Instalacja paneli fotowoltaicznych i co dalej?

Ci, co nie znają do końca możliwości, jakie oferuje fotowoltaika, ale już rozważają jej instalację na potrzeby swojego domu, mogą zastanawiać się, jak należy ją obsługiwać. Czy trzeba ją włączać i wyłączać w określonych porach dnia lub nocy? Czy trzeba regularnie konserwować i czyścić instalację?

Do czego sprowadza się obsługa naszej mikroelektrowni słonecznej? Wśród znawców technologii PV mówi się, że instalacja fotowoltaiczna jest samoobsługowa i samoczyszcząca się – i pod warunkiem zapewnienia naszej instalacji pełnej samowystarczalności pod względem technologicznym, możemy się przekonać, że to prawda. Jak to jest jednak możliwe?

Pod warunkiem, że wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznej są zainstalowane poprawnie i panele fotowoltaiczne mają odpowiednie warunki, by efektywnie wytwarzać energię elektryczną ze Słońca, już po pierwszym uruchomieniu możemy jedynie usiąść wygodnie i obserwować, jak nasza domowa infrastruktura zasilana jest przez naszą własną mikroelektrownię słoneczną. Nie musimy nic włączać ani wyłączać, ponieważ od chwili uruchomienia instalacji fotowoltaicznej, działa ona w trybie ciągłym.

Dbałość o efektywność instalacji fotowoltaicznej – samooczyszczanie

Efektywność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od ich czystości. W przypadku gdy powierzchnię modułów pokryje kurz, śnieg czy choćby ptasie odchody, ich produktywność spada. Na szczęście z uwagi, iż panele montowane są na zewnątrz, większość zabrudzeń usuwana jest dzięki zmianom pogodowym, np. kurz zostaje wypłukany przez deszcz, a pokrywa śnieżna opada samoistnie, dzięki odpowiedniemu kątowi nachylenia paneli słonecznych. W przypadku trudniejszych zabrudzeń warto skorzystać z usług odpowiedniej firmy, która zachowując zasady bezpieczeństwa oraz stosując odpowiednie środki, by nie zarysować paneli, usunie wszelkie zabrudzenia.

Zdarza się, że zmiany pogodowe bywają bezlitosne (np. gwałtowny, intensywny grad), a my pozostajemy bezsilni, nie mając na nie wpływu. Na takie sytuacje warto posiadać ubezpieczenie u rzetelnej firmy z wieloletnim doświadczeniem w branży PV. Uchroni nas przed kosztownymi stratami wywołanymi losowymi zdarzeniami.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej – mikroinwertery

Najpowszechniejszym typem falownika (m.in. dlatego, że najtańszym i najłatwiejszym w instalacji), jaki jest stosowany w instalacjach fotowoltaicznych, jest falownik stringowy, który połączony np. z 20 panelami słonecznymi złączonymi szeregowo, stwarza zagrożenie wytworzenia wysokiego napięcia, sięgającego nawet 1 000 V – w przypadku pożaru takiego systemu staż pożarna nie podejmuje się akcji gaśniczej, ponieważ grozi to porażeniem prądem. Ponadto, w tego rodzaju instalacji PV, w sytuacji spadku efektywności jednego panelu (np. w wyniku zacienienia czy zabrudzenia), spada efektywność wszystkich paneli, a gdy któryś się zepsuje – nie można łatwo go zlokalizować.

W celu zwiększenia wygody i poczucia kontroli nad naszą instalacją fotowoltaiczną, jako serce instalacji rekomenduje się mikrofalowniki, do których podłącza się maksymalnie 4 panele fotowoltaiczne. Mikroinwertery posiadają mnóstwo zalet, które dają im przewagę nad standardowymi falownikami: 25 lat gwarancji, możliwość monitorowania efektywności każdego panelu słonecznego w specjalnej aplikacji czy gwarancja maksymalnie wydajnej pracy każdego modułu niezależnie od kondycji pozostałych paneli słonecznych w systemie. Co najważniejsze – mikroinwertery zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej, ponieważ minimalizują ryzyko powstania tzw. łuku elektrycznego poprzez wykorzystanie napięcia prądu stałego nie wyższego niż 60 V. Nawet jeżeli dojdzie do pożaru, przy tak skomponowanych podzespołach będzie można bezpiecznie przeprowadzić akcję gaśniczą. Decydując się na mikroinwertery, możemy w pełni cieszyć się niezawodną, bezobsługową i samoczyszczącą się instalacją fotowoltaiczną.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content