Samochody bez prawa jazdy

W internecie nie brak informacji, jakoby zgodnie z polskim prawem można było poruszać się określonymi pojazdami samochodowymi bez prawa jazdy. Czy to prawda, czy tylko kolejny internetowy mit? W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pytania.

Samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Na tak zadane pytanie odpowiemy wprost – nie, nie jest możliwe poruszanie się pojazdami samochodowymi bez odpowiednich uprawnień. Dlaczego więc coraz więcej osób twierdzi, że właśnie w taki sposób porusza się po drogach? Dlaczego popularność mikrosamochodów bez wątpienia z każdym rokiem staje się coraz większa i coraz częściej można zobaczyć je na drogach?

Otóż odpowiedź jest prosta – do prowadzenia samochodu nie zawsze należy mieć uprawnienia kategorii B. Istnieje bowiem specjalny rodzaj pojazdów samochodowych, znany powszechnie jako microcar lub czterokołowiec lekki. Do prowadzenia pojazdów tego typu rzeczywiście nie jest wymagane prawo jazdy kategorii B, ale nie oznacza to, że można poruszać się nimi “na dowód osobisty”. Należy bowiem posiadać “prawko” kategorii przynajmniej B1.

Skąd więc przekonanie niektórych Polaków o tym, że mikrosamochodami można poruszać się bez uprawnień? Otóż motoklub.pl przypomina, że przepisy zmieniły się na aktualne dopiero w 2013 roku. Wcześniej, przed ich wprowadzeniem, każdy dorosły Polak mógł poruszać się motorowerem rzeczywiście bez jakichkolwiek uprawnień – obecnie wymagane są jednak uprawnienia kategorii AM. Zmiana ta nie dotknęła jednak osób, które pełnoletność uzyskały przed wejściem w życie nowych przepisów (prawo nie działa wstecz) – osoby urodzone przed 1 stycznia 2013 nadal mogą poruszać się motorowerami bez uprawnień i kursów.

Prawdopodobnie właśnie stąd wziął się popularny mit, że do prowadzenia części samochodów osobowych nie jest wymagane prawo jazdy. Jest on błędny z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, przepisy sprzed 2013-go roku są już dawno nieaktualne i obecnie nawet osoby chcące poruszać się motorowerami muszą nabyć niezbędne uprawnienia. Po drugie – motorower to w żadnym przypadku nie czterokołowiec lekki Jeszcze przed 2013 rokiem tej grupy pojazdów dotyczyły zupełnie inne przepisy i poruszanie się nimi bez uprawnień nie było legalne.

Można więc śmiało powiedzieć, że samochody bez prawa jazdy to kolejny internetowy mit.

Czym jest czterokołowiec lekki?

Przyjrzyjmy się więc temu, czym tak naprawdę jest czterokołowiec lekki, skoro ustaliliśmy już, że motorower się do tej grupy pojazdów nie kwalifikuje.

W myśl obecnych przepisów, jest to pojazd zdolny poruszać się z prędkością maksymalną nie większą, niż 45 km/h (ograniczoną przez konstrukcję maszyny) i o masie własnej nie większej niż 350 kilogramów. Może on służyć do transportu osób trzecich i towarów, ale w takim przypadku jego masa własna nie może wzrosnąć bardziej, niż do 450 kg w przypadku transportu osób i 550 kg w przypadku transportu towarów. Mikrosamochody to bardzo zróżnicowane pojazdy, produkowane przez wiele różnych firm, takich jak Aixam czy Chatenet.

Taki samochód bez prawa jazdy kategorii B może służyć do normalnego transportu na drogach publicznych gminnych i powiatowych. Nie można natomiast wjechać nim na drogę szybkiego ruchu czy też autostradę. Stanowiłoby to bowiem bardzo poważne zagrożenie w ruchu i kierowca, który zdecydowałby się na taki krok musiałby liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami swojej nieroztropności.

Czy quad to czterokołowiec lekki?

Odpowiedź na to pytanie nie jest już tak oczywista i może brzmieć zarówno “tak”, jak i “nie”. Wszystko zależy bowiem od konkretnego quada. Rzeczywiście, wiele pojazdów tej kategorii spełnia wymagania jakie stawia przed nimi definicja “czterokołowiec lekki”. Pamiętać należy jednak, że producenci quadów sprzedają również o wiele bardziej zaawansowane maszyny, zdolne rozwinąć prędkość znacznie wyższą, niż 45 km/h, a także pojazdy o znacznie większej wadze. Owszem, niektóre quady mogą być sklasyfikowane jako takie czterokołowce, ale nie dotyczy to całej kategorii pojazdów.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content