Lepiej późno niż wcale? Byli prezydenci Tarnobrzega poparli inicjatywę ochrony Zwierzyńca

Choć za czasu trwania ich prezydentury, nie zapadły żadne decyzje które uchroniłyby las Zwierzyniecki przed rabunkową gospodarką leśną, to dzisiaj byli włodarze Tarnobrzega poprali inicjatywę Witolda Zycha.

Działania te doprowadziły do złożenia w Biurze Rady Miasta projektu uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Lasy Zwierzyniec i Jasień”.

O sprawie napisał na swoim facebookowym profilu Witold Zych, który jeszcze pełniąc funkcję radnego, zgłaszał podobną inicjatywę.

Dzisiaj (30 kwietnia br. – przyp.red) w biurze Rady Miasta został złożony projekt uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o nazwie „Lasy Zwierzyniec i Jasień”. Zgodnie z uchwałą nr LXV/699/2018 RADY MIASTA TARNOBRZEGA z dnia 18 października 2018 r. w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej został utworzony Komitet w celu wystąpienia z inicjatywą podjęcia przez Radę Miasta Tarnobrzega w/w uchwały. Jako Pełnomocnik 10. osobowego Komitetu chciałbym poinformować mieszkańców, że w jego składzie znaleźli się wszyscy byli prezydenci Tarnobrzega: Stanisław Żwiruk, Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz i Grzegorz Kiełb. Chciałbym także publicznie podziękować im za wsparcie, jakie udzielili tej inicjatywie. Miałem osobiście okazję z nimi rozmawiać i fakt, że zdecydowali się swoim autorytetem poprzeć ten projekt jest w mojej ocenie kluczowym argumentem, który pozwoli na przekonanie radnych miasta do przyjęcia tej uchwały. Dziękuję także tym wszystkim, którzy pomogli w merytorycznym przygotowaniu tego projektu łącznie z wytyczeniem 442. współrzędnych punktów załamania granicy zespołu „Lasy Zwierzyniec i Jasień”. W tej chwili zgodnie z uchwałą z 2018 roku będziemy czekać na wyznaczenie przez Prezydenta Miasta terminu w jakim rozpoczniemy zbiórkę podpisów wśród mieszkańców miasta, którzy zdecydują się poprzeć ten projekt. Takich podpisów musimy zebrać minimum 300. Już dzisiaj proszę wszystkich tarnobrzeżan, którzy pragną objąć ustawową ochroną nasze „zielone płuca”, jakimi są lasy Zwierzyniec i Jasień o wsparcie tej inicjatywy.

Dzisiaj w biurze Rady Miasta został złożony projekt uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o…

Opublikowany przez Witolda Zycha Piątek, 30 kwietnia 2021

Przypomnijmy, w lutym br. obecne władze miasta wraz z Podkarpackim Towarzystwem Przyrodników „Wolne Rzeki” podpisały w Nadleśnictwem Nowa Dęba porozumienie ws. lasu Zwierzynieckiego. W porozumieniu tym nie udało się przeforsować pomysłu postulowanego przez przyrodników, o utworzeniu na terenie Zwierzyńca Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Być może termin tych ustaleń był niefortunny, zbiegł się on bowiem z czasem, kiedy to Nadleśnictwo Nowa Dęba miało wyrazić zgodę na przekazanie miastu części lasu pod budowę obwodnicy. Ewentualne opóźnienie w wydaniu tej zgody, mogłoby przeciągnąć w czasie rozpoczęcie tej inwestycji.

Subskrybuj
Powiadom o
61 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bozo
1 rok temu

Zych co ci strzeliło do głowy że z łapówkarzem współpracujesz? Ja rozumiem że lasy dla dobra wszystkich itd. ale bez przesady. Trzeba mieć zasady. Straciłeś teraz w moich oczach

Zwierzyniec
1 rok temu
Reply to  Bozo

„Kara jest także rodzajem lekarstwa”- Arystoteles. Poniósł karę i wyzdrowiał. WZ nic nie stracił, a wręcz przeciwnie tylko zyskał.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Zwierzyniec

Zyskał sojuszników ??? – w sam raz pasuje do tego towarzystwa jak widać.

styrta
1 rok temu
Reply to  Zwierzyniec

jak obowiązywał kodeks Hammurabiego

Do Bozo
1 rok temu
Reply to  Bozo

Wszyscy wiedzą jak było Rządy się zmieniaj Archiwa otwierają

Zenek Nowak
1 rok temu

Teraz sobie przypomnieli ????
Las juz jest wycięty i będzie przez niego przebiegać droga więc drzewa uschna a zwierzeta pozdychają

przyrodnik
1 rok temu
Reply to  Zenek Nowak

Zwierząt już tam dawno nie ma. Wycinka, hałas motorów/qadów je wygnały skutecznie.

styrta
1 rok temu
Reply to  przyrodnik

ostatnio widziałem stado saren więc nie piernicz

olcha
1 rok temu
Reply to  styrta

chyba zabłądziły.

Parasol z włoskiego przeciw słońcu
1 rok temu
Reply to  olcha

Nie gadaj głupot, na borowie/piastowie codziennie widzę sarny, więc chyba błądzą tam specjalnie.

obywatel
1 rok temu

Przyszły popatrzeć jaką to im pierd… ludzie las wycięli . – patrzyły, patrzyły a tu ni ch… parku z tego nie będzie. .Popatrzyły jak burmistrz z radnymi dba o przyrodę, popatrzyły i spierd… . Będą sprawdzać nie raz zapewne ile jeszcze zabetonują miasta.

obywatel
1 rok temu

Może witaczy szukały !

Koszałek Opalek
1 rok temu

Co pijesz??

Parasol z włoskiego przeciw słońcu
1 rok temu

generalnie wodę niegazowaną. Mieszkam na borowie od 2008 i faktycznie jest mniej zwierzyny, ale bez przesady, że nie ma jej w ogóle…..

obywatel
1 rok temu
Reply to  styrta

Po czym – podpowiedź , może i ja zobaczę rozwój w Tbg , inwestorów , miejsca pracy ???? Po ilu , ile i co trzeba się napić ???

Jasień
1 rok temu

Lepiej zadać pytanie, co zrobił obecny prezydent w tej sprawie przez 3. lata od czasu, kiedy jako przewodniczący rady miasta zablokował w 2018 roku identyczny projekt uchwały podpisany przez większość radnych?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Jasień

Tyle zrobił co poprzednicy – grabarze , betoniarze, sprzedawczyki miasta teraz apelują . Ich czas minął , ich mieszkańcy podziękowali. Niechaj lepiej zamilczą już , raz na zawsze!!! Wstydu za grosz ale że WZ się z takimi bratał – to coź nowego!!

Jasień
1 rok temu
Reply to  obywatel

Za ich czasów Zwierzyńca nie wycinano. Obecny prezydent, a były przewodniczący mógł tym wszystkim wycinkom, które miały miejsce w ostatnich trzech latach zapobiec. To na jego koncie są te sterty wyciętych drzew z „płuc” Tarnobrzeg, jakim i jest Zwierzyniec.

  • Jedno duże drzewo o wysokości ok. 25m pochlania tyle CO2 ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych!
  • Jedna 60 letnia sosna wydziela tyle tlenu ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób!
  • Zdrowe 10m wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!
  • 100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu – taką ilość jest w stanie „wytworzyć” ok. 2700 młodych drzewek!
obywatel
1 rok temu
Reply to  Jasień

Za ich czasów może i w Zwierzyńcu nie wycinali w takiej skali ale kto o tym tak naprawdę wie. Na obecnym placu czerwonym to ile wcześniej rosło drzew ??? W różnych miejscach miasta wycinano stare i duże drzewa na potęgę .nagle paru cwaniaków sobie znalazło temat aby bezczelnie wypłynąć .
Ciekawe dlaczego żadeń z tych cwaniaczków nie odkupił lasu od nadleśnictwa ????
Ciekawe dlaczego nie występowali o przekazanie lasu zwierzynieckiego tak jak miało to miejsce w przypadku zalewu ????
Dlaczego nie wykupią tego lasu od nadleśnictwa???
Paru bezczelnych cwaniaków chce kapitał polityczny zbić – chcieli by decydować ale odpowiadać za stan już lasu nie.
Autorytety poje…., Sprzedawczyki majątku miasta ( wyprzedali prawie wszystko – Pec, MKS, zakład komunalny, wodociągi) i jeszcze łapówkarz ma być autorytetem, albo ten ci przez których mieszkańcy spłacają koszty sądowe i koszty przegranych spraw.

Jasień
1 rok temu
Reply to  obywatel

Wszyscy prezydenci byli źli tylko twój idol jest ideałem. Ochrona Zwierzyńca to nie akcja polityczna, ale społeczna w interesie zdrowia nas wszystkich.

Jasień
1 rok temu
Reply to  Jasień

A propos, wodociągi sprzedał twój obywatelu idol.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Jasień

Sprzedała urzędnicza i polityczną tarnobrzeska pojeb…,chołota .

obywatel
1 rok temu
Reply to  Jasień

Słuchaj no – żeby było jasne – ten obecny w skali: głupi, głupszy, najgłupszy – to ten ostatni.
Całe szczęście, że żaden z tych pojeb….. Nie miał wpływu na ten las – już dawno by go sprywatyzowli, wycięli wszystko w pień – jak najdalej z tą urzędniczą miernotą tarnobrzeską od lasu tym będzie dla niego lepiej.

Do Bozo
1 rok temu
Reply to  Jasień

Jasień Pomyśl ile spraw zostało do Rozliczenia obecnego wlodarza
Górka rośnie

Bozo
1 rok temu
Reply to  Jasień

Jak to co zrobił? Nowe palmy chce sadzić. Jakby nie patrzeć to nowe drzewa. Więc o co wam chodzi?

Gucio
1 rok temu
Reply to  Bozo

Te palmy to są chyba za drogie. Lepiej wyszli by na,, marysce”.

odp
1 rok temu
Reply to  Gucio

no utrzymanie lisci tez kosztuje bo nie wiadomo czy w każdym miejscu wyrosnie?
zych znowu sie obudził pare lat do tyłu a nie wiem czy to mu sie uda zralizować bo narazie bozek się nie moze pogodzić z jego projektem
czemu sie zona tak uciszyła a wkładała swoje rece gdzie popadnie

Bolek
1 rok temu

Zespół przyrodniczo – krajobrazowy to forma ochrony przyrody zdefiniowana jako fragment krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługującego na ochronę ze względu na ich walory widokowe i estetyczne.Czy takie walory występują mam wątpliwości a już na pewno argument o znaczeniu społecznym czy mikroklimatycznym nie ma znaczenia patrząc na definicje tego zespołu.Przypominam ,że najceniesze drzewa w lesie zwierzynieckim w tej chwili podlegają już prawnej ochronie.Co do autorytetów popierających ten pomysł to powiem tak – każdy ma swoich

obywatel
1 rok temu
Reply to  Bolek

Jak dla W.Z. autorytety poprzednicy to i jemu można od razu podziękować – z tej mąki chleba nie będzie!!! Wyglæda na to , że tak naprawdę to to samo środowisko a obecna przynależność to pic i jest tylko ostatnią szansą na zabłyśnięcie – cudów od niego spodziewać się nie można a jedynie kontynuacji tego co było i jest – Lenin wiecznie żywy.

Jasień
1 rok temu
Reply to  obywatel

Nie musisz mu dziękować, inni to zrobią podpisując listę poparcia dla tej inicjatywy. W tobie, jak widać i słychać homosowietikus jest wiecznie żywy. Tego typu wpisy dobitnie świadczą o tym, jak masz mózg sformatowany.

obywatel
1 rok temu
Reply to  Jasień

Ty jeszcze musisz poczekać – na razie jest wiosna.A niech podpisują , podpisać każdy może , tak jak do BO , na nawet mogą zagłosować – tylko co z tego ( odwiert. remont ul. Łokietka). Trzysta podpisów to wystarczy jak ci z urzędu podpiszą bez względu na rodzaj umowy(o pracę, zlecenie i dzieło) , działacze polityczni ( jak widać bez względu na opcję) od prawa do lewa , radni .
Ludzie mają ważniejsze sprawy niż zajmować sobie głowy pierdołami wymyślonymi dla promocji lokalnych , prowincjonalnuch miernot politycznych, które tylko im służą.

Mar
1 rok temu

Chyba pierwsza taka inicjatywa w tej kadencji. Temat: las. Czy to jest najważniejszy temat dla miasta?

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mar

Temat zastępczy – Typowe, nie ma czym się pochwalić to robimy inicjatywy .
To wygląda jak spel w sprawie ” czynu społecznego” a i termin też w sam raz ( myślałem że już to historia, która się nie powtórzy ( sekretarz PZPR wzywa … a lud ciemny idzie i zapiera.,….. bo się boi).

Mar
1 rok temu
Reply to  obywatel

Jak był protest mieszkańców, to w sprawie ekranów przy obwodnicy. Jak jest inicjatywa z udziałem byłych prezydentów, to w sprawie lasu. Czyli w sprawach takich jak gospodarka odpadami, inwestycje na cudzych terenach czy modernizacje dróg w śródmieściu widocznie jest ok. No to jeśli jest ok, to można zająć się lasem 🙂

obywatel
1 rok temu
Reply to  Mar

Właśnie – to cały obraz tego lokalnego środowiska politycznego – nie radzimy sobie ze swoimi zadaniami, ze swoim majątkiem i gospodarowaniem nim (sprzedać, zbyć , sprywatyzować – i po problemie)
-to tworzymy propagandowe projekty i to najlepiej na cudzym majątku.

Autorytety:
– plac czerwony wybetonowano (mówią że za udziały w PEC-u),
-park technologiczno – przemysłowy (ani jednego ani drugiego , niewypał,
-Marina nad zalewem (za publiczne), zadłużył miasto na skalę niespotykaną,
-kibel za ponad 500 tyś (za publiczne , swoi mają zajęcie) ale koperty do kieszeni swojej.
-inwestycje nad jeziorem ( ze sprzedaży udziałów w wodociągach a pożyczka spłacana w kosztach wody przez mieszkańców),
-sprzedaż udziałów w wodociągach (zakup kolekcji do muzeum),
Do tego wiele spraw przegranych w sądach, brak środków z RFIL(a i dobrze bo ludziom Las Vegas na ch….., z funduszu chcieli remontować drogi osiedlowe???).
Kasy nie ma, pożyczka goni pożyczkę, środków własnych nie ma ale oni dalej propagandowe projekty w łbach i co najgorsze ciemny lud to kupuje.

Szkodniki teraz są autorytetami ????? Tak naprawdę to samo środowisko, to same geny i pochodzenie , ten sam stan umysłów i to samo w głowie .

smile
1 rok temu

To się kurwa obudzili!!!!…..Już po fakcie………

odp
1 rok temu
Reply to  smile

no drzew praktycznie nie ma ale jak wyczyszcza te smiecie co zostały przez lata zasadza nowe to może coś z tego by było ale czy znajdzie sie dodatkowa kasa na ochrone srodowiska nik tego nie wie ale obiecywanie jak głupiemu radosc

obywatel
1 rok temu
Reply to  smile

I po lesie – wycięli co chcieli a burmistrz , z urzędnikami , radnymi jeszcze w tym pomógł ( pod drogę obwodową) .
A teraz cholerna propaganda w wydaniu bolszewickim.

smile
1 rok temu
Reply to  obywatel

Trzeba mieć kurewski tupet żeby wyrżnąć prawie wszystko, a potem otwierać ,, Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy” z gałęzi. które zostały….

obywatel
1 rok temu
Reply to  smile

W samo sedno – taka właśnie jest ta tutejsza prowinjonalna tzw elita polityczna. Tak dla ciekawych, niech się przejadą do Moks,gdzieś i zobaczą ten poj… Witacz- ciekawe kogo on ma witać , chyba liście drzew tych obok . Teraz są tylko na drzewach pąki a tego pier..
Witacza już prawie nie widać a co będzie jak na tych drzewach przed i za pierd.,Witaczem będą liście .

Neltah
1 rok temu

Do czasu powstania inicjatywy Prezydent Bożek nawet nie złożył interpelacji poselskiej w tej sprawie ,bo go to nie interesuje. Gdyby nie sprzeciw mieszkańców w sprawie wycinki i oddolna inicjatywa, to nikogo by nie obchodziło że zwierzyniec zaraz wytną, władze nie kiwnęłyby palcem.
Naprawdę nie zauważyli że zwierzyniec od 60 lat pełni funkcje parku miejskiego dla Tarnobrzega, tu mieszka prawie 50 tys mieszkańców, a on stoi prawie pod blokami.Pozwolili wyciąć płuca tego miasta żeby jakieś zas.ane nadleśnictwo z innej gminy sobie pozyskało drewno? Niech pozyskują z innych lasów, tam gdzie nikt nie mieszka, proste? Zwierzyniec fizycznie leży przecież na terenie miasta? Widzisz absurd? To jest bubel prawny poprzedników Bożka, oni powinni to teraz naprawić i utworzyć park krajobrazowy w tym miejscu i zakończyć tę wycinkę raz na zawsze!!!
A ciekawe co takiego prezydent Bożek zrobił dla miasta do tej pory, pozwężał kolejne drogi w mieście, Mickiewicza, Wyszyńskiego do granic możliwości,żeby kierowców wk.. wić do cna, tłumacząc to że to tak „dla ich bezpieczeństwa”. Wybetonował jezioro prawie całe ,bo „tak jest estetycznie”.

Mar
1 rok temu
Reply to  Neltah

Gdzie ci wkurzeni kierowcy albo plażowicze? Były jakieś protesty czy petycje dotyczące zwężania jezdni albo „betonowania” jeziora?

Co do lasu, to od którego roku jest prawna możliwość ustanowienia takiego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego?

Neltah
1 rok temu
Reply to  Mar

widocznie nie masz auta, skoro ciebie to nie wkurza. Plażowicze jeszcze sie nie pojawili, poczekaj na spokojnie. Przecież napisane ze nikt nie zrobił niczego do tej pory, ani ten ani poprzedni prezydenci. Dopiero dzięki oddolnej inicjatywie temat się pojawił

Mar
1 rok temu
Reply to  Neltah

Dobrze, na inicjatywy plażowiczów dotyczące „betonowania” jeziora poczekam do końca lipca. Ale jeśli chodzi o zwężone jezdnie, to są już co najmniej kilka miesięcy i nic mi nie wiadomo o proteście czy petycji w tej kwestii. Wychodzi więc na to, że nikogo to nie boli.

Co do lasu, to jeszcze raz: była prawna możliwość ustanowienia takiego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego np. 5 lat temu? Bo jeśli tak, to nasuwa mi się następne pytanie: dlaczego teraz a nie wtedy taka inicjatywa?

Neltah
1 rok temu
Reply to  Mar

nie ma protestu ,bo zwyczajnie wszyscy jeżdżą bardzo pomału i ostrożnie, ludzie się przyzwyczajają do wąskich dróg, co nie znaczy że takie lubią.

kierowca bombowca
1 rok temu
Reply to  Mar

A co maja kierowcy wyjść na ulice z transparentami? Zaklną, kręcą kierownicami i pojadą dalej bo już w nic nie wierzą, że się w tym grajdole poprawi jakość dróg, układy komunikacyjne.

Mar
1 rok temu

Na Miechocinie był niedawno protest odnośnie ekranów przy drodze obwodowej, a na ostatniej sesji rady miejskiej były rozpatrywane petycje dotyczące covidu. Także jak kogoś boli zwężanie jezdni, to są prawne możliwości formalnego sprzeciwu. Wychodzi jednak na to, że nikogo to nie boli, najwyżej wkurza.

pieszy
1 rok temu
Reply to  Mar

Jeśli coś jest wybudowane to żadne prawne możliwości tego nie zmienią.

Neltah
1 rok temu
Reply to  Mar

protesty były w trakcie budowy, ale już wtedy było za późno, bo projekt był realizowany. Przed zaprojektowaniem nikt ludzi nie pytał czy chcą jechać taką drogą. Lewicowy układ rządzi się sam, a mieszkańcy to tylko motłoch. Oni są jak pan na zagrodzie a my jak zwierzęta w gospodarstwie. Taki ustrój sobie wybraliśmy wstępując do UE

Mar
1 rok temu
Reply to  Mar

Panowie, no to jeśli nic się nie da zrobić, to po co o tym pisać?

Wskazywałem nie raz na potrzebę konsultacji publicznych. Byłyby konsultacje odnośnie tych czy tamtych terenów, to możnaby zgłosić uwagi, podobnie jak np. w sprawie „Alei Nocy i Dni” na Serbinowie. Apropo, tam proponuję skierować teraz swoje wysiłki, bo konsultacje jeszcze trwają.

Tarnobrzeg wybrał co wybrał, jednocześnie nie powstaje inicjatywa społeczna co do wprowadzenia obowiązku konsultacji publicznych w sprawach istotnych inwestycji miejskich. Toteż jest jak jest. Kogoś to jeszcze dziwi?

Marek
1 rok temu

gdzie te maseczki co miały byc rozdawane??????!!!!!!!

z Tbg-u
1 rok temu

Te lokalne „gwiazdy” z tą inicjatywą, najlepiej będzie, aby zniknęli z oczu tarnobrzeżanom i z polityki. Raz na zawsze.

sandomierzak
1 rok temu

o moj Boze prezydenci tarnobrzega jak to dumnie brzmi

styrta
1 rok temu
Reply to  sandomierzak

spadaj stąd ameliniowy nosie

sandomierzak
1 rok temu
Reply to  styrta

ahahahaha

wsiowy baran
1 rok temu
Reply to  sandomierzak

U nas som sołtysy. Rzondzo jak chco 🙂

styrta
1 rok temu

lasu nie ma a ci się bawią w dobrych wujków, czy nie są zabawni?

sarenka
1 rok temu
Reply to  styrta

są zabawni :-))). Uśmiałam się do łez.

wasyl
1 rok temu

Niby nie tną a przybywa słupków i sągów tego niby nie ciętego . Jestem praktycznie codziennie w tym przerzedzonym do granic możliwości Lesie tak dumnie nazwanym Zwierzynieckim . Coraz rzadszy , zjeżdżony samochodami , qadami , nikt nad tym nie panuje. Wystarczy sprawdzić , są szlabany – zamknięte a obok zrobiona droga dla tych w/ w, jeździ kto chce i czym chce. Nawet jeżdżą niby przebierańcy w mundurach leśników , samochody umorusane i jeszcze błoto na ulicy po jego wyjechaniu. Kosze też przetrzebione , coraz rzadszy widok , poprzewracane , w tych co powinny być zlikwidowane , nadzór nad tym rejonem ZEROWY, Z której strony by nie wszedł tak samo można wjechać , a po co te spaliny tam potrzebne . Chory kraj ale samorząd sam sięgnął mułu i to głęboko przeszedłszy DNO.

wsiowy baran
1 rok temu
Reply to  wasyl

wieśniaki wszędzie wjadą swoimi dryndami, motorami, zryją co jest do zrycia. Dla nich nie ma żadnych zasad, zakazów, ograniczeń. Wszystko zniszczą co jest do zniszczenia.

ze wsi
1 rok temu

„Stanisław Żwiruk, Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz i Grzegorz Kiełb”

Stasiek, afera z domkami kanadyjskimi, ,Janek, grabarz Tbg, Norbuś, w każdej mojej szufladzie i szafie, Grzesiu, afera z kasiorą.No same autorytety.Fajne chłopaki.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
61
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content