Gdzie można wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (RM) to jedno z nowoczesnych obrazowych badań diagnostycznych. Wykonuje się go, gdy inne techniki są niewystarczające do postawienia diagnozy, kiedy konieczne jest przygotowanie pacjenta do operacji bądź sprawdzenie postępów leczenia. Mimo że RM jest bezbolesny i w pełni bezpieczny dla chorego, istnieją przeciwwskazania do wykonania tego badania. Podpowiadamy, czego dotyczą i w jakich placówkach można wykonać to badanie.

Czemu służy rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to urządzenie wykorzystujące nowoczesne techniki obrazowania. W porównaniu z tomografią czy rentgenem aparat jest zupełnie nieszkodliwy dla człowieka. Nie emituje bowiem promieniowania rentgenowskiego. Funkcjonowanie aparatu opiera się na wytwarzaniu pola magnetycznego, polaryzującego jony wodoru. Te z kolei pod wpływem innego pola magnetycznego mogą zostać odczytane przez urządzenie jako obraz wiernie odwzorowujący wszelkie struktury we wnętrzu organizmu.

Rezonans magnetyczny służy do diagnostyki wielu chorób. Za pomocą RM wykrywa się schorzenia układu nerwowego, choroby kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Bada on mięśnie, narządy, tkanki miękkie, a nawet mózg.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny?

To, w jakim mieście wykonamy badanie diagnostyczne, nie ma żadnego znaczenia. Rezonans w Warszawie będzie tak samo dokładny, jak w innych miastach. Różnice są natomiast w cenie. Jeśli badanie zostanie zlecone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, będzie bezpłatne, ale chory musi liczyć się z wydłużonym terminem oczekiwania na jego przeprowadzenie.

Skierowanie na rezonans magnetyczny nie zawsze jest wymagane. Jeśli badanie ma być wykonane odpłatnie i bez podania środka cieniującego, jest niepotrzebne. Dokument jest konieczny w przypadku podania kontrastu i gdy zaistnieje możliwość pokrycia kosztów tego badania przez państwo. Chory, który wymaga podania środka cieniującego, powinien mieć ze sobą wyniki aktualnego poziomu stężenia kreatyniny we krwi. Jest to niezbędne, ponieważ kontrast wydala się przez nerki, a jakiekolwiek nieprawidłowości w ich pracy powodują, że RM nie może być wykonany.

Kto nie może skorzystać z rezonansu magnetycznego?

Rezonansu magnetycznego nie można wykonać u osób, które mają w ciele jakiekolwiek przedmioty metalowe – rozruszniki serca, neurostymulatory, aparaty ortodontyczne, a także metalowe implanty. Podczas badania mogłyby one ulec uszkodzeniu. Na badanie nie wolno też zabrać przedmiotów metalowych. Jeśli znajdują się na odzieży chorego, zakłócą obraz. Przeciwwskazaniem do badania z podaniem kontrastu jest również uczulenie na ten środek. O tym fakcie pacjent powinien poinformować technika, zanim rozpocznie się rezonans.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
niezdiagnozowany pacjent
24 dni temu

W szpitalu w Tarnobrzegu płatnych badań RM nie wykonują. Można wykonać odpłatne badania w Stalowej Woli przy szpitalu i w Rzeszowie w Asklepiosie.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content