Najpopularniejsze rasy kotów – poznaj je wszystkie

Koty to stworzenia, które albo kochasz, albo nie chcesz mieć z nimi nic wspólnego. Jeżeli jednak uważasz, że każdy kot zachowuje się tak samo, jesteś w błędzie. Przekonaj się, że każda rasa jest wyjątkowa.
 

Ragdoll

Dzięki długiej jedwabistej sierści i jasnoniebieskim oczom ragdoll zyskał miano najpiękniejszej kociej rasy i znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych czworonogów. Nazwa rasy nie jest przypadkowa. ‘Ragdoll’, czyli z języka angielskiego ‘szmaciana lalka’ w idealny sposób obrazuje naturę pupila, dla którego największą radością jest zatopienie się w ramionach właściciela i wyczekiwanie na przytulanie. Kociaki mają pokojowe usposobienie i świetnie radzą sobie z dziećmi, dzięki czemu są idealnymi zwierzakami dla dużych rodzin.

Maine Coon

Koty rasy Maine coon zasłużenie zyskały miano „łagodnych olbrzymów”. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tym rasowcem, będziesz z pewnością zaskoczony jego wielkością. Rasa jest znana z łagodnego usposobienia i bezwarunkowego oddania właścicielom. Osoby, które miały z nimi styczność, twierdzą, że to jedna z najbardziej przyjaznych ras kotów, jakie można znaleźć.

Kot perski

Persy maja płaskie i długie pyski, zwiewne futro i iście królewski wygląd. Widząc przedstawiciela tej rasy, na pewno nie pomylisz go z żadnym innym kotem! Persy nie potrzebują wiele do szczęścia i są najbardziej usatysfakcjonowane, kiedy leżą na kolanach swoich właścicieli. Ich długie włosy wymagają jednak konsekwentnej pielęgnacji i powinny być codziennie szczotkowane, aby uniknąć splątania i kołtunów. Jeżeli nie jesteś gotowy na regularne zabiegi, albo obawiasz się, że nie sprostasz wymogom pielęgnacyjnym, lepiej zrezygnuj z tej rasy!
Warto przy tym dodać, że koty perskie występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów sierści, niemniej najbardziej popularne są niebieskie koty brytyjskie o uderzających złotych oczach.

Kot abisyński

Inteligentna, czujna i bardzo aktywna rasa abisyńska, cieszy się opinią jednej z najmądrzejszych ras na świecie. Koty pragną przebywać ze swoimi ludzkimi przyjaciółmi i nie odstępują ich na krok, nadzorując wszystko, co robią ich właściciele. Bardzo dobrze dogadują się z innymi kotami, psami i dziećmi. Warto przy tym zaznaczyć, że koty abisyńskie to jedna z najstarszych znanych ras kotów. Ich cechami charakterystycznymi są bogate ubarwienie, gibkie ciało i długie uszy.

Sfinks

Dopełnieniem najbardziej popularnych ras kotów jest w nagi bezwłosy sfinks. Ta rasa jest szczególnie popularna wśród alergików i osób szczególnie wrażliwych na zwierzęcą sierść. Sfinksy są niezwykle aktywne i wymagają stałej stymulacji umysłowej. Jako rasa bezwłosa mają szczególne potrzeby pielęgnacyjne, m.in. regularne przemywanie i nawilżanie skóry.

koty bengalskie

Koty bengalskie mają unikalne umaszczenie, które sprawia, że wyglądają bardzo podobnie do małych lampartów. Pomarańczowo-brązowe, z ciemnymi brązowymi plamami obrączkowanymi na czarno, przykuwają uwagę otoczenia i wyróżniają się z tłumu. Chociaż wyglądają jak dzikie koty z dżungli, są w rzeczywistości niesamowicie słodkimi rodzinnymi zwierzakami, które potrafią obdarzyć swoich właścicieli ogromem miłości. W przeciwieństwie do większości ras kotów, Bengale są znane z tego, że kochają wodę i chętnie oddają się tej nietypowej aktywności.

Norweskie leśne

Koty norweskie leśne są naturalnymi sportowcami o bardzo ciekawym charakterze. Uwielbiają odkrywać i badać wszystko, a szczególnie ukochały eksplorowanie wysokich miejsc. Jeżeli masz w domu wysokie szafy czy regały, możesz być pewny, że norweski leśny będzie tam przesiadywał przez długie godziny. Mimo swojej „dzikiej” natury i niewątpliwej siły fizycznej, mają bardzo łagodny temperament. W rzeczywistości są bardzo czułe i kochające, mocno przywiązują się do swoich właścicieli i są najszczęśliwsze, mogąc spędzać czas blisko nich.

Rasy kotów są różnorodne, podobnie jak różnorodne są potrzeby ludzi. Sprawdź sam, który pupil najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i stylowi życia.

artykuł zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content