeczywistość , w której się znajdujemy…
Niestety, nic to nie dało….

odp
1 rok temu
Reply to  smile

premier morawiecki wiecej zabiera niz daje paliwo idzie kosmicznie w górę a jak to idzie w górę to i inne automatycznie drozeja
minister zdrowia niech dalej mówi lekarzom aby drzwi zamykali do przychodni
pracodawcy zamykajcie swoje lokale
ludzie uciekajcie z polski bo o nas nie dbaja

smile
1 rok temu
Reply to  odp

Każdy zna bajkę o Pinokiu….:)

hunt
1 rok temu
Reply to  odp

a tobie ktoś zabrał rozum ,ale chyba nie premier raczej nigdy go nie miałeś.

odp
1 rok temu
Reply to  hunt

jak tak uwarzasz klenknij na kolako wystaw rence i niech ci da bo zaraz nie bedziesz miał co do gara włozyc

odp
1 rok temu
Reply to  hunt

idź się zaszczep….:))))))))

zycie
1 rok temu

jak zyc w tym kraju?
handlarze sie boja bo nie maja ludzi na swoje produkty
nie ma nowych miejsc pracy i zarobi sa smieszne które zawsze były niskie i to się nie zmieniło
mieszkania sa tak ceny wygurowane ze nie opłaca sie ich naprawiac

upa
1 rok temu
Reply to  zycie

spiepszaj durniu stąd

odp
1 rok temu
Reply to  upa

schowaj łeb w piach i zacznij kopac bo duł cie czeka

Paweł
1 rok temu

Polska to dno

Bolek
1 rok temu
Reply to  Paweł

PLto fajny kraj tylko ludzie czasami wredni bywają a jakiś jej procent ma gen targowicy co smuci i jak mniemam z tego powodu piszesz o dnie nie słusznie zresztą bo do dna jeszcze gruba warstwa mułu

Norbi
1 rok temu
Reply to  Bolek

Podkarpackie to dawna Galicja więc raczej geny ukrainsko-żydowskie.

Bolek
1 rok temu
Reply to  Norbi

Geograficznie tak.Tylko ilu mieszkańców to rodowici tarnobrzeżanie skoro odkrycie siarki spowodowało napływ ludności z całej PL. Mieszanina tradycji spowodowała ze mamy taki a nie inny rodzimy folklor

sylwo9
1 rok temu

A czy ten chry limit obowiązuje np; w meczetach i synagogach czy dotyczy tylko kosciołów katolickich? Jakim prawem ktoś zabrania ludziom wstępu do kościoła?Jeżeli tak się boisz to sam siedż w domu.

długie ale warto przeczytać
1 rok temu

Jeśli nie chcesz zwariować żyj bez stresu, w ruchu, na powietrzu to buduje odporność,  nie oglądaj i nie słuchaj tzw. programów informacyjnych, w których od roku nie ma nic poza  nie kończąca się telenowelą pt. Pandemia Strachu – Covid 19.   Zacznij myśleć pozytywnie, analizuj dane samodzielnie.  Wirusy były, są, będą i trzeba nauczyć się z nimi żyć.   Zakażenie koronawirusem, to nie choroba, a COVID-19 to nie wyrok. W szpitalach zawsze leżeli ciężko chorzy, często brakowało wolnych  lóżek, bardzo często pacjenci leżeli na korytarzu na leżankach a nawet na materacach, brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Tylko z powodu zapalenia płuc umierało w Polsce rocznie 12tys. chorych. Wtedy nikt nie fotografował i nie pisał o chorych leżących na korytarzach i pod respiratorami, ani o braku personelu medycznego.        Wg danych Ministerstwa Zdrowia -raport-mz-1107869 w 2020 roku zmarło w Polsce 480tys osób to ponad 70 tys. osób więcej niż w poprzednich latach (w 2019r zgonów było 401 tys.)          Te osoby nie zmarły z powodu COVID -19, one w większości nie miały nawet dodatniego testu na koronawirusa. One nie mogły uzyskać pomocy medycznej,ponieważ wstrzymano przyjęcia szpitalne i ambulatoryjne, wykonywanie planowych procedur diagnostycznych i zabiegów operacyjnych.  Wg danych MZ z powodu COVID -19 lub z powodu chorób współistniejących z dodatnim testem na koronawirusa  zmarło w 2020 roku  28,.5tys. osób.                           Procentowy przyrost liczby zgonów wśród osób z daną chorobą w roku 2020 względem roku 2019 Choroby układu krążenia -16,69% .Cukrzyca -15,88%  Choroby neurologiczne – 14,63% Choroby psychiatryczne – 12,69%. Choroby płuc -12,69%   Nowotwory 4,7%  Liczba… Czytaj więcej »

Nowa Zimna Wojna
1 rok temu

Czy to co się dzieje w kraju nie przypomina czasów zimnej wojny? Nic sie takiego nie dzieje, a wszystko zamknięte,wszędzie lockdown, nikt nie umiera a wmawiają nam że umierają miliony? To właśnie ma miejsce na świecie, nie pandemia, lecz pandemiczna zimna wojna, mamy powtórke z tamtych czasów!
Grzegorzu, masz odpowiedź co właśnie się dzieje. To nie jest pandemia, to zimna wojna!
https://www.defence24.pl/nowa-zimna-wojna-moze-doprowadzic-do-podzialu-swiata-na-bloki

As
1 rok temu

Oświeć nas wyrocznio czemu ma to służyć ? Rewolucji ?

Jacek
1 rok temu

Jeżeli wg Ciebie nikt nie umiera to klepsydry wieszają dowcipnisie, a pogrzeby to tak dla jaj. Wystarczy obserwować i wyciągać wnioski.

Nowa Zimna Wojna
1 rok temu
Reply to  Jacek

Jacku , ludzie starsi ,ale nie na pandemię ,tylko umierają na rzadowe obostrzenia, Ludzie starsi się DUSZĄ w tych maskach, niszczą sobie zdrowie, przecież widzę po sąsiadach, ledwo dyszą i co słabsi zejdą z niewydolnością sercowo naczyniową szybko!
Brak dostępu do służby zdrowia, brak pracy, brak swobotnego oddychania, problemy krążeniowe, brak ruchu, cukrzyca. To są skutki lockdownu, nie wirusa. Rząd próbuje odwracać kota ogonem ,blokują gospodarkę i tworząc stan zagrożenia,
podczas gdy ZAGROŻENIA NIE MA. Nie ma żadnej pandemii ,jest normalna wiosna, część ludzi JAK CO ROKU choruje, należą im się leki. Skoro twoim zdaniem pandemia istnieje, to podaj mi informacje o powszechnym leczeniu chorych o przepisach jak leczyć,co robić? Ja nie słyszę. Od roku słyszę o uzdrowieńcach. Widzisz tu logikę? Ja nie widzę, więc jest to wojna informacyjna, która przykrywa całą resztę tego co się aktualnie dzieje na świecie,a dzieje się sporo. Zapytaj tych co chorowali na grypę, co im przepisał lekarz.
Tu nic nie zrobisz, to pierwszy etap zimnej wojny, dalej będa masowe zbrojenia, masowe pobory do wojska, wysyłanie na misje, byćmoże stan wojenny niebawem ,to będzie szło krok po kroku, tak jak w czasach PRL. I jak myślisz że wcale nie będzie,to jesteś strasznie naiwny

Janusz
1 rok temu
Reply to  Jacek

Ty tak na poważnie z tymi klepsydrami ? Nie zauważyłem żeby było ich więcej niż kilka lat temu przed tą całą „pandemią”

Jacek
1 rok temu
Reply to  Janusz

Porównaj dane GUS na temat zgonów. Masz tydzień po tygodniu.
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/zgony-wedlug-tygodni,39,2.html

Neltah
1 rok temu
Reply to  Jacek

A jeśli ktoś pyta, po co ten stan zagrożenia? Ano po to że mocarstwa światowe które są w konflikcie gospodarczym USA, Chiny, a także gorąca sytuacja w Iranie i na bliskim wschodzie posiadają broń biologiczną i mogą jej użyć w każdej chwili. Ten covid to była mała próbka tego co dopiero może się wydarzyć. Covid wybuchł lokalnie w kilku krajach i minął ,ale cała reszta to już ćwiczenia przed czymś znacznie gorszym. Gdyby nie było zagrożenia biologicznego, to lockdown dawno zostałby odwołany, gdyż w sposób oczywisty paraliżuje nie tylko gospodarkę ale przyczynia się do masowych zgonów, co ewidentnie widac w statystykach. Więc jest to oczywista wojna informacyjna, tworzenie faktów. Wejdź chociażby na serwis polskatimes.pl czy onet, na wp. Cała strona od góry do dołu natworzone jakichś newsów o covidach, jakieś teorie o zagrożeniu, nowinki ,jakieś opowiadania . Wszystko robione na zamówienie, by podsycać poczucie strachu i zwiększać popularność. Dużo lepiej na tym tle wypada strona polsatnews, gdzie publikuje się tylko bierzące wydarzenia.

Gość
1 rok temu

Dr Bodnar leczy Covid-19 amantadyną. Twierdzi, że minister zdrowia „eksperymentuje na ludziach” https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-29/dr-wlodzimierz-bodnar-w-programie-gosc-wydarzen-transmisja-od-godz-1925/

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
49
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content