Tarnobrzeg: Uroczyście odsłonięto pomnik ks. prałata Michała Józefczyka (fotoreportaż oraz video HD)

Dzięki staraniom Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. prałata Michała Józefczyka, zasłużony dla Tarnobrzega duchowny doczekał się swojego pomnika. Uroczyste otwarcie popiersia, usytuowanego na placu A. Surowieckiego w Tarnobrzegu, odbyło się w sobotę 2 października.

W wydarzeniu udział wzięły władze miasta, przedstawiciele duchowieństwa i władz wojewódzkich, członkowie rodziny zmarłego prałata, przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika oraz mieszkańcy miasta. W uroczystości udział wziął również autor popiersia – Andrzej Zwolak, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Odlane w brązie popiersie duchownego, zostało ufundowane ze składek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. prałata Michała Józefczyka.

– Jako inicjatorzy tego pomnika, chcieliśmy aby był symbolem naszej wdzięczności, za to co uczynił dla nas wszystkich ten bardzo skromny kapłan – mówił w marcu tego roku, dr Witold Zych,  przewodniczący komitetu.

Cokół pomnika oraz adaptację otoczenia sfinansowało miasto. Popiersie zostało odsłonięte w 5. rocznicę śmierci prałata.

*****************************************************

Ks. Michał Józefczyk 8 maja 1979 r. został powołany do tworzenia parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na tarnobrzeskim osiedlu Serbinów. Po latach cechą wyróżniającą parafię prowadzoną przez ks. Józefczyka była mnogość ruchów religijnych, bractw, stowarzyszeń, których celem oprócz działalności duszpasterskiej było zawiązanie więzi społecznych mieszkańców osiedla. Wielość wspólnot miała za zadanie przyciągnięcie i zaangażowanie jak największej ilości wiernych, tak aby każdy znalazł najbliższą danej osobie formę duchowości.

Był pomysłodawcą i twórcą wielu inicjatyw. Zainicjował budowę tarnobrzeskich świątyń: kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (os. Serbinów), kościół Miłosierdzia Bożego (os. Dzików), kościół św. Barbary (os. Siarkowiec), kościół Chrystusa Króla (os. Przywiśle), kaplicę Świętych Aniołów Stróżów (Publiczna Katolicka Szkoła im. Jana Pawła II), kaplicę Wszystkich Świętych (cmentarz na Sobowie). Przy kompleksie budynków parafii na Serbinowie powstały: Okno Życia, noclegownia dla bezdomnych mężczyzn (ok. 80 miejsc), dom samotnej matki, apteka leków bezpłatnych, biblioteka, świetlica, aula widowiskowa. W 2001 r. ks. Józefczyk powołał Rodzinny Dom Dziecka. W tym samym roku powstał I Odział Hospicjum (ul. Konstytucji 3 Maja), a w 2002 r. II Oddział Hospicjum (ul. Dąbrówki). W 2012 r. rozpoczęto budowę III Oddziału w Miechocinie (35 łóżek dla chorych i miejsca hostelowe). Przy ul. 3-go Maja działała stacja „Caritas” i Ośrodek Rehabilitacji.

Do podjętych przez niego inicjatyw edukacyjnych należy zaliczyć: ochronkę św. Józefa, żłobek „Nazaret”, przedszkole św. Józefa, Uczniowski Klub Sportowy Wspólnota Serbinów, Zespół Katolickich Szkół im. Jana Pawła II (2008 r.), w tym Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową, Publiczne Katolickie Gimnazjum, Katolickie Liceum Ogólnokształcące.

Powołaniem Księdza Michała była służba w kapłaństwie, która przynosiła wymierne dobro, nie tylko tarnobrzeżanom, ale wielu ludziom w Polsce i poza jej granicami. W pracy duszpasterskiej na pierwszym miejscu zawsze stawiał sprawy drugiego człowieka. Szczególnym charyzmatem była troska o ostatnich, o ludzi z peryferii, o zapomnianych, ludzi odrzuconych i opuszczonych. Najbardziej znamienną jego cechą było to, że nie potrafił przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy.’ Starał się jednoczyć grupy sąsiedzkie i wspólnotowe, tak aby walczyć z anonimowością i samotnością parafian. Animował życie religijne i modlitewne wśród parafian i mieszkańców Tarnobrzega.

Za swoją ogromną pracę duszpasterską i społeczną Ksiądz Michał Józefczyk został wyróżniony wieloma odznaczeniami. W 1994 r. został mianowany prałatem, zaś w 2002 r. Prałatem Honorowym Jego Świętobliwości. W 19988 r. Rada Miasta Tarnobrzega przyznała mu najwyższe miejskie odznaczenie Sigillum Civis Virturi. Był członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2000 r., został finalistą konkursu „Proboszcz Roku” i został uznany „Tarnobrzeżaninem XX wieku”. Rok później został finalistą konkursu Proboszcz III Tysiąclecia”. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej w 2011 r został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi, a pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016 r.)

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
67 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiedziałem, że tak będzie
10 miesięcy temu

Cyrk gorszy, niż gdyby reżyserem był Bareja.
Jeden wielki, żałosny festiwal na zdobywanie popularności wśród emerytów.
Na miechocinie stoi hospicjum, od kilku lat niewykończone. Oczywiście, można byłoby je ukończyć, ale po co tak wyrzucać pieniądze w błoto, gdy można postawić kolejne, kiczowate popiersie i przy tym zebrać oklaski.

obywatel
10 miesięcy temu

ŚP pamięci było marzeniem hospicjum w Miechocinie a tu bydlęta moralne pomniki stawiają wbrew woli ŚP – poprosty bydlęta i hieny chcący zbić kapitał do prywatnych celów politycznych – wstyd ZYCH jesteś kolejnym zerem w tym mieście aby tylko dorwać się do koryta – wstyd i hańba .

Juliusz Cezar
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

A co Ci do tego? Była to prywatna inicjatywa sporej części tarnobrzeżan, którzy wpłacili pieniądze na tę inicjatywę. Wstyd i hańba to jest język, którym się posługujesz. To, że ciągle obrażasz mnie, Pana Prezydenta i urzędników UM, to standard. Nikt tego nie zgłosił jeszcze, bo wszyscy widzimy, że masz coś z głową. Ale uszanuj pamięć ks. Michała! Przeszkadza Ci ten pomnik? To nie chodź tam. Ty pieniędzy na niego nie wykładałeś, zresztą miasto też nie, więc nie masz się do czego przyczepić. Co do zasadności można mieć różne zdanie – zgadza się, że ks. Michał za życia nie chciał żadnego pomnika, ale inna sprawa, to to, że mu się on należy jak mało komu w tym mieście. Poza tym Jan Paweł II też nie chciał pomników, a jednak ludzie w wielu miastach w Polsce i na świecie jednak je postawili (nawet w Tarnobrzegu – i inwestycję tę zainicjował właśnie śp. ks. Michał). Poza tym, żaden przyzwoity człowiek nie powie, zbudujcie mi pomnik po śmierci, to jest oczywiste. Jednak to tarnobrzeżanie tego chcieli, jest to inicjatywa oddolna i ma na celu upamiętnienie tego wielkiego człowieka! A Ty jesteś po prostu małym i zawistnym awanturnikiem, któremu nic nie pasuje! Co do hospicjum,… Czytaj więcej »

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Znałem ŚP ale wykorzystywanie JEGO OSOBY do tych celów politycznych, lansu i pijaru (nieważne czy przez osoby publiczne czy prywatne) jest wstrętne i ochydne.

Juliusz Cezar
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

To w jaki sposób miała się według Ciebie odbyć uroczystość odsłonięcia tego pomnika? Jako prywatne zgromadzenie? Wtedy byś pisał, że władze miasta nawet się nie pofatygowały i jaki to jest skandal. A co do Pana dra Zycha to przecież on organizował tę akcję, więc gdyby nie jego zaangażowanie, to nie wiadomo czy i kiedy ten pomnik by powstał. Dla mnie nie stoi to w sprzeczności z budową hospicjum, bo 5 lat po śmierci ks. Michała powinien być zarówno pomnik, jak i działający budynek hospicjum (i to w wersji pierwotnej, jak zakładał ks. Michał, a nie minimalistycznej).

Azer
10 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

Juliuszu, nie zawsze się z Tobą zgadzałem ale w tym przypadku masz moje 100% poparcie

Juliusz Cezar
10 miesięcy temu
Reply to  Azer

Dziękuję, nie chodzi o to, aby się zgadzać – należy właśnie jak najwięcej rozmawiać i wymieniać poglądy (nawet jeśli się ich nie zmieni to warto zrozumieć tok myślenia drugiej osoby). Jednak najważniejsze jest to, aby się wzajemnie szanować i nie obrażać. Niektórzy tutaj nie dbają o język, którego używają, inni temu przyklaskują, nad czym ubolewam. Nawet Twój kulturalny komentarz został zminusowany bez powodu, gdyż napisałeś coś nie po myśli pewnych osób. Pozdrawiam

Cyceron
10 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

„Homini mendaci, etiamsi vera dicit, nemo credit”
Cyceron (106 – 43 p.n.e.)

Juliusz Cezar
10 miesięcy temu
Reply to  Cyceron

Aures multorum veritati clausae sunt.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Juliusz Cezar

O widzę, że nie tylko burmistrz to kolega ale i teraz kolega to Zych a niezbyt dawno to co pisałeś na jego temat i tej Konfederacji ???
Teraz pod rękę były radny z burmistrzem to i automatycznie bronił będziesz też jego do upadłego
– i kto jest tu malutki , bez zasad, któremu nie pasuje a później już wszystko pasuje.
Jeśli chodzi o hospicjum to milion w tą czy w drugą stronę ( jak piszesz – czyli jakieś drobne) to już by służyło ludziom przez czas burmistrza twojego bożka bezbożnego – wystarczyło by tylko nie wypier…ć kasy na zbędne rzeczy do du..y przydatne ( ścianka, nasadzenia i plewieniem).
Nawet taki lichutki Mastalerz zostawił coś pożytecznego w tym mieście- budynek z lokalami socjalnymi na Serbowie .

Juliusz Cezar
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Pomimo różnic politycznych pomiędzy Panem Bożkiem i Panem Zychem, obaj trzymają poziom, którego Ty nigdy nie osiągniesz. „Bydlęta”, „Kapitan Nemo”, „Burmistrz” i inne zniewagi, których się tu dopuszczasz już dawno dały o Tobie świadectwo. Wstyd, naprawdę wstyd. No ale Ty tego nie zrozumiesz, tak bardzo zaślepia Cię nienawiść do wszystkiego dookoła. Może jednak się przeprowadź gdzieś indziej, i Tobie, i naszemu miastu będzie lepiej.

HELKA
10 miesięcy temu

DEWOCJA BEDZIE TAM ZNICZE PALILA??????????????????????????/ NIE WYSTARCZY NA CMENTARZU????????????????????

Do Pana Witolda Zycha
10 miesięcy temu

Panie Witoldzie Zych wiem że Pan czyta to forum bo jest Pan tutaj aktywny. Pragnę Panu napisać że jestem ogromnie zażenowana Pana wystąpieniem dzisiaj podczas uroczystości. Jest to wręcz haniebne to co Pan śmiał powiedzieć w swoim przemówieniu. Jak Pan ma czelność zawłaszczać dobre imię Naszego ukochanego proboszcza. Znałam go osobiście i wiem jakim był skromnym człowiekiem a Pan urządza polityczną hucpę w imię jego najświętszej pamięci. To kpina i okropny grzech. Jakim to trzeba być człowiekiem Panie Witoldzie aby Pan śmiał mówić o jakiś prześladowaniach ? Tarnobrzeg zawsze był bardzo religijnym miastem. Pan chyba się mocno pomylił. W imieniu mieszkańców osiedla Serbinów jak i Tarnobrzega proszę bardzo aby Pan zaprzestał wykorzystywania imienia niezwykle zasłużonego prałata do Pana niejasnych celów osobistych.

Halina mieszkanka osiedla Serbinów ul. Matejki

obywatel
10 miesięcy temu

Wyszło szydło z wora !
Czego można się spodziewać po ludziach którzy mieli daleko w dupie ŚP a bez wątpienia nie chciał aby mu stawiano pomniki ale bydlęta moralne postawili na swoim aby zabłysnąć jak hieny .

Viktoria
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nagonka jak za bolszewizmu. Ujadajcie dalej i tak to wan nic nie da, bo pomnik już stoi. Jak widać bardzo was to boli. To tylko potwierdza, jak ważnym symbolem jest ten pomnik.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria

A niech stoi , rzecz w tym że za niektórymi ciągnie się tylko smród a pomniki niechciane wcześniej czy póżniej znikają tak jak te bolszewickie.
Kawalek brązu i kamienia – tyle wart też wasz pomnik za publiczne a ludzie z jego budową związani ujadają na tym forum kreując się za chrześcijan i aniołów a to tylko anioły upadłe .
Ochydne i wstrętne jest to że wykorzystujecie ŚP do swoich celów a jeszcze bezczelnie tu na forum zakłamujecie publicznie prawdę kalając Jego dokonania, osobę i rzeczy które stworzył i które były jego celem życia – postępujecie jak bydleta moralne i etyczne.

Viktoria
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Przestań już lamentować płaczku.

Mieszkaniec Serbinowa
10 miesięcy temu

Panie Zych proszę się nie przejmować tym wpisem Teny wpis ludzi którzy sie boją ze teraz Pan wygra wybory.
Pokazal. PAN hipokryzje Bozka
Najpierw nie chcial pomnika a terazrobi za tworce pomysłu
Wszyscy chcą się ogrzać prxy postaci Józefczyka.

obywatel
10 miesięcy temu

Dalej rób karierę polityczną w tym mieście – co tam jacyś zwykli ludzie , nie warto się liczyć z ich opiniami , zdaniem ani nimi.
Po trupach do celu – nie przejmuj się takimi wpisami to tacy Nikt .

Parafianka
10 miesięcy temu

Kto Pani napisal.ten tekst bo jest pelen nienawiści do Pana Zycha?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Parafianka

Żona

Ateista
10 miesięcy temu

Inaczej niż religijne to miasto odbieram. To miasto/ wieś w którym po wojnie filie swoją miał szatan i doprowadził do Tbg UB-cje, która to niszczyła Polaków. Było więzienie ludzi w warunkach urągającym wszelkim normom. Niepoprawnych politycznie. W późniejszym okresie kiedy Tbg został miastem wojewódzkim powstała następna filia szatana, SB. Dali się we znaki ludziom i … sobie o dziwo bo SB to najczęściej człowiek wredny bez żadnych zasad. Dzisiaj te skur… chodzą do kościołów i rączki do modlitwy składają. Działalność komunistów na tym terenie była znaczna i odbiła swoje piętno na ludzkich psychikach. Ta SB-cja przejęta była przez policję w 1990 roku. We krwi im zostało działanie przeciwko ludziom za ich plecami a nie jawnie. Wszak za komuny z tego żyli. Na temat tych formacji poczytajcie w Zeszytach Historycznych na ten przykład. Tam jest wszystko opisane. W tym niby mieście powstał Komitet Wojewódzki PZPR (dzisiaj jest tam Urząd Miejski). Tam mieli wszystko, czego inni nie mieli , dostęp do dóbr materialnych i prócz tego wysokie pensje.Do sowietów jeździli na szkolenia. Niektórzy maja ponad 5 tys złotych emerytur i nikt im krzywdy nie zrobił. Nie zmniejsza im emerytur za prowadzenie działań przeciwko narodowi polskiemu w tej okolicy. W szkołach byli stalinowscy… Czytaj więcej »

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ateista

A dzisiaj potomstwo się panoszy w mieście i jak zwykle wie wszystko lepiej i dalej chcieli by trzymać wszystkich za ryj jak dawniej .
Dzisiaj przynależą do różnej maści partyjek i stowarzyszeń ( od lewa do prawa) aby dalej być przy korycie , decydować jak dawniej i trzymać niepokornych za ryj lub w stary bolszewicki sposób jak uczono na wschodzie tych niepokornych atakować, upadlać a wszystko w imię KORYTA .

ten co znał Michała
10 miesięcy temu

Proboszczu Michale, wierzę, że patrzysz na Tarnobrzeg z Nieba. Wybłagaj nam normalnych, prawych i uczciwych zarządców miasta. Zorganizowany przez prezydenta cyrk w obsadzie Dariusz + Kamil + mleczarz + marszałek + klakierzy to obraza dla Twoich Michale zasług. Ale prezydent nie ma sentymentów, nawet na osobie tak zacnego człowieka jak Michał próbuje zbijać kapitał. Jednak na darmo to czyni, bo zamiast pokory Michała jest on pyszny i zarozumiały, zamiast pracowitości Michała jest on leniwy, lecz nade wszystko wobec uczciwości Michała jest on fałszywy.

Parafianka
10 miesięcy temu

Wstydzę się ze Bożek ktory robil problemy ze sfinansowaniem cokolou teraz gra bohatera ktory pokonal. Zycha.
Marne sztuczki polityczne Bozka Tak samo marnie wyglada jego uklad z Kalinką i pisem
To jest słabe panie prezydencie Bożek

Pytanie
10 miesięcy temu
Reply to  Parafianka

A co tam robil Kalinka. Tatusia nie bylo. Motyki nie bylo. Brzezowskiego nie było. Maslanki tez i Capaly nie bylo. Promineci pisu otwierali inny pomnik cxy co?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Parafianka

A teraz do nich dołączył Zych – chyba kupiony przez burmistrza bo dostał kasę publiczną ( podatników, mieszkańców) na zaspokojenie swoich ambicji politycznych (budowa pomnika za miejską kasę) oraz ostatnie działanie w sprawie utworzenia parku wskazują na to jednoznacznie .
Najochydniejsze jest to że tacy ludzie kreują się na katolików – a kysz, a kysz !
JUDASZ to Judasz – sprzedaje się .

Viktoria
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Obywatel-Jaki ty jesteś płytki intelektualnie i etycznie.

Mieszkaniec
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria

Niech juz nic nie pisze. Jeden bełkot. Podobnie jak Cezar.
Te ich wypociny to nie głębia intelektu.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria

Dla takich głębia to oznacza za cudze, na cudzy koszt a śmietankę cudzym kosztem to tylko sami spijać .
Nie ma bardziej wstrętnej rzeczy niż żerować kosztem cudzego imienia a jest to zwykłe prostackie zachowanie moralne, etyczne i świadczy o prostackiej inteligencji .
Nie wyjeźdżaj z takimi bolszewickimi tekstami – to tylko świadczy o tobie i takich jak ty .

Viktoria
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Lamentujesz i lamentujesz, kiedy ty się w końcu zapłaczesz?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria

Typowe katoliczką przez ciebie przemawia tym razem -tak dalej trzymaj to i karierę zrobisz bo się nadajesz .

Viktoria
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Vice versa

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Viktoria

Ja to pierd…robienie kariery w ten sposób, jeszcze tak nisko nie upadłem i nie znoszę ludzi zakłamanych, oszustów, złodziei i ludzi co kariery robią za cudze u cudzym kosztem , przeróżnej maści lokalnych miernot politycznych bez zasad co mają na sprzedaż wszystko nawet siebie, co są w stanie przehandlować się za kawałek brązu i kamienia

obywatel
10 miesięcy temu

Nic dodać , nic ująć – prawda zawsze wypływa na wierzch nawet po czasie

MaXx
10 miesięcy temu

Gdzie teraz są, wtedy chłopcy z SB, teraz szacowni emeryci ze sporymi emeryturami, którzy rozsiewali plotki o Ks. Józefczyku w latach 80tych?

MaXx
10 miesięcy temu
Reply to  MaXx

Nie wszystkie papiery spłonęły nad Wisłą

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  MaXx

Siedzą w kościołach , działają udając katolików .

historyk
10 miesięcy temu
Reply to  MaXx

Znaczna część tych chłopców stała przy pomniku a niektórzy to nawet byli wymieniani jako twórcy pomysłu powstania tego pomnika. Nie wiem tylko jakie zasługi ma Dziubiński w tym pomniku. Jest darczyńcą ?w co wątpię .No co uczynił w tej sprawie.? Wszystko takie niejasne. Co też w sprawie pomnika uczyniła Kapuściakowa ,bo nie podano.Gdzie ta Pani była jak władze nie zgadzały się na obecną lokalizację i odmawiali dofinansowania cokołu. Wiemy tylko, że Bożek był przeciw ustawienia pomnika na placu i dofinansowania cokołu, a teraz jest za.
A teraz atak na Pana Zycha. Za co ? Za to z,e walczył do końca. Widać jak władzy trudno przyznać się do błędów.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  historyk

Udają że pokutują ale jak zawsze za cudze i na plecach innych – tak już mają

Adrian
10 miesięcy temu

Szanowni Państwo! Czytające te wpisy ma się wrażenie że każdy pomysł upamiętnienia księdza Michała jest zły. Rondo bez sensu, pomnika by nie chciał. Dla niektórych najlepiej gdybyśmy o nim zapomnieli. Niestety zmartwię niektórych z Państwa nie zapomnimy ! Pomimo tego że zmarł ciągle się między nami w swoich dziełach. Bardzo dobrze ze ten pomnik powstał. Pomnik ufundowany przez mieszkańców którzy chcieli dać na to swoje pieniądze. I nie mogę już słuchać że można by to dać na hospicjum. Co da 20 tysięcy do hospicjum na które potrzeba jeszcze 3 miliony ? A księdza Michał dalej nie byłby upamiętniony. Poza tym nie wyobrażam sobie, abym szedł do miechocina pod hospicjum i pokazywał swojemu synkowi patrz był taki ksiądz. A teraz będę mógł pójść na spacer z dzieckiem, pokazać pomnik i opowiedziec mu o księdzu Michale. A swoją drogą gdyby Pan prezydent przeznaczył pieniądze które wydaje na ściankę wspinaczkowa na budowę hospicjum to oni by już stało. Jedynym wyjściem jest danie tych pieniędzy z budżetu miasta. Budżet Tarnobrzega wynosi 350 milionów. Nie znajdzie się tam 3 ? Lub w każdym roku po milionie i za 3 lata hospicjum by już ludziom służyło. A odnośnie Pana Zycha to został strasznie potraktowany podczas tej… Czytaj więcej »

mieszkaniec
10 miesięcy temu
Reply to  Adrian

Jaki honor i uczciwość takie zachowanie. Zapamiętamy .

mieszkaniec IIII
10 miesięcy temu
Reply to  mieszkaniec

Prawda taka że w miejsce ścianki wybujałej na Warszawę kasę należało dać na hospicjum. Czy Bożek zapomniał jakie odpowiedzi dawał jak Komitetowi brakło na cokół. Zapomniał już i jego urzędnicy jak pisali ,że brak środków budżetowych a na drugi dzień dofinannowali ściankę. Trochę prawdy i uczciwości Mocium Panie.
A radni hepi i śpia.

Odyseusz
10 miesięcy temu

Co jak co ale ksiądz Józefczyk bardzo dużo zrobił dla mieszkańców Tarnobrzega ! Należało się godnie upamiętnić..!

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Odyseusz

Pełna zgoda ( zrobił więcej niż ci wszyscy burmistrzowie, radni , urzędach i komitet razem ) – tylko bez tych ludzi co robią kapitał polityczny lans i pijar.
Ci wszyscy co tam byli i w tej chucpie uczestniczyli tylko robią szkodę w tym temacie .

Alf
10 miesięcy temu

Trochę to znak naszych czasów. W sumie dla mnie popiersie nazywa się szumnie pomnikiem. Pewnie tylko na tyle wystarczyło kasy ze zbiórki. Pewnie ,ze lepszym pomysłem byłoby dokończenie hospicjum. Problem w tym ,że tu wystarczyło według mnie 20-30 tysięcy. Przy obecnej drożyźnie w kraju dokończenie hospicjum pochłonęłoby może i z 5-7 milionów. Takich kosztów nikt nie chce na swoje barki brać. Po cichu liczyłem ,że Pan Prezydent w swoim wystąpieniu poruszy ten temat. Żal patrzeć na niszczejący obiekt. Ale w sumie to obiekt kurii chyba i to może oni powinni coś zainicjować. Kilkunastominutowe Pana Zych , ciut przydługie. Poza tym szacun za inicjatywę. O miejscu nie wypowiem się , bo mam inne zdanie. Ale stało się.

mieszkaniec II
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Długie ale ktoś musiał odkryć hipokryzję na miarę Himalajów.

Real
10 miesięcy temu

Jak nie zalew i ścianka, to las i popiersie. Czy lokalne elity nie widzą podstawowych problemów miasta, jak np. zniszczone drogi lub rozłożona gospodarka odpadami?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Real

W tym rzecz na wizję na pokaz , lans, pijar , hobby to kasa w mieście jest ( kolekcja, ścianka, nasadzenia, strona internetowa, palmy , zlecenia, projekty
typu miasto podwodne , itp) a kasy na rzeczy które służą ludziom ( potrzebującym ) w mieście NIE MA np Hospicjum .
Najgorsze że w imprezie uczestniczyli ludzie niegodni.

Alf
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Dalej nie rozumiem co złego widzisz w tym ,że miasto za ok. 100 tysięcy stało się właścicielem kolekcji wartej kilkadziesiąt milionów a może i więcej

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Widziałeś umowę, czytałeś tą o kasie z ministerstwa na zakup ???

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Alf

Odpowiedz sobie sam CO Z TEGO MA PRZECIĘTNY MIESZKANIEC MIASTA ???
Naje się, ugasi pragnienie, zarobi godziwie na utrzymanie rodziny i siebie, zarobi na rachunki, potrzebne mu to do przeżycia ?????
Nawet te eksponaty, kolekcję jest w cudzym budynku który mieszkańcy miasta muszą utrzymywać???

Myśl
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Otóż to: poezji nikt nie zji. Po drugie obecność tej kolekcji nie generuje większej liczby turystów w mieście, więc nawet stacje paliw nie zarobią więcej. A co do zamku, to chyba Mar pisal kiedys, żeby przenieść muzeum do budynku po szkole na Dekutowskiego. Ale nie, lepiej ładować kasę w zamek, aż się ktoś o niego upomni i trzeba będzie oddać.

Bolek i Lolek na poligonie
10 miesięcy temu
Reply to  Myśl

Szkołę na ul. Dekutowskiego należy udostępnić Wojskom Obrony terytorialnej. Ponoć się upomnieli o to. Jestem za i nie przeciw.

Mieszkaniec
10 miesięcy temu
Reply to  Myśl

A wladza byla przeciw do czasu jsk jej politycznie rządzący nie docisneli.

Tony Martin Rodzeń
10 miesięcy temu

zamiast pieprzyć o prałacie którego osobiście dobrze znałem od lat i moja rodzina i ja wiemy że on nigdy nie chciał żadnych pomników bo był bardzo skromny jak nam mówił w naszym domu w czasie odwiedzin wigilijnych PROPONUJĘ naszej głupiej Radzie Miasta w której wszyscy tną się na hama od wielu lat -POWAŻNĄ DYSKUSJĘ na temat jakości powietrza w powiecie i mieście spowodowaną cholernym parowaniem z dołka siarkowego-jeziora tkzw tarnobrzeskiego-dołek siarkowy paruje oparami z jeziora co powoduje fatalny stan powietrza–w powietrzu tarnobrzeskim jest bardzo mało tlenu -jest ono po prostu bardzo suche i matowe-mam daczę na Roztoczu koło Zaklikowa i jestem tam regularnie co weekend i widzę gołym okiem i swoimi płucami i samopoczuciem różnice powietrza Roztoczańskiego nad gnojem tarnobrzeskiego quasi tlenu.Dlatego proponuję przy szlakach drogowych z Sandomierza Stalowej Kielc Krakowa Rzeszowa przy tablicach reklamujących Tarnobrzeg napisy -Witamy W Gównie-

obywatel
10 miesięcy temu

Kto znał osobiście ŚP ten wie i czym mowa ?????

z kijkami
10 miesięcy temu

Należy się przyjrzeć dobrze tym firmom z Machowa. Zdarzyło się, że wieczorkiem udałem się nad to niby jezioro i czułem jakiś smród w powietrzu i takie miałem wrażenie, że to wiało od strony Machowa.

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  z kijkami

A o czy o zielonych roślinach pokrytych białym pyłem to Słyszałeś ???

walt
10 miesięcy temu

gdyby w Tarnobrzegu 30 lat temu prezydentem został Józefczyk to byłoby tu więcej kaplic (parafie i tak sam tworzył ile i jak chciał podobnie jak szkołę) ale i byłoby dużo lepiej.

nie dziwne więc,że samorządowi politykierzy na jego pamięci chcą sobie kampanię robić.

ale nawet to nie wskrzesi już pozycji doktora Zycha zwanego też błędnym rycerzem 😉

Mieszkaniec
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Skad wiesz

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  walt

Dobre określenie ” błędny rycerz ” jakże trafne w obecnej sytuacji .

Ania
10 miesięcy temu
Reply to  obywatel

Nie ośmieszajcie się. Jaki błędny rycerz skoro potrafił mając tyłu przeciwników postawić ten pomnik? Zresztą pomnik Juliusza Tarnowskiego to też jego zasługa. Kto z was potrafiłby to zrobić?

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Ania

Został kupiony ???
Dał się sprzedać jak dzieciak za grosze a teraz to niech siedzi cicho a z tym błędnym rycerzem to może i masz rację bo co najwyżej giermek błędnego rycerza .

Bolek
10 miesięcy temu

Zawsze czuję zażenowanie jak nie szanuję się próśb osób zmarłych które wyraziły jakieś życzenia jeszcze za życia.
I dotyczy to osób świeckich i duchownych.Szanowny ks prałat nie życzył sobie pomnika po śmierci więc dlaczego nie szanuję się jego prośby zwłaszcza że chodząc po mieście co rusz spotykamy pomniki jego niezwykłej działalności które przynoszą nam wszystkim pożytek.Inny przykład – święty Jan Paweł II w testamencie wyraził wolę by po jego śmierci spalić jego osobiste notatki i co, cześć jego notatek opublikowano pod patronatem kurii krakowskiej i ks kardynała Dziwisza.Człowiek – nie zawsze jednak brzmi dumnie.Jeżeli nie szanujemy innych czy mamy prawo oczekiwać że nas będą szanować. ?

Azer
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

W sumie- dałeś do myślenia …

obywatel
10 miesięcy temu
Reply to  Bolek

Akurat z Dziwiszem to nie najlepszy przykad – wymieniasz osobę która ma postawiony pomnik za życia ( tak sobie wziął nauki JP II. tylko do czego ???).

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
67
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content