Jak działają skupy aut i czy warto z nich korzystać?

Sprzedaż samochodu to niełatwe zadanie. Na rynku wtórnym jest mnóstwo ofert, od prawie nowych, świetnie wyglądających egzemplarzy po bardzo wiekowe modele. Jak w tym zalewie ogłoszeń przebić się z własną propozycją? A może lepiej od razu zgłosić się do skupu aut?

Czym zajmują się skupy używanych samochodów?

Nazwa bardzo konkretnie opisuje rodzaj działalności, można się jednak zastanowić, po co skupom tak wiele aut, i to w nienajlepszym stanie? Oferty skupów, jak na przykład ten skup: https://skupautzagotowke.net/, obejmują przyjmowanie samochodów wszystkich marek, sprawnych oraz uszkodzonych, po wypadkach, nowych oraz bardzo starych.

Skupowanie aut w dobrym stanie wydaje się logiczne, bo po niewielkiej kosmetyce samochód można wystawić na giełdę i odsprzedać z zyskiem. Kto jednak zechce kupić leciwego gruchota albo auto rozbite w wypadku, którego nie warto naprawiać? Samochody wymagające tylko niewielkiej renowacji rzeczywiście wracają na rynek, natomiast auta niesprawne są złomowane, ale wcześniej pozyskuje się z nich części zamienne.

Handel częściami zamiennymi to ogromny rynek i nie brakuje kierowców, którzy zamiast oryginalnych, drogich części wybierają używane podzespoły w znacznie niższej cenie. Używane części nie muszą być wcale kiepskiej jakości, zwłaszcza że są one przed sprzedażą poddawane regeneracji – to proces tańszy niż produkcja zupełnie nowych części. Niektóre z tych podzespołów nie trafiają na rynek, ale od razu są wykorzystywane do naprawy mniej uszkodzonego samochodu, który dzięki temu zyska wyższą wartość i da się go drożej sprzedać.

Skup używanych samochodów współpracuje z doświadczonymi mechanikami albo prowadzi własny warsztat, tak że koszty renowacji i pozyskiwania części są dużo mniejsze niż w przypadku osób prywatnych, chcących na własną rękę rozebrać auto albo dokonać dużej naprawy.

Jak wygląda transakcja?

Nie każdy ma smykałkę do samochodów i nie wszystkim chce się tracić czas na odnawianie zniszczonego pojazdu, który w niedalekiej przyszłości pewnie znowu będzie wymagał kolejnej naprawy. Indywidualna sprzedaż tak samo jest czasochłonna, bo trzeba publikować oferty, odpowiadać na telefony zainteresowanych osób i później umawiać się z nimi na szczegółowe oględziny.

Kiedy auto jest w dość kiepskim stanie, takich rozmów trzeba zwykle odbyć bardzo dużo zanim znajdzie się ktoś na sto procent zdecydowany. Co jeśli nie mamy na tyle cierpliwości? W takim przypadku skup może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Wstępną wycenę można wykonać przez internet, wysyłając na przykład tutaj: https://skupautzagotowke.net/skup-aut/opole/ skup samochodów w Opolu – formularz zgłoszeniowy – jeszcze tego samego dnia zgłasza się pracownik skupu i podaje szacunkową kwotę za proponowany samochód.

Cena wydaje się atrakcyjna? Pozostaje tylko umówić się na oględziny, podczas których rzeczoznawca skupu podaje konkretną cenę. Stawka w dalszym ciągu odpowiada właścicielowi? Można podpisywać umowę i to wszystko, właściciel otrzymuje pełną sumę w gotówce i traci prawa do swojego pojazdu na rzecz skupu.

Czy to się opłaca?

Działających skupów jest bardzo dużo, także w małych miejscowościach. Każdy skup prowadzi wycenę według własnych kryteriów, dlatego stawki mogą się mocno między sobą różnić. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc wysłać więcej niż jedno zgłoszenie, tak by poznać propozycje różnych firm – sama wycena jest bezpłatna, a wykonanie takiej usługi nie jest równoznaczne z zawarciem umowy.

Niektóre skupy mocno zaniżają ceny samochodów, mając świadomość, że wielu klientom zależy na czasie i szybkim otrzymaniu gotówki. Na szczęście są też placówki, które uczciwiej podchodzą do klienta, podając ceny bardziej zbliżone do faktycznej wartości sprzedawanego auta. Nie ma jednak co liczyć na to, że w skupie dostanie się tyle samo co przy prywatnej sprzedaży, jeśli auto jest w dobrym stanie – skup też chce na transakcji zarobić, więc musi zaproponować kierowcy mniej. Oszczędza się jednak mnóstwo czasu i własnej pracy, co także ma znaczenie.

Auta, które skup zechce sprzedać dalej, ocenia się jak przy sprzedaży z ogłoszenia, czyli nie tylko na podstawie stanu technicznego, ale też biorąc pod uwagę wygląd, jakość wykończenia, dodatkowe wyposażenie. W przypadku samochodów, które od razu idą na części, walory estetyczne nie mają znaczenia, liczy się przede wszystkim marka, rok produkcji, przebieg, rodzaj paliwa, typ nadwozia. Z tego względu oddanie samochodu do skupu najbardziej opłaca się kierowcom, którzy bardzo szybko potrzebują większej gotówki albo nie mają co zrobić z niesprawnym czy powypadkowym samochodem, bo jego naprawa finansowo zupełnie się nie kalkuluje. Skup jest także dużo bardziej opłacalny niż wysłanie starego samochodu do złomowania.

Który skup wybrać?

Skupów jest wiele, dlatego warto je wcześniej zweryfikować, by mieć pewność, że to uczciwie działająca placówka. Najbezpieczniejszą opcją są firmy działające na rynku od co najmniej kilku lat, wpisane do rejestru przedsiębiorców. Dodatkowo można jeszcze poczytać o nich w internecie na forach poświęconych motoryzacji.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content