Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć przed jego zaciągnięciem?

Jeśli poszukujesz możliwości otrzymania szybkiej gotówki, z pewnością rozważasz zaciągnięcie kredytu gotówkowego. To dobra opcja, by znaleźć dodatkowe finanse na samochód czy wakacje, a dodatkowo bezpieczniejsza, niż w przypadku pożyczek pozabankowych. Co musisz wiedzieć przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy na duże i małe wydatki to świetna opcja na znalezienie dodatkowych funduszy. Z jego pomocą sfinansujesz wymarzony wyjazd na drugi koniec świata lub luksusowe auto, które zawsze chciałeś mieć. Możesz te te pieniądze potraktować jako inwestycję i dzięki pożyczce od banku szybko się wzbogacić. Niezależnie od Twoich motywacji, musisz w pierwszej kolejności wiedzieć, co zrobić, aby dostać kredyt gotówkowy.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy?

Jeszcze przed złożeniem wniosku warto skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak ranking kredytów gotówkowych. Pozwoli to na zorientowanie się, do których banków najlepiej złożyć wniosek o kredyt gotówkowy online.

Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Udzielenie kredytu gotówkowego może być możliwe tylko, jeśli pokażesz bankowi swoją wiarygodność. Zależy to od kilku czynników, które składają się na Twoją zdolność kredytową – w każdym przypadku bank ma swoje wewnętrzne procedury, więc może się zdarzyć, że jeden z nich da ci odpowiedź odmowną, a drugi pozytywną bazując na tych samych danych. Warto próbować i nie zrażać się przy pierwszej odmowie.

Bank przede wszystkim chce wybadać, czy jesteś osobą, której można zaufać w kwestii pożyczki – innymi słowy, czy zwrócisz ją na czas. Sprawdzi więc takie kwestie, jak Twoje miesięczne zarobki, forma zatrudnienia, ilość osób na utrzymaniu czy historia kredytowa. Bardzo ważne jest też, o jaką kwotę wnioskujesz i na jak długi czas.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego a Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Oprocentowanie kredytu gotówkowego pozwoli obliczyć Ci, ile odsetek będziesz musiał zapłacić bankowi. W teorii, bo w praktyce dużo ważniejszym parametrem jest RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, w której zawierają się wszystkie dodatkowe opłaty, np. ubezpieczenie kredytu, koszty obsługi kredytowej, opłata za przyznanie kredytu itp. Im niższe RRSO, tym lepiej dla Ciebie. Tani kredyt gotówkowy to taki, którego RRSO wynosi poniżej 8-9%. Wbrew pozorom, kredyty gotówkowe wcale nie muszą mieć o wiele większego oprocentowania niż np. kredyt hipoteczny – po prostu wnioskować tu można o niższą kwotę (ale za to kredyt może służyć dowolnym celom, a nie tylko mieszkaniowym).

Wniosek o kredyt gotówkowy – na jaki okres złożyć?

Zapewne składając wniosek o kredyt gotówkowy sam doskonale już wiesz, jak szybko chciałbyś się pozbyć zobowiązania. Zalecamy jednak, abyś zastanowił się nad tą kwestią dokładniej. Od okresu kredytowania zależy w głównej mierze (obok wysokości kredytu) wysokość miesięcznej raty. Czy jesteś pewien, że za rok będziesz w stanie płacić tak wysoką ratę, jak sobie wymyśliłeś? Zwróć uwagę, że w tym czasie może się wydarzyć dużo nieprzewidzianych sytuacji, na przykład utrata pracy lub wypadek. Być może lepiej więc, by okres kredytowania nieco wydłużyć, tak by zmniejszyć ratę. Optymalna jest sytuacja, w której umowa z bankiem zezwala Ci na wcześniejszą spłatę kredytu – wówczas możesz płacić mniejszą ratę, a część pieniędzy odkładać na koncie bankowym i po pewnym czasie po prostu pozbyć się zobowiązania w bezpieczny sposób.

Raty równe czy malejące?

Zwróć także uwagę, że spłacane przez Ciebie miesięczne raty mogą być równe lub malejące – w tym pierwszym przypadku będziesz płacić tę samą kwotę przez cały czas, a w drugim na początku będziesz płacić więcej, a na końcu – bardzo mało. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, każda opcja będzie też odpowiednia dla innej osoby.

Jak szybko potrzebujesz gotówki?

Warto też zastanowić się, jak szybko potrzebujesz gotówki. Niektóre banki potrzebują naprawdę dużo czasu na przeanalizowanie Twojego wniosku – czasem nawet miesiąc lub więcej. Zorientuj się dokładnie, jak szybko Twój wniosek będzie rozpatrzony zanim go złożysz.

materiał zewnętrzny
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content