Kontenery hakowe, typu mulda i inne – do czego są potrzebne?

Sfera gospodarowania odpadami, ze względu na coraz większą produkcję wielu rodzajów śmieci – od plastików, przez typowe odpady komunalne, aż po pozostałości po budowach i remontach – jest sektorem prężnie się rozwijającym. Specyfika przechowywania, transportu lub utylizacji odpadów wymusza szukanie coraz to nowych metod, które ułatwiają te czynności. Stąd też wiele rodzajów kontenerów, odpowiadających wielorakim potrzebom.

Kontenery hakowe

Tego typu kontenery są bardzo solidne i przystosowane do przewożenia samochodami typu hakowiec. Jest to auto, które pełni jednocześnie funkcję hakowca (mini-dźwigu) oraz wywrotki. Kontenery hakowe, które czasami nazywa się też transportowymi, mogą być różnego typu, rozmiaru oraz kształtu, choć najczęściej spotyka się duże, prostokątne, z niską burtą po jednej stronie, ułatwiającą załadunek. Wszystkie jednak charakteryzują się bardzo wysoką odpornością oraz trwałością, tak, aby ich wykorzystanie było możliwe nawet w najbardziej trudnych warunkach. Posiadają wiele udogodnień, jak specjalne haki na ścianach bocznych, które mogą służyć do zamocowania plandeki – co chroni przewożoną zawartość przed warunkami atmosferycznymi – np. piasek od deszczu – lub przed wysypaniem zawartości. Istnieją też modele z dachem metalowym bądź tzw. hydraulicznym. Kontenery hakowe bardzo często produkowane są z wysoko gatunkowej stali o niskiej ścieralności, co zapewnia komfortowy transport takich materiałów jak beton czy cegły, nierzadko pokryte są dodatkowo szczelną warstwą przeciwkorozyjną. Pojemniki mogą też mieć otwieraną ścianę boczną, co ułatwia wjazd ciężkiego sprzętu podczas prac załadunkowych. Hakowe kontenery sprawdzą się niemal do każdego rodzaju materiałów, od przewozu złomu, przez meble, śmieci, trociny czy ziemię.

Kontenery mulda

To rodzaj kontenerów na gruz, które ze względu na swoje kształty sprawdzają się w takich miejscach, gdzie na postawienie tradycyjnego kontenera jest zbyt mało miejsca. Kontenery mulda są mniejsze, zwrotne, dlatego często wykorzystywane są w sytuacjach, gdzie wprowadzenie dużego kontenera jest niemożliwe, np. kiedy kontener trzeba przedostać przez wąską bramę czy postawić na niewielkim podwórzu kamienicy. Jeśli na postawienie kontenera wymagane jest pozwolenie, a tak jest chociażby w przypadku chęci ustawienia go na pasie zieleni przed blokiem mieszkalnym, wówczas jednym z warunków uzyskania zgody może być właśnie wymóg tego typu pojemnika, tak aby zminimalizować ryzyko zniszczenia zieleni na dużym obszarze.

Najmniejsze tego typu kontenery na odpady mogą zaczynać się już od 1.7m³ a ich wykorzystanie zależy od indywidualnych potrzeb. Na placach budowy często wykorzystuje się takie mniejsze pojemniki na składowanie lekkich odpadów; folii, worków, styropianu, wełny mineralnej, papierowych opakowań po cemencie, makulatury itp. Osoby prywatne korzystają z nich, kiedy zachodzi potrzeba utylizacji odpadów poremontowych, np. ceramiki łazienkowej.

Kontenery specjalne

Istnieje wiele kontenerów, które różnią się od pojemników hakowych i kontenerów typu mulda dodatkowymi cechami, czyniącymi je kontenerami specjalnego przeznaczenia i spotykanymi nie tylko w branży gospodarowania odpadami. Wśród nich, wymienić można tzw. hard top – przeznaczone do przewozu ładunków ciężkich i wysokich, których masa i wymiary sprawiają, że nie można załadować ich do standardowych kontenerów. Często wyposażone są w zdejmowany, stalowy i wodoszczelny dach oraz ruchomą górną belkę poprzeczną w drzwiach – takie rozwiązania sprawiają, że żaden element kontenera nie przeszkadza przy załadunku bądź wyładunku z użyciem wózka widłowego czy specjalnego wysięgnika. Jeszcze inne kontenery to te typu palletwide – charakterystyczne dla żeglugi bliskiego zasięgu. Kontenery te mają ogromną szerokość wewnętrzną, która umożliwia bezproblemowe ładowanie europlat lub palet przemysłowych.

Niezależnie od tego, czy mowa o składowaniu pozostałości po budowie, odpadów po remoncie czy transporcie materiałów budowlanych, możliwości dopasowania kontenera do potrzeb są imponujące. Wszystko po to, aby idealnie służyły zarówno deweloperom na placach budowy, jak i osobom prywatnym podczas remontów czy wywozu niepotrzebnych elementów wyposażenia.

materiał zewnętrzny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content