Tarnobrzeg: Kosze i woreczki mają rozwiązać „psi problem”

Na osiedlu Serbinów zamontowano pięć „toalet” dla psów. Inwestycja zrealizowana została w ramach budżetu obywatelskiego.

Właścicieli czworonogów do sprzątania po swoim pupilu ma zachęcać napis na koszach: „Szanowni Mieszkańcy, właściciele psów. Przypominamy, że sprzątanie po swoich pupilach to obowiązek! Psy nie są jedynymi użytkownikami miejskich trawników. Pamiętaj o innych. Niestosowanie się do obowiązku sprzątania po swoim pupilu to wykroczenie„.

„Czyste trawniki i chodniki – toalety dla psów na osiedlu Serbinów” to nazwa zwycięskiego, tzw. małego projektu Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok, który w ostatnim czasie doczekał się realizacji. Projekt przewidywał zakup i montaż na osiedlu Serbinów bardzo prostych w obsłudze, higienicznych koszy na psie odchody (toalet dla psów typu Retriever City) z dozownikami woreczków. Przed kilkoma dniami projekt został zrealizowany, na osiedlu zamontowano pięć psich „toalet”.

Realizacja zwycięskiego projektu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców osiedla Serbinów, którzy od wielu lat zgłaszali problem zalegających na trawnikach, chodnikach i placach zabaw psich nieczystości. – Problem szczególnie doskwierał wczesną wiosną po roztopach śniegu. By temu problemowi zaradzić rozważaliśmy różne rozwiązania, m.in. budowę specjalnych wybiegów dla psów. Ostatecznie przystaliśmy na znacznie tańszy w realizacji, a równie skuteczny, pomysł montażu tzw. psich toalet – mówi autor projektu Sylwester Szczepocki, przewodniczący Zarządu Osiedla Serbinów.

W tramach dopuszczalnego kosztu realizacji (do 10 000 zł) zadania pn. „Czyste trawniki i chodniki – toalety dla psów na Osiedlu „Serbinów” zamontowanych zostało pięć toalet dla psów typu Retriever City. Trzy z nich znajdują się wzdłuż najdłuższej ulicy na osiedlu – Zwierzynieckiej oraz po jednym nieopodal przystanków komunikacji miejskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Marii Dąbrowskiej (w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 10). Wybór miejsc montażu toalet nie był przypadkowy, pod uwagę wzięto ulubione szlaki spacerowe mieszańców osiedla z czworonogami.

– Niestety, pomimo stale rosnącej świadomości społecznej wciąż nie brakuje właścicieli czworonogów, którzy pomimo ryzyka ponoszenia coraz wyższych kar administracyjnych nie dbają o estetykę wspólnych, publicznych przestrzeni. Liczymy, że pojawienie się w miejskiej przestrzeni ulicznych koszy na psie nieczystości wpłynie znacząco na poprawę czystości, póki co na terenie osiedla Serbinów. Jeśli projekt zda egzamin, takie kosze pojawią się także na innych osiedlach – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

foto&info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
55 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Łysy
1 miesiąc temu

Ciekawe czy psiarze będą sprzątać po swoich pupilach bo to że kosze są to nic nie znaczy

Juliusz Cezar
1 miesiąc temu
Reply to  Łysy

Przynajmniej część z nich nie będzie już miała pretekstu, że nie sprząta po pupilu ze względu na brak odpowiedniego kosza. Takie kosze muszą być docelowo na wszystkich osiedlach miejskich. Natomiast jeśli chodzi o tych, którzy mimo tego nie będą sprzątać po swoich pieskach, to niestety ale uważam, że już tylko mandaty mogą spełnić swoją rolę wychowawczą (ewentualnie za pierwszym razem tylko pouczenie). Zasoby kadrowe naszej Straży Miejskiej są jednak ograniczone, zatem aktywność muszą tu wykazywać zwykli mieszkańcy. Jeśli ktoś zauważy taką sytuację, powinien w pierwszej kolejności zwracać współobywatelowi uwagę i zachęcić do samodzielnego naprawienia błędu. Jeśli jednak to nie przyniesie skutku, należy niezwłocznie zawiadomić Straż Miejską (również anonimowo) lub Policję. Warto też robić zdjęcia lub nagrać takie wykroczenie, gdyż wtedy funkcjonariuszom będzie prościej ustalić dane takiego sprawy i nałożyć mandat karny zaoczny. Zatem wszystko w naszych rękach, to od nas zależy czy nasze miasto będzie czyste, a osoby które śmiecą (i nie mówię tu tylko o psich odchodach) zmienią swoje nawyki.

Cezar Juliusz
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Ide wziac leki.

As
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

Co ty Julek konfidentów z mieszkańców chcesz robić? Bardzo nieładne

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  As

Jeszcze pisze że zasoby kadrowe SM są ograniczone – 10 strażników to i tak za dużo.

tebek
1 miesiąc temu
Reply to  As

lepiej łazić po psich gównach ,nie?

z obserwacji
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

To co piszesz to tylko teoria. Zwrócisz uwagę właścicielowi to psem poszczuje albo rzuci stek wyzwisk. Gorzej jak „plombę” (strzał w buźkę) zafunduje. Taka jest niestety kultura niektórych właścicieli psów. Są czasem tak agresywni jak ich pupile.

natura
1 miesiąc temu
Reply to  z obserwacji

Dokładnie. Podobnie jest z parkowaniem przez niektórych, postawi samochodzik jak mu wygodnie, a inni niech się gimnastykują żeby przejść lub przejechać. Nie ma porządku i poszanowania dobra wspólnego, byle MNIE/MOIM było wygodnie i przyjemnie, reszta to nie nasze zmartwienie.

Juliusz Cezar
1 miesiąc temu
Reply to  natura

Tutaj też można robić zdjęcia takich samochodów (z widoczną tablicą rejestracyjną) i przekazywać Policji lub Straży Miejskiej, a jeśli sprawa jest pilna i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego – należy od razu dzwonić. Czasem tylko sankcje są w stanie spełnić rolę wychowawczą.

Siano
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

CO TY – z porzadnych obywateli konfidentow chcesz zrobic.??

Julek
1 miesiąc temu
Reply to  Juliusz Cezar

A jak urzędnik lub radny nie sprząta po psie albo nieprawidłowo parkuje, to też robić zdjęcia i zgłaszać?

prawy
1 miesiąc temu
Reply to  Julek

Też. Wszystkich jednako prawo powinno dotyczyć.

Julek
1 miesiąc temu
Reply to  prawy

Też tak uważam, ale chcę poznać zdanie Juliusza Cezara na ten temat.

Ewelina
1 miesiąc temu
Reply to  z obserwacji

W ogóle to w blokach powinien być zakaz trzymania psów większych niż 40-50 cm bo takie wielkie psy robią wielkie odchody i potem ludzie w to wchodzą szczególnie dzieci.

prawy
1 miesiąc temu
Reply to  Ewelina

To jamników nie powinno być w ogóle w blokach bo jamniki to dłu…ugie stworzenia i kupuje się ich na metry 🙂

Juliusz Cezar
1 miesiąc temu
Reply to  z obserwacji

Co nie znaczy, że mamy się godzić na tego typu zachowania. Proces zmiany mentalności jest trudny i czasochłonny, ale trzeba próbować dokładać swoje cegiełki, aby społeczeństwo było odpowiedzialne. Poza tym, jeśli widzimy, że ktoś na zwróconą uwagę odpowiada agresją, to należy nie bać się wyciągać telefonu i nagrywać jego zachowanie, powinno to ostudzić temperament takiego delikwenta. Jeśli jednak zagrożone jest nasze życie i zdrowie to oczywiście trzeba się wówczas oddalić a następnie przekazać nagranie odpowiednim służbom (Policji lub Straży Miejskiej), a wówczas taki agresywny obywatel odpowie za swoje czyny.

Kociak
1 miesiąc temu
Reply to  Łysy

Psy trzeba utylizować. Kociaki zostawić bo my jesteśmy czyste kotki.

Cezar Juliusz
1 miesiąc temu
Reply to  Kociak

Powiem w tajemnicy, ze sam korzystam z tych psich toalet i sobie chwalę.

Jak to
1 miesiąc temu

Dlaczego tak oszczędnie? Na koszach można było napisać rozprawkę na ten temat, przytoczyć przepisy prawne itp. A oprócz worków powinny być też za darmo bieżąca woda (ciepła) i mydło w płynie z automatycznym dozowaniem oraz ręczniki papierowe, żeby można było umyć rączki po posprzątaniu po swoim pupilu. Nas w Tarnobrzegu przecież stać, nie to co gdzie indziej.comment image

orzeł
1 miesiąc temu

cześć społeczeństwa to należałoby nauczyć korzystania ze zwykłych koszy na śmieci, bo te ktoś musi posprzątać z ulicy a gowno to się samo zutylizuje

tebek
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

nawet jak wdepniesz?postawisz w domu i bedzie sie utylizowac samo,a ty bedziesz zachwycony przepięknym zapachem psiego gówna?

orzeł
1 miesiąc temu
Reply to  tebek

trawniki nie są od chodzenia

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  orzeł

Są dla psów ???

Odyseusz
1 miesiąc temu

psiarze to znacznej większości brudasy, więc czemu się dziwicie że nie chcą sprzątać gówna po swoim pupilu ! Pamiętajcie – twój pies , twoje gówno !

psiarze debile.jpg
obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

Łatwiej wyprowadzić na trawnik pod blokiem obok a nie swoim – codziennie to można zaobserwować w Tbg .

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

i vice versa, byle żyło sie lepiej

kociak
1 miesiąc temu
Reply to  obywatel

Prawda. Psy sr…ą pod oknami sąsiadów a nie ich właścicieli. My kociaki nie mamy z tym problemu. Rogalika kręcimy do kuwety :-).

Łysy
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

Zdjęcie mistrzostwo świata ale prawdziwe

tebek
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

BŁAGAJĄ O SZCZEPIONKI,POCZYTAJ TROCHĘ

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  tebek

poczytaj sam jak wziąłeś 6 -7 miesięcy temu szczepionkę to uważaj na covida ???

kociak
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

Tam gdzie psy w domu tam zwyczajnie śmierdzi. Psy to i gowienko poliżą a potem jak na załączonym wyżej obrazku, języczek na ustach swojej pani. Gdzie te baby, właścicielki mają mózgi?
Tam gdzie my kociaki, musi być czysto.

Siano
1 miesiąc temu
Reply to  kociak

Za przyklad moze posluzyc popularny kot z Warszawy.

tebek
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

ALE ZDJECIE W SEDNO,HA,HA

bonifacy
1 miesiąc temu
Reply to  Odyseusz

mniam,mniam,pozdrawiam właścicieli obesrałków,mniam

Onufry
1 miesiąc temu

Nie wyobrażsm sobie, że dzizien w dzień po 4 razy, przez kilkanaście lat chodzę po osiedlu z jakimś sierściuchem i patrzę jak sadzi klocka i obwąchuje odbyty innych psów, liże je po genitaliach i wącha każde napitkane gówno i obszczany słupek. O wszechobecnej sierści w mieszkaniu i charakterystycznym „zapachu” nie wspomnę.
Wielu ludzi skazują też swoich sąsiadów na gehennę w postaci ciągłego dzwięku szczekania lub wycia.
Ogólnie jestem za tym by zakazać trzymania psów w blokach.
A najgorsze są te wszystkie miłośniczki i miłośnicy czworonogów z czerwonym, złamanym penisem proaborcyjnym w awatarach na FB, które ubolewają nad losem kotków wrzuconych w worku do rzeki i domagają się za to surowch kar

tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Onufry

4 razy dziennie razy 5 deko razy 365 dni równa się 73 kilogramy.
73 kilogramy razy 30 pupilków równa się 2 tony 190 kilogramów
Miłego dnia
😉

Siano
1 miesiąc temu
Reply to  Onufry

Czy ty nie masz nic do roboty??tylko srajace psy podgladac.?? No ale. mowia ze kazdy powinienien miec jakies hobby.!!

tbg
1 miesiąc temu
Reply to  Siano

Czy właściciele psów z 1/3 osiedla muszą je przyprowadzać akurat na ten pasaż na który wychodzi mój balkon? Wiele par właściciel+pies znam już na pamięć. Rano wygląda to tak, że jedna jeszcze nie skończyła porannej toalety a już druga para biegnie zrobić swoje.
Jakby nasza miejska straż się na nim ustawiła to spokojnie na dniówkę sobie zarobi.

filmowiec amator
1 miesiąc temu
Reply to  tbg

Podaj namiar. Udam się z kamerą, nakręcę kilka filmików.

Panczo
1 miesiąc temu

A wiecie, znam gościa, który ma psa, zbiera po nim kupy i wyrzuca je do kosza. Niezły wariat, nie?

Pozytywnie ...
1 miesiąc temu
Reply to  Panczo

… zakręcony 🙂

smile
1 miesiąc temu

Toalety dla psów….a ludzie leją po krzakach….:)

Kasia
1 miesiąc temu
Reply to  smile

ludzie, jak ludzie. Faceci:)

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Kasia

Ha, ha, ha – a kobiety pod ???

Siano
1 miesiąc temu
Reply to  Kasia

Kasiu, nie ladnie podgladac.!!

Dorian
1 miesiąc temu
Reply to  smile

Tylko, że człowiek z miejsca dostaje za to mandat gdy tylko straż miejska lub policja przyuważy, natomiast gdy przejeżdżają obok kogoś kto sra swoim psem, nie ma mowy o żadnej grzywnie

Jan
1 miesiąc temu

Kto będzie sprzątał automaty i uzupełniał worki?

Siano
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

Ten z Krosna ,ten z Baranowa, ten z Mokrzyszowa.

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Siano

Racja .

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Siano

Ale na wasz koszt i za wasze , psów nie ma ale płacić trzeba – ???

Siano
1 miesiąc temu

Zamontowac monitoring, zwiekszyc patrole strazy miejskiej oraz powolac straz obywatelska, od psich gowien.!!

Pomysł idiotyczny
1 miesiąc temu

Z prostej przyczyny, ludzie chodzą z psami gdzie indziej niż pojemniki. W nocy i tak nie widać gdzie i co pies robi. Jeśli ktoś sprzątał do tej pory to będzie to robił tak samo jak wcześniej, czyli łopatka, woreczek i wyrzuca do kosza, kto komu zabroni? Do kosza trafia wszystko ,nikt tego nie sortuje. Rozwiązaniem by było ,ale ustawienie zwykłych wiaderek w dużej ilości miejsc, wtedy byłoby to proste i praktyczne.

Witek
1 miesiąc temu

Kiedy pojemniki w pozostałych osiedlach? Wreszcie coś pozytywnego,

liloo
1 miesiąc temu

Wczorajsza obserwacja,
toaleta dla psów przy szkole nr 10 skopana i przechylona jeszcze chwilę i będzie leżeć.
Woreczków już brak.
Ja nawet nie liczyłam, że tam długo będą.
Na pozostałych koszach chociaż jest ich bardzo mało w okolicy naklejki z zakazem wyrzucania woreczków z psimi odchodami.
Ja za każdym razem sprzątam po swoim psie. A powyższe to tylko utrudnienie.
Ale będę sprzątać nadal i upominać tych co nie sprzątają po swoich psiakach.
Pozdrawiam kociarzy 😉

z sando
1 miesiąc temu

hehe dobre w latach 80 tych jak pamietam krowki pasly sie na serbinowie i robily kupki a teraz pieski przeszkadzaja dobre tarnobrzeg wielgie miasto hehe

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
55
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content