Wody Polskie podpisały porozumienie z samorządami. Mapy powodziowe zostaną zaktualizowane

Samorządowcy, przedstawiciele Wód Polskich oraz parlamentarzyści spotkali się w miniony poniedziałek, 20 września na wałach wiślanych w Baranowie Sandomierskim. Powód spotkania był bardzo ważny: powstaje projekt ustawy nowelizującej prawo wodne , który ma uwzględnić postulaty zgłaszane przez samorządy.

Nim jednak ustawa powstanie i wejdzie w życie, ogłoszono postanowienie wspólne pomiędzy samorządami a Wodami Polskimi w sprawie poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie tzw. „Wisły Sandomierskiej”.

Samorządowcy z gmin położonych nad Wisłą od Krakowa do Zawichostu już od dawna domagali się zaktualizowania map zagrożenia powodziowego i zmian w palach budowy polderów. Podkreślali też konieczność budowy umocnień przeciwpowodziowych.

Dotychczasowe plany blokowały rozwój inwestycji i budownictwa na terenach uznanych za zagrożone powodzią, dlatego powstał specjalny Zespół ds. Poprawy Bezpieczeństwa Powodziowego na Obszarze Dorzecza Wisły w Rejonie „Wisły Sandomierz”, złożony z przedstawicieli samorządów i Wód Polskich, który miał opracować nowe rozwiązania. Inicjatorem spotkań z samorządami i szefostwem Wód Polskich było Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu, a dokładnie wicestarosta Jacek Rożek.

Efektem tych spotkań była deklaracja prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, który podczas poniedziałkowej konferencji w Baranowie zapowiedział zaktualizowanie map zagrożenia powodziowego i planów powstania polderów na terenach Wisły Sandomierskiej oraz opracowanie studium wykonalności dla zabezpieczeń przeciwpowodziowych na tych obszarach.

Podczas briefingu prasowego w Baranowie Sandomierskim podkreślono rolę konsultacji społecznych dla realizacji planowanych inwestycji. Wypracowany konsensus ma umożliwić stworzenie kompleksowego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych, który wzmocni ochronę tego zagrożonego regionu. Projekt będzie stanowił kontynuację dotychczasowych działań Wód Polskich, które prowadzą modernizację obiektów hydrotechnicznych, dla poprawy bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców.

– Kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza. Powinniśmy o nie zadbać w dialogu pomiędzy ekspertami Wód Polskich a samorządami – powiedział Wiceminister Rafał Weber.

– Inwestujemy w bezpieczeństwo mieszkańców w rejonie Wisły Sandomierskiej. W ciągu ostatnich lat w tym rejonie zainwestowaliśmy ponad pół miliarda złotych. Będziemy kontynuować te prace, obecnie przygotowujemy także obwałowania dla rzeki Babulówka – podsumował Prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

– Ważna jest współpraca pomiędzy Wodami Polskimi a samorządem po to, aby ważyć działania. Tak, by ochrona przeciwpowodziowa zwiększała bezpieczeństwo mieszkańców i jednocześnie nie blokowała lokalnych inwestycji – powiedział Jacek Rożek Wicestarosta tarnobrzeski.

Wody Polskie wraz lokalnymi samorządami wypracowały kilka rozwiązań, które pozwolą na poprawę bezpieczeństwa powodziowego w regionie. W ramach działań Zespołu ds. poprawy bezpieczeństwa powodziowego na obszarze dorzecza Wisły w rejonie Wisły Sandomierskiej postanowiono, że:

  • wykonane zostanie szczegółowe Studium Wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru między Krakowem a Zawichostem;
  • Wody Polskie otrzymają wsparcie w zakresie zmian legislacyjnych dotyczących wprowadzenia decyzji zwalniających z zakazów na terenach szczególnego zagrożenia powodzią;
  • przeprowadzone zostaną aktualizacje map zagrożenia powodziowego na odcinku Wisły Sandomierskiej.

Ponadto samorządy zadeklarowały zmiany legislacyjne umożliwiające występowanie gmin w roli inwestora zastępczego dla usuwania drzew i krzewów w międzywalach na działkach prywatnych.

info:Powiat Tarnobrzeski, Wody Polskie

foto: Wody Polskie

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Donamo
1 miesiąc temu

Oby Tarnobrzeg nie został ominięty celowo.

M.M.
1 miesiąc temu

Tarnobrzeg i tak zaleją bo nie ma komu tu rozmawiać o poważnych sprawach jedynie zdjęcia robić to tak No ale ma tbg to na co głosował a teraz lament

aas
1 miesiąc temu

A ceny obniżą?

M.M.
1 miesiąc temu

A co załatwił nasz papa smerf czy tbg będzie się rozbudowywalo czy będzie w czarnej ???

Adim
1 miesiąc temu

Czy moze mi ktos powiedzieć o co chodzi z tym inwestorem zastepczym przy wycinaniu drzew na działkach prywatnych? Nie mogę tego z kumac.

Dariusz nic nie potrafię
1 miesiąc temu

Na zdjęciu nie widzę naszego nieudacznika i dlatego to się może udać. Papa smerf jakby siedział w swojej chacie i nigdzie nie wychodził to nasz Bangladesz by się lepiej rozwijał.

bezcenne
1 miesiąc temu

ludu tarnobrzeski podziekuj panom z sandomierza ze nie bedziecie polderem zalewowym

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content