Lasy Zwierzyniecki i Jasień będą w końcu skutecznie chronione? W magistracie odbyła się konferencja prasowa (zdjęcia i video HD)

Projektowi uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Zwierzyniec i Jasień”, poświęcona była dzisiejsza konferencja prasowa w tarnobrzeskim magistracie.

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, Nadleśnictwo Nowa Dęba zarządzające tym terenem w imieniu Lasów Państwowych, będzie musiało znacznie ograniczyć intensywną gospodarkę leśną, prowadzoną na tym obszarze.

Projekt uchwały przygotowanej przez byłego radnego Witolda Zycha a złożonej do Biura Rady Miasta,  zakłada m.in. odstąpienie od realizacji zadań z zakresu użytkowania rębnego w drzewostanach w wieku powyżej 70 lat, odstąpienie od rębni gniazdowych i zachowanie drzew o charakterze pomnikowych, drzew dziuplastych aż do ich naturalnego rozpadu. Ponieważ jest to obywatelska uchwała ustawodawcza, aby trafiła pod obrady Rady Miasta, potrzebna była odpowiednia ilość podpisów zebranych wśród mieszkańców miasta.

Oprócz wymaganej liczby podpisów, projekt uchwały uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Negatywnie do tych planów odniosło się zaś Nadleśnictwo Nowa Dęba. Kolejną  opinię wystawią członkowie komisji złożonej z radnych, której posiedzenie z udziałem m.in. Nadleśniczego Nowej Dęby odbędzie się jutro, tj. we wtorek 14 września br.

Zachęcamy do odsłuchania wypowiedzi Janusza Wepsięcia ze Stowarzyszenia Wolne Rzeki, który w pigułce przedstawił rys historyczno –  przyrodniczy Lasu Zwierzynieckiego (od 18:00)

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
71 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Odyseusz
10 miesięcy temu

Kpina aby nadleśnictwo w Nowej Dębie wycinało lasy pod Tarnobrzegiem. Przecież pod nosem maja wielkie połacie lasów ale po co wycinać tam skoro można rabować na innym terenie. Co do miasta, to ewidentnie widać że jest zarządzane przez nieudolnych urzędników, skoro nie mogą sobie poradzić z zwykłym prowincjonalnym nadleśniczym !!!

Neltah
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Jak słyszałeś na konferencji ,ten nowy porządek wprowadzili zaraz po wojnie za czasów stalina. Państwo przejmowało majątek. Wielka degradacja zaczęła się dość późno, bo w 2013 ,wtedy nadleśnictwo zaczęło wyrąbywać las jak własny, ale nie udało sie sprawy załatwić aż do teraz po dużej batalii.

Ten z rowerem
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Do miłościwie nam panującego Prezydenta Miasta Tarnobrzega Sz. P. Dariusza Bożka W N I O S E K W związku z planowaną budową drogi rowerowej z Tbg do cmentarza w Sobowie wnioskuje co następuje: Aby droga wykonana była z kostki, najlepiej fazowanej (ściętej na krawędziach). Działa jak tarka, spowalnia jazdę i wymusza większa pracę mięśni z korzyścią dla rowerzysty, zwłaszcza sprawnego, młodego Aby kostka była nierówno ułożona. Dobrze będzie rowerem „huśtać”. Aby były na niej krawężniki poprzeczne, przecinające drogę rowerową (krawędzie dróg podporządkowanych) Aby ww krawężniki były wyższe lub niższe niż drogi rowerowe (wskazane wstrząsy dooopci i przy okazji roweru). Na tyle wysokie, że spowodują scentrowanie kół rowerów szosowych z wąskimi oponami. Konieczność centrowania kół rowerowych to praca i zarobek dla serwisów. Aby na drogach rowerowych znajdowały się pokrywy kanalizacyjne Aby te pokrywy wystawały ponad powierzchnie drogi rowero (będzie znakomity tor przeszkód umożliwiający jazdę slalomem) Aby były montowane żółtego koloru płytki wstrząsowe . Takie się w Tbg montuje przy drogach poprzecznych przecinających drogi rowerowe (skrzyżowania).Korzyść bo jak rowerzysta uśnie na siodełku (huśtanie/ululanie jak do snu, na kostce nierówno ułożonej), to przynajmniej wstrząsy go obudzą. Aby drogi były wąskie na tyle, coby tylko jeden rower się zmieścił. Drugi rowerzysta jadący pod… Czytaj więcej »

fach
10 miesięcy temu
Reply to  Ten z rowerem

Mistrzu, chylę czoła 🙂

Ten z rowerem
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Dzienki:-) za docenienie mojego wniosku. Wkleiłem go pod postem Odyseusza. Sorry Odyseuszu, ale chciałem, aby był widoczny na początku poruszanego tematu.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ten z rowerem

Czyli Mistrzu ma być tak jak do tej pory za panowania burmistrza plus parę gratisów ???

Tenet
10 miesięcy temu
Reply to  Ten z rowerem

Taki wniosek pewnie by uwzględnili. Bo wniosku o wydanie zarządzenia o wykonywaniu asfaltowych ciągów rowerowych nie chcieli rozpatrzeć pozytywnie. I tak nowe ciągi rowerowe w mieście dzielą się na dwa rodzaje: asfaltowe dla turystów nad Jeziorem oraz kostkowe dla mieszkańców na osiedlach.

rowerowy
10 miesięcy temu
Reply to  Tenet

A w programie wyborczym rozwój infrastruktury dróg rowerowych. To jest rozwój infrastruktury dróg rowerowych:
https://www.youtube.com/watch?v=Rio9-0Dlixs
Ale to Bytom, nie Tarnobrzeg.

Lucas
10 miesięcy temu
Reply to  rowerowy

Co jak co, ale to, że na Mickiewicza nie zrobiono przy remoncie jakiegokolwiek szlaku rowerowego od Wisłostrady do Kochanowskiego, to jest porażka.

Ten z rowerem
10 miesięcy temu
Reply to  rowerowy

To Bytom a nie pipidówka jak Tarnobrzeg. Linie na jezdni żółte bardziej widoczne niż białe. Jest zawsze jeden problem, kiedy spadnie śnieg to ani białych, ani żółtych nie będzie widać. Droga dla rowerów świetnie wkomponowana w ulicę.

Rowerzysta
10 miesięcy temu
Reply to  Ten z rowerem

Skoro nie można tworzyć porządnej infrastruktury rowerowej, to chociaż te chodniki pieszo-rowerowe, bo tym to w rzeczywistości jest, powinny być znakowane jako nieobowiązkowe dla rowerzystów. Po niedawnej noweli Prawa o ruchu drogowym jest to bardzo proste.

Ten z rowerem
10 miesięcy temu
Reply to  Rowerzysta

Otóż to. Po tym co w Tbg się wymodziło, czasem nie da się jeździć. Zawsze powinna być alternatywa. Chce jechać po kostce to jadę a jak nie chce to jadę asfaltem.
Tak poza tym to w Tbg, odnoszę wrażenie, nikomu najwyraźniej nie zależy na przyzwoitych drogach rowerowych.

Rowerzysta
10 miesięcy temu
Reply to  Ten z rowerem

Parafrazując co napisał Tenet, widocznie na przyzwoitą infrastrukturę rowerową mogą liczyć tylko turyści nad jeziorem. Przydałaby się jakaś petycja tarnobrzeskich rowerzystów o uczynienie chodników pieszo-rowerowych w mieście nieobowiązkowymi dla rowerzystów. Jak urząd nie chce tworzyć normalnych dróg rowerowych poza jeziorem, to niech chociaż da wybór rowerzystom czy chcą jechać po takim chodniku, czy po jezdni.

rowerowy
10 miesięcy temu
Reply to  Rowerzysta

Taka petycja to nie w Tbg. Ludzie nie protestują przeciwko podwyżkom za wodę i ścieki, to i nie zaprotestują przeciw polityce „rowerowej” gminy.

Ten z rowerem
10 miesięcy temu
Reply to  Rowerzysta

Moje zdanie takie: ani Urząd Miejski ani Prezydent nie słucha głosu ludu.

Tomek
10 miesięcy temu
Reply to  Ten z rowerem

Realizacja programu wyborczego słabo idzie, to co dopiero z postulatami mieszkańców?

dziadek gruz
10 miesięcy temu

wycieli co chcieli ,obwodnica przez srodek Zwierzynca i co oni teraz chca chronic ?

wasyl
10 miesięcy temu
Reply to  dziadek gruz

Tak źle jeszcze nie jest , cudów nie ma , można chronić to co zostało i ZAKAZAĆ JEŹDZIĆ QUADAMI , MOTOCYKLAMI A OSTATNIO SAMOCHODAMI , bramy wjazdowe otwarte / szlabany / lub objeżdżane bokiem szlabany / nowe wjazdy / . Zrobić ODPOWIEDZIALNEGO za porządek , tam gdzie są biby młodzieżowo- dorosłe . Niektórzy nie potrafią DOJŚĆ na plac i wiaty ogniskowe tylko muszą jechać z dpami samochodem , nie zważając na spacerujących . Jeśli park to bez pojazdów .

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  wasyl

Najlepiej TBS – nabył doświadczenie nad zalewem i przy nasadzeniach.

Roman
10 miesięcy temu
Reply to  dziadek gruz

Bez przesady

Witold Zych
10 miesięcy temu

Dziękuję redakcji nadwisla24.pl za poinformowanie mieszkańców Tarnobrzega o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej dotyczącej ustanowienia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Lasy Zwierzyniec i Jasień. Chciałbym uprzejmie poinformować, że jako Pełnomocnik Komitetu w którego skład, co ważne weszli wszyscy byli prezydenci miasta Stanisław Żwiruk, Jan Dziubiński, Norbert Mastalerz i Grzegorz Kiełb nie zostałem na obecną chwilę tj. godz. 18: 00 poinformowany o miejscu i czasie Komisji Rady Miasta o której jest mowa na tej konferencji. Również nie zaproszono mnie, ani żadnego członka Komitetu na dzisiejszą konferencję prasową, co wydawałoby się, jak najbardziej stosowne. Inaczej wygląda sprawa z jutrzejszym posiedzeniem Komisji RM. Zgodnie z UCHWAŁA NR LXV/699/2018 RADY MIASTA TARNOBRZEGA z dnia 18 października 2018 r. w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej o takim posiedzeniu Pełnomocnik Komitetu powinien być poinformowany. 4. Projekt uchwały, wraz z uzasadnieniem oraz wymaganymi Statutem Miasta opiniami, Przewodniczący Rady Miasta kieruje na posiedzenie właściwej komisji Rady Miasta celem zaopiniowania, a następnie wprowadza do porządku obrad Rady Miasta Tarnobrzeg. 5. O terminie posiedzenia, o którym mowa w § 8 ust. 4, Przewodniczący Rady Miasta informuje Pełnomocnika Komitetu. 6. Pełnomocnik Komitetu oraz jego Zastępca mogą zabierać głos na posiedzeniu komisji oraz sesji Rady Miasta w sprawach dotyczących projektu uchwały, w szczególności przedstawiając jego założenia i uzasadnienie.… Czytaj więcej »

Bozo
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

Jest taki gościu. Pseudonim „Juliusz Cezar”. On się zaraz tu udzieli i wszystko wytłumaczy

Witold Zych
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

Przed chwilą otrzymałem telefon on pracownika RM, który po interwencji prezydenta poinformował mnie o posiedzeniu Komisji w dniu jutrzejszym o godz.13:00 w Domu Kultury.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

Szybki ten Julcio Cezio !

Plebejusz
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

Czyli urzędnicy jednak czytają NW24. Kto wie, może i Pan Prezydent?

urzędnik
10 miesięcy temu
Reply to  Plebejusz

Czytają bo niby skąd mieli by wiedzieć co się dzieje w mieście, o czym się mówi i jak dyskutuje się o ich pracy. Wierzcie mi, że wielu porządnych urzędników krew zalewa widząc co kierownictwo urzędu wraz z rządzącym(nie Dariuszem) prezydentem wyprawiają.

Piotrek z gospodarczo - komunalnego
10 miesięcy temu
Reply to  urzędnik

a my sobie wódeczke pijemy i nikt do Nas na wydział nie zagląda nie jest tak źle nie ma co narzekać

Urzędnik
10 miesięcy temu

Dadsj do tego grona naczelnik wydzialu od inwestycji Ciągle zajeci dls mieszkańców bo są na przecinaniu wstęg za każdy odcinek inwestycyjny liub na konferencji prezydenta

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  urzędnik

A ilu mieszkańców ??? I te porąbane wizję, farma, park linowy, nasadzenia , miasto podwodne, płatne parkingi idt.
Teraz zdegenerowana ” władza” podpina się pod pomysł Zycha aby ogłosić sukces bo z nimi cienko oj cienko.

Och
10 miesięcy temu
Reply to  urzędnik

I jak sa traktowani tzw nie swoi urzędnicy.

Neltah
10 miesięcy temu
Reply to  urzędnik

Kiedyś czytali tylko tarnobrzeg.info ,ale gdy się okazało że tam jest tylko kilku potulnych urzędników a cała reszta się wyprowadziła, to musieli tu zacząć zaglądać gdzie przebywa większość mieszkańców tego miasta.

Tarnobrzezanin
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

SZANOWNY PANIE. ZYCH, – w imieniu swoim I mieszkancow – DZIEKUJEMY.!!!

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

No to komitet ??? Jest się czym chwalić oj ? Jajecznica- helikopter, łapówka- kopertą, ten co sprzedał co się dało – mlekuś, I ten od placu czerwonego który obecny burmistrz chce rewitalizować naradzić drzew, zielni bo wcześniejszy prawie wszystkie drzewa z rynku wyrąbał .
Dobre – grabarze miasta założyli komitet, pozują na świętych teraz a to diabełki .

Witold Zych
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Sukcesem nie jest skład Komitetu, ale fakt , że wokół tej inicjatywy udało się zjednoczyć wiele osób z rożnych środowisk społeczno-politycznych. To pierwsza obywatelska inicjatywa uchwałodawcza i należny się cieszyć z tak dużej aktywności tarnobrzeżan w tej sprawie. Jednak możemy coś dobrego wspólnie zrobić dla naszego miasta.

Bozo
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

Z całym szacunkiem do Pana bo wiem że Pan robi coś dobrego ale cała reszta uczestniczy w tym do zwyklego lansu i poprawy swojego wizerunku w opinii publicznej. A ktoś taki jak Kiełb nie powinien się w ogóle tam znaleźć. Jego obecność tylko źle działa wizerunkowo na tą akcje

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Bozo

Pewnie że tak – jak można się zadawać z takim ??

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Witold Zych

Tylko nie wiem Panie Zych czy to sukces : skład komitetu ???
Urzędowali to mieli w d… ten las a teraz się obudzili oj coś tu śmierdzi a czas zapisała , wybory niebawem ?
Czymś trzeba się pochwalić ale jak nie ma czym bo pomysłów brak to się podpinają .
Przywykli do wpływu kasy co miesiąc na konto za nic – czy warto zadawać się z nimi ???

Prosiak
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Maja pęd do koryta. Koryto w Urzędach Miast, na stanowiskach radnych to niezłe koryto, zwłaszcza Burmistrzów, Prezydentów.

Imię
10 miesięcy temu

Darek proponuje sporządzić odezwę skierowaną do samego siebie że nie będę szkodził mieszkańcom osiedla Miechocin przez to że rozkopałem im drogę Długosza zostawiając same głębokie doły.Wstydziłby się twoim urzędnikom się nie dziwię bo oni dla kasy a ty ideowiec rozumiem drzewa są ważne ale ludzie ważniejsi droga rozj….a prawie rok a ty wstęgi odczyty emeryt wstydu nie masz dzieci przychodzą na plac zabaw starsi ludzie muszą po dołach dreptać ludzie wstydzą się za ciebie

Jola Cezarowa
10 miesięcy temu

Wspaniały przykład wzorowej współpracy władz ze stroną społeczną. Najlepsza kadencja w historii miasta dla Zwierzyńca. Merytoryczna krytyka niezadowolonych nic nie zmieni.

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Jola Cezarowa

Kolejna osoba na etacie w UM wychwalająca pod niebiosa nieudaczników z magistratu. Uważaj bo z tego zachwytu jeszcze dostaniesz permanentnego orgazmu;)

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Jak nie ma kto chwalić , chwalą się sami i to w trzech postaciach jak ???

Ewa
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Jola Cezarowa użyła sarkazmu 😀

Odyseusz
10 miesięcy temu
Reply to  Ewa

To nie wygląda na sarkazm

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ewa

A skąd ty o tym wiesz ??
Czyżby ci powiedziała ???

fach
10 miesięcy temu
Reply to  Ewa

Jak dla mnie po samym nicku widać, że sarkazm. A ostatnie zdanie według mnie przesądza 🙂

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Jola Cezarowa

Ha, ha ha – las wycięty przez burmistrza i nadleśnictwo – faktycznie popisali się urzędasy miejscy , zaiste powód do dumy .
Jak najlepszą kadencja to po kiego park robić jak tak dobrze ???
Jolu weź tam pogoń Julcia Cezia – pytania tu są , jest wyglądamy na tym forum a tu nic , czyżby z roboty zrezygnował ??
Podpowiedź , który to ten Julcio na zdjęciach ???
Czy załapał się na którejś fotce ???
No weź nie bądź JĘDZĄ , daj cynk.

Krytykant
10 miesięcy temu
Reply to  Jola Cezarowa

Masz rację krytyka nic nie zmieni. UM nie reaguje na krytykę.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Krytykant

Bo mają ją gdzieś , władza wie lepiej ?? Ha ha ha.

obywatel
10 miesięcy temu

Aha – to jest ten plac Surowieckiego , jakiś dziwny pod dachem , z biurkiem, fotelami.
Julcio Cezio – gdzie jest taki plac w Tbg ???
Namawiasz ludzi aby przyszli na plac a tu co ?????

Niech żyje Tarnobrzeg!
10 miesięcy temu

Oby się udało!!! W jedności siła.

obywatel
10 miesięcy temu

Lenin wiecznie żywy i propaganda pozostała co niektórym.

UM Tarnobrzeg
10 miesięcy temu

Juliuszu Cezarze jak to mozliwe ze minelo tyle godzin od zamieszczenia tego artykułu a ty nie zamiesciles jeszcze komentarza wychwalajacego nas? Spodziewaj sie jutro rozmowy na dywaniku w gabinecie naszego Prezydenta

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  UM Tarnobrzeg

Burmistrz nie zaprosił na spotkanie , nie pozwolił przyjść to i chyba zalewa kaca.
Taka okazja bezpowrotnie utraconą, nie będzie fotki ze znaną osobą i czym później się chwalić ???

Mieszkaniec Tarnobrzega
10 miesięcy temu

Panie Prezydencie, czasami zaglądam na tą stronę i to forum. Jedno Panu powiem proszę się nie przejmować tym wiecznym narzekaniem. Robi Pan swiętną robote dla miasta i proszę mi wierzyć dostrzega to coraz to więcej mieszkańców. Tak trzymać !

Jola Cezarowa
10 miesięcy temu

Brawo. W tej kadencji miasto odżyło. Jest budowana druga obwodnica, w końcu można opalać się w godnych warunkach nad jeziorem. A to dopiero początek zmian w kierunku miasta marzeń.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Jola Cezarowa

Ale to wszystko dzieło poprzedników ( kto zaplanował, plany zrobił) a kasą z dofinansowania chwalił się kalineczka to czym tu się chwalić.
To cudo nad zalewem to mieszkańcy spłacają w kosztach wody i o czym ta twoja śpiewka ????

fach
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nie łapiesz, że to sarkazm? 😉

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Sarkazm i Jola Ciężarowa . To z daleka pachnie Julcio Cezarem a w rodzinie jeden głos .

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  fach

Obawiam się ,że jednak nie

obywatel
10 miesięcy temu

To nie zaglądaj – nie pasi to po co ???

Ada
10 miesięcy temu

Chyba uchronią przed mieszkańcami Tarnobrzega. Widzieliście te zwały śmieci, odblokowane szlabany, rozjeżdżanie ścieżki?

Neltah
10 miesięcy temu
Reply to  Ada

Jakich godnych warunkach nad jeziorem? Mówisz o tej jezdni i chodniku? I to by było na tyle, ale rzeczy priorytetowe jak drogi dojazdowe ,szczególnie DLA ROWERÓW i parkingi nie zostały zrobione. Rowerem dojeżdżam po kamieniach! Obwodnicę robią, ale w jakim tempie? Po południami inwestycja stoi, pracownicy idą do domu ,nie ma drugiej zmiany. A zobacz jak w Stalowej Woli robili obwodnice, na dwie zmiany!

Roman
10 miesięcy temu
Reply to  Neltah

Szkoda że nie na trzy zmiany. Wtedy to by było w ogóle super;)

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ada

Popatrz co w mieście : na trawnikach, chodnikach, altanach śmietnikowych ???
A ty tutaj z zalewem wyjeżdżasz s co tam ludzie mieszkają ???

Ewelina
10 miesięcy temu

A niech już wytną do końca to co zostało i postawią w tym miejscu tablicę pt.Tu był kiedyś piękny las zwierzyniecki który przetrwał 2 RP,PRL a nie przetrwał 3 RP.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ewelina

Pewnie, będzie spokój . Przestanie kapitan Nemo debatować i organizować konferencję, niech się weźmie za robotę w mieście : ulice, chodniki, sprzátanie terenów no i oczywiście za plewieniem chwastów w nasadzeniach ( a kasiora idzie).Niech też sobie pochodzi po mieście i pooglądać ile śmieci wokoło altan śmietnikowych bo mieszkańcy płacą a niektóre rzeczy (śmieci) jak były w tamtym miesiącu tak są dalej, terminy wywozu były, minęły tylko śmiecie pozostały.

obraz
10 miesięcy temu

Ten las to dobra ilustracja całości. Na pierwszy rzut oka wygląda jako tako, ale im dalej w głąb, tym więcej pni, szkodników i drapieżników.

Krytykant
10 miesięcy temu
Reply to  obraz

Ileż z tego lasu zostało? Administrator strony , prośba o sfotografowanie dronem i pokazanie jak „wielki” jest ten las.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  obraz

Ha ha ha – czyli na POKAZ – przy drogach, przy głównych ścieżkach , widok od
strony miasta to i owszem a im dalej to fakt.

Nie zapomnijcie
10 miesięcy temu

Nie zapomnijcie o sprzątaniu lasu, wiat, gdzie lumpenproletariat chla piwsko, wódkę i na dodatek zostawia wokoło pełno śmieci, nie zapomnijcie czasem naprawić to co lumpenproletariat zniszczy (przy wiatach), nie zapomnijcie wykonać kostkowania drogi przez las, która może posłużyć za drogę rowerowa kostkową. Najlepiej z kostką fazowaną (ścięta na krawędziach). Nie zapomnijcie postawić mnóstwo znaków drogowych w lesie, coby było jak nad tym niby jeziorem.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
71
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content