Tarnobrzeg: Zmiana na stanowisku dyrektora Miejskiej Biblioteki

Monika Sadkowska, od 34 lat zawodowo związana z biblioteką publiczną w Tarnobrzegu, objęła funkcję pełniącej obowiązki dyrektora tej placówki. Dotychczasowa dyrektora MBP – Stanisława Mazur, przeszła na emeryturę.

Formalnie zmiana na stanowisku kierującego Miejską Biblioteką Publiczną im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu nastąpiła z dniem 28 sierpnia 2021 r., po odwołaniu z dniem 27 sierpnia dotychczasowej dyrektor (na wniosek jej samej, w związku z przejściem na emeryturę).

Oficjalnie powitanie p.o. dyrektor MBP i pożegnanie dotychczasowej dyrektor odbyło się w poniedziałek, 30 sierpnia. Prezydent Tarnobrzega dziękując Stanisławie Mazur nie szczędził miłych słów, dziękując za lata poświęcone pracy w tej miejskiej placówce. Stanisława Mazur z biblioteką publiczną – do 1999 r. wojewódzką, po reformie administracyjnej miejską – związana była od roku 1978. Ostatnie 36 lat kierowała biblioteką, zajmując stanowiska kolejno, zastępcy dyrektora, p.o. dyrektora i wreszcie od 7 października 1999, nieprzerwanie do teraz, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu. Przez ten czas MBP przeszła kolosalną przemianę. Pełna komputeryzacja zbiorów i procesów bibliotecznych, na bieżąco uzupełniany w nowości wydawnicze księgozbiór, bardzo bogata oferta pracy z czytelnikami oraz funkcjonalne lokale biblioteczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt biblioteczny, komputery oraz wykwalifikowana kadra – tak dziś wygląda Miejska Biblioteka Publiczna. Oficjalnie kierowanie placówką objęła od teraz Monika Sadkowska, której prezydent miasta powierzył pełnienie obowiązków dyrektora MBP.

Monika Sadkowska ukończyła studia magisterskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, kierunek bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna. Jest również absolwentką studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu pracuje od 34 lat, w tym 23 lata na stanowiskach kierowniczych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w różnych działach biblioteki, m.in. w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym ówczesnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, od 1999 do 2016 roku kierowała wielofunkcyjna Filią nr 1 MBP, a do chwili obecnej Działem Udostępniania Zbiorów, Informacji i Promocji. Nadzorowała pracę agend i fili bibliotecznych, organizowała i koordynowała przebieg wielu akcji czytelniczych i wydarzeń kulturalnych. Współtworzyła i koordynowała realizację projektu „Wszystkie drogi prowadzą do książki”.

Za swój sukces zawodowy uznaje organizację i rozwój Filii nr 1 MBP, zwłaszcza w zakresie bogatej w formy promocji czytelnictwa, jak również wieloletniej działalności prowadzonej na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Była inicjatorem wielu spotkań, koncertów, warsztatów, pokazów dla osób niewidomych i słabowidzących. W 2008 roku została uhonorowana odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej, legitymuje się również Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Współczesna biblioteka, jej zdaniem, nie może stać w miejscu. Funkcjonowanie biblioteki musi się zmieniać, rozwijać w oparciu o najnowocześniejsze standardy bibliotekarstwa publicznego i unowocześniać wraz z nowymi tendencjami i oczekiwaniami swoich użytkowników. Stale dążyć aby być przyjazną, otwartą, atrakcyjną czyli potrzebną i ważną dla lokalnej społeczności. Pełnić rolę centrum udostępniania zbiorów, informacji, ochrony lokalnego dorobku kulturowego i aktywizacji kulturalnej otaczającego ją środowiska. Być miejscem spotkań, integracji środowiska, promocji książki i czytelnictwa. Merytoryczna, dbająca o budowanie efektywnego i współpracującego ze sobą zespołu mającego wpływ na rozwój biblioteki.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wazelina Nivea
11 miesięcy temu

Ale pierdołami się Darek zajmujesz tak wiem zaraz powiesz człowiek zajmij się zarządzaniem pozyskiwaniem inwestorów a nie na okrągło emerycko kawiarnianymi pląsami

mówca
11 miesięcy temu
Reply to  Wazelina Nivea

Nasz prezydent mówi o sobie ,że jest mówcą ? Tak ale tylko do określonego kręgu szkolnego. Jako włodarz miasta mówi tak ,że nie da się słuchać tych stwierdzeń i komentarzy. Styl na poziomie Pcimia , nie obrażając Pcimia.

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Wazelina Nivea

Jak najdalej od zarządzania – jego wizja, koncepcja ” miasto podwodne z tunelami nad lub pod zalewem tylko około 100 tys kosztowała mieszkańców.

Sabina
11 miesięcy temu

Cudownie, że Pan Prezydent znalazł czas na to by osobiście móc uczestniczyć w tym wzruszającym wydarzeniu. Tak trzymać, Panie Prezydencie!

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Sabina

Do roboty się nie nadaje to tylko impreski pozostały – ot tylko tyle.
Lepiej niech tak trzyma – tylko impreski , wystarczy mieszkańcom miasto podwodne z tunelami ???? Ha Ha Ha,.,..,
Jego koncepcja , wizja tylko kosztowała 100 tys. – Ha, Ha, Ha.

Bozo
11 miesięcy temu

Zmiana dyrektora. Ok spoko, ale po co tam Bożek zawitał? Czyżby to takie super ważne wydarzenie dla miasta? Weź się dziadek za robotę w końcu. Do albumu zbierasz te zdjęcia?

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Jak po co ??? Tam szuka wizji . Przeczytał Juliusza Werne i jest miasto podwodne z tunelami. Przeczytał chyba także Żeromskiego i zapewne z stąd wizja ” szklanych domów ” z tunelami , bo jak turyści mieli by podziwiać to miasto podwodne i tunele jakby były całe z betonu ???
Nauczyciel historii najwyraźniej zapragnął być jeszcze pisarzem na stare lata, bo innego wytłumaczenia nie ma ,(no chyba że w łepetynie coś szwankuje ale po co w takim razie był w bibliotece ??? – tego zapewne on sam jeszcze nie wie ???

Bozo
11 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Ej zapomniał o torcie na tą okazję. Bo wszędzie z tortami przychodził w pierwszym roku swojej kadencji. Chyba cukiernia olała jego zamówienia. W sumie nie dziwię się. Jakbym robił torty to bym odmówił. Nie doił bym podatników tak bezczelnie pomimo że mógłbym zarobić. To się nazywa honor i służenie społeczeństwu panie Bożek. No chyba że to jest Panu obce

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Bozo

A tam – to zdjęcia oficjalne , dla motłochu tarnobrzeskiego a nieoficjalnie ?? Oho ho ? Ciekawe czy taż była specjalna premia ( zwyczajowa) w związku z przejściem na emeryturę ( tak jak w ubiegłym roku).????

obywatel
11 miesięcy temu

Od imprezy do imprezy ( a z pożegnania zdjęć brak – tego nieoficjalnego – dlaczego ???).
Kapitan NEMO chce budować podwodne miasto z tunelami na lub pod zalewem ale tego on sam jeszcze nie wie , (zapomniał o NAUTILUSIE w koncepcji swojej ) a jak tam się dostanie Kapitan z załogą ( Julcio cezio) do tego miasta ?? tego też jeszcze nie wie on sam ( i Julcio cezio też) .
Mieszkańcy czekają na pierwsze zdjęcia burmistrza- Kapitana NEMO z odbioru robót miasta podwodnego z tunelami – jakby nie było już sama koncepcja ( 100 tys.) jest warta odbioru z nieodzownymi zdjęciami oczywiście .

Bolek
11 miesięcy temu

Podziękowanie dla dyr.biblioteki po ponad 30 latach pracy przez Prezydenta jest gestem godnym pochwały i uznania i nie widzę nic w tym niestosownego.Warto doceniać ludzi którzy prawie całe zawodowe życie przepracowali w tej instytucji

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Tu rzecz nie o geście , rzecz o lansie i fotkach przy sposobności.
Ludzie odchodzą z pracy na emerytury ale żeby od razu sensację z tego robić i sposobność do fotki medialnej – ot coś nie tak .

obywatel
11 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Ty lepiej zorientuj się czy przypadkiem zwyczajowo jak w ubiegłym roku nie było premii ekstra w związku z przejściem na emeryturę ???
Tak na marginesie , burmistrz powinien wypożyczyć powieść ” Czerwony błazen” a ty nie omieszkam poczytać towarzyszu Bolesławie !!!

Imię
11 miesięcy temu

Daro nie ośmieszaj się

obiektywny
11 miesięcy temu

Łomatko!!! Znowu hejt na el. Presidento. Coby nie zrobił to zawsze źle. Wszak biblioteka to miejsce ważne dla miast, dla kultury, dla ludzi, dla dzieci.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content