Jak wycenić profesjonalny portret biznesowy?

Wycena portretu biznesowego to bardzo złożona sprawa, dlatego żaden profesjonalny fotograf nie poda nam gotowego cennika. Żeby oszacować koszty takiego zdjęcia konieczna jest konsultacja z klientem, podczas której omawiane są cele jakie portret biznesowy ma spełnić. Dopiero w momencie, gdy fotograf wie jakim wymaganiom musi sprostać może rozmawiać o kosztach. Jako potencjalni klienci fotografów biznesowych powinniśmy mieć świadomość, że nie płacimy za samo zdjęcie, a ilość przygotowań i pracy, które są niezbędne do jego wykonania. Zdjęcie: Milena Inglot – fotografia biznesowa Krzysztof Zaleski.

 

Jaka ilość portretów biznesowych będzie nam potrzebna?

Nikt oprócz nas nie jest w stanie oszacować jaka ilość portretów biznesowych jest nam potrzebna. Na to pytanie można odpowiedzieć, że taka, która pozwoli nam osiągnąć zamierzone cele. Jeżeli zależy nam na przedstawieniu się jako profesjonalistów w swojej dziedzinie, możemy wykorzystać jedno zdjęcie, a równie dobrze dziesięć fotografii. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o zdjęcia biznesowe, znacznie ważniejsza od ilości jest ich jakość. Jeden dobrze wykonany portret biznesowy może być wart więcej niż tysiąc innych fotografii.

Jakie czynniki składają się na ostateczny koszt portretu biznesowego?

Osoba umawiająca się na sesję biznesową musi zdawać sobie sprawę, że nie płaci za zdjęcie, a za efekt, który to zdjęcie pomoże jej osiągnąć. Zwykłe zdjęcie jesteśmy w stanie zrobić sobie sami. Jeżeli to dla nas za trudne – możemy poprosić znajomego o jego wykonanie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że fotografie autorstwa amatorów często nie są wiele warte. Nawet jeżeli takie zdjęcie w atrakcyjny sposób odda naszą powierzchowność, nie oznacza to wcale, że będzie na nas zarabiać. Portrety biznesowe są zupełnie czymś innym niż zdjęcia, które wykorzystujemy na portalach randkowych. Atrakcyjność fizyczna to w ich przypadku sprawa drugorzędna. Co z tego, że dane zdjęcie uwypukli walory naszej urody, jeżeli potencjalny odbiorca na jego podstawie dojdzie do wniosku, że nie znamy się na swoim fachu?

Doświadczony fotograf biznesowy analizuje przekaz portretu, a następnie dobiera środki umożliwiające uzyskanie konkretnego efektu. Decydując się na zakup portretu biznesowego nie płacimy za zdjęcie, a za wszystkie działania, które sprawią, że po jego obejrzeniu potencjalni klienci będą chcieli wydać pieniądze na nasze usługi i produkty.

Kiedy możemy powiedzieć, że portret biznesowy jest skuteczny?

Jednym z warunków, które należy spełnić, żeby portret biznesowy okazał się skuteczny jest dobry pomysł (zazwyczaj jest on konsultowany z fotografem na pierwszym spotkaniu). Dobry portret biznesowy uwzględnia wiele elementów. Duże znaczenie ma odpowiedni wyraz twarzy (który zdradza nasze doświadczenie i pewność siebie), błysk w oku. Niezmiernie ważne są także kwestie techniczne takie jak choćby umiejętnie dobrane oświetlenie.

Po jakości portretu biznesowego można stwierdzić, czy współpraca pomiędzy klientem a fotografem była udana. Jeżeli nie czujemy się pewnie przed obiektywem aparatu, należymy do większości społeczeństwa. Ogromna część ludzi uważa się za osoby niefotogeniczne (co nie jest prawdą, gdyż nie ma ludzi niefotogenicznych, są jedynie nieuzdolnieni fotografowie), przez co unika sesji fotograficznych jak ognia. Profesjonalny fotograf biznesowy jest nie tylko ekspertem od posługiwania się aparatem fotograficznym, ale i psychologiem potrafiącym wzbudzić w swoich klientach zaufanie i wiarę we własne możliwości. Jego obecność sprawia, że portrety biznesowe (i inne zdjęcia) charakteryzują się doskonałą jakością.

Co jeszcze może mieć wpływ na ostateczną wycenę portretu biznesowego?

Podczas szacowania ceny portretu biznesowego bierze się pod uwagę jego przeznaczenie, a także dodatkowe usługi (jak na przykład profesjonalny makijaż, który w przypadku kobiet kosztuje około 200 zł). Inny będzie koszt portretu biznesowego, który zamieścimy w naszym CV, inny zdjęcia, które w ogromnym powiększeniu znajdzie się na bilbordach (jego wykonanie będzie trudniejsze i co za tym idzie – wyższa cena).

Zarezerwuj konsultacje fotograficzną

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content