Czyszczenie tarasu po zimie

Po kilku miesiącach późnej jesieni i zimy niecierpliwie oczekujemy nadejścia ciepłych dni, aby można było spędzać wolny czas na tarasie. Trzeba jednak wcześniej doprowadzić go do porządku, usunąć zanieczyszczenia, zlikwidować ewentualne uszkodzenia, powstałe wskutek mrozu i odpowiednio zakonserwować powierzchnię. Jak przygotować do sezonu taras drewniany, kompozytowy, kamienny i ceramiczny?

Taras drewniany – najbardziej pracochłonny

Przed zasadniczym czyszczeniem tarasu drewnianego należy wykonać czyszczenie wstępne. Jest ono ważne, gdyż zanim przystąpimy do konserwacji, powinniśmy ocenić stan powierzchni, a bez wstępnego oczyszczenia można nie zauważyć wielu uszkodzeń, jakie powstały podczas zimy.

Najpierw należy zmieść z tarasu liście, igliwie i inne naniesione przez wiatr śmieci, a następnie obficie polać taras wodą i wyszorować go twardą szczotką, po czym ponownie spłukać, zebrać wodę i pozostawić powierzchnię do wyschnięcia.

Przed rozpoczęciem zabiegów konserwacyjnych trzeba sprawdzić, czy w drewnie nie ma ubytków i w razie ich stwierdzenia wypełnić je szpachlówką. Jeżeli uszkodzenia są znaczne albo jeżeli poszczególne deski uginają się lub wypaczają, należy je wymienić na nowe. Stare pokrycie trzeba zeszlifować. Sprawdza się również mocowania, dokręca obluzowane śruby, a skorodowane wymienia. Dopiero po tak przeprowadzonych naprawach można wykonać dokładne czyszczenie tarasu. Najlepiej zrobić to, podobnie jak w przypadku mycia wstępnego, za pomocą twardej szczotki, ale tym razem z zastosowaniem środka chemicznego, specjalnie przeznaczonego do mycia tarasów drewnianych. W trosce o ochronę środowiska powinien być to preparat biodegradowalny. Po wyszorowaniu trzeba taras dokładnie spłukać, najlepiej za pomocą węża ogrodowego.

Do dużych tarasów dobrze jest użyć specjalistycznej maszyny. Odpowiednia będzie szorowarka Numatic, którą można wypożyczyć. Wówczas nie musimy martwić się o środek czyszczący, bowiem firmy wypożyczające sprzęt do czyszczenia udostępniają go wraz z odpowiednimi preparatami.

Po całkowitym wyschnięciu powierzchni kolej na ostatni etap – konserwację. Jeżeli wcześniej było konieczne szlifowanie, nie obejdzie się bez impregnacji. Dopiero po niej i po całkowitym wchłonięciu impregnatu można przystąpić do olejowania powierzchni. Oba zabiegi wykonuje się pędzlem. Po pierwszym olejowaniu należy odczekać do kilkunastu godzin na wyschnięcie i nałożyć drugą warstwę oleju. Po wyschnięciu taras jest gotowy.

Płytki ceramiczne

Taras wyłożony płytkami jest znacznie łatwiejszy w konserwacji. Wystarczy go umyć wodą z dodatkiem odpowiedniego środka czyszczącego, ręcznie lub z użyciem szorowarki Numatic. Ewentualne ubytki w fudze uzupełnia się, stosując fugę przeznaczoną do użycia na zewnątrz. Jeżeli stwierdzimy, że któraś z płytek jest pęknięta, trzeba ją wymienić.

Tarasy ceramiczne nie wymagają specjalnej konserwacji, ponieważ płytki tarasowe są mrozoodporne. Można jednak skorzystać z preparatu do impregnacji płytek i fug, które dość łatwo ulegają zabrudzeniu. Co kilka lat, po umyciu i wyschnięciu tarasu, nanosi się odpowiedni środek chemiczny, który zapobiega wchłanianiu wody przez mikropęknięcia w płytkach i porowatą powierzchnię fug, co znacznie przedłuża trwałość tarasu.

Taras z kamienia i betonu

Taras wyłożony piaskowcem lub wapieniem ma porowatą powierzchnię, która niczym gąbka chłonie wodę. Dlatego niezbędna jest jego impregnacja. Na oczyszczoną i suchą powierzchnię nakłada się za pomocą pędzla impregnat do kamienia. Tworzy się wodoodporna, nieprzepuszczalna powłoka, dzięki której nie tylko woda nie będzie wnikać w głąb tarasu, ale także nie będą się na nim osadzać glony, powodujące śliskość tarasu. Niezaimpregnowanie tarasu kamiennego niesie ryzyko rozsadzenia go przez wodę, która zamarzła wewnątrz porów, jak również łuszczenia się powierzchni. Taras granitowy wystarczy umyć wodą.

Beton ma również porowatą strukturę i konserwuje się go w podobny sposób, jak piaskowiec i wapień. Zabieg impregnacji wykonuje się przeciętnie co trzy lata.

Taras z desek kompozytowych

Deski kompozytowe, czyli wykonane z połączenia drewna z tworzywem sztucznym, czyści się wodą pod ciśnieniem. Materiał nie wymaga impregnacji ani olejowania, jest odporny na warunki atmosferyczne i trwały. Jednak taras wykonany z desek kompozytowych narażony jest na zanieczyszczenia jak każdy. Jeżeli zabrudzeń nie uda się zmyć samą wodą, trzeba użyć preparatu do czyszczenia desek kompozytowych, w ostateczności zwykłego płynu do mycia naczyń.

Jeżeli użycie środków chemicznych również okazało się nieskuteczne, pozostaje czyszczenie mechaniczne. Na powierzchniach kompozytowych można zastosować miedzianą szczotkę. Wprawdzie wystąpią miejscowe odbarwienia, jednak w ciągu kilku tygodni kolor się wyrówna.
Można również użyć renowatora do desek kompozytowych, który ożywia ich kolor, nie tylko po czyszczeniu, ale także po wyblaknięciu pod wpływem słońca. Dodatkowo zabezpiecza też powierzchnię tarasu przed plamami.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content