Tarnobrzeg: Podpisano porozumienie dot. pozyskania funduszy na zagospodarowanie posiarkowych terenów

Przedstawiciele władz samorządowych gmin: Tarnobrzeg, Nowa Dęba, Baranów Sandomierski i Grębów podjęli współpracę poprzez zawiązanie partnerstwa w celu realizacji projektu pn. ,, Nadanie nowych funkcji zdegradowanym obszarom gmin: Tarnobrzega, Nowej Dęby, Baranowa Sandomierskiego i Grębowa.’’

Celem projektu jest zagospodarowanie terenów po przemyśle siarkowym i zdegradowanych przestrzeni publicznych oraz poprawa estetyki i ładu przestrzennego gmin partnerskich.

Wszystkie cztery gminy zawiązujące partnerstwo łączy występowanie przed laty na ich terenach przemysłu siarkowego i związanego z nim przemysłu chemicznego.

– Chcąc wykorzystać szanse jakie niesie ze sobą Strategia rozwoju województwa – Podkarpackie 2030, Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020, z perspektywą do 2030 r., Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2027 oraz programy perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, zdecydowaliśmy się połączyć siły w staraniach o pozyskanie pieniędzy na kolejne etapy zagospodarowania posiarkowych terenów – mówi Dariusz Bożek prezydent Tarnobrzega.

Włodarze wszystkich zainteresowanych gmin podpisali właśnie list intencyjny, deklarując tym samym chęć współpracy mającej doprowadzić do partnerskiej realizacji projektu, którego głównym założeniem jest zagospodarowanie terenów po przemyśle siarkowym oraz zdegradowanych przestrzeni publicznych. Projekt ma na celu nadanie tym terenom nowych funkcji turystycznych, gospodarczych, rekreacyjnych i społecznych oraz poprawę estetyki i ładu przestrzennego.

Projekt partnerski, dla samego tylko terenu wokół Jeziora Tarnobrzeskiego zakłada szereg inwestycji i opiewa aż na 40 mln złotych. W projekcje ujęto m.in. zadania z zakresu nadjeziorowej infrastruktury, takie jak: budowa wjazdu nad jezioro, budowa pomostów przy punktach gastronomicznych, budowa posterunku dla policji wraz ze slipem, przebudowa punktu widokowego, budowa kolejnych punktów do prowadzenia działalności handlowej i usługowej, przebudowa ogrodzenia „Mariny”, a nawet iluminacja terenu. Z zakresu infrastruktury rekreacyjnej w planach znalazła budowa bazy noclegowej dla turystów.

Projekt zakłada też wykonanie wodnego placu zabaw, budowę mola i pomostów, utworzenie wodnych atrakcji (np. podwodne miasto), budowę miejsc przeznaczonych do aktywnego wypoczynku (boiska do gry w piłkę, kolejne place zabaw). Nie zapomniano też o profesjonalnym polu campingowym, karawaningowym i namiotowym wraz z pawilonami sanitarnymi. W planie ujęto też elementy małej architektury, jak przebieralnie, ławki, czy stojaki na rowery, a także zagospodarowanie terenów pod łowiska wędkarskie. Pomyślano też o budowie stanicy kajakowej wraz z infrastrukturą nawodną.

Prezydent Tarnobrzega został zobligowany do złożenia do Zarządu Województwa Podkarpackiego propozycji projektu do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2027. Ma również koordynować opracowanie wspólnej Strategii Rozwoju Ponadlokalnego na lata 2021-2027, w której znajdą się najważniejsze cele i przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w tym okresie. Przygotowania założeń do opracowania strategii podejmie się grupa robocza składająca się z przedstawicieli wszystkich czterech gmin.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
18 dni temu

Znowu tylko zalew ?????

lord
18 dni temu
Reply to  obywatel

znowu tylko spam

sukces
18 dni temu

A ja czekam na konkretne wyniki porozumienie Bożka ze Stalową Wola i Sandomierzem. Co wynikło z deklaracji o wspólnych działaniach w tym o połąceniach dogodnych i wiele innych . Powtórka z historii wspólnych porozumień Panie Bozek się zapowiada.

Kończ Waść
16 dni temu

Kończ Waśc z tymi pozornymi spotkaniami i porozumieniami.

marzyciel
14 dni temu

Oczekuje od el.Presidento podpisania współpracy ze Stalową Wola, Sandomierzem i tak: lepszej komunikacji między Tarnobrzegiem a Stalowa Wolą i budowy linii tramwajowej.Komunikacja między tymi miastami jest beznadziejna. Między Baranowem, Tarnobrzegiem i Sandomierzem, uruchomienia statku kursującego w sezonie po Wiśle. Byłaby niezła atrakcja turystyczna.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content