Tarnobrzeg: Rondu na osiedlu Serbinów nadano imię Ks. Prałata Michała Józefczyka (fotoreportaż)

Decyzją Rady Miasta Tarnobrzega rondo Ks. Prałata Michała Józefczyka położone przy skrzyżowaniu ulic Eugeniusza Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego i Zwierzynieckiej otrzymało nazwę „Rondo Ks. Prałata Michała Józefczyka”.

Uroczyste nadanie imienia rondu, odbyło się w dzisiaj, tj. w środę 23. czerwca br.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Konstytucji 3 Maja 11,  po której uczestnicy udali się na rondo. W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, proboszczowie  miejscowych parafii oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Tarnobrzeg, które wystąpiło z inicjatywą nadania nazwy rondu.

Ks. Michał Józefczyk 8 maja 1979 r. został powołany do tworzenia parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na tarnobrzeskim osiedlu Serbinów. Po latach cechą wyróżniającą parafię prowadzoną przez ks. Józefczyka była mnogość ruchów religijnych, bractw, stowarzyszeń, których celem oprócz działalności duszpasterskiej było zawiązanie więzi społecznych mieszkańców osiedla. Wielość wspólnot miała za zadanie przyciągnięcie i zaangażowanie jak największej ilości wiernych, tak aby każdy znalazł najbliższą danej osobie formę duchowości.

Był pomysłodawcą i twórcą wielu inicjatyw. Zainicjował budowę tarnobrzeskich świątyń: kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (os. Serbinów), kościół Miłosierdzia Bożego (os. Dzików), kościół św. Barbary (os. Siarkowiec), kościół Chrystusa Króla (os. Przywiśle), kaplicę Świętych Aniołów Stróżów (Publiczna Katolicka Szkoła im. Jana Pawła II), kaplicę Wszystkich Świętych (cmentarz na Sobowie). Przy kompleksie budynków parafii na Serbinowie powstały: Okno Zycia, noclegownia dla bezdomnych mężczyzn (ok. 80 miejsc), dom samotnej matki, apteka leków bezpłatnych, biblioteka, świetlica, aula widowiskowa. W 2001 r. ks. Józefczyk powołał Rodzinny Dom Dziecka. W tym samym roku powstał I Odział Hospicjum (ul. Konstytucji 3 Maja), aw 2002 r. II Oddział Hospicjum (ul. Dąbrówki). W 2012 r. rozpoczęto budowę III Oddziału w Miechocinie (35 łóżek dla chorych i miejsca hostelowe). Przy ul. 3-go Maja działała stacja „Caritas” i Ośrodek Rehabilitacji.

Do podjętych przez niego inicjatyw edukacyjnych należy zaliczyć: ochronkę św. Józefa, żłobek „Nazaret”, przedszkole św. Józefa, Uczniowski Klub Sportowy Wspólnota Serbinów, Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II (2008 r.), w tym Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową, Publiczne Katolickie Gimnazjum, Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

Powołaniem Księdza Michała była służba w kapłaństwie, która przynosiła wymierne dobro, nie tylko tarnobrzeżanom, ale wielu ludziom w Polsce i poza jej granicami. W pracy duszpasterskiej na pierwszym miejscu zawsze stawiał sprawy drugiego człowieka. Szczególnym charyzmatem była troska o ostatnich, o ludzi z peryferii, o zapomnianych, ludzi odrzuconych i opuszczonych. Najbardziej znamienną jego cechą było to, że nie potrafił przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy.' Starał się jednoczyć grupy sąsiedzkie i wspólnotowe, tak aby walczyć z anonimowością i samotnością parafian. Animował życie religijne i modlitewne wśród parafian i mieszkańców Tarnobrzega.

Za swoją ogromną pracę duszpasterską i społeczną Ksiądz Michał Józefczyk został wyróżniony wieloma odznaczeniami. W 1994 r. został mianowany prałatem, zaś w 2002 r. Prałatem Honorowym Jego Świętobliwości. W 19988 r. Rada Miasta Tarnobrzega przyznała mu najwyższe miejskie odznaczenie Sigillum Civis Virturi. Był członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2000 r., został finalistą konkursu „Proboszcz Roku” i został uznany „Tarnobrzeżaninem XX wieku”. Rok później został finalistą konkursu Proboszcz III Tysiąclecia”. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej w 2011 r został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi, a pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016 r.)” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, która została przyjęta jednogłośnie przez RM Tarnobrzeg. 

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
As
1 miesiąc temu

Miasto emerytów

Kkk
1 miesiąc temu
Reply to  As

Asie z miasta pokerowców.

Dorota
1 miesiąc temu

Nie widziałam Kalinki Poręby Warchoła
Maszt może nie wytrzymać

Edyta
1 miesiąc temu
Reply to  Dorota

Chyba słońce Ci zaszkodziło…

Bozo
1 miesiąc temu

To trzeba było nadać i nie robić takiego spektaklu. Straż wiejska parkuje na środku przejścia na rondzie skutecznie zasłaniając przegląd skrzyżowania. Stoi typ ze straży z gwizdkiem i świruje a emeryci nadciągają. Tarnobrzeg to stan umysłu

Likwidator z Krosna
1 miesiąc temu

A ulica Kazimierza Wielkiego zniszczona, że aż wstyd. Naprzeciw Lidl chodniki ze starych pokruszonych płyt chodnikowych, wystające studnie kanalizacyjne – ale Darek robi obrzydliwą kampanię na plecach Kleru. Za pieniądze podatników kupił gówniane rozpylacze do wody świeconej z misą z łaciatego nocnika, a teraz jeszcze ofiarował ks. Józefczykowi najbardziej zniszczone i nieremontowane ulice miasta.

obywatel
1 miesiąc temu

Tyle tylko umie i do tego się tylko nadaje – kolejny sukces burmistrza od reprezentacji lansu. Wstydu nie ma za grosz – historyk ..,,

obywatel
1 miesiąc temu

Piep…. cwaniactwo lans sobie robią NA ŚP – jak ty burmistrz miał czelność tam się pokazać ???

jezioranka
1 miesiąc temu

i jak zwykle przedstawienie 🙂 ale zawsze to okazja to darmowej wyżerki i bankietu 😉

xionc
1 miesiąc temu

aż dwóch księciuniów trzeba do trzymania kropidła??

xionc
1 miesiąc temu
Reply to  xionc

a przepraszam sześciu

IconiC
1 miesiąc temu
Reply to  xionc

Cymbałku miły

nel
1 miesiąc temu

Może p. Biedroń powie co zrobił z pieniędzmi z pogrzebu i sprzedaży albumów Ks.Prałata? Te które miały być wykorzystane na dokończenie hospicjum w Miechocinie.

Szymon
1 miesiąc temu

Nie chciał, a ma. Taki naród…

Gość
1 miesiąc temu

Jak władza ziemska o drogi w mieście nie dba to może ja.Jozefczuk będzie prosił Pana Boga o bezpieczeństwo dla kierowców miasta

Odyseusz
1 miesiąc temu

Wspaniały człowiek i Jego wielkie czyny dla rozwoju i mieszkańców Tarnobrzega !

walt
1 miesiąc temu

prawdziwy kaznodzieja.
człowiek czynu.zawsze powtarzam,że gdyby to On był prezydentem od 1990 a nie te styropianowe ludziki to może byłoby tu sporo przaśnych,dość wątpliwej urody kapliczek ale ludziom na pewno by się żyło lepiej bo to był GOSPODARZ !

przez minione 30 lat żaden prezydent nie miał nawet 10% osobowości i formatu księdza Michała.

jako dziecko byłem jego parafianinem.
jako dorosły kompletnie nie wierzę w jego boga ani tym bardziej w zbrodniczą organizację,której służył.

ale człowiek bardzo doceniam.
szkoda,że marnowaliśmy czas i potencjał z tymi żwirukami,mlecznymi i innymi jajecznicami.

Wikary666
1 miesiąc temu

I to wystarczy a nie eNty pomnik!!!

Sondaż
1 miesiąc temu

W tej uchwale powinien być jeszcze zapisany termin otwarcia hospicjum w Miechocinie którego inicjatorem budowy był właśnie ksiądz Józefczyk.Nic tam się nie robi od lat,tylko zarasta chwastami. Jak widać naszej władzy czy to świeckiej czy duchowej super wychodzi tylko lansowanie się przed kamerami. Czy w tej naszej tarnobrzeskiej wiosce nie ma jednego mądrego który by podniósł rękawice. Lepiej wydawać setki tysięcy złotych na plewienie tych nasadzeń z których i tak nic nie będzie. Władza kościelna też to ma daleko w poważaniu . A może by tak kolejny pomnik ???

19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content