Historia druku i ciekawostki

Druk to wynalazek, który w znacznym stopniu zmienił funkcjonowanie świata. W końcu to właśnie druk umożliwił czytanie książek i gazet, rozdawanie ulotek i tworzenie magazynów. Przedstawiamy historię druku i ciekawostki na jego temat.

 

Historia druku

Historia druku rozpoczyna się wraz ze stworzeniem ruchomej czcionki przez Jana Gutenberga. Urodził się on około 1400 roku w Moguncji i z wykształcenia był złotnikiem. Prawdopodobnie Gutenberg nie wynalazł on druku, bowiem podpatrzył on konkretne rozwiązania u Chińczyków i na tej podstawie stworzył ruchomą czcionkę. Wynalezienie druku w znacznym stopniu zrewolucjonizowało funkcjonowanie ludzi. W końcu wcześniej zakup pojedynczej książki nie był możliwy z powodów finansowych dla większości społeczeństwa. Zmieniło się także podejście do wiedzy i historii, ponieważ można było ją spisywać, a nie tylko przekazywać ustnie. Ceny książek spadły i stały się dostępne dla wielu osób. Druk umożliwił także tworzenie gazet, ulotek, reklam, magazynów i czasopism, a więc wpłynął na kwestie związane z marketingiem i reklamą, a także z edukacją społeczeństwa. Drukarstwo zostało spopularyzowane na przełomie XV i XVI wieku, a więc już po śmierci Gutenberga. Dopiero wtedy społeczeństwo zaczęło doceniać możliwości, które dawał druk. Wynalazek maszyny drukarskiej wymagał przez kilka stuleci pracy ludzkich rąk. Dopiero w 1814 roku ta metoda zmieniła się, dzięki maszynie parowej. Przez prawie dwa kolejne stulecia w druku niewiele się zmieniło, jednak w 1994 roku nastąpiła prawdziwa rewolucja, związana z możliwościami, jakie daje druk cyfrowy. Obecnie druk umożliwia tworzenie nie tylko książek i gazet, ale także ulotek, czasopism i różnych innych elementów, takich jak etykiety samoprzylepne na produkty.

Ciekawostki na temat druku

Przedstawiamy kilka ciekawostek na temat druku:

  • „Bay Psalm Book”, czyli angielski przekład „Księgi Psalmów”, został sprzedany w 2013 roku za 14 milionów dolarów. Jest to jedna z najdroższych książek na świecie.
  • Największy pierwszy nakład miała książka „Harry Potter i Insygnia Śmierci” autorstwa J.K.Rowling.
  • Początkowo kroje pisma, czyli czcionki, były nazywane imieniem drukarza, który je stworzył.
  • Największym katalogiem, jaki kiedykolwiek został stworzony, był „Aviall product and catalog book”, który miał 2650 stron i został wydany w 2005 roku. W tamtym okresie wiele osób dokonywało zakupów przy pomocy tradycyjnych, drukowanych katalogów.
  • Międzynarodowy Dzień Druku jest obchodzony 21 października.
  • Najdroższa Polska książka to dzieło „O obrotach sfer niebieskich” Kopernika. Trzeba było za nią zapłacić 103 tysiące złotych.
  • W 2020 roku statystyki dotyczące czytelnictwa były najlepsze od wielu lat. Okazuje się, że aż 42% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że w 2004 roku ta statystyka wskazywała na 58% Polaków. Wskaźnik czytelnictwa najbardziej spadał w latach 2008-2019.
artykuł zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content