Kto odbierze śmieci z Tarnobrzega? Wpłynęły dwie oferty

Dwie oferty wpłynęły na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Tarnobrzegu. Ze zwycięską firmą miasto podpisze umowę na trzy lata.

Specyfikacja warunków postępowania przetargowego wzbudziła oburzenie u radnego Kamila Kalinki, który sugerował, że wprowadzenie dodatkowych kryteriów, tzn. środowiskowych, faworyzuje spółkę miejską FCC i może wpłynąć na koszty, jakie mieszkańcy będą ponosić z tytułu opłat za odbiór śmieci.

– Tylko 60% oceny oferty stanowi cena – mówił radny Kalinka. – Kolejne kryterium czyli 10% to „Odległość bazy magazynowo-transportowej wykorzystywanej do realizacji Zamówienia od granic administracyjnych Miasta Tarnobrzega” czyli w skrócie jeżeli ktoś ma miejsce gdzie będą stały śmieciary w Tarnobrzegu to dostaje 10 punktów, jeżeli ktoś takiego miejsca w Tarnobrzegu nie ma ale ma w odległości do 30 km, to dostaje 5 punktów, a jak jest z dalsza to dostaje 0 punktów. Widzicie Państwo, jak są traktowane podmioty z okolicy. I moje pytanie : Czy dzisiaj dla pana prezydenta i dla mieszkańców ważne jest w którym miejscu w Tarnobrzegu będą stały śmieciary, czy to jest warte tego, żeby narażać się na to, że oferty będą droższe? (…) W Tarnobrzegu swoją bazę ma tylko spółka miejska FCC (…) Co ma zrobić przedsiębiorca który nie ma tutaj bazy na śmieciary? Może na trzy lata wynająć sobie grunt , tylko że te trzy lata będzie musiał płacić, więc będzie musiał to sobie skalkulować do oferty – kontynuował radny.

– Drugie dodatkowe kryterium to „Odległość instalacji komunalnej wykorzystywanej do realizacji zamówienia od granic administracyjnych Miasta Tarnobrzega „ Kto ma instalację w Tarnobrzegu ? Tylko FCC, a gdzie jest następna instalacja? W Stalowej Woli. Czyli instalacja w Tarnobrzegu dostaje 10 procent, instalacja do 30 km czyli stalowowolska– 5 procent, wszystkie inne zero. Po to regionalizacja była ściągana, żeby nie było ustawiania sztucznych cen, żeby konkurencja mogła wygrywać, i żeby mieszkańcy płacili mniej. Ta specyfikacja sprawia, że firma która złoży droższą ofertę może wygrać, nie wiem czy tak się stanie, ale ktoś to zrobił z premedytacją – tłumaczył K. Kalinka.

Radnemu Kalince odpowiedział naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska, Piotr Pawlik.

– 60 procent to jest warunek wynikający z ustawy, my nie mamy możliwości zmniejszenia czy zwiększenia wartości procentowej finansowej – wyjaśniał naczelnik. –  Jeśli chodzi o warunki dodatkowe o których mówił pan radny, są to warunki dopuszczalne prawem zamówień publicznych (…) Celem warunku środowiskowego jest mniejsza emisja do środowiska naturalnego spalin, w związku z tym, że samochody mogłyby pokonywać krótszą trasę. Natomiast niewątpliwie, pokonywanie przez samochody krótszych tras powinno przełożyć się na niższe koszty (…) Jeśli chodzi o bazę magazynową, to również jest warunek środowiskowy i również jego przyczynkiem było zmniejszenie emisji spalin do środowiska a jego skutkiem powinny być również niższe koszty dla mieszkańców – dodał P. Pawlik.

Na realizację zamówienia pn. Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta Tarnobrzega odbieranych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, miasto przeznaczyło 34 237 435,10 zł brutto.

W postępowaniu przetargowym oferty złożyły dwie firmy: sandomierskie San-Ta EKO na kwotę 32 158 650,46 zł brutto oraz konsorcium FCC na kwotę 30 996 995,94 zł brutto.

Informacje_z_otwarcia_ofert-2

Subskrybuj
Powiadom o
48 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dymer
28 dni temu

Dobrze, że nasi. Radny niech nie broni tych co nas niszczą.

Umberto Tomba
28 dni temu
Reply to  Dymer

O zgrozo!!!! Radny niech zacznie działać w sprawie dworca PKP, bo dwa perony Tarnobrzega są w innych miejscowościach, jeden w Charzewicach drugi w Rzeszowie Północ. Mieszkańcy muszą się wywracać na peronie, bo nie ma nawet dobrego dojścia do pociągów. To jest skandalem.

wasyl
28 dni temu
Reply to  Umberto Tomba

Ważniejsza dla miasta jest SZUBIENICA WSPINACZKOWA i tam idzie kasa z UM , który teraz powie ,że tu brak jeżdżącego taboru kolejowego PKP. Nikt tym nie jest zainteresowany , a mógłby być ze względu na drogę osiedlową zwaną OBWODNICĄ.

obywatel
28 dni temu
Reply to  Dymer

Ten radny to dba o swoje interesy ,- tylko i wyłącznie.
Musi tak tańczyć jak ważni mu zagrają a bez wątpienia radny tarnobrzeski to tylko w mieście może coś powiedziedź , zresztą to ten radny zaczynał karierę od wieszania plakatów tym że St. Woli .

brzoza
27 dni temu
Reply to  Dymer

Nasi… dwie firmy z Zabrza. powodzenia.

Dimitr Samozwaniec
27 dni temu
Reply to  brzoza

i jedna z TBG

brzoza
26 dni temu

oj naiwni naiwni….

tbg
28 dni temu

Chyba Lucek zadzwonił skoro radny martwi się o okolicę:
jeżeli ktoś ma miejsce gdzie będą stały śmieciary w Tarnobrzegu to dostaje 10 punktów, jeżeli ktoś takiego miejsca w Tarnobrzegu nie ma ale ma w odległości do 30 km, to dostaje 5 punktów, a jak jest z dalsza to dostaje 0 punktów. Widzicie Państwo, jak są traktowane podmioty z okolicy.

Uno
28 dni temu
Reply to  tbg

Tak, że będzie musiał podnieść śmieci swoim, a obiecał że do 2023 nie będzie podwyżek. Lepiej dla Tarnobrzeżan, że firma FCc, odbiera, trzeba pomyśleć o spalarni dla miasta.

Tomek
28 dni temu
Reply to  Uno

O spalarni nie trzeba pomyśleć, tylko trzeba przygotować jej projekt i złożyć wniosek obejmujący jej budowę do drugiego naboru do polskiego ładu, zamiast odrzuconego już kilkukrotnie projektu fotowoltaicznego. Preferowanie odbioru odpadów przez firmy znajdujące się bliżej to dobre posunięcie. Pytanie czy starczy konsekwencji, aby porzucić projekt fotowoltaiczny na rzecz efektywnego gospodarowania odpadami przez gminę.

Uno
28 dni temu
Reply to  Tomek

Wiem, że jest gość w TBG co im zrobi tylko czy oni chcą!

Siano
28 dni temu
Reply to  Uno

TEN GOSC TO – CHUCK NORRIS,??

Syneko
28 dni temu
Reply to  Siano

Boisz się czy co? Strach niech cię nie zniechęca do działania.

Alf
28 dni temu
Reply to  Tomek

Naprawdę myślisz ,że dostaniemy z Polskiego Łady 80-100 milionów ? Pewnie z tyle to by kosztowało. Od przyszłego roku ceny energii elektrycznej dla samorządów wzrosną o 50-60 %. Czy w tej sytuacji nadal pomysł z fotowoltaliką Waszym zdaniem był chybiony ?

Tomek
28 dni temu
Reply to  Alf

Subiektywnie uważam projekt fotowoltaiczny za pomyłkę, fotowoltaikę instaluje się sukcesywnie jako komponent większych inwestycji, jak np. na dworcu lokalnym w Rzeszowie. Obiektywnie ten projekt nie uzyskał dofinansowania już chyba 4 razy, więc zgłoszenie go po raz kolejny zablokuje tylko możliwość uzyskania dofinansowania ważniejszych projektów jak np. spalarnia odpadów. Przy okazji zapowiadają się premie w urzędzie w tym półroczu?

Obserwator
27 dni temu
Reply to  Alf

Alf co tak die martwisz Pis wszystko moze. A u nas rzadzi przecież Pis Wiesz ze Bożek jest z nimi. Wszędzie sie pokazuje i zachwala.

Obserwator
27 dni temu
Reply to  Tomek

Tylko kto ma to zrobic Pawlik z pisu.

wasyl
28 dni temu
Reply to  Uno

Tereny posiarkowe mamy duże , skorzystają też gminy w powiecie .

obywatel
28 dni temu
Reply to  wasyl

A gdzie masz te tereny posiarjowe ???

obywatel
28 dni temu

Znowu wymiślil geniusz ” miasto przeznaczyło ” – mieszkańcy płacą a nie miasto.

Alf
28 dni temu

Osobiście nie rozumiem zachowania Pana Kalinki. Miejscowa firma , w której miasto zdaje się ma jeszcze 40% udziałów daje niższą cenę .

Oks
28 dni temu
Reply to  Alf

Działa jak trojan. Takich się usuwa i unieszkodliwia . Niech przemyśli i zrozumie, że miasto Tarnobrzeg jest ważniejsze niż lucus.

johny
28 dni temu
Reply to  Alf

ale to jest wstyd aby miasto takie jak tbg nie miało swoich udziałów w spalaniu Śmieci co by było miasta a byliśmy WOJEWÓDZTWEM a stw nie i jak to wygląda

Gosia
27 dni temu
Reply to  johny

….miasto takie jak Tarnobrzeg?A jakieszto wyjatkowe to miasto?Kilka wiosek pod jedna nazwa?

adam
27 dni temu
Reply to  Gosia

a gosia zakupy robi w kauflandzie ,lidlu i biedronce,za plecami sie pieni,gosia niech nie grzeszy

Juras
28 dni temu

SPALARNIA DLA TARNOBRZEGA w ramach POLSKIEGO ŁADU, niech Pan Kamil walczy ma pole do popisu

obywatel
27 dni temu
Reply to  Juras

On to może tylko o stołki w urzędzie, radach nadzorczych dla swoich walczyć a poza witaczami Tbg to on może ???? jak zaproszą do klaskania i zapytają a że nie pytają to też o tym wiadomo

wyborca
27 dni temu

w sekcji komentarzy można sobie potupać nóżkami, tyle

Obserwator
27 dni temu
Reply to  wyborca

Do czasu.

Ula
27 dni temu

Naczelnik Pawlik to kumpel i wychowanek Kalinki Na sesji udają ze się krytykują
Gra polityczna.. Bożek zostawil na stołkach wszystkich Kalinkowych w tym Pawlika i wiele innych w tym sekretarza Tak więc to nie Bozek rządzi w urzedzie i ale PIS.

Dariusz nic nie potrafię
27 dni temu
Reply to  Ula

Pawlik – to ten gość od najgłupszych pomysłów (plandeki na roślinki + sól na roślinki + drogie śmieci + inwigilacja śmieciowa mieszkańców) Panie Pawlik idź Pan do Klimontowa i nie rób gnoju w Tarnobrzegu.

obywatel
26 dni temu

Znowu tzw przybłęda ???
Jak wiadomo to ludzik kalineczki a jaki mistrz taki i uczeń – cudów nie oczekujcie bo toż to daremne jest.
Kalineczka z resztą przebierańców też niby był przeciw podwyżce podatków lokalnych – tylko cwaniaczek jeden ” policzmy głosy”.

Józiek
27 dni temu

Dla kogo lobbuje Kalinka?

Kaziu
27 dni temu
Reply to  Józiek

Myślę, że dla mieszkańców Tarnobrzega… trzeba tylko posłuchać (lub przeczytać) wypowiedzi Kalinki, ale ze zrozumieniem, nie nastawiając się, że to Kalinka 😉

obywatel
26 dni temu
Reply to  Kaziu

Nie wiadomo jak by przeczytał to i tak wychodzi politolog – TYPOWY KALINECZKA .

obywatel
26 dni temu
Reply to  Józiek

Dla swoich – dostał poleconko i tyle a lobbować to on może – chyba tylko u Papy Smerfa.

faktyimity
27 dni temu

Jak dla mnie najlepszym wyjsciem i wyborem bylby wybor Stalowej Woli bo posiada ona wszystko co potrzebne do tego na poziomie swiatowym.Ale nawet Stalowa Wola olala Tarnobrzeg i nie bedzie nawet zabiegac o to prawdopodobnie.Zapamietajcie.Jesli zaklad z Tarnobrzegu bedzie sie tym zajmowal to ciagle problemy ze smieciami w Tarnobrzegu i wielkie koszty beda codziennoscia.Tylko duzy nowoczesny zaklad moze obnizac ceny i robic to porzadnie i terminowo.

adam
27 dni temu
Reply to  faktyimity

a słyszałeś o takim czymś jak podwykonawca?

Dimitr Samozwaniec
27 dni temu

Panie …………. jeżeli ktoś takiego miejsca w Tarnobrzegu nie ma ale ma w odległości do 30 km, to dostaje 5 punktów, a jak jest z dalsza to dostaje 0 punktów. Widzicie Państwo, jak są traktowane podmioty z okolicy.

Tak bo cena paliwa za 30 km zwiększa koszty wywozu

Dimitr Samozwaniec
27 dni temu

Drugie dodatkowe kryterium to „Odległość instalacji komunalnej wykorzystywanej do realizacji zamówienia od granic administracyjnych Miasta Tarnobrzega „ Kto ma instalację w Tarnobrzegu ? Tylko FCC, a gdzie jest następna instalacja? W Stalowej Woli. Czyli instalacja w Tarnobrzegu dostaje 10 procent, instalacja do 30 km czyli stalowowolska– 5 procent, wszystkie inne zero.

tak powinna być wykorzystywana instalacja tarnobrzeska a nie lucka

Bolek
20 dni temu

Gdzie jest ta instalacja?instalacja ma przetwarzać odpady,a nie magazynować,fcc zabiorą zgodę i znowu zwieje.

Dimitr Samozwaniec
27 dni temu

cytat naczelinka: Celem warunku środowiskowego jest mniejsza emisja do środowiska naturalnego spalin, w związku z tym, że samochody mogłyby pokonywać krótszą trasę.

Zacznijta robić drogi w tym mieście bo spalin szczególnie w Mokrzyszowie jest dużo, może WIOŚ rozstawi tam swoją budę Drzymały i zmierzy stężenie spalin w godzinach szczytu. Zaniedbania poprzedników wszystkich po kolei procentują, że miasto nas truje, i mamy prawo domagać się odszkodowania za utratę zdrowia

Obserwator
26 dni temu

Bożek wyrzucił wszystkich Kielbowych z urzedu miasta na polecenie Pisu. Zostawil wszystkich zatrudnionych przez Kalinke Rady nadzorcze cale e z Pisu.
Najwiekszy blad Bozka.
OTOCZENIE SIĘ NIE WŁAŚCIWYMI LUDŹMI BEZ KOMPETENCJI A WIERNYMI KALONKOM I PISOWI.
TO MOZE DROGO KOSZTOWAĆ

Alf
26 dni temu
Reply to  Obserwator

Ale to reguła obowiązująca przecież obecnie w całym kraju

Obserwator
26 dni temu
Reply to  Alf

To u nas tez Przeczytaj program wyborczy Bozka.
Troche pokory

Alf
26 dni temu
Reply to  Obserwator

Nie twierdzę ,że to dobre . Zwracam jedynie uwagę ,że to znak czasów w których żyjemy

Kasia
24 dni temu

Z jakiego Pisu? Wszyscy naczelnicy oprócz Barabary to klamczuszka Grzesia koledzy.Zalatwia Darka jak załatwili Norbiego.I dobrze bo jak się nie ma jaj to się do polityki nie idzie

Idzi
20 dni temu

Fcc firma zagraniczna generująca zyski za granice,pamiętacie jak kilka lat temu opuściła Tarnobrzeg,zrywając umowę.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
48
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content