07-08.08 (sobota-niedziela) XXII edycja Jarmarku Dominikańskiego w Tarnobrzegu. Zobacz program

Stoiska rękodzielników i artystów, tradycyjne jadło, naturalne kosmetyki, zioła, prezentacje, koncerty… 7 i 8 sierpnia w Tarnobrzegu na placu Bartosza Głowackiego, odbędzie się XXII Jarmark Dominikański.

Chętnych do wystawienia się w Tarnobrzegu nie brakowało. W tym roku wystawców będzie ok. 80. Niektórzy przyjeżdżają na Jarmark od wielu lat, to już dla nich tradycja. Duża część to mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, ale też wielu z nich będzie musiało pokonać spore odległości ponieważ przyjadą m.in. z Bytomia, Sochaczewa, Skarżyska-Kamiennej, Lublina, Warszawy, Sosnowca, Częstochowy, czy Biskupic.

Będzie można podziwiać i kupić autorską biżuterię, ręcznie wykonywane bibeloty, zabawki, ubrania, oryginalne ozdoby, rzeźby i obrazy, a także ekologiczne kosmetyki, aromatyczne mydełka i sole, zioła i ich sadzonki. Nie zabraknie pachnących, tradycyjnych chlebów, miodów, wędlin, oscypków, czy obwarzanków. Pojawią się doskonałe regionalne wyroby piwowarskie i winiarskie.

Przyjadą także Koła Gospodyń Wiejskich, które zaserwują przepyszne domowe dania: pierogi, kapustę, jagodzianki, ciasta i wiele innych przysmaków. Odbędą się też prezentacje rzemieślnicze i artystyczne, np. pokaz wyplatania z leszczyny, haftu, czy tradycyjnych ludowych strojów.

LASOWIACKIE AKCENTY

Organizatorzy zapowiadają też sporo lasowiackich akcentów. Swoje stoisko przygotuje Klaster Lasowiacki. Będzie można porozmawiać z jego członkami, dowiedzieć się, co to za inicjatywa oraz jak można do niej dołączyć.

Na stoisku prezentowane będą m.in. tradycyjne lasowiackie stroje i niepowtarzalne rękodzieło z motywami lasowiackimi. Także udział wielu wystawców z regionu jest efektem współpracy klastrowej.

MUZYCZNIE I FILMOWO…

Na Jarmarku nie może zabraknąć muzyki. Organizatorzy zaprosili kilkanaście zespołów ludowych z okolic, które będą grać, śpiewać i tańczyć już od wczesnych godzin popołudniowych. W sobotę wystąpią: Wojciech Woźnica, zespół Powiślanie z Koprzywnicy, Zespół Pieśni i Tańca Zaleszaki, Kapela Jaśki i Grębowianki.

Wieczór zakończy występ zespołu TADIRINDUM. To kapela grająca muzykę taneczną rejonu Podkarpacia, nagrodzona m.in. w Konkursie Stara Tradycja 2017 przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie.

Po koncercie zaplanowano pokaz filmu Podkarpackie to Ty. Fenomen Miejsca. Fenomen ludzi. Dokument promuje nasze województwo i fundusze europejskie. Występują w nim aktywni, przedsiębiorczy mieszkańcy naszego regionu, w tym tarnobrzeżanie. Pokaz ten zostanie zrealizowany w ramach wydarzenia Modne Podkarpacie. Moda na Fundusze organizowanego przez Justynę Wesołowską i Fundację GA MON.

W niedzielę na jarmarkowej scenie wystąpią Ługowianki z Tarnowskiej Woli, Miejska Orkiestra Dęta z Tarnobrzega, Zespół Śpiewaczy Ocicanki, Facelia z Wierzchowisk, Zespół Ludowy Cyganianki, Kapela Lasowianka z MDK ze Stalowej Woli. Wieczór zakończy występ zespołu SLAVIA DIXIELAND BAND, który zaprezentuje energetyczny jazzowy i swingowy repertuar.

PROMOCJA SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID – 19

Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja promocji szczepień przeciwko Covid-19. Przed Urzędem Miasta stanie namiot, w którym chętni będą mogli wykonać szczepienie, a dla wszystkich, którzy zdecydują się na ten zabieg właśnie podczas jarmarku organizatorzy przygotowali nagrody.

Stoiska będą czynne od godz. 10.00. Organizatorzy proszą wszystkich uczestników o zachowanie bezpiecznych odległości oraz dezynfekcję dłoni.

TADIRINDUM

Kapela gra tradycyjną muzykę taneczną rejonu Podkarpacia, a swoją nazwę wzięła od słów skocznej poleczki „Kto chce ładną żonkę mieć? O, no, no, tadirindum. Do Rzeszowa po nią jedź”. Repertuar pochodzi głównie od Władysława Piroga ze Słonnego oraz Kapeli Sowów z Piątkowej. Kapela jest laureatem Konkursu Stara Tradycja 2017 przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie. W 2017 zespół nagrał płytę „Tadirindum oraz Janina Obirek” w ramach projektu „Akademia Wiedzy Koniecznej – nowe oblicze szkoły jako Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji”. Kapela koncertuje w kraju i za granicą m.in. Festiwal Rozstaje w Krakowie, Festiwal Folkowisko w Gorajcu, Polska Eire Festiwal w Irlandii i wiele innych. W czasie potańcówek uczestnicy są animowani poprzez wprowadzanie licznych zabaw i tańców ludowych, przypominając zarazem zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.

Skład: Paweł Iwan – cymbały rzeszowskie, śpiew; Konrad Ozimek – skrzypce; Katarzyna Chodoń –baraban, śpiew i tańce; Arkadiusz Szałata – basetla, harmonijka ustna, tańce i śpiew.

SLAVIA DIXIELAND BAND

Grupa w repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego ery swingu. Wzoruje się na stylu nowoorleańskim reprezentując kierunek jazzu tradycyjnego, będący syntezą bluesa, ragtime’u i spirituals. Zespół działa od 1999 roku przy GOK w Niebylcu. W repertuarze posiada standardy jazzu tradycyjnego ery swingu, transkrypcje muzyki ludowej i popularnej. Wzoruje się na stylu nowoorleańskim reprezentując kierunek jazzu tradycyjnego, będący syntezą bluesa, ragtime’u i spirituals. Zespół koncertuje w całym kraju, m.in. w klubach jazzowych, brał udział w „Podkarpackiej Jesieni Jazzowej,” „Wieluńskich Spotkaniach Tradycjonalistów Jazzowych”, „Zaduszkach Jazzowych”, w Kolbuszowej, Iwoniczu Zdroju, Bóbrce i wielu innych. W 2019 zespół otrzymał od Marszałka Województwa Podkarpackiego nagrodę za całokształt działalności i osiągnięcia w dziedzinie kultury.

info: rd

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Odyseusz
1 miesiąc temu

Czy kiełbaska z grilla w nagrodę będzie warta więcej niż potencjalnie nasze zdrwoie czy też życie ???

kłamcy szcz4pionkowi.jpg
Kowid
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

uwaga czubek w natarciu,uwaga czubek w natarciu ,uwaga czubek w natarciu

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  Kowid

Nie czubek tylko CZŁOWIEK MYŚLĄCY i chcący dotrzeć do tych by nie brali udziału w eksperymencie .

Kowid
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

uwaga czubek w natarciu,uwaga czubek w natarciu,powiedz lepiej ,że się boisz igły,BUHAHAHAHAHAHA

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  Kowid

MUTANTY SZCZEPIONKOWE to te osoby lecące na hulajnogi od dr Mengele – Ekonoma , nie myślący perspektywicznie , co będzie dalej z moim zdrowiem a przy KONOWALE podpisujący na siebie wyrok śmierci , bo judzsae szczepionkowi za NIC nie odpowiadają .

Maria
1 miesiąc temu

Program tak monotonny że zniechęca do wyjścia z domu.Ja rozumiem że to targi rękodzieła,ale jakby ktoś chciał dłużej pobyć to ile wytrzyma przyśpiewki ludowe? Trzeba szybko przejść przez stoiska,kupić to co komu pasuje i uciekać.Bo słuchać na dłuższą metę się nie da,nie mówiąc już o zainteresowaniu młodych.

wasyl
1 miesiąc temu
Reply to  Maria

Młodzi i tak nie przyjdą oni zapatrzeni w smartfony i pierdoły na nim pokazane .

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content