Tarnobrzeg: Uczczono 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny. Obelisk będzie wyremontowany (zdjęcia)

Wraz z reprezentantami Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, w towarzystwie naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury – Tomasza Krawczuka prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oddał dziś hołd  poległemu w pierwszych dniach wojny bohaterskiemu obrońcy miasta. Na grobie por. Józefa Sarny złożono wieniec, zapalono znicze.

Symboliczny znicz zapalono także przy obelisku na osiedlu Skalna Góra upamiętniającym walki obronne, którymi por. Sarna dowodził i w których poległ, tam właśnie, na wiślanej skarpie, dokładnie 13 września 1939 roku.

Po uroczystości prezydent D. Bożek poinformował o rozpoczynającym się remoncie obelisku.

– Dzisiaj w godzinach popołudniowych powinna przyjechać ekipa, która rozpocznie remont i mam nadzieję, że w ciągu około miesiąca ten remont się skończy. IPN finansuje całość tego zadania, czyszczenie samego kamienia, wymiana tablicy i gazonów, natomiast miasto bierze na siebie przygotowanie otoczenia tak, żeby to miejsce wyglądało godnie – mówił prezydent Tarnobrzega.

– To już kolejny pomnik, który dzięki wsparciu IPN będziemy remontowali. Bardzo się cieszę, że IPN w jakiś sposób wyszedł naprzeciw naszym miejskim potrzebom. Rozmawiamy, jesteśmy w stałym kontakcie z Instytutem Pamięci Narodowej, od czasu do czasu jedziemy do Warszawy po to, żeby ubiegać się o kolejne pieniądze. Mam nadzieję, że przy kolejnej transzy, będę miał szansę powiedzenia o kolejnych miejscach w Tarnobrzegu, które chciałbym żeby właśnie z pieniędzy IPN-u były odnowione, wyremontowane. Tu aż prosi się o Cmentarz Wojenny w Tarnobrzegu – dodał D. Bożek.

*************************************************************************************************************

Mianowany pośmiertnie na kapitana Józef Sarna zginął 13 września 1939 r. Jego śmierć zakończyła obronę Tarnobrzega.

Józef Sarna, porucznik rezerwy 2 Pułku Piechoty Legionów, instruktor Przysposobienia Wojskowego w tarnobrzeskim gimnazjum, pozostaje w pamięci mieszkańców Tarnobrzega jako bohater obrony miasta. W kampanii wrześniowej 1939 r. dowodząc Hufcem Przysposobienia Wojskowego i tarnobrzeskimi harcerzami, bronił miasta od strony Wisły – skarpy zwanej Skalną Górą.

Grupa podjęła walkę z niemieckimi siłami 10 września. Pierwsza próba przeprawy, mimo przewagi liczebnej, została udaremniona przez drużynę Sarny. Kolejnego dnia porucznik nakazał wycofać się swoim oddziałom oraz ukryć posiadaną broń. Sam został razem z pięcioma żołnierzami oraz dwoma cekaemami, broniąc się przed nacierającym wrogiem jeszcze przez dwa dni. Ciało porucznika zostało pochowane na skarpie wiślanej. Później zwłoki przeniesione zostały na cmentarz wojenny w Tarnobrzegu.

info: własne, UM Tarnobrzeg

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec
10 miesięcy temu

Ale się cieszę, że kolejny pomnik będzie remontowany. Drogi w mieście mamy w rewelacyjnym stanie, bez dziur i większych ubytków oraz zero innych problemów. Uważam, że powinnismy w mieście dostawić jeszcze kilka pomników.

Ludzieeeeeeeeeeee!!!!!
10 miesięcy temu

A co ta czerwona szuja Sek tam robi ????? Reprezentuje UB czy związek TW ?

łysy
10 miesięcy temu

Pewnie walczył w obronie miasta skoro ma odznakę i beret założony jak kombajnista.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content