30.07 (piątek) Koncert kameralny – „Teleman na Zamku Dzikowskim”

W ramach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej”, w piątek 30. lipca br., o godz. 19 tarnobrzescy dominikanie zapraszają na koncert kameralny, który odbędzie się na Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Dzięki życzliwości dyrekcji Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” po raz pierwszy przekroczy mury naszego sanktuarium i zagości w zabytkowych salach Zamku Dzikowskiego. Będzie to doskonała okazja usłyszeć utwory kameralne niemieckiego i francuskiego baroku, przeznaczone właśnie do wykonywania w komnatach zamkowych i pałacowych. Muzyka salonowa, którą usłyszymy w ramach koncertu, towarzyszyła książętom i arystokracji europejskiej w okresie baroku jako swoista rozrywka kulturalna. Spotykano się, aby wspólnie muzykować, grając i śpiewając w gronie najbliższych przyjaciół i zaufanych towarzyszy. W dobrym guście było, aby sam gospodarz posiadłości – książę czy hrabia – inicjował koncert, grając samodzielnie na jednym z popularnych w tym okresie instrumencie: flecie prostym, lutni lub violi da gamba. Niedościgłym wzorem dla wszystkich europejskich dworów tego czasu był pałac króla Francji, Ludwika XIV, który w Wersalu pod Paryżem sam przewodził orkiestrze grą na flecie prostym lub rozpoczynał pierwszy taniec, otoczony będąc nadworną arystokracją. Także na dworach polskich nasza szlachta starała się naśladować obyczaje francuskie i niemieckie, tworząc swoje lokalne pałacowe zespoły muzyczne, kopiując manuskrypty nutowe, zapraszając muzyków z zagranicy, by móc uczestniczyć w najnowszych europejskich trentach kulturalnych.

W czasie koncertu na Zamku Dzikowskim usłyszymy utwory na flet prosty i klawesyn wybitnego barokowego kompozytora niemieckiego Georga Philipa Telemanna, który pisał je dla europejskiej arystokracji, by mogła ona umilać swój czas muzyczną rozrywką w swoich pałacach. Jako kontrapunkt do niemieckiego stylu Telemanna usłyszymy muzykę francuskich kompozytorów – Jacquesa Martina Hotteterre oraz Signora Dietri.

Kompozycje tych barokowych, cenionych w swoim czasie na salonach kompozytorów, wykonają dla nas wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej – Katarzyna Czubek (flet prosty) oraz Adam Jastrzęski (klawesyn).

Koncert został zrealizowany dzięki dofinansowaniu budżetu Województwa Podkarpackiego oraz wsparciu sponsorów: Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Grupy Kapitałowej Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o.

info: organizator

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wasyl
1 miesiąc temu

Czy ten koncert jest tylko dla MUTANTÓW SZCZEPIONKOWYCH i jakie będą zasady na możliwość wzięcia w nim udziału / chodzi o wejścia ? ? Nikt nie pisze nic na ten temat .Czy będzie on na świeżym powietrzu w parku ?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content