Jak smog wpływa na zdrowie człowieka?

Smog – nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które powstało w wyniku działalności człowieka. Jest to coraz częściej poruszany przez ekologów problem, który dotyczy większości populacji. Szczególnie widoczne niekorzystne działanie dla naszego zdrowia odczuwamy w dużych zindustrializowanych miastach. Jak walczyć z tym zjawiskiem?

Negatywne skutki smogu dla naszego zdrowia

Smog powstaje w wyniku połączenia się mgły, spalin oraz dymu. Mówimy o przenikaniu do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki, tlenek azotu, pyły zawieszone czy w końcu rakotwórcze węglowodory aromatyczne.

Jakie szkody w naszym organizmie może wywoływać smog? Przede wszystkim:

  • alergie,
  • astmę,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • niewydolność oddechową,
  • paraliż układu krwionośnego,
  • choroby niedokrwienne serca,
  • problemy z koncentracją i pamięcią,
  • zwiększona zapadalność na nowotwory.

Badania ESCAPE wykazały, że każdy wzrost gęstości zanieczyszczeń pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7%. Powyższe dane nie napawają radością.

Ze smogiem należy walczyć, jednak nie jest to proste. Szczególnie narażeni na jego szkodliwe działanie są mieszkańcy lokalizacji o natężeniu ruchu powyżej 10 tysięcy pojazdów dziennie – a więc w centrach miast oraz w pobliżu ruchliwych tras.

Jak walczyć ze smogiem w domu?

Okazuje się, że możemy podjąć walkę z zanieczyszczonym powietrzem. Jak? Między innymi przez unikanie przebywania poza domem w godzinach wieczornych i nocnych, gdy stężenie pyłów jest największe. Monitorujmy na bieżąco komunikaty smogowe i wstrzymajmy się od opuszczania domu, gdy normy są przekroczone. Wietrz pomieszczenia późnym porankiem i popołudniu – wtedy stężenie pyłów jest najniższe. Osoby w grupie ryzyka, głównie osoby starsze, powinny rozważyć zakup maski antysmogowej. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów.

Odkurzacz pomoże usunąć smog z mieszkania

Czy możemy zrobić coś jeszcze dla nas i naszych bliskich? Tak! Jednym z rozwiązań jest zakup odpowiedniego… odkurzacza. Pomogą nam w szczególności modele wyposażone w filtry HEPA. Odkurzacz domowy Electrolux nam je zapewni. Filtracja polega na wychwytywaniu niemal 100% mikropyłów, a następnie ich neutralizacji. Wydmuchiwane jest czyste powietrze. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się także wykorzystanie odkurzacza do rozprowadzania olejków eterycznych, które działają antybakteryjnie, a także wzmacniają układ oddechowy.

Oczyść powietrze za pomocą oczyszczacza

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem przenośnym, które możesz umiejscowić w dowolnym pomieszczeniu. Jego zadaniem jest przechwytywanie oraz neutralizacja chemicznych oparów, zapachów, ochrona przed alergenami i bakteriami. Oczyszczacze powietrza Electrolux wyposażone są w technologię PureSense, która zapewnia efektywne oczyszczanie powietrza, gdy nie ma Cię w domu oraz maksymalnie cichą pracę, gdy jesteś w pobliżu lub śpisz. Urządzenie systematycznie dokonuje pomiarów zanieczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu. Możesz stale monitorować sytuację z poziomu swojego telefonu, a dzięki połączeniu urządzenia z siecią masz możliwość sterowania urządzeniem gdziekolwiek jesteś.

Niezależnie od tego, w jaki sposób postanowisz walczyć z negatywnymi dla zdrowia skutkami smogu, pamiętaj o jednym – każda decyzja, która poprawi jakość życia Ciebie i Twojej rodziny jest inwestycją, która zwróci się w czasie.

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pomysł:
1 miesiąc temu

wincyj betonu, wincyj betonu wincyj betonu i kostkizamiast zieleni, drzew, w Tarnobrzegu to będzie świeższe powietrze.

waldemar z osieka
1 miesiąc temu

na zdjeciu tarnobrzeg ? brawo nigdy tam niebylem z tego co widze to wielkie miasto

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content