Pandemia a zmiany w zapotrzebowaniu na przestrzeń biurową

Pandemia choroby COVID-19 niewątpliwie odcisnęła swoje piętno na wszystkich sektorach gospodarczych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Branża biurowa także nie mogła uniknąć zmian. Wiele firm musiało dostosować się do nowych warunków – w tym ostrego reżimu sanitarnego. Duża część polskich pracowników biurowych skorzystała z możliwości przejścia na zdalny tryb wykonywania obowiązków. Jak sytuacja prezentuje się obecnie?

Zmiany gospodarcze spowodowane pandemią groźnej choroby będziemy obserwować jeszcze przez długi czas. Chociaż przyszłość jest niepewna, to duża część przedsiębiorców deklaruje chęć powrotu do wykorzystywania pełnej przestrzeni biurowej po ustaniu pandemii. W większości firm jak na razie dominuje hybrydowy system pracy. Właściciele korporacji chcą jednak, by ludzie zaczęli stopniowo wracać za biurka wtedy, gdy przynajmniej połowa populacji zostanie zaszczepiona.

Czy pracodawcy chcą powrotu do biur?

Wybuch pandemii w 2019 roku spowodował ogólnoświatową panikę. Nic dziwnego w tym, że wiele firm zaczęło rezygnować z wynajmowania powierzchni biurowych na rzecz całkowitego przejścia w tryb zdalny. W szczególności mniejsze biznesy musiały szukać optymalnych rozwiązań tnących koszty prowadzenia działalności. Okazuje się jednak, że ci, którzy nie przestraszyli się niepewnych czasów, mogą teraz zyskać. Wiele firm staje się najemcami biur poza Warszawą – ogromne znaczenie mają tutaj miasta regionalne takie jak Kraków czy Łódź. To właśnie w nich w 2020 odnotowano wzrost popytu na powierzchnie biurowe.

Warto wspomnieć o tym, że najemcami biur są w dużej części firmy zajmujące się usługami oraz IT. W tych rodzajach działalności bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych i infrastruktury. Masowe przechodzenie pracowników na tryb zdalny lub hybrydowy ograniczyło rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, ale wielu przedsiębiorców jest niezadowolonych z powodu niewystarczającego poziomu ochrony informacji.

Pozwolenie pracownikom na wykonywanie obowiązków zawodowych w domu wymaga zastosowania odpowiednich środków zapobiegawczych. Konieczne jest przeprowadzenie przeglądów czy szkoleń pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przedsiębiorcy chcący efektywnie działać w trybie zdalnym czy hybrydowym muszą więc zwiększyć budżet przeznaczony na ochronę firmowych danych i nie tylko. Obowiązkiem jest zakup profesjonalnych firewalli czy oprogramowania antywirusowego.

Wiele biznesów skorzystało z dobrego rozwiązania, a mianowicie VPN – wirtualnej sieci prywatnej. Co to VPN? To usługa zabezpieczająca połączenie, która czyni je anonimowym i zaszyfrowanym. Sam VPN nie stanowi jednak wystarczającego zabezpieczenia dla całego przedsiębiorstwa. Jest pomocny, ale firmowa infrastruktura sieciowa potrzebuje także innych narzędzi. Te są z kolei kosztowne – z tego względu wielu pracodawców wolałoby powrócić do biura, w którym utrzymanie porządku i bezpieczeństwa jest łatwiejsze.

Coworking jednym z popularniejszych rozwiązań

Jako że pandemia mocno wpłynęła na sektor biurowy, sporym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się tak zwane elastyczne przestrzenie biurowe – między innymi ośrodki coworkingowe. Dlaczego tak się stało? Obecnie oferowane biura przeznaczone do współdzielenia zapewniają najemcy wszystko, czego potrzebuje – wyposażone środowisko pracy, miejsce do odpoczynku oraz wsparcie techniczne. Właściciele mniejszych biznesów chętnie korzystają z przestrzeni coworkingowej zamiast osobnego, kosztownego biura. Elastyczne miejsca pracy oferują możliwość wynajmu krótkookresowego, która jest wprost idealna w dobie pandemii. Mogą z niej skorzystać na przykład pracownicy biorący udział w projektach ograniczonych czasowo.

Biura coworkingowe to także niskie koszty i łatwe rozliczenie. Najemca nie opłaca mediów i czynszu. Zamiast tego rozlicza się tylko jedną, odgórnie ustaloną kwotą z właścicielem przestrzeni. Nierzadko poza środowiskiem pracy zyskuje także dostęp do sali konferencyjnej czy pokoju wypoczynkowego, a za dodatkową opłatą może również uzyskać wsparcie księgowe czy obsługę korespondencji.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content