Jak zorganizować wywóz odpadów remontowych?

Zanim za remontem mieszkania czy domu przyjdzie jego odświeżony wygląd czy lepsza funkcjonalność, najpierw trzeba się zwykle uporać ze stertą odpadów, gruzu i kurzu, która powstała na skutek remontowych robót. Choć brzmi to skomplikowanie, w rzeczywistości wywóz gruzu jest prosty do zorganizowania. Podpowiadamy, jak zabrać się za organizację kontenera i utylizacji tego, co pozostało po pracach wykończeniowych.

 

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności doprowadzić do tego, aby pod domem pojawił się odpowiedni kontener, do którego trafiać będą wszystkie śmieci generowane podczas remontu. Nie będzie problemu ze składowaniem takich odpadów jak kawałki cegieł, odłamki ścian, pozostałości po wierceniu, pokruszone luksfery, panele podłogowe, kafelki ścienne, elementy instalacji gazowe, wodociągowej itp. Jak duży pojemnik będzie potrzebny? Zależy to od wielkości samego remontu oraz indywidualnych preferencji. Jeżeli remontowane jest małe pomieszczenie, np. łazienka, gdzie wymieniana będzie drobna armatura: umywalka, sedes i płytki ścienne, to sprawdzi się mały kontener o pojemności zaczynającej się już o d dwóch metrów sześciennych. Większe, bo np. siedmiometrowe kontenery będą idealne, jeśli zamierzamy wymienić wannę, prysznic, czy remontujemy więcej pomieszczeń. Nie powinien jednak stanowić problemu fakt zapełnienia kontenera i związana z tym konieczność wymiany go na nowy, pusty. Firmy dostarczające kontenery zwykle chętnie odpowiadają na takie potrzeby swoich klientów. Znalezienie odpowiedniej firmy, która dowiezie kontener, a następnie wraz z zawartością go od nas odbierze, można zacząć od wpisania w wyszukiwarkę frazy, przykładowo, kontenery na gruz w Warszawie. Z dostępnych wyników wybieramy najlepszą naszym zdaniem firmę i kontaktujemy się z nią telefonicznie lub dostępnym na stronie formularzem. Jeśli zdecydujemy się na rozmowę przez telefon, z reguły łatwiej nam będzie dopytać o szczegóły związane z kontenerem i dopasować konkretnie do naszych potrzeb. Następnie umawiamy konkretny termin i adres dostarczenia.

Koniec remontu – co dalej?

Zakończyliśmy remont i czas pozbyć się odpadów, które zgromadziły się przez ten czas w kontenerze. Dzięki temu, że wypożyczyliśmy kontener od profesjonalneju firmy, posiadającej uprawnienia do przewozu gruzu, nie będzie problemu z pozbyciem się żadnych pozostałości po robotach remontowych. Wywóz gruzu wiąże się z pewnymi obostrzeniami, które muszą być przestrzegane. Jednym z nich jest wymóg tego, aby gruz trafił finalnie w przeznaczone do tego miejsce. Nie wolno wywozić żadnych śmieci na dzikie, nielegalne wysypiska. Tego typu miejsca mogą być poważnym zagrożeniem dla ekosystemu, a w konsekwencji również dla zdrowia i życia ludzi. Dzikie wysypiska nie posiadają zabezpieczeń, które obecne są na legalnie działających składowiskach odpadów. Odpady gromadzone “na dziko” nie są neutralizowane, więc jeżeli zdarzyłoby się, że np. klej, farba czy skład zaprawy używane podczas remontu są żrące czy toksyczne dla fauny i flory, mogłoby to spowodować nie lada problem. Profesjonalna firma odpowiedzialna za odebranie zapełnionego kontenera to gwarancja tego, że śmieci trafią w miejsce, gdzie pozostaną bezpieczne dla środowiska. Oprócz tego bezpieczeństwa, na w pełni legalnych wysypiskach znajdują się sortownie, których zadaniem jest wyłuskać ze śmieci przydatne elementy i odzyskać z nich surowce wtórne. I tak, może się okazać, że fragmenty naszej skutej ściany mogą przydać się kiedyś w formie podsypki pod budowę drogi albo pod kostkę brukową.

Współpraca z odpowiedzialną firmą dostarczającą kontenery na gruz rozwiązuje w całości problem wywozu wszystkich odpadów po remoncie. Pamiętajmy, że nie wolno tego rodzaju odpadów umieszczać w kubłach na odpady komunalne. Śmieci, które powstają podczas robót mają różny skład, często taki, który wedle obowiązującego prawa wyklucza wyrzucanie ich do przydomowych kubłów na śmieci, pochodzące z gospodarstw domowych. Zarówno umieszczanie odpadów poremontowych w kubłach na zwykłe śmieci, jak i wywożenie ich na własną rękę na dzikie wysypiska czy w miejsca do tego nieprzeznaczone, zagrożone są surowymi karami, w tym grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jupiter
2 lat temu

w Tarnobrzegu taniej wywieźć taksówką

Postaw mi kawę na buycoffee.to
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content