Skręcenia, zwichnięcia i złamania kończyn – wiosenne urazy w czasie pandemii

Wraz z nadejściem wiosny zmienia się świat za oknem naszego mieszkania. Dzień jest coraz dłuższy, temperatura powietrza coraz wyższa, przyroda budzi się do życia, a my mamy coraz więcej motywacji do wyjścia na świeże powietrze. Szczególnie w tym roku aktywność fizyczna wielu z nas była znacznie ograniczona przez pandemię i wynikające z niej zalecenia. Wielomiesięczne ograniczenie naszej aktywności i głównie siedzący tryb życia spowodowały u wielu z nas wzrost wagi, spadek kondycji i niekorzystne zmiany w psychice. U wielu osób odezwały się dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, pojawiły się różne problemy z narządami ruchu i inne związane z ograniczeniem aktywności fizycznej. Na samopoczucie może mieć też wpływ zmęczenie i osłabienie związane z przesileniem wiosennym. Najlepszym sposobem na wszystkie te dolegliwości jest ruch na świeżym powietrzu i związany z nim przypływ energii. Aktywność fizyczna reguluje ciśnienie krwi, pomaga utrzymać odpowiednią wagę ciała i wzmacnia nasz układ immunologiczny. Wiosna jest najlepszym okresem dla wznowienia aktywności fizycznej i poprawy ogólnego samopoczucia.

Jak bezpiecznie wznowić aktywność fizyczną?

Powrót do aktywności fizycznej po długim okresie ograniczeń spowodowanych pandemią może okazać się dla wielu osób być sporym wyzwaniem. Ruch i trening na świeżym powietrzu służy nie tylko poprawie kondycji, ale buduje także odporność organizmu oraz pomaga w walce ze stresem. Pamiętać musimy, że po długim okresie wymuszonej bezczynności nagła zmiana trybu życia stwarza ryzyko urazów i kontuzji. Lekarze ostrzegają, żeby po długiej przerwie wybierając rodzaj treningu brać przede wszystkim pod uwagę możliwości własnego organizmu. Odpowiednie przygotowanie organizmu do aktywności, dobór ćwiczeń rozciągających i właściwa rozgrzewka z pewnością ograniczą ryzyko kontuzji związanej ze wznowieniem aktywnego trybu życia. Powrót do wzmożonej aktywności należy rozpocząć z umiarem np. od marszobiegów o niskiej intensywności. Warto wybrać co najmniej dwa rodzaje aktywności, bo organizm lubi różnorodność, która powoduje wzmocnienie różnych partii mięśni. Stopniowe zwiększanie obciążeń treningowych, dostosowanych do stanu zdrowia i predyspozycji ruchowych pozwoli na powrót do kondycji oraz jednocześnie znacznie zmniejszy ryzyko urazów i kontuzji.

Najczęstsze urazy po wznowieniu treningu

Wznawiając treningi należy pamiętać, że mięśnie są osłabione, a to sprzyja kontuzjom. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby skręcić, zwichnąć lub złamać kończynę. Skręcenia są wynikiem gwałtownego, niepożądanego ruchu stawu. Najczęściej występują w stawie skokowym, kolanowym, nadgarstka lub palców rąk. Urazowi towarzyszy ból, obrzęk i ograniczenie ruchów mogące trwać do 14 dni. Zwichnięcie wiąże się ze zmianą położenia kości, zniekształceniem stawu. Najczęściej bardziej boli od skręcenia i powoduje pojawienie się sporego krwiak. Konieczne jest nastawienie stawu przez ortopedę. Złamanie jest spowodowane silnym urazem. Może być zamknięte lub bardziej niebezpieczne – otwarte związane z krwawieniem. Złamanie powoduje bardzo silny ból i sprawia, że pojawia się obrzęk. Konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska. Przy zwichnięciach i złamaniach należy zadbać, w miarę możliwości, żeby uszkodzona kończyna nie zmieniała pozycji. Konieczną, kompleksową pomoc lekarska w przypadku kontuzji można otrzymać na całodobowym, ostrym dyżurze urazowo-ortopedycznym w klinice Carolina Medical Center w Warszawie.

materiał partnera

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x