Polski Ład. Co chcą zmienić w Tarnobrzegu za rządowe pieniądze?

Miasto Tarnobrzeg złożyło trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Obejmują one inwestycje polegające na budowie i przebudowie dróg, budowie farmy fotowoltaicznej i rewitalizację Placu Bartosza Głowackiego. Miasto wnioskuje o 62 mln 500 tys. zł.

– Przy wyborze projektów kierowano się zarówno priorytetami, jak i celami programu, którymi są m.in. pobudzenie aktywności inwestycyjnej, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju – informuje portal NadWisłą24.pl tarnobrzeski magistrat.

Finansowany ze środków unijnych Rządowy Program Polski Ład, czyli Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez samorządy. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i potrwa do 30 lipca 2021 roku.

  • Pierwszy wniosek złożony przez miasto Tarnobrzeg dotyczy budowy i przebudowy dróg w specjalnej strefie ekonomicznej, turystyczno – rekreacyjnej oraz centrum miasta.

Opis inwestycji: Pobudzenie aktywności inwestycyjnej miasta poprzez budowę i przebudowę dróg w trzech strefach miasta tj.: 7 dróg powiatowych o długości ok. 4,5 km oraz 7 dróg gminnych o długości ok. 3,9 km. Realizacja inwestycji zwiększy dostęp do terenów inwestycyjnych i turystycznych miasta, co przyczyni się do pobudzenia rozwoju gospodarczego i wzrost ruchu turystycznego w mieście i w regionie oraz poprawi warunki życia mieszkańców. Zadanie jest komplementarne z projektami zrealizowanymi w trzech strefach miasta, które uzyskały dofinansowanie z RPO oraz FDS.

Wartość inwestycji: 37 500 000,00 zł

  • Drugi wniosek dotyczy wsparcia zrównoważonego rozwoju poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii

Opis Inwestycji: Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 3,5 MW, wymiana wszystkich nieefektywnych energetycznie opraw w mieście (ok. 5 tysięcy szt.) na oprawy LED, montaż systemu zarządzania energią oraz zakup samochodu ratowniczego do gaszenia ogniw fotowoltaicznych. Farma produkować będzie prąd na potrzeby oświetlenia miasta i 48 jednostek org. miasta. Inwestycja ma na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, emisji CO2, obniżenie kosztów utrzymania miasta o ok. 1,5 mln zł rocznie oraz rozwój gospodarczy poprzez modernizację oświetlenia na terenach inwestycyjnych i strefach gosp. miasta

Wartość inwestycji: 20 000 000,00 zł

  • Trzeci wniosek zakłada rewitalizację rynku w mieście Tarnobrzeg poprzez rozwój zielono-błękitnej infrastruktury

Opis Inwestycji: Rynek to miejsce integracji lokalnej społeczności, koncentracji punktów gastronomicznych i podmiotów gospodarczych oraz miejsce startowe do głównych atrakcji turystycznych miasta m.in. Zamku Dzikowskiego z kolekcją dzikowską, kościoła dominikańskiego, terenów rekreacyjnych nad Wisłą i jeziorem. Realizacja inwestycji poprawi warunki życia i zdrowie mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych przez dostosowanie infrastruktury, wpłynie na rozwój gospodarczy, zlikwiduje wyspę ciepła przez wprowadzenie zieleni i elementów wodnych oraz przyczyni się do zatrzymania wody opadowej.

Wartość inwestycji: 5 000 000,00 zł

 

Subskrybuj
Powiadom o
47 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zuza
1 miesiąc temu

Mam nadzieję, że miasto dostanie te pieniądze i osiedle Borów będzie wreszcie oświetlone i doinwestowane (chodnik, ścieżka rowerowa itp). bo wygląda to jak po wojnie.

Jaro
1 miesiąc temu
Reply to  Zuza

Jak ktoś się w polach rolnych pobudował to niech nie wymaga tam zrobienia autostrady !!!
I tak za dużo tam jest robione w porównaniu ze starymi osiedlami w mieście

Dariusz nic nie potrafię
1 miesiąc temu

Czy na osiedlu Borów mieszkają Booraki ?

Justyna
1 miesiąc temu

Oby było więcej zieleni i mniej kostki na czerwonym placu

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Justyna

Najpierw betonowa na rynku za grubą kasę czyli położenie kostki betonowej na całym placu a teraz zieleń w ramach rewitalizacji – ciekawe ( tak to można w nieskończoność kasę mieszkańców wydawać ) ????
Szkoda kasy na pierd ..nie pomysły lokalnych miernot politycznych – ani grosza chociaż jestem mieszkańcem miasta , niech zapłacą ci co wybetonowali plac czerwony .

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  Justyna

Powrót do przeszłości i małe planty od strony zachodniej

Gość
1 miesiąc temu

Mam nadzieje że trzeci wniosek zostanie odrzucony w pierwszej kolejności !!! Głupszego pomysłu już urzędasy nie mogły wymyślić? Nic się nie uczą na własnych błędach. Jeszcze im bokiem nie wyszły nasadzenia wzdłuż Wisłostrady, Sikorskiego i Warszawskiej?! Powinni wrócić miastu za uschniete krzewy z własnej kieszeni to moze by ich nauczyło myslenia. Kiwłb tez powinien oddać za zakup choinki bez wierchołka. Uzasadnienie to już kompletna kompromitacja UM. Panie Bożek tak dla przypomnienia . W kraju rządzi PiS więc jak już się pan tak uparł aby tam coś zmieniać to proponuję wnioskować na zakup Kaprysu z przeznaczeniem na dom pielgrzyma . Proponuje też wnioskować o środki na odbudowę ratusza. Na krzaki, wolnobiegające kury i tęcze nad Bartoszem Głowackim (bo chyba jest zaplaniwana ?) pan od PiS-u nie dostanie. Może i dobrze… Będzie szansa ze tarnobrzeski rynek przeżyje resztę pańskiej kadencji. Może następca przewietrzy urząd i znajdą się pomysły na to najważniejsze miejsce w mieście.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Gość

A ja mam nadzieję że nie tylko punkt dotyczący rynku ale i pierd. .farma, bo i tak urzędnicy z tego co zaoszczędzą to sobie albo na podwyżki dla siebie albo na premię niby oszczędności przepierd…ą.
Drogi owszem a reszta popierd .pomysły aby tylko dostać i wydać aby sobie sukces przypisać i sukcesję na następną kadencję mieszkańca z Krosna i przybłędę z Dymitrowa załatwić.
Inwestorów nie ma , miejsc pracy nie ma i nic w tym temacie a pierd ..urzędnicy i miernoty polityczne z miasto chcą zrobić miejsce zabytków, muzeum, odpoczynku i relaksu chcą fundować LAS VEGAS.

Real
1 miesiąc temu

Pierwszy wniosek ma szanse, ale dwa kolejne według mnie są skazane na porażkę. Kryteriami są: pobudzenie aktywności inwestycyjnej, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju. Zadanie budowy farmy fotowoltaicznej i wymiany opraw oświetleniowych według mnie spełnia tylko ostatnie kryterium. Zresztą ten pomysł już przegrał w naborze do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, dwa razy. Zadanie budowy „zielono-błękitnej infrastruktury” na placu według mnie spełnia też tylko ostatnie kryterium. Budowa drogi wokół placu wraz z miejscami postojowymi i zasadzeniem drzew spełniałaby więcej. Zresztą kiedyś były planty, a że wymyślono rynek, to dlaczego teraz miałyby pójść pieniądze na powrót do plant? Co 20-30 lat będziemy zmieniać? Poza tym czy to są najważniejsze potrzeby miasta? Czemu nie ma wniosków dotyczących gospodarki odpadami albo społecznego budownictwa mieszkalnego?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Real

Bo tu jest tylko historyk a od takiego wymagać niewiele można, zwłaszcza jak jest to historyk specjalista z epoki kamienia łupanego.

radek
1 miesiąc temu

Nic nie dostaną Stalowa zgłosiła projekty na 200 mln więc wszystko pójdzie do nich

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  radek

To może napisz jakie ?? Gwarantuję że nie ma czegoś takiego jak rewitalizacja rynku, farma .
Ograniczeni intelektualnie lokalni politycy – tylko lans a o prawdziwych potrzebach ludzi nic – ani inwestycji ani nowych miejsc pracy , wszystko na pokaz .

wojto sando
1 miesiąc temu
Reply to  radek

brawo stalowka tam jest przyszlosc

Bozo
1 miesiąc temu

A oni dalej z tą farmą…. Skończcie się już ośmieszać

GOŚĆ
1 miesiąc temu

Co znaczy że plac Bartosza będzie miejscem startowym do atrakcji turystycznych miasta? Będą w tych nowych krzakach stały furmanki dla seniorów? Nie wystarczą te w miejscu po dworcu PKP dowożące ludzi na pociąg do Stalowej Woli?!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  GOŚĆ

Tylko popierdol…ludzie mogli wnosić o kasę na rewitalizację rynku ( placu czerwonego) , kur .a sprzedali udziały w PEC- u aby wybetonować ( zniszczyć zieleń, miejsca parkingowe zlikwidować aby kilka ohydnych budek drewnianych postawić ) .

Juliusz Cezar
1 miesiąc temu

Można było jeszcze złożyć projekt budowy nowego centrum komunikacyjnego miasta, łączącego w jednym miejscu dworzec PKP, PKS i MPK, wraz z zakupem przynajmniej kilku niskoemisyjnych autobusów oraz parkingiem dla podróżujących. No ale te zgłoszone projekty również nie są tragiczne, wierzę że się uda.

GOŚĆ
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

A mamy stare? 🙂

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Lepsze to niź porąbane : drugi i trzeci pomysł .
A tak to chyba cieszą się tam u góry , bo punkty nie spełniają kryteriów i są w istocie głupawe .

Brutus
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Juliusz Cezar – zaczynam Cie lubić. Skąd u ciebie taka metamorfoza? Czyżbyś wreszcie zrozumiał ,kto tak naprawdę nami rządzi? Chyba jednak nie, bo dalej chwalisz te nierozwojowe projekty.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Brutus

I ja jestem zszokowany – taka zmiana , widocznie malutkie światełko zamigotało a to już coś.

Damba Damba
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Centrum komunikacyjne? Komu to potrzebne? Na pewno nie tym kretaczom zarządzajacym komunikacja miejska w Tarnobrzegu.

Kasia
1 miesiąc temu

Tylko pierwszy jest rozsądny
Pozostałe watiwe jeżeli chodzi o rozwój miasta
Brak pomyslow na rozwoj że strony miasta ewidentny

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kasia

Takie to oto są obecne ” elity ” miasta ( nie brać tego dosłownie – elity).
Jak na widelcu widać że to są osoby ograniczone intelektualnie a co najgorsze żadnych wniosków nie potrafią wyciągnąć po poprzednich wnioskach – farma i szans na rozwój tego miasta nie ma .

Dorian
1 miesiąc temu

Co wam ludzie przeszkadza, że Tarnobrzeg ma chociaż jakąś namiastkę starówki?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Dorian

To urzędnikom przeszkadza , coś im nie pasi.

wojto sando
1 miesiąc temu
Reply to  Dorian

pomyslec ze miasteczko to bylo kiedys wojewodztwem

Alf
1 miesiąc temu

Wbrew pozorom trzeci punkt ma największe szanse bo jest najtańszy. Poprzednie edycje tych programów pokazały już chyba wszystkim jak wygląda wyrównywanie szans w wersji PISU. A wy łudzicie się tu jak małe dzieci

Dunad
1 miesiąc temu

Gdzie budowa nowych dróg, stare nie obejmują polskiego ładu, ktoś bimba i nawet nie ma projektów, dlaczego nie zgłoszono TDK, centrum komunikacyjnego, odbudowy MKS, PGZk, przecież te projekty leżą archiwum UM

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Dunad

Ale rządzi w mieście historyk a jemy po ch .j rozwój miasta – on zajmuje się przeszłością , w tym celu wykształcony więc ciągle zabytki, muzeum, kolekcja a po pracy potrzeba mu tylko czasami potrzebna rozrywka :zalewu , pierd….e nasadzenie które teraz plewią na Sikorskiego ( ale kur..porosły chwasty , kupa tego i chyba tirem trzeba to wywieść).
Chcieli historyka to pozostaje tylko historia .

GOŚĆ
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Żeby tylko historyk. Moim zdaniem prezydenci, większość rady i ich przewodniczący oraz klakierzy z urzędu to najzwyczajni żołnierze PO. Im gorzej w kraju i Tarnobrzegu tym lepiej dla nich i PO. Celowo są zgłaszane tak kiepskie projekty aby nie dostały dofinansowania bo nie mogą ich dostać. Ja już słyszę narrację Bożka przed następnymi wyborami. „My ciężko harowaliśmy tylko zły PiS nie dał nam pieniędzy.” Tak postępują bo mają gdzieś miasto i wiedzą że tarnobrzeskie czerwone pelikany to łykną. Na tarnobrzeski PiS-e też się zawiodłem bo powinni na sesji przedstawić swoje konkurencyjne projekty które miałyby poparcie w ministerstwach które będą dzielić środki. Powinny te pomysły popierać między innnymi senator Saganowska bo choć jest z wrogiego dla nas miasta to bez głosów z naszego miasta i powiatu nigdy w Senacie by się nie znalazła. Jeśli się mylę to już dziś zachęcam swoich ziomków aby nikt z Tarnobrzega na tą senator nie zagłosował nawet jeśli jest sympatykiem PiS. Ja już postanowiłem. Pokazuję czerwoną kartkę PiS. Podczas następnych wyborów zostaje w domu. Do pelikanów mam pytanie: Gdzie jest wasz poseł Poncyljusz przywieziony w teczce że stolicy. Co zrobił dla naszego miasta? Jeśli szczerze odpowiecie sobie na to pytanie to może też pozostaniecie w domu.

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  GOŚĆ

Zdejmij te różowe okulary i zobacz na otaczającą Cię rzeczywistość .Na razie negujesz wszystko i wszystkich. PIS w ramach tych programów wolał np. dać chyba 5 000 000 na remont jakiegoś rozlatującego się budynku po obozie koncentracyjnym z czasów II WW .W miejscowości o której nikt nie słyszał w kontekście obozów chyba w Braniewie. Poczytaj kto tam rządzi. Najmniej ważne dla rządu są treści zgłaszanych projektów ale kto tam rządzi. Zresztą popatrz na co Stalowa dostała chyba z 10 razy tyle co my to może coś z tego zaczniesz rozumieć.

GOŚĆ
1 miesiąc temu
Reply to  Alf

I bardzo dobrze ze Stalowa Wola dostaje tyle kasy. Po to w końcu głosowali na PiS żeby czerpać z tego korzyści. Tarnobrzeg niech czerpie od tego na którego postawił czyli posła Poncyliusza, europosła Tuska, Grodzkiego, Róży Tfum i sam nie wiem od kogo jeszcze., Może od Putina i Merkel. Na pewno nie od Kaczyńskiego 🙂

Alf
1 miesiąc temu
Reply to  GOŚĆ

Jednak z ciebie tępy pisdzielec. Nieudolnie próbujący ferment wprowadzać jak i cała ta twoja partia od lat dzieląca naród na lepszy i gorszy sort. Stąd prosta droga do państwa totalitarnego za jakie już i teraz uważają nas na Zachodzie i w Ameryce właśnie przez takie jak twoje komentarze i myślenie.

urna
1 miesiąc temu
Reply to  GOŚĆ

Dlaczego pozostawać w domu? Jak nie masz na kogo zagłosować, to lepiej oddać głos na kogoś z tych, którzy mają najmniejsze szanse. Brak głosu nic nie zmieni, za to głos na kogoś z małym poparciem będzie równocześnie głosem przeciw tym z dużym poparciem.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  GOŚĆ

Tarnobrzescy pisowcy to rasa grupa klakierów z rodowodem PZPR – stołki w radach są dla swoich, stanowiska pracy w urzędzie też są dla swoich – czyli program ” rodzina na swoim”
– a reszta to ch…j ich obchodzi jak oni kasę i dobrze płatną pracę mają .

nie polityk
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

PO-wcy byli lepsi?

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  nie polityk

Toż to samo – ten sam rodowód – PZPR.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  nie polityk

Przecież w TBG to to samo tylko tak dla pozoru podzielili się na różne partyjki ale tak naprawdę gdzie popatrzysz tam rodowód ( i potomstwo) z PZPR, SB, UB, Milicji, ORMO i TW ) a mieszkańcy tej mieściny udają że tak nie jest bo większość ( tych starszych) wstydzi się przyznać że że wypłynęła za komuny a potomstwo udaje że nie wie że ich starzy nigdy z tym wspólnego nie mieli.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  GOŚĆ

Sagatowska to popiera tylko swoich , resztę ma w du…e, patrz mleczasz, patrz kalineczka – …Jeśli chodź i St. Wolę to ona nawet nie wie co tam się dzieją ale fakt na kogoś kto rozpierd… fabrykę obrabiarek (tzw FUM) w Tbg to faktycznie tylko tarnobrzeski inteligencie może na nią głosować w że w Tbg jest spora takich to i głosują .

Mask Dunald
1 miesiąc temu

Zgłoszone projekty z drogami związane z bieżącym utrzymaniem dróg, to ja się pytam co miasto robi z pieniędzmi przeznaczonym na ten cel, że są w tak opłakanym stanie, czy przejadają to urzędnicy? Ktoś nas robi w bambuko!!! Miasto Tarnobrzeg w ogóle nie odrobiło lekcji z Polskiego Ładu, może lepiej gdyby mieszkańcy mogli zgłaszać za was Projekty. Projekty zgłoszone dramat. Dramat. Wstyd, że się nie przygotowało żadnego nowego projektu, wszystkie to buble, jak nie możecie to odgrzebicie stare z archiwum i zwaloryzujcie cenę najlepiej na rok 2022, tak by nie trzeba dokładać do biznesu. A teraz do roboty. Amen

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Mask Dunald

Tak przejadają :co roku podwyżki, premie oraz umowy zlecenia . Jakby bieli 50 mln Więcej w budżecie to i tak by się do tego dobrać z korzyścią dla siebie.

Wyliczanka
1 miesiąc temu

A ja czekam i czekam i czekam i chyba za życia mojego się nie doczekam aż się zajmą:

1) Drogą do promu (łata na łacie), od wielu lat nie remontowana, może nawet w ogóle.
2) Ul. Rusinowskiego, przy wieży ciśnień i stacji paliw (łata na łacie). Ulica krótka, ale nawet na nią nie ma kasy?
3) Terenem przy garażach w pobliżu lasu Kamionka. Nic nie poczyniono, aby dojazd do każdego garażu był… normalny.
4) Ul. Długosza, na Miechocinie (zdarty asfalt po jednej stronie ulicy).

Remonty w trakcie:
ul. Orląt Lwowskich (ślamazarne tempo prac).
ul. Mickiewicza , obok Urzędu Miejskiego (jak wyżej, niewiele się nie dzieje na placu budowy od wielu tygodni).

Zajmują się pierdołami, a nie faktycznymi potrzebami ludzi.

Sprawa
1 miesiąc temu
Reply to  Wyliczanka

Odnośnie drogi do promu, podobno nadzór budowlany nakazał wykonać na ul. Wiślnej frezowanie warstw nawierzchni, ułożenie warstwy wyrównawczej oraz przełożenie płyt chodnikowych z wyrównaniem i uzupełnieniem podłoża, w terminie do 31 grudnia 2021 r. Także w końcu powinny tam ruszyć jakieś roboty.

Fakir
1 miesiąc temu

Ciekawe jak po tej pożyczce z unii wzrośnie inflacja, już teraz jest drożyzna, a co będzie za lada moment benzyna po 8 zł, Chleb 10 zł …. Ale ludzie głupi tego nie wiedzą …

zombie covid
1 miesiąc temu

ruski wał

Lot nad kukułczym rozlewiskiem
1 miesiąc temu

polski ład zmieni nas w KRAJ RAD

47
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content