Tarnobrzeg: Dodatkowe 100 tys. zł na budowę ścianki wspinaczkowej

Dodatkowe 100 tys. zł ma zostać przeznaczone na II etap budowy i wyposażenia ścianki wspinaczkowej. Termin oddania inwestycji przesunięty został z połowy czerwca br., na koniec września br.

Ścianka wspinaczkowa była jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego 2016 roku. Twarzą tego projektu był obecny prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, pełniący wówczas funkcję przewodniczącego Rady Miasta. W grudniu 2017 r odbył się odbiór techniczny budowli o wysokości 18 metrów i wymiarów podstawy 10×10 m. Wstępnie koszty szacowano na około pół miliona zł, jednak ostatecznie ścianka wybudowana została za kwotę 647 tysięcy zł.

Jak zaznaczał podczas odbioru technicznego ówczesny prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb, aby amatorzy wspinaczki mogli z niej korzystać, „gołe” ściany wnętrze budynku musi zostać odpowiednio przygotowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. Na ten cel prezydent miał zarezerwować w budżecie 250 tysięcy złotych (budżet na rok 2018 – przyp.red)), dodatkowej sumy niezbędnej do zakończenia prac, magistrat miał szukać w zewnętrznych programach dotujących.

O pieniądze na dokończenie budowy poprzedni samorząd ubiegał się w Ministerstwie Sportu. Podobne działania podjęły obecne władze Tarnobrzega, które wniosek o dofinansowanie projektu pn. „Budowa i wyposażenie ścianki wspinaczkowej wraz zapleczem” złożyły w marcu 2019 r. Z treści złożonego wniosku wynikało, że do wykończenia ścianki brakuje 1 646 296,4‬ zł brutto.

– Wartość zgłoszonego zadania wynosi 2 293 293,94 zł brutto, w tym 646 997,54 zł brutto to wartość prac już wykonanych. Wysokość wnioskowanego dofinansowania z Programu Sportowa Polska wynosi 877 000,00 zł brutto – informował nasz portal rzecznik UM Tarnobrzeg Wojciech Lis, w październiku 2019 r.

Ostatecznie na dokończenie budowy ścianki, władze Tarnobrzega przeznaczyły pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto otrzymało w ramach tej dotacji 7,4 mln zł. Decyzją Rady Miasta, największa część tej kwoty, tj. 2 mln  zł zostało przekazane właśnie na dokończenie budowy i wyposażenie ścianki wspinaczkowej.

Prace wykonuje firma ALP Extreme Szkoła Alpinizmu z Gdańska. Pierwotnie inwestycja miała zostać ukończona w połowie czerwca br., jednak na prośbę wykonawcy nastąpiło przesunięcie terminu odbioru, na koniec września br.

Dodatkowe 100 tys. zł ma zostać przeznaczone na cyt: „wykonanie robót dodatkowych tj. instalacji elektrycznej, wentylacji” – jak czytamy w uchwale, która będzie podejmowana podczas najbliższej sesji Rady Miasta w poniedziałek 19 lipca br.

Subskrybuj
Powiadom o
44 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
niezadowolony
14 dni temu

Tych co to paskudztwo nikomu niepotrzebne zaproponowali, powinni obciążyć kosztami.
Jak się chce ktokolwiek wspinać to polecam Jurę Krakowsko- Częstochowską.
W takim bunkrze jaki w Tbg wybudowali to wspinanie ani przyjemne ani widokowe.

obywatel
14 dni temu
Reply to  niezadowolony

Kilku cwany h prostaków realizuje plany aby zaspokoić swoje hobby.

wasyl
12 dni temu
Reply to  obywatel

Ciekaw jestem ile jeszcze to gwno będzie kosztować do chwili jego otwarcia , niech ci ci to chcieli je sponsorują , jakby nie było ważniejszych wydatków od tej straszącej ruiny . Czyżby władze miasta budowały dla siebie sarkofag ?

Juliusz Cezar
14 dni temu
Reply to  niezadowolony

Zgłosili mieszkańcy, wybrali mieszkańcy, więc inwestycję finansuje miasto. Dokładnie tak, jak Pan pisze, taki mamy klimat, że decydują Ci, co są bardziej zdeterminowani, a nie ci wiecznie narzekający. Poza tym, jak już coś zaczęliśmy, to trzeba jak najszybciej skończyć, aby inwestycja zaczęła się zwracać. Pan Prezydent chyba wie co robi, więc pozwólmy działać.

Ewaryst
14 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Mieszkańcy głosowali za scianką o wartości ok. 600.000zł nie za taka o wartości 3.000.000zł.
Podwyższanie wrtości projektu to było wyłącznie widzimisię osób stojących za sterami miasta.

Juliusz Cezar
14 dni temu
Reply to  Ewaryst

Ceny rosną, to i materiały budowlane mają większą wartość, to naturalne. Na dzień zgłoszenia wartość inwestycji to było 600 000 zł, jednak później koszty wzrastały, dlatego miasto musi dołożyć, aby ta inwestycja została ukończona.

Ewaryst
14 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Patrzyłeś może na projekt zgłoszony?

obywatel
12 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Nie kłam!!!

wasyl
12 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Już ta sprawa tego wniosku powinna być w Izbie obrachunkowej i ktoś za ten bubel powinien i to dobrze BEKNĄĆ .

Totem
14 dni temu
Reply to  Ewaryst

O wartości ok. 0,5 mln, czyli w stanie surowym, bo w tych pieniądzach nie dało się zrobić ścianki do użytku. Czyli de facto głosowany był projekt pustego budynku o niewielu możliwościach wykorzystania, a nie ścianka wspinaczkowa. Jak to zostało dopuszczone pod głosowanie?

Ewaryst
14 dni temu
Reply to  Totem

Nie, w 2016 roku to miało być zrealizowane. Ścianka zewnętrzna, max 11m. To by się dało zrobić i w roku 2016 i za kwotę z projektu do BO, czyli nawet max 700.000zł. Różniej niewytłumaczalnie to spuchło, I puchnie do dzisiaj.

Totem
13 dni temu
Reply to  Ewaryst

Czyli pierwotnie miała być ścianka zewnętrzna „pod chmurką”, ale jak przyszło do realizacji, to zbudowano surowy budynek pod ściankę?

Lucyfer
13 dni temu
Reply to  Totem

Na to wychodzi że nie zrealizowano przegłosowanej inwestycji a wybudowano inny obiekt o wyższych parametrach niż chcieli wnioskodawcy.

obywatel
13 dni temu
Reply to  Lucyfer

To jedynie wychodzi , że realizowano projekt sprzecznie z BO.

wasyl
12 dni temu
Reply to  obywatel

Wniosek do izby obrachunkowej i kontrola tego bubla z BO.

wasyl
12 dni temu
Reply to  obywatel

To wszystko poszło w myśl zasady ; Szedł Grześ przez miast i niósł wór nie do realizacji pomysłów . Będziemy mieli dzięki temu więcej zabytków , które umrą śmiercią naturalną .

Piotr
10 dni temu
Reply to  Ewaryst

Projekt wykonany w 2016 r. Odpowiedzialny za inwestycje był w tym czasie wice Prezydent, komisja techniczna rady miasta w tym czasie pewnie również pochylała się przy projekcje szkoda że nie skupili się jego ocenie czy wszystko jest. A teraz wyskakują takie chochliki. Tak obecni mogli tego nie realizować, byłaby o czym pisać że projekt obywatelski nie zrealizowany. To tak jak z nasadzeniami ten sam wice Prezydent składał projekt, jak się okazuję bubel i oczywiście można było go nie realizować, było by o czym pisać że miasto zwróciła dofinansowanie.

radykał
10 dni temu
Reply to  Piotr

Odnośnie projektu z BO, to w ramach każdego takiego projektu powinno powstawać coś gotowego do użytku bezpośrednio po jego realizacji za kwotę ustaloną przy weryfikacji projektu przez urząd (przed głosowaniem). Inaczej są realizowane projekty, na które mieszkańcy nie głosowali, bo mieszkańcy nie głosowali za budynkiem pod ściankę w stanie surowym, tylko za ścianką. Natomiast odnośnie projektu z nasadzeniami, jeżeli projekt był niedopracowany, to należało go dopracować, a jeśli nie było to już możliwe, to tak: należało go nie realizować.

obywatel
10 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

Kłamiesz , mieszkańcy nie głosowali za 3 mln złotych.

Do Cezara
13 dni temu
Reply to  niezadowolony

Cezar Powiedz Bozkowi że kiedyś za to zapłaci

Juliusz Cezar
13 dni temu
Reply to  Do Cezara

Uważam, że dowcip powinien być śmieszny, a ten nie jest. Chyba, że to nie dowcip, a groźba karalna, więc proszę sprecyzować Pana intencje.

Darek
12 dni temu
Reply to  Juliusz Cezar

To nie groźba tylko cena polityczna za takie pomysły

orzeł
14 dni temu

ścianka bedzie, parkingi będą, teraz czekamy na hotel nad jeziorem

wasyl
14 dni temu
Reply to  orzeł

Jest tylko dla psów .

odp
14 dni temu
Reply to  wasyl

a to zle ze bez panskie koty i psy mają sie gdzie podziac
masakra ale debil

wasyl
12 dni temu
Reply to  odp

One tylko wyprowadzane na trawniki , gdzie potem biegają maluchy przez właścicieli , srają a nikt po nich nie sprząta .To codzienny obraz miasta i osiedli , zresztą to już nie miasto tylko WIEŚ, bo tyle psów mają na blokach to nawet nigdy nie było po wsiach za komuny .

ASygmatyk
14 dni temu
Reply to  orzeł

lepiej inwestorów

odp
14 dni temu
Reply to  orzeł

na tem chotel juz sie czeka 5 lat juz nawet szyld zniknął ze powstanie
chyba ze moiasto ma bogatych mieszkanców i wybuduja je sa swoje renty i emerytóry

obywatel
14 dni temu
Reply to  orzeł

Ta parkingi będą ??? tylko płatne.

Sabina
14 dni temu

Arek i Darek pewnie są z siebie mega dumni.

Odyseusz
14 dni temu

Dla własnego dobra obejrzyj zanim padniesz ofiarą szczepionkowych LUDOBÓJCÓW ! https://odkrywamyzdrowie.pl/post/mocne-slowa-naukowca-ze-szwajcarii-ta-szczepionka-to-bron-biologiczna

Totem
14 dni temu

Jak ten projekt został dopuszczony do głosowania w BO, skoro głosowanie dotyczyło tylko stanu surowego? A jakby ten czy inny prezydent nie chciał dać pieniędzy na wykończenie ścianki a w kolejnych BO taki projekt by przegrywał, to czemu miałyby służyć te mury? Szacowanie wartości projektu też mega, na stan surowy brakło ponad 140.000 zł, a na wykończenie ponad 1.700.000 zł.

ASygmatyk
14 dni temu
Reply to  Totem

To powinno być finansowane ze środków Ministerstwa Sportu, tylko nikt nie umie załatwić dotacji na ten cel, dlatego idzie z zastawu wodociągów, jedni przeżerają zaciągnięty dług, robiąc wszystko według własnego uznania, a inni muszą płakać i płacić. Skurczysyństwo, ale los się zemści.

obywatel
14 dni temu
Reply to  Totem

To tylko świadczy o tym że nieuki sporządziły projekt, nieudacznicy zgłosili , nieudacznicy dopuściły a wszystko to dzięki oszustom i kłamców co oszukali i okradli tych co zagłosowali.

obywatel
14 dni temu

Tak się okrada mieszkańców z kasy aby zaspokoić swoje hobby i uzyskać trochę chwilowej chwały (twarze) , które póżniej się realizuje bez względu na koszty a która to okazuje się klapą. Zamiast remontów ulic, chodników, nowych parkingów kilku złodziei dorwało się do koryta i rozpierd ..La kasę mieszkańców dla zabawy a sam projekt okazuje się pomysłem kompletnych nieudaczników ( koszty z sufitu w projekcie).
Nie dość że wybudują to jeszcze mieszkańcy będą musieli utrzymywać do głów..o i tych co tam znajdą zatrudnienie

wieśniak ze wsi Tbg
13 dni temu

Na pierdoły to majo kase a czwarty tydzień nic nie robio przy budowie parkingu miedzy blokami przy Urzędzie Miejskim. Było gadane, że do połowy lipca bedzie ukończona budowa , no to jest połowa i dali nieskończona Skandal!!! Kto tom wiochom rzondzi? Amatory jakie? Ino paczeć jak zlikwidujo powiat tarnobrzeski. Wszytko ku temu zmierzo.

Dorian
13 dni temu

Teren wokół bunkra proponuję obsiać perzem podobnie jak centrum miasta gdzie stoi inny czarny bunkier.
Najlepiej postawić jeszcze kilka takich bunkrów, powstanie kompleks który będą odwiedzać turyści, którzy mają za daleko do Wilczego Szańca.

obywatel
13 dni temu
Reply to  Dorian

A projekt nazwać i reklamować pod nazwą ” pomyłka urzędasów za publiczną kasę”.

wasyl
12 dni temu
Reply to  obywatel

Izba obrachunkowa czeka na rozliczenie tego badziewia .

tarnobrzeżanin
9 dni temu
Reply to  wasyl

koniecznie zbada. Czy to też będzie wina poprzednika.Raczej tak. Taki to teraz styl władzy .Sukcesy moje, porażki poprzedników.

wasyl
12 dni temu
Reply to  Dorian

Tam powinien dookoła powstać teren dla psiarzy to miasto było by czyściejsze . O parku to nawet nie wspominam , on tak zanieczyszczony psimi odchodami ,że HEJ . Tam nikt nie sprząta po tych swoich pupilach i jeszcze chodzą bez smyczy coraz większe psie osobniki .

XYZ
13 dni temu

W tej kasie są przewidziane liny z pętlami i zapadnie? Mieszkańcy którzy dojdą do wniosku że już nie chcą żyć w tak wspaniale zarządzanym mieście nie będą musieli chodzić w zarośla…

Minolet
13 dni temu
Reply to  XYZ

weź się lecz matole

Darek
12 dni temu

Mój żywy pomnik. Postawiłem.sobie A co?

44
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content