W jaki sposób wydobywane są  metale szlachetne z katalizatorów

W miarę zużycia katalityczny neutralizator samochodowy staje się nieroboczy. Jeśli system działa poprawnie, część bez problemu posłuży okres deklarowany przez producenta. Ale zawsze jest ryzyko przedwczesnego zepsucia się konwektora. W każdym z razie, detal nie podlega naprawie. Jednak można ją korzystnie sprzedać lub oddać do recyklingu AutoCatalyst Market — skup katalizatorów. Wygodny interfejs serwisu pozwoli szybko wyjaśnić na bieżąco rynkową wartość konkretnej serii katalizatora, a także wybrać z oferowanej listy najkorzystniejszą ofertę cenową. 

Wysyłając stary katalizator do recyklingu, usuwane są z niego cząsteczki metali szlachetnych, toksyczna zawartość zostaje utylizowana. Wydobywanie metali szlachetnych może odbywać się na różne sposoby. Przeanalizujmy bardziej szczegółowo każdy z nich. 

Rafinacja

Rozdrobnioną zawartość katalizatora umieszcza się w mieszaninie kwasu azotowego i solnego o dużym stężeniu. Przez kilka dni w takim płynie wszystkie cząsteczki, za wyjątkiem metali szlachetnych, ulegają rozpuszczeniu się pod wpływem kwasu.

Rafinację całej części można przeprowadzać nie tylko płynnym roztworem, ale  także parą kwasu solnego. 

Fluoryzacja

Ta metoda sprawdza się dobrze w przypadku odzyskiwania pallad z katalizatora. Neutralizator jest podgrzewany do temperatury +500 stopni, po czym jest smarowany roztworem fluoru. W rezultacie – pallad z niewielką domieszką fluoru. 

Kąpiel galwaniczna (galwanotechnika)

 Jest uważana za najbardziej opłacalną opcję, ponieważ pozwala uzyskać maksymalną ilość metali szlachetnych przy minimalnych stratach. Przetwarzanie opiera się na dwóch metodach – wytrawieniu, odrzucaniu.

Katalizator zanurza się w pojemniku z przygotowanym roztworem, potem podłączana jest anoda, która przekazuje napięcie. Rezultatem jest zniszczenie tylko metali nieżelaznych

Chlorowodorowanie

Metale z grupy platynowców są wydobywane przez zanurzenie w wodzie, a następnie poddane działaniu chloru. W rezultacie cząsteczki palladu i platyny tworzą stabilne kwasy, z których  łatwo je wydobyć.

Metoda „Carska wódka”

Trudny proces chemicznej obróbki minimalizuje utratę cząstek metali z grupy platynowców. Dzieje się w tej kolejności:

  1. Koncentrat z metalami szlachetnymi jest obrabiany roztworem wody carskiej, chlorku amonu. 
  2. Otrzymuje się z tego osad soli, który zostaje poddany filtracji. 
  3. Po filtracji osad zostaje obrabiany kwasem soli lub mrówkowym, redukując stany metalu.
  4. Wykonywane jest mycie, potem  suszenie przy temperaturze +100 stopni.

Rezultatem są czyste cząsteczki metali szlachetnych bez dodatków.

Średnie stężenie metali z grupy platynowców w większości katalizatorów jest następujące:

  • rod ‒ 0,15%;
  • platina ‒ 1,3%;
  • pallad ‒ 2,5%.

Nie da się przeprowadzić takich eksperymentów w domu. Ważne jest tutaj, aby krok po kroku przestrzegać technologii procesu, dostępność specjalnego sprzętu, umiejętności i znajomość pracy z chemią,  przestrzeganie wymagań bezpieczeństwa.   

artykuł sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content